حقیقت ، عارف عرفان: چشم انداز پروژهٔ داعش در افغانستان

از فرآورده‌های جهانی لابراتوار تروریسم اسلامی، داعش تازه‌ترین طاعونی است که بر مقدرات خلق بی‌دفاع افغانستان چیره گردیده است.

 در افغانستان، داعش این اژدهای خون آشام هنوز در مراحل «پیله گذاری» قرار داشته و در سمت اهداف بزرگ راهبردی و برپایی آتش‌فشان‌های کلان و مهار ناپذیر درین بلاد خون در گسترش است.

 افغانستان در پی ویرانه‌ها و کشتارگاه‌های عراق و سوریه دارد سومین تجارب تلخ و خونبار این پروژه را تجربه می‌نماید.

 اسفناکترین تفاوت بازدارنده و نومید کننده افغانستان با عراق و سوریه وجود حامیان داعش در بالاترین ارکان رهبری دولت در افغانستان می‌باشد.

 فهم پدیده و خاستگاه سیاسی ایدیولوژیکی، مالی و اهداف راهبردی پروژه داعش در پرتو رخدادها و تجارب جهانی چندان پیچیده و مغلق نیست، دشوارترین بخشی پاسخ این پرسش اینست، که چه زمانی خشم بی‌پایان و اشتهای سیری ناپذیر دشمنان مردم افغانستان از صدور این فرآورده‌های خون‌ریز فرونشسته و چه زمانی مردم سرود آزادی، رهای و همبستگی را چون خلق‌های عراق و سوریه برای انهدام این پروژه‌های تروریستی و نجات میهن به سرایش می‌کشند؟

 در راستای اهداف پروژهٔ داعش در افغانستان تا کنون آگهی‌ها و تحلیل‌های روشنگرانهٔ به راه افتیده است اما اخیراً مقالهٔ با محتوا در پایگاه گلوبال ریسرچ مورخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷ تحت عنوان «ظهور داعش در افغانستان، حامیان آن کیست؟ و عناصر نادر معدنی» انتشار یافته که اهداف اساسی پروژه داعش را در افغانستان به کنکاش گرفته و پهلوهای اصلی و انگیزه‌های متعدد آن را روشنایی می‌بخشد.

 در نخستین بخش پراگراف این نبشته آمده است:«مدت‌ها است که بسیاری از ساکنان محلات و مقامات دولتی افغانستان اولین نگرانی و ترس شان را در مورد اهتزاز درفش داعش تحت نام «دولت اسلامی در خراسان» و فرود هلیکوپترهای اسرار آمیز در بخش‌هایی از شمال افغانستان جای که این گروه فعالیت‌های چشمگیری را به راه انداخته‌اند، اعلام داشته‌اند.»

 داعش ابتدا در شرق ولایت ننگرهار ظاهر شد و سپس به ولایت کنر پدیدار گردید و اکنون چند ماه بعد گزارش‌های هشدار دهنده از حضور جنگجویان فرانسوی و الجزایری این گروه در ولسوالی درزآب ولایت جوزجان سخن می‌گوید.

 نویسنده مقاله انگیزه‌های اصلی استقرار پایگاه‌های داعش در افغانستان را برشمرده مینگارد:

 «استقرار پایگاه‌های داعش در شمال افغانستان می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

 چشم انداز نظریات غالب حضور داعش در ولایات شمالی افغانستان، روسیه را هدف قرار می‌دهد اما دوری سرحدات روسیه و استحکامت امنیتی مرزی کشورهای آسیای میانه در برابر حملات احتمالی داعش این نظریه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

 انگیزه بسیج گروه‌های مربوط به دولت اسلامی خراسان با تبارز شعار ضد روسی عمدتاً از ضربات کوبنده روسیه بر پیکر داعش در خاور میانه بازتاب می‌یابد».

 نویسنده نقش پیشین جنرال دوستم برای برچیدن پایگاه‌های تروریستی در شمال را، مورد ارزیابی قرار داده خاطر نشان می‌دارد:«جنرال دوستم معاون رییس جمهور مربوط به قوم ازبیک و از ارتشمردان بومی کشور مربوط به خاستگاه ایست که حال داعش در آنجا استقرار می‌یابد. جنرال دوستم به‌مثابه فرمانده سپاه، بخشی اعظم دوره مأموریت خویش را در جهت سرکوب گروه‌های تروریستی چون طالب وداعش سپری نمود.

 نقش جنرال دوستم واقعاً برای انهدام و نابودی گروه‌های طالب وداعش و برهم زدن پلان‌های آن‌ها در شمال بسیار برجسته بود، اما دولت افغانستان با کمپاین خود خواستهٔ جنرال دوستم به دلایل حمایت ماسکو ازین حرکت در مخالفت قرار گرفت.

 روزهای بعد جنرال دوستم با تار اتهام تجاوز جنسی به یکی از همکاران سالخوردهٔ پیشین اش بسته گردید و حتی جامعهٔ بین‌المللی از محکومیت آن اجتناب ورزیده و این ادعا را نادیده انگاشت.

 جنرال دوستم حال با تبعید اجباری به ترکیه بسر برده و هواپیمای آن از نشست در فرودگاه‌های افغانستان منع گردیده است».

 نویسنده این مقاله معتقد است که یکی دیگر از انگیزه‌های ممکن در پشت پرده داعش عبارت از انتشار خبرهای راجع به منابع کمیاب معدنی در افغانستان است.

 نویسنده موجودیت ثروت‌های عظیم زیرزمینی افغانستان را به‌مثابه انگیزش دهنده استقرار پایگاه‌های داعش در افغانستان به بررسی گرفته مینگارد:«ثروت‌های زیر زمینی افغانستان به‌ویژه ولایات جنوبی کشور چون هلمند به بهانه جنگ گرم، به‌شدت غارت گردیده و برخی مناطق سرشار از منابع غنی معدنی کشور تحت بهانه زون جنگی تحت کنترول امنیتی قرارگرفته و از دخول مردم در آن زون‌ها اجتناب صورت می‌گیرد.

 وزارت معادن افغانستان اعلام نمود که در شمال در مناطق تحت نفوذ داعش به‌طور فراوان عناصر گران‌بهای معدنی وجود داشته که حضور این گروه، دستیابی به آن عناصر پر بها را مورد تهدید قرار داده وبیم آن می‌رود تا مبادا این ثروت‌های عظیم، توسط این گروه‌ها به‌صورت غیرقانونی استخراج گردد.

 سخنگوی این وزارت موجودیت عناصر گران‌بها چون اورانیم و سائر عناصر کمیاب را در ساحهٔ تحت تسلط این گروه پذیرفته است ».

 درین نبشته پالیسی دولت افغانستان در قبال داعش مورد تحلیل قرار گرفته خاطرنشان می‌گردد:

 «هزاران تن نیروهای مسلح در کابل در انتظار صدور فرمان مقامات ارشد کشور برای مارش به‌سوی لانه‌های کوچک و انهدام گروه‌های متحجر داعش بسر می‌برند، اما معلوم است که هیچ اراده و نیاتی به خاطر سرکوب و برچیدن پایگاه‌های داعش در مقامات عالی دولت افغانستان وجود ندارد».

 نویسنده نیازهای مالی گروه داعش را به بررسی گرفته بیان می‌دارد:«گروه‌های داعش به خاطر چرخش منابع مالی خویش چشمه زارهای متعددی را شامل چاه‌های نفتی در عراق و سوریه بکار برد، اما در سال (۲۰۱۶) درنتیجه کمپاین بزرگ نظامی هواپیماهای جنگی روسیه، نزدیک به ۸۰ در صد منابع عایداتی و درآمدهای مالیاتی خویش را از دست داد‌.

 چون منابع مالی برای گردش ماشین جنگی داعش بسیار ضرور بوده لذا حضور آن‌ها در ولسوالی «درزآب» روی همین انگیزه برنامه ریزی گردیده است.»

 این نبشته حضور متعدد تروریست‌های خارجی در افغانستان را مورد بحث قرار داده اذعان می‌دارد:«یکی از مردمان محل بنام حاجی خاطر نشان ساخت که جنگجویان داعش شامل افراد گوناگون از کشورهای فرانسه، الجزایر، ازبکستان و چیچین، بوده که به‌طور میانگین در سنن بیست زندگی قرار داشته و ملبس به لباس‌های نظامی می‌باشند.»

 در تداوم این نوشتار آمده است:«طی دو سال گذشته، کابل پایتخت افغانستان شاهد مرگبارترین بمب گذاری‌ها و کشتار غیرنظامیان بود، که مسئولیت آن را داعش بدوش گرفت. داعش تلاش نمود تا با اعلام این فعالیت‌ها، به روزنهٔ سیاسی خویش برای تداوم جنگ نیابتی بیفزاید.

 همچنان کابل یکی دیگر از روزگاران تیره را به نمایش گذاشته و شاهد روزافزون موارد آدم ربایی کودکان در یک برنامه سازمان‌دهی شده است. این کودکان بی‌گناه که از خیابان‌های کابل ربوده شده، خود را در پناهگاه‌های تروریستی در سرتاسر مرز پاکستان و یا در برخی از بخش‌های افغانستان دریافته مورد آموزش نظامی قرار می‌گیرند.

 گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه داعش در شمال افغانستان، اطفال ده ساله را تحت آموزش قرار می‌دهد.»

 نویسنده در خصوص واکنش ماسکو در مورد پروژه داعش در افغانستان چنین مینگارد:«یک سال قبل، وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه آن کشور در مورد افغانستان بارها و بارها نسبت به پرواز هواپیماهای اسرار انگیز در شمال به‌ویژه ولایت جوزجان هشدار دادند. ماسکو درک نموده بود که هلیکوپترها تسلیحات نظامی و مواد غذایی را به مناطق آموزش تروریستی پرتاب می‌نمایند تا بنیادگرایان ضد روسی را تقویت نمایند.

 گزارش‌ها حاکیست که هزاران جنگجو از کشورهای سوریه، عراق و سایر نقاط در کوهستان‌های افغانستان دوباره بسیج یافته تا از کرملین انتقام بکشند.

 قبلاً فرماندهی عالی داعش برای پیروان این گروه دستور داده است تا شهرهای روسیه را هدف قرار دهند.

 سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ماریا زاخاروا اظهار نمود که دولت روسیه به‌طور نزدیک فعالیت‌های نظامی و انتقالات داعش را در مناطق شرق افغانستان تحت نظارت دارد. در بخش پایانی این مقاله در خصوص حامیان و بنیادگذاران پروژه داعش در افغانستان آمده است:«حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان، دریک مصاحبهٔ اختصاصی با تلویزیون «آرتی» به طرز شجاعانه اظهار نمود که غرب در عقب پروژه داعش در افغانستان قرار دارد. در اکتوبر ۲۰۱۷ او ایالات متحده امریکا را برای اکمالات تسلیحاتی داعش در افغانستان مسئول دانست. کرزی ادامه داد که از هلیکوپترهای ارتش ایالات متحده برای تأمین اکمالات تسلیحاتی داعش استفاده صورت می‌گیرد. او حتی اظهار داشت که گروه‌های شبه نظامی در طول سه تا چهار سال گذشته تحت نظارت سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا ظهور نمودند. حامد کرزی در زمان ریاست جمهوری خویش و در آستانه ظهور داعش در افغانستان به‌طور واضح نسبت هواپیماهای ناشناس و مأموریت شان جهت انتقال جنگجویان داعش در مواقع شب‌هنگام در شمال افغانستان هوشدار داده بود».

 با احترامات بی‌پایان

 لندن، دسامبر ۲۰۱۷