حقیقت: ن.غیاثی: هم نری هم غری

مستر شاه حسین مرتضوی گفته: برای ما منافع ملی بالاتر از هر چیزی است.

 "حکومت افغانستان در راستای تأمین منافع ملی در هر جا و هر نقطه‌ای آماده گفتگو و رایزنی با جوانب مختلف ازجمله ایالات‌متحده آمریکا است."

 او بیادر به کسی چی و به کسی چه مربوط است که جلالتماب رئیس‌جمهور با مقامات امریکایی در بگرام و هرکجای دیگر به خاطر منافع ملی رایزنی کند. رئیس‌جمهور حاضر است بدون بانوی اول بی بی گل، شب باشد روز باشد، سر آب زیر آب، سر میز زیر میز، سر تشک زیر لحاف، چی دریشی بپوشد چه نپوشد، دستار بپوشد یا نپوشد رسمی یا غیررسمی مطلب این‌که منافع ملی را تأمین کند و چند پول از خارجی‌ها به دست بیارد شکم کارمندان دولت و منسوبین قوای مسلح را سیر کند.

 ما به گپ مردم به شبکه‌های اجتماعی اهمیت نمی‌دهیم، حرف مردم باد هوا است. بروید شما هم اگر کاکه هستید منافع ملی و شخصی‌تان را به هر شکلی که دلتان است و می‌خواهد تأمین کنید. در شبکه‌های اجتماعی و فیسبوک از خطای دیپلماتیک و عرف دیپلماسی یاد نکنید همه را می‌دانیم. رئیس‌جمهور و بانوی اول در دانشگاه بیروت لبنان کتاب مضمون حقوق بین‌الملل عمومي و اصول روابط و حقوق بین‌المللي را خواندند و آگاهی کامل دارند. هنوز این‌قدر پیر نشدند که حافظه خود را از دست داده باشند و درس‌های دانشگاهی‌شان را فراموش کرده باشند. بگرام جزء خاک افغانستان می‌باشد این‌که چند کیلومتر دورتر از ارگ است چه فرق می‌کند! اسمان کابل یا بگرام پایین نیفتاد. دوستان بین‌المللی ما مانند همیشه لطف و مهربانی کردند یک بال هلیکوپتر بلک هاوک را فرستادند رئیس‌جمهور و رئیس اجرائیه و اتمر صاحب توسط آن به پایگاهی نظامی امریکایی‌ها به بگرام تشریف بردند.

 این بار در حضور رسانه‌های خارجی و مقامات دولت افغانستان و امریکاها گپ زدند بار دیگر در اتاق را بالای خود بسته می‌کنند و تنها بالای تخت خواب دونفری بالشت را کنار هم می‌گذارند و تکیه می‌کنند شانه‌به‌شانه قرار می‌گیرند در مورد برقراری صلح و مذاکرات با طالبان و سرکوب داعشیان رایزنی می‌کند. رایزنی در مورد این‌که در شمال کشور باشند یا در مناطق جنوب کشور، در شرق باشند و یا در غرب کشور و یا اینکه آن‌ها را به جان کشورهای آسیای میانه روان کنن تا چند روزی اتمر صاحب از غم شان بی‌غم باشد. شما حد و اندازه‌تان را بشناسید و پای گل‌آلودتان را بالای گلیم پاک دوستان بین‌المللی ما نگذارید و گلیم را کثیف نکنید.

 گپ دیگه اینکه در صفحات اجتماعی بخصوصی فیسبوک انتقاد می‌شود که عکس‌های نشر شده از محل ملاقات رئیس‌جمهور وزیر خارجه امریکا در فرودگاه نظامی امریکایی‌ها در بگرام با عکس‌های نشر شده روزنامه امریکا متفاوت است و فتوشاپ شده است.

 او بیادرها باید عکس‌ها متفاوت باشد چه چیز ما افغان‌ها با امریکایی‌ها مشابهی همدیگر است که عکس‌های ما مشابه باشد. واقعیت‌های عینی را ببینید: فرهنگ، رسم و رواج، دین و مذهب ما از همدیگر فرق دارد. چهره رئیس‌جمهور ما با چهره رئیس‌جمهور امریکا کاملن متفاوت است، تحصیلات، طرز صحبت، لباس پوشیدن، راه رفتن، خنده کردن حتی خانم‌های رؤسای جمهور فرق می‌کند. خانم رئیس‌جمهور امریکا ملانیا ترامپ، در جوانی مدل بود. خانم رئیس‌جمهور ما بیچاره هرگز درراه‌ی مدل نرفته، اگر درس مدل را می‌خواند مانند زن ترامپ مدل می‌بود کار خوب بود تا طرز لباس پوشیدن را به رئیس‌جمهور غنی یاد می‌داد. یک تفاوت دیگر را برایتان میگویم: ببینید رئیس‌جمهور ما در افغانستان بالای مردم و کارمندان دولتی چیغ می‌زند خارج از کشور در جلسات و کنفرانس‌ها و گردهمایی‌ها و همایش‌های بین‌المللی راحت به تیپ خارجی‌ها گپ می‌زند چیغ و پیغ نمی‌کند چون ماستر خود را در رشته روابط بین‌المللی و انسان‌شناسی از دانشگاه کولمبیا امریکا گرفته. در خارج از کشور چیغ و پیغ به خاطری نمی‌کند تا خارجی‌ها قهر نشوند کمک‌های شان را بالای افغانستان قطع نکنند. گپ مهم اینکه دموکراسی افغانستان با دموکراسی امریکا فرق می‌کند، دموکراسی ما جوان است در حقیقت چوچه دموکراسی امریکا. دموکراسی امریکا پدر دموکراسی‌ها در جهان است مانند مادر بم‌هایشان که در ننگرهار بالای داعشیان پرتاب کردند. تفاوت دیگه اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا بعد از 24 ساعت اعلان می‌شود از کشور ما بعد از یک سال. آن‌هم به‌زور امریکایی‌ها بنا بران همه‌چیز ما با امریکاها متفاوت است.

 خدا کند قناعت تان فراهم گردیده باشد دیگه بالای ملاقات رئیس‌جمهور صاحب و عکس‌های نشر شده انتقاد نکنید.

حقیقت نظام الدین غیاثی، ملا تره خیل، دوستم

جنرال دوستم بعد از غیابت چهار ماهه امروز در محفل افتتاحیه سرک حلقوی شیرپور، تره خیل کار ساخت آن تکمیل شده بود اشتراک کرد، طی مصاحبه مطبوعاتی گفت: سرک جدید حلقوی، شیرپور تره خیل را به هم وصل می‌کند، یکی از برنامه‌های تیم تحول و تداوم بود، از دو سال قبل آغاز و امروز تکمیل شد که یک دست آورد بزرگ برای تیم ما تحول و تداوم به‌حساب می‌رود امیدوارم هستم که با تکمیل شدن این سرک بخشی از مشکلات مردم تره خیل و شیرپور رفع شود.

جنرال دوستم اضافه کرد: هر باریکه مردم تره خیل به داخل شهر میایند در شهر به نسبت ازدحام ترافیکی، راه بندی و بی‌نظمی می‌شد. چون هر خانواده در تره خیل کابل به خاطر رفع مشکلات خانوادگی‌شان چندین موتر دارند و به‌عوض اسپ و خر از موترهایشان استفاده می‌کنند. جنرال دوستم اضافه نمود، برای کاهش در ازدحام ترافیک کابل سه تا چهار جاده حلقوی دیگر نیز در شهر کابل ساخته می‌شود.

همچنان جنرال دوستم اظهار نمود که این همه از برکت پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی مجاهدین در کشور است که مردم تره خیل و سایر ولسوالی های شهر کابل مالک چندین موترهای لوکس مودل بالا شده‌اند.

علاوه تن جنرال دوستم در باره ترافيک سنگين و ازدحام و حادثه روز گذشته در شهر کابل به خبرنگاران گفت: شهروندان کابل در روز گذشته شاهد راه بندی شدید در شهر کابل بودند که در اثر تصادف موترهای ملا تره خیل با موترهای حوزه سوم پولیس کابل، چند موتر مربوط پولیس حوزه سوم کابل آتش گرفت و تعداد سرباز کشته و زخمی شد که خوشبختانه در این حادثه به ملا تره خیل و افراد مربوطشان کدام آسیبی جدی نرسید و سلامت دوباره به تره خیل برگشتند.

یکی از خبرنگاران از معاون اول سؤال نمود: علت این حادثه چی بود و تا حال مشخص شده که کی ملامت و سلامت است؟

جنرال در جواب گفت: تا جای که ما قضیه را از پلیس حوزه سوم امنیتی پرسان کردیم ملا صاحب تره خیل نماینده کوچی‌ها در مجلس نمایندگان به خاطر اشتراک در جلسه شورای ملی که باید بوقت و زمان می‌رسید، موتر حامل شان در کمربند بازرسی نیروهای پولیس توقف ندادند و می‌خواستند به‌سرعت از کمربند بازرسی بگذرند که این تصادف رخ داد و جزئیات قضیه از طرف کمیسیون حقیقت یاب بررسی و بعداً به اطلاع هموطنان رسانیده می‌شود.

نظام الدین غیاثی

۲۱/۰۲/۲۰۱۷