قوای مسلح ما که وظیفه دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور را بدوش دارند، همیشه تلاش نموده‌اند تا این وظیفه مقدس، ملی و وطندوستانه را با موفقیت و شایستگی انجام بدهند که مردم ما تا کنون شاهد موفقیت های فراوان، قربانی‌ها و فداکاری های بزرگ آن‌ها در راه دفاع از مردم و کشور بوده و می‌باشند.

 قوای مسلح ما اعم از اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی، متشکل از فرزندان صدیق کشور با داشتن احضارات عالی محاربوی، امنیتی و اوپراتیفی، در شرایط کنونی کشور، موظف‌اند تا به طور مستقلانه از مردم و کشور دفاع نمایند و بعد از انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای (آیساف) به نیروهای افغان این مسئولیت‌ها باز هم افزایش یافت و ادامه دارد و از آغاز سال ۲۰۱۵٬ میلادی همکاری های نیروهای خارجی با قوای مسلح افغانستان در چوکات همکاری (حمایت قاطع) در بخش های تعلیم و تربیه، لوژستیک و تجهیز نیروهای افغان ادامه داشته و ادامه خواهد یافت.

 با در نظر داشت این مسئولیت بزرگ، از زمان انتقال مسئولیت‌های امنیتی تاکنون، قوای مسلح کشور، برای اجرای وظایف دفاعی و امنیتی در تمام نقاط کشور آماده‌گی داشته و وظایف سپرده‌شده را به خوبی و موفقیت انجام داده و می‌دهند و مردم ما در جریان اجرای وظایف‌شان، شاهد حماسه‌ها و افتخارات فراموش ناشدنی بوده و توانسته‌اند تا در انجام وظایف از خود صداقت و پایمردی نشان بدهند.

 قوای مسلح امروزی افغانستان، بعد از ایجاد اداره مؤقت شکل گرفت و با گذشت هرروز از لحاظ کمیت و کیفت رشد فراوان ای نموده است و همین اکنون در صنوف مختلفه ای آن ده‌ها هزار فرزند وطن‌دوست مردم ما، با سربلندی اراده و تعهد نموده‌اند تا از مردم و کشور قاطعانه دفاع نمایند و با گذشت هرروز صفوف قوای مسلح ما تقویت و تحکیم بیشتر می‌یابد و در عرصه دفاع از میهن و مردم، حضور فعال خود را داشته و دارند.

 زمانی که روی مسایل دفاع، جنگ و صلح، بحث و ارزیابی به عمل می‌آید، روی قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها، قوت‌ها، صنوف، تجهیزات، سلاح، وسایط، کمیت‌ها، کیفت‌ها، مشروعیت‌ها، حمایت های مردمی و دستآوردها، محاسبه به عمل می‌آورند و آن‌ها را مهم و بااهمیت می‌دانند. 

 افغانستان تا سال های قبل دارای قوای مسلح نیرومند، بی‌نظیر و دارای قابلیت‌های دفاعی، امنیتی و اوپراتیفی لازم و انکارناپذیر بود و منسوبین وطن‌دوست و مردم‌دوست آن به منسوب بودن و اجرای صادقانه وظایف در قوای مسلح افغانستان افتخار بزرگ داشتند که همه بدان اعتراف دارند و دشمنان هم نمی‌توانند، آن همه قابلیت‌های آن را فراموش کنند؛ اما استخبارات منطقه در فروپاشی آن توانست به اهداف شوم خود دست یابد. آن‌هایی که در فروپاشی اردوی سابق افغانستان، در بیرون از مرزهای افغانستان نقش اصلی را انجام داده، برای همه تثبیت بوده و خود نیز ازین دسایس و توطئه‌های برای فروپاشی اردوی افغانستان، اعتراف نموده و آن را برای خود و حکومت خود به اصطلاح افتخار می‌دانند. مردم افغانستان به چنین جنایت، خیانت و مداخله بی‌حد و حصر، همیشه نفرین می‌فرستند و آن را محکوم می‌نمایند.

 در شرایط امروز و فردای کشور ما، وظایف بس مهم و بزرگ در برابر قوای مسلح قهرمان ما قرار دارد، حجم این وظایف گسترده و قابل دقت، متوجه همه بخش های قوای مسلح کشور بوده و می‌باشد که باید به آن‌ها توجه لازمی و دایمی مبذول گردد.

 خوشبختانه قوای مسلح افغانستان، در شرایط کنونی در راه دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، نقش شایسته و قابل تمجیدی را ایفا نموده و می‌نمایند و در کنار مردم خود قرار دارند، از مردم خود قوت و نیرو می‌گیرند و دفاع از کشور و مردم را وظیفه اساسی خود می‌دانند.

 اجرای مؤفقانه وظایف منسوبین قوای مسلح ما در مرکز و ولایات کشور بعد از انتقال مسئولیت‌های امنیتی به آن‌ها و به ویژه در جریان سال گذشته و سال جاری، بیانگر آن است که قوای مسلح کشور، اعم از سربازان، افسران و جنرالان آن و همه آن‌ها برای انجام آن همه وظایفی که در برابر آن‌ها قرار دارد، روحاً و قلباً آماده اجرای صادقانه و مؤفقانه این وظایف بوده و می‌باشند.

 انجام فعالیت‌های صادقانه و مؤفقانه ا خیر قوای مسلح قهرمان، به ویژه در روز های اخیر در سراسر کشور که از طریق تمام رسانه‌های صوتی و نشراتی پخش می‌گردد، برای همه ما، مایه مباهات و افتخار بوده و می‌باشد و هر افغان وطن‌دوست و مردم‌دوست را مجذوب کار و فعالیت‌های پیروزمندانه‌ای دفاعی، امنیتی و اوپراتیفی خود، در کشورمی سازند.

 اجرای صادقانه و مؤفقانه وظایف قوای مسلح کشور بود که عملیات بهاری مخالفین دولت، به اصطلاح (عزم) به شکست مواجه گردید، با آنکه حمایت مالی، لوژستیکی و نفری استخبارات منطقه را تا هنوز با خود دارد و اظهارات دستگیر شده‌گان مخالفین به وضاحت می‌رساند که در عقب این همه فعالیت‌ها غیر اسلامی و غیرانسانی چه کسانی قرار دارند و روی کدام اهداف، این جنگ نیابتی و تحمیلی علیه کشور و مردم افغانستان، پیش برده می‌شود.

 درحالی‌که دوکتورین نظامی افغانستان همیشه دارای محتوی و مضمون دفاعی و صلح‌جویانه بوده، نه در امور داخلی دیگران مداخله می‌کند و نه به دیگران اجازه می‌دهد تا در امور داخلی افغانستان مداخله نمایند اما این دیگران هستند که تا هنوز افغانستان را (عمق استراتیژیک) خود می‌دانند و تا هنوز هم در برابر مردم و دولت افغانستان، کمترین اقدامات دوستانه، حسن هم‌جواری و همسایگی نیک و روابط متقابلاً مفید آن‌ها، وجود ندارد.

 دولت جمهوری اسلامی افغانستان موظف است تا با احترام به اعلامیه جهانی حقوق بشر، ((به‌منظور تحکیم وحدت ملی و حراست از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور، به‌منظور تأسیس نظام متکی بر اراده مردم و دموکراسی و به‌منظور تقویت بنیاد های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دفاعی کشور)) و بر طبق ماده پنجم قانون اساسی افغانستان که ((دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و تأمین امنیت ملی و قابلیت دفاعی کشور از وظایف اساسی دولت می‌باشد.)) اقدامات خود را مبنی بر تقویت قوای مسلح، تسریع بخشد.

 مردم و نیرو های دموکراتیک افغانستان از صلح عادلانه، از صلح پایدار، از صلح واقعی و از صلح برای همه حمایت می‌نمایند و از انجام مذاکرات با مخالفین برای تأمین چنین صلح، با احترام به قانون اساسی افغانستان، رعایت تمام ارزش های ملی، دموکراتیک و دست آوردهای موجود، پشتیبانی می‌نمایند. در غیر آن تا زمانی که از تروریزم به حیث افزار سیاسی استفاده به عمل آید، صلح نه در افغانستان، نه در منطقه و نه درجگان تأمین‌شده می‌تواند.

 حمایت و دیدگاه‌های مثبت مردم و نیروهای ترقی‌خواه کشور نسبت به قوای مسلح قهرمان افغانستان، با گذشت هرروز افزایش‌یافته و تقویت می‌گردد، مردم و نیروهای دموکراتیک نسبت به آن به حیث مدافعین صدیق و راستین مردم و کشور می‌نگرند و این حمایت و دیدگاه‌ها می‌تواند به حیث یک اصل تغییرناپذیر ادامه یافته و تداوم یابد و دولت نیز موظف است تا از دست آوردهای منسوبین قهرمان قوای مسلح کشور، به طور همه‌جانبه پشتیبانی و تقدیر نماید.

 اکنون که قوای مسلح افغانستان، موظف به دفاع مستقل از مردم و کشور خود می‌باشد، جامعه جهانی باید به تعهدات خود مبنی بر حمایت، تجهیز و تقویت قوای مسلح افغانستان، صادقانه عمل نماید.

 درحالی‌که جنگ، ناامنی‌ها، خشونت و جرایم سازمان‌یافته تا هنوز هم با حمایت استخبارات منطقه، در کشور ادامه دارد، این امر یکبار دیگر تقویت می‌گردد که جامعه جهانی نسبت به تحقق تعهدات خود در برابر قوای مسلح افغانستان، باید توجه لازم مبذول بدارد و به خاطر حفظ افغانستان مستقل و آزاد، تناسب نیروهای امنیتی کشور های منطقه و به ویژه نیرو های امنیتی پاکستان را باید در نظر داشته باشد و نباید تجهیزات نظامی اضافی و غیرقابل انتقال‌شان در افغانستان، بدون آنکه در اختیار قوای مسلح افغانستان قرار داده شود، به نظامیان همسایگان افغانستان، اهدا گردد.

 قبل از همه برای قوای مسلح قهرمان افغانستان، داشتن روحیه ملی، مورال رزمی، داشتن احضارات عالی محاربوی، امنیتی و اوپراتیفی، داشتن احساس وطن‌دوستی و مردم‌دوستی، حمایت مردم و نیرو های دموکراتیک کشور، دفاع قاطعانه از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان، اهمیت مهم و حیاتی داشته که موفقیت و پیروزی های امروز و فردای آن‌ها را در تمام عرصه‌های وظایف، تضمین نموده ومی نماید. اجرای صادقانه و مؤفقانه وظایف قوای مسلح در شرایط کنونی کشور، به خوبی بیانگر آن است که قوای مسلح افغانستان، به این همه مسایل دست‌یافته و می‌یابد.


جوزا ۲۰۱۵٬