گزارش از محفل یادبود از رفیق زنده یاد کاوه کارمل

روز یکشنبه مورخ 06 نوامبر سال جاری از ساعت دو بعد از ظهر الی حوالی ساعت شش شام محفل یادبود از رفیق زنده یاد کاوه کارمل در تالار کلتوری (مینتال) شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد.

در این محفل که بیش از دو صد و پنجاه تن از اعضای خانواده، اقارب، دوستان و شخصیت‌های سپاسی، فرهنگی و نماینده گان سازمان‌ها، احزاب و اتحادیه‌های پناه جویان افغان در خارج اشتراک داشتند نخست بانو فرشته جان سیغانی از حضور اشتراک کننده گان درین محفل که به مناسبت روز چهل زنده یاد‌ کاوه کارمل و به خاطر یاد بود و بزرگداشت ازین فرزند راستین، مبارز نستوه و رزمنده دادخواه خوش آمدید گفتند. به تعقیب آن محترم قاری احسان آیاتی چند از کلام الله مجید را قرائت نموده به ارواح آن مرحومی اتحاف ادعیه نمودند

سپس بانو فرشته سیغانی رشته سخن را به دست گرفته و تذکر دادند که بنا بر تمایل دوستان و سازمان‌های سیاسی به خاطر ادای احترام و اظهار ‌پیام‌های تسلیت و همدردی با خانواده زنده یاد کاوه کارمل تصمیم بر آن شد تا شرایطی را ایجاد نماییم که دوستان پیام‌های همدردی  و دیدگاه شان را پیرامون زنده گی سیاسی زنده یاد کاوه کارمل بیان نمایند. خانواده رفیق زنده یاد کاوه کارمل به این تقاضا لبیک گفته و بدین مناسبت هر یک محترم داکتر رومان شریفی مسؤول کمیته جوانان نهضت دادخواهانه افغانستان (ندا)، محترم  علی رستمی رییس شورای کشوری آلمان به نماینده گی از شورای اروپایی حزب آبادی افغانستان، محترم نجیب شمال رییس شورای اروپایی حزب متحد ملی افغانستان به نماینده گی از حزب متحد ملی افغانستان، محترم حفیظ الله همزاد رییس شورای اروپایی نهضت واحد زحمتکشان افغانستان به نماینده گی از نهضت واحد زحمت‌کشان افغانستان، محترم عمر فیض پیام ارسالی کمیته نوین رهبری حزب دموکراتیک خلق افغانستان (حزب زحمتکشان افغانستان)، محترم صلاح‌الدین صمیم نماینده انجمن روشنفکران بلجیم و محترم زبیر شیرزاد روی ستیز تشریف آورده و پیام‌های شان را قرائت نمودند.

در بخشی پایانی محفل محترمه بانو اناهیتا کارمل/ صفدر و لیدا کارمل به نماینده گی از خانواده زنده یاد ببرک کارمل در زمینه سخنرانی نموده و اشتراک فعال حضار محترم قدردانی نمودند.

 در پایان محفل محترم قاری احسان با قرائت آیه‌یی از کلام الله مجید محفل را ختم نمودند. 

گزارش از مراسم تودیعی، خاکسپاری و فاتحه خوانی رفیق زنده یاد کاوه کارمل

بیش از یک ماه و چندی از سفر بی‌برگشت رفیق کاوه کارمل يکی از رفقای پاکيزه سرشت و مبارز نستوه می‌گذرد و همه در سوگ و ماتم نشستيم.

زنده یاد کاوه کارمل بيش از پنجاه سال زندگی پربارش را در کسب آموزش علوم و رهايی انسان از قيد هرگونه اسارت مادی و معنوی و انجام خدمت بهتر به مردم و جامعه ميهن مان افغانستان سپری کرد؛ اما مرگ نابهنگام به زندگی اين همرزم فرهیخته و پاک نهادمان پایان بخشید و از زمره‌ی فرزندان باوفای راه انسانیت، اين مبارز نستوه و پاکیزه سرشت را به کام نیستی فرو برد. این درد که استخوان‌ها و همه‌ی تار و پود وجود اعضای خانواده بزرگ مان را سوزاند که تأثیر آن برای همیشه باقی خواهد ماند.

آری! رفیق کاوه کارمل که لبریز از سجایای عالی انسانی بود و با زیور دانش و آگاهی سیاسی و اجتماعی آراسته، از دست دادیم؛ لیکن رزم و پيکار مداوم وی در راه وحدت خانواده ح. د. خ. ا و اتحاد همه نيروهای ملی و دموکراتيک دريک سنگر واحد برای نجات ميهن و مردم مان توأم با خاطره‌هایش همیشه با ما و همه فرزندان خانواده‌ی بزرگ جنبش انقلابی و مدافع زحمتکشان کشورمان، ماندگار خواهد بود.

 به‌منظور یادبود و پاسداری از خاطرات گران‌بهای رفیق عزیز ما اینک گزارش تصوری از جزیان مراسم تودیعی، خاکسپاری و فاتحه خوانی رفیق زنده یاد کاوه کارمل خدمت شما به نشر می‌رسد.

با درد و دریغ رفيق کاوه کارمل فرزند برومند و شخصیت فهیم سیاسی کشور عضو شورای مرکزی و عضو بیروی اجرائیه شورای اروپایی حزب آبادی به تاریخ دوم ماه اکتوبر سال جاری دیده از جهان بست. روانش شاد و بهشت برین جایگاه شان باد!

فوت نابهنگام رفيق کاوه کارمل اثر پردرد و المناکی در روان دوستان و یاران و اعضای جنبش دادخواهی کشور بجا گذاشت.

بیروی اجرائیه شورای اروپایی حزب آبادی پس از آگهی از این رویداد غم انگیز به روز دوشنبه سوم ماه اکتوبر سال جاری جلسه فوق‌العاده بیروی اجرائیه را برگزار نموده و کمیسیونی را تحت ریاست رفيق صمد کارمند معاون شورای اروپایی مؤظف گردانید تا تدابیر لازم را به‌منظور برپایی شأندار مراسم تودیعی، خاکسپاری و فاتحه خوانی روانشاد کاوه کارمل اتخاذ نماید.

کمیسیون موظف در گام نخست پیام تسلیت بیروی اجرائیه شورای اروپایی حزب آبادی افغانستان را ترتیب و در رسانه‌ها به نشر رسانید. کمیسیون موظف در تفاهم کامل با خانواده و فرزندان رفیق کاوه کارمل، انجمن افغانان مقیم دنمارک، شخصیت‌های فرهیخته اجتماعی و سیاسی در رأس جناب عبدالهادی ابوی مقیم دنمارک برنامه ویژه را به‌منظور ارج گذاری شایسته به شخصیت آن شادروان غرض برگزاری مراسم تودیعی، خاکسپاری و فاتحه خوانی آن روی دست گرفت.

بر طبق برنامه پیش‌بینی شده زمینه اشتراک وسیع و گسترده نماینده گان احزاب و ساختارهای سیاسی-اجتماعی، شخصیت‌های علمی و فرهنگی و سابقه داران حزب از سراسر کشورهای اروپایی در این مراسم فراهم گردید که ایشان با اشتراک فعال شان با خانواده، فرزندان، رفقا و یاران رفیق کاوه کارمل همدردی و غمشریکی کرده و ابراز تسلیت نمودند.

نخست جمع وسیعی از شخصیت‌های فرهیخته اجتماعی و سیاسی و خانواده رفیق کاوه کارمل از ساعت یازده قبل از ظهر الی ساعت یک بعد از ظهر با پیکر رفیق کاوه کارمل در مراسم تودیعی در یکی از شفاخانه‌های کوپنهاگن اشتراک نموده و سپس جنازه زنده یاد به جانب حظیره مورد نظر انتقال گردید.

در جریان مراسم خاک سپاری پس از آن که نماز جنازه توسط محترم رحمت الله رحیمی خوانده شد و پیکر رفیق کاوه کارمل به خاک سپرده شد، پس از اتحاف ادعیه محترم هادی ابوی رییس انجمن افغانان مقیم دنمارک به سخنرانی پرداخته و در پیرامون شخصیت زنده یاد کاوه کارمل مکث نموده و با خانواده اظهار همدردی نمودند.

متعاقباً زندگی نامه رفيق کاوه کارمل که به گونه بسیار ژرف و عالی تهیه شده بود توسط رفيق عارف عرفان عضو بیروی اجرائیه شورای اروپایی حزب آبادی افغانستان قرائت گردید.

در پایان مراسم خاکسپاری آرمان جان کارمل و سلیمان جان کارمل فرزندان رفيق کاوه کارمل از اشتراک رفیق‌ها، دوستان و یاران کاوه اظهار سپاسگزاری نمود.

جریان مراسم خاک سپاری با گذاشتن اکلیل های گل توسط اعضای بیروی اجراییه شورای اروپایی ح.آ.ا.، رفقا، دوستان و هواداران رفیق کاوه کارمل ختم گردید.

همچنان مراسم فاتحه خوانی و یادبود و در سالون دیامنت پلاس (Diamond Palace) از ساعت سه ونیم تا پنج ونیم پس از ظهر بر پا گردید. در مراسم نیز در کنار خانواده و رفقای کاوه کارمل جمع کثیری از سابقه داران ح. د. خ. ا تعداد زیاد هواخواهان و دوستان و شخصیت‌های فرهیخته علمی، فرهنگی و سیاسی اشتراک ورزیده بودند.

در این مراسم پس از آنکه محترم خواجه رحمت الله رحیمی دعائیه های لازم را قرائت نمودند، رفيق صمد کارمند معاون شورای اروپایی حزب آبادی و مسؤول کمیسیون موظف، طی صحبت آغازین خویش در مورد شخصیت، کارکردها و برخورد صمیمانه رفیق کاوه کارمل صحبت همه جانبه نموده که در قسمت آن چنین گفته شد:

«امروز ما جمع شدیم تا یاد بود داشته باشیم از کاوه عزیز، از چهره که در میان نسل خود مطرح بود، انسانی که صادق، وطنپرست، صمیمی و یار و یاور همه آن‌هایی بود که قلب شان به خاطر انسان و انسانیت می‌تپید.

با دریغ و درد ما یکی از چهره‌های را از دست دادیم که در جنبش مترقی و دموکرات افغانستان، در میان نسلی که قلب شان به خاطر افغانستان می‌تپید همیشه سر بلند داشت و می‌خواست کاوه باشد.

او می‌خواست هر جای پلی به خاطر استحکام و وحدت نیروهای ملی، مترقی و همه شهروندان افغانستان باشد، این رسالت را به‌صورت شایسته انجام بدهد.»

سپس رفیق کارمند از بانوی محترم اناهیتا صفدر کارمل خواهر ارجمند رفیق کاوه کارمل تقاضا نمودند تا سخنرانی نمایند. بانوی ارجمند اناهیتا صفدر کارمل با سخنرانی پر احساس در بخشی از سخنان خود چنین ابراز کردند:

«خواهران، برادران، دوستان و هموطنان عزیز نخست بگذارید عرض سلام و احترام خود را بر همه‌تان تقدیم کنم.

و بعد اجازه دهید تا قبل از همه به نماینده گی از خانوادۀ مان زنده یاد پدر بزرگوارم ببرک کارمل از تک تک شما رفقا و دوستان عزیز به مناسبت همدردی، غم شریکی و شرکت فعال تان در مراسم خاکسپاری، وداع و ترحیم برادر عزیز به جانم کاوه جان کارمل اظهار سپاس و تشکر نمایم.

در سیمای هر یک شما دوستان عزیز اثرات غم و اندوه بزرگ نمایان است و این خود تداعی کننده پیوندهای عمیق و گسست ناپذیر سیاسی، اجتماعی و عاطفی شما عزیزان با خانواده فقید ببرک کارمل است.

حضور پر رنگ شما دوستان عزیز و گرامی درین لحظات غم انگیز در کنار خانواده ما و بازتاب همدردی گسترده دوستان ما در داخل وطن و ماورای بیرون مرزی طی چند روز اخیر در یک پهنای بزرگ و بی‌سابقه‌ای رسانه‌یی و انتشار پیام‌های بیشمار همدردی، نوشتن مرثیه‌ها و سوگنامه‌ها نشان داد که چگونه ریشه‌های سیاسی و معنوی مکتب پدر زنده یادم ببرک کارمل در اعماق جامعه ریشه دوانیده و چگونه پایگاه سیاسی و اجتماعی برادر عزیزم کاوه جان به‌مثابه نماد بارز خانواده ما گسترش یافته بود و چگونه برادرم کاوه جان در قلوب هزاران دوست و همرزمش مسکن گزیده بود. چنین رویکرد مبین تعهد پایدار و قول و پیمان سیاسی – اجتماعی رهروان نهضت ترقی‌خواهانه افغانستان، شما دوستان عزیز و کلیه مردم قدر شناس افغانستان بوده که ما در برابر همه دوستان عزیز خود سر تعظیم و احترام بزرگ فرود آورده و با اظهار سپاس گزاری بیکران در برابر دوستان عزیزمان، به ارزش‌های والا و بزرگ جامعه ما و در کنار هم بودن با شما قافله سالاران عدالت خواه و مردم عزیز خود افتخار می‌کنیم.

افتخار دارم، درفش مبارزه را که پدر فقیدم زنده یاد ببرک کارمل با همراهانش در راه آزادی، عدالت و ترقی اجتماعی در افغانستان بلند نمود و درین راه زنده گی خود را وقف مردمان زحمتکش و ستمدیده افغانستان و قشر عظیم بینوایان افغانستان کرد، برادر عزیزم کاوه جان کارمل با تمام ایثار و فداکاری این پرچم پرافتخار را نیز به اهتزاز کشید و تا آخرین لحظه حیات به‌مثابه یک مبارز صدیق در عهد و پیمان سیاسی خود وفادار ماند.»

همچنان رفیق داکتر حبیب منگل رییس شورای اروپایی ح.آ.ا. طی سخنرانی‌ فشرده در مورد شخصیت والای رفیق کاوه کارمل صحبت نمودند که در بخشی از صحبت شان چنین بیان داشتند: (زنده ياد كاوه کارمل عزیز ما، یکی از فعالان برجسته و مؤثر تشکل و همبستگی نیروهای حزب و جنبش ما بود و در این راستا مساعی خسته گی  ناپذیر نموده است و تلاش‌های شان در این راستا ماندگار می‌باشد، شاد روان کاوه کارمل، جوان باانرژی و برخوردار از دانش و اتوریته، فروتنی و موثریت لازم در امور محوله حزبی در سطوح مختلف بود و جایگاه  شایسته در میان رفقا و حزب داشت)

بانو زرغونه ولی مسؤول اجماع بین‌المللی زنان افغانستان بیرون مرز مرثیه یی که به مناسبت وفات نا به هنگام رفیق کاوه کارمل سروده بودند قرائت کردند.

سپس رفیق سید اکرام پیگیر عضو بیروی اجراییه شورای اروپایی در مورد شخصیت فرهیخته کاوه کارمل و آرزوهای ماندگارشان به‌طور فشرده روشنی انداختند.

قابل قدردانی است که به‌منظور همبستگی با خانواده روانشاد کاوه کارمل و تسلی دل یاران و دوستان شان پیام‌های تسلیت از سوی اعضای بیروی اجراییه و دارالانشأی کمیته مرکزی ح.آ.ا.، شخصیت‌های فرهیخته سیاسی و فرهنگی عنوانی خانواده رفيق کاوه کارمل و یاران سیاسی‌شان مواصلات ورزیده است که در شبکه‌های اجتماعی و تارنمای حقیقت ارگان نشراتی شورای اروپایی به نشر رسیده است.

گفتنیست که طبق آمادگی‌های قبلی در نظر بود تا جمعی از سران و نمایندگان سازمان‌ها و احزاب سیاسی درین مراسم سخنرانی نمایند، اما متأسفانه به دلیل فقدان وقت کافی چنین فرصت فراهم نگردید.

ناگفته نباید گذاشت نقش کمیسیون موظف شورای اروپایی ح.آ.ا، انجمن مهاجران افغان در دنمارک، شخصیت‌های فرهیخته اجتماعی و سیاسی و دوستان و رفقای حزبی رفیق کاوه کارمل مقیم دنمارک و همچنان نقش رفقا فرشته جان سیغانی و رفیق فواد اکرمی در تدارک و سازماندهی مراسم بالا برجسته بوده و قابل قدردانی و سپاس گزاری است. همچنان کار تلویزیون بهار در فلمبرداری صحنه‌های مراسم قابل ستایش و سپاسگزاری است.

با سپاس از احزاب و سازمان‌های برادر چون ایتلاف نیروهای ملی-دموکرات، کمیته رهبری نوین حزب دموکراتیک خلق افغانستان، اجتماع وحدت خواهان، نهضت دادخواهانه مردم افغانستان، کمیته مؤسس حوزه‌های احیای حزب دموکراتیک خلق افغانستان، نهضت واحد زحمت‌کشان افغانستان و حزب متحد ملی افغانستان که در دشوارترین شرایط با روح همبستگی کامل در کنار ما ایستاده شدند و خواستند تا در مراسم یاد بود سخنرانی نمایند و پیام‌های شان را به خوانش گیرند که به علت نبود وقت کافی چنین فرصت فراهم نگردید.

مراسم با صرف غذا که از جانب خانواده رفیق کاوه کارمل تهیه شده بود و قرائت دعائیه خاتمه یافت.

 

نوت: فلم مراسم تودیعی، خاکسپاری و فاتحه خوانی روانشاد کاوه کارمل به‌زودی نشر می‌گردد.

 

کمیسیون موظف شورای اروپایی