جناب امرالله صالح!

 افغانستان و بخصوص کابل هرروز شاهد آتش و خون است

 همه می‌دانیم که طالبان، این گروه تروریستی که خیلی‌ها از انسان و‌ انسانیت دور اند با اعمال تروریستی خویش کابل را به جهنم تبدیل نموده‌اند تا بتوانند در میز مذاکرات امتیازات بیشتر به دست آورده و مزه قدرت را بیشتر در دهان داشته باشند.

 گله کردن از طالبان بی‌معناست، زیرا آن‌ها به هیچ اصول و اخلاق زنده گی انسانی پابند نیستند جز ادامه جنگ و خشونت که خود یگانه راهی است به خاطر ادامه بقای شان.

 اما گله و پرسش من از آنانی است که زیر چتر جمهوریت و نظام در قدرت‌اند و توان مقابله با چند تا تروریست ‌و آدمکش را ندارند. وظیفه دولت قبل از همه تأمین امنیت برای شهروندانش است که این توان و شیمه را در قوای مسلح می‌توان دید اما در رهبری ‌و مدیریت نظام، نه.

 جناب صالح!

 از مدتی زیر نام شش و نیم صبح لشکر کلانی از مسؤولین کابل در دفتر شما جمع می‌شوند تا امنیت کابل را بهتر سازند، تصامیم و نوشته‌های شما را پیوسته مطالعه و آن‌همه را با وضعیت نظامی و امنیتی کابل مقایسه می‌کنم. قعطن نتایج بر عکس شده و کابل وحشت بیشتر را تجربه می‌کند. ترورهای زنجیری که بیشتر فعالین جامعه مدنی و منتقدین نظام را نشانه می‌گیرند بیشتر شده، چنانچه هرروز بهترین‌ها را که صدای دادخواهی و عدالت اجتماعی‌اند از دست می‌دهیم، طالبان ترور می‌کنند و حاکمیت شما زمینه می‌شود برای ترور.

 حکومت شما در حال کوچک شدن است، طوری که دیده می‌شود شما صرفن در نگه داری خود و چند تا نازدانه های تان مصروف اید.

 آقای صالح؛

 چند سخن کوتاه به آدرس تان دارم؛

 - در قدم نخست باید بدانید که آرام آرام دموکراسی و کلام آزاد در حال کوچ کردن است و شما خود تحمل انتقاد و نقد را ندارید چنانچه تهدید نموده‌اید که آنانی که علیه ما قرار گیرند به زندان‌ها انداخته و صدای شان خاموش می‌گردد، قرن آزادی، دموکراسی و تخنیک مدرن با چنین سخنان سازش ندارد و ناکامی آن را پیام می‌دهد.

 - اگر می‌خواهید مدیریت سالم کنید پس صلاحیت و مسؤولیت‌ها را دو باره انتقال دهید به مسؤولین امنیتی کابل، بگذارید آنان جوابده و مسؤولیت پذیر باشند.

 - سطح مسؤولیت پذیری و کنترول را بلند ببرید، ناشایسته‌ها را بر کنار و از بهترین‌ها تقدیر کنید، در قدم نخست اگر توان دارید از حلقه ارگ آغاز کنید.

 - این خوب است که جلو دزدان را می‌گیرید و آن‌ها را به پنجه قانون می‌سپارید اما لطف کرده چند تا دزدان کلان را که از برکت جهاد و نزده سال حاکمیتی بنام جمهوریت صاحب میلیون‌ها دالر شده‌اند به دادگاه مردمی بکشانید ‌تا درسی شود برای آن خس دزدان.

 - اگر توان دارید کود ۹۱ رییس جمهوری را بیشتر افشا و دزدان این کود را محکمه و‌ زندانی کنید تا دگر کسی شهامت دزدی حق یتیم، بیوه و شهید را نداشته باشد، این همه پول‌های دزدی شده به بخش صحت عامه و تعلیم و تربیه انتقال تا زمینه شود برای بهبود صحت مردم و انکشاف آموزش و معرفت.

 - این خوب است که جاده‌ها، بخصوص مناطق عبور و‌ مرور مردم، از راه بندان ها خلاص و جلو ساختمان‌های خود سر گرفته می‌شود اما گفته‌اند «جان غریب را بگیر نانش را نه» اولویت ما صلح و بسیج مردم در مبارزه علیه تروریزم ‌و بنیاد گرایی است هر ویران کردن امکانات اقتصادی و زنده گی مردم زمینه می‌شود به سرباز گیری طالبان از میان مردم پس در قدم نخست مراکز بازار اقتصادی مردم را ساختمان نموده و دکان‌های آنان را آنجا انتقال ‌‌‌و بعد به تخریب مراکز تجارتی و بازرگانی خود سر اقدام نمایید.

 -چه خوب است بجای نمایش‌های تبلیغاتی که بیشتر هویت سازی است به کار هدفمند بپردازید تا مردم عملن تغییر در امنیت و زنده گی خویش را ببینند آنگاه اعتماد مردم بر عملکردهای شما بلند رفته و در پی آن موفقیت خواهید داشت.

 - به ادامه خطاب قبلی خویش اینک بار دگر تأکید می‌دارم که امنیت کابل وابسته‌گی دارد با وضعیت امنیتی ولایات جنوب، جنوب شرق، غرب، جنوب غرب و بخصوص ولایات هم سرحد با کابل. تا زمانی که در این ولایات جنگ و نارامی جریان دارد کابل روز خوب را نخواهد دید.

 جناب صالح!

 مشروعیت و عملکرد حاکمیت وابسته به یک تیم کلان و حمایت مردم است نه فرد، تا جایی که دیده می‌شود اجماع ملی برای حفظ این حاکمیت وجود ندارد و هرروز درزها کلانتر شده و نظام پوسیده‌تر می‌شود، بیایید از شعارهای عوامفریبانه و دروغین دوری کنید و نکته تاریک را که همانا مراجعه به مردم و نیروهای ترقی‌خواه و دموکرات است انگشت گذاشته و اعتراف کنید که فاصله کلان میان نظام و مردم و نیروهای ترقی‌خواه و دموکرات وجود دارد پس اگر توان رفع چنین خلأهای بزرگ را دارد به‌پیش در غیر آن، سنگ، سنگین است و بوسه کردن آن ضرور.

 سخن آخر؛

 انتقاد پذیر و اصلاح پذیر باشید، آنچه نوشتم برای بهبود کار است نه مانع کار، هیچ گاهی برایتان چک چک نخواهم کرد مگر آنکه مردم شاهد تغییر در زنده‌گی، کار و فعالیت خوبش باشند.

 با درودها

 صمد کارمند

 وکیل دور چهاردهم پارلمان افغانستان، فعال سیاسی و یکتن از مسؤولین برنامه تلویزیونی دریچه بهار اروپا.