گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی خراسان یا داعش یک سازمان منطقوی است نه افغانی و نیاز به مبارزه مشترک و منطقوی دارد.

 

از پیدایش گروه تروریستی نامنهاد دولت اسلامی یا (داعش) در افغانستان چند صباحی نمی‌گذرد، در ست در فاصله میان ماه‌های جدی و دلو سال ۱۳۹۳ خورشیدی این گروه موجودیت خود را در افغانستان اعلام کرد.

نیکولای هسم نماینده ویژه سازمان ملل‌متحد در افغانستان در جلسه شورای امنیت ملل‌متحد که در سال قبل برپا شد، گفته بود: «حضور نیروهای داعش در افغانستان نگران کننده است.».

فرمانده کل نیروهای قاطع در افغانستان جان کمپل نیز در گفت و شنودی با تایمز گفته بود: «گزارش‌های در دست دارند، که نشان‌دهنده‌ای حضور گروه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان است و به جذب و سرباز گیری در افغانستان مصروف هستند».

جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس‌جمهور اعلام کرد که نیروهای وابسته به داعش (همان دولت اسلامی خراسان) به ولایات شمال کشور شامل جوزجان، فاریاب، سرپل و بدخشان رسیده‌اند.

سازمان ملل‌متحد در گزارش سال ۲۰۱۴ سالانه خویش، سال پیش را خونین ترین سال پس از سقوط طالبان دانسته است، که در آن نزدیک به ۳۹۹۹ نفر غیرنظامی کشته و زخمی‌شده‌اند.

پیدایش سریع گروه دولت اسلامی در ولسوالی‌های ولایات هلمند، فراه و بدخشان تهدید کننده‌اند.

در آغاز چنان پنداشته می‌شد، که گروه تروریستی داعش به خاطر زدودن طالبان پی ریزی شده‌اند، چنانی که عبدالقادر واحدی مشهور به ابو ابراهیم خراسانی گفته بود، که گروه دولت اسلامی از جنایات طالبان خسته شده‌اند و به خاطر نابودی طالبان ایجاد شده‌اند.

مگر به زودی هویدا شد، که این گروه نه تنها به خاطر نابودی طالبان ایجاد نشده‌اند، بلکه در اغلب تازش‌های تروریستی در ولایت‌های: بدخشان، فاریاب، و کندز با طالبان یکجا تاخته‌اند.

در تازش‌های گروه‌های مشترک تروریستی طالب و دولت اسلامی در پسین روزها در ولایات شمال کشور از آن میان در بدخشان شب جمعه ۲۱ حمل ۲۰ سرباز کشته. ده نفر زخمی و۷ نفر مفقود گردیدند. افزون از نیروهای طالبان وداعش جنگجویان چیچینی، ازبک و پاکستانی نیز سهم داشتند.

در رویداد گروگان‌گیری ۳۰ هموطن ملیت هزاره، طالبان و داعشیان سهم مشترک داشتند.

در رویداد اشغال اغلب ولسوالی‌های ولایات فاریاب و جوزجان جنگجویان ازبک، چیچین، و دیگر تروریست‌های جهانی اشتراک کرده بودند.

در اختتاف و گروگان‌گیری ۳۰ هموطن هزاره در راه هرات - غزنی و ربودن ده هموطن دیگر در شهراه کابل - جلال‌آباد نیز داعش و طالبان خارجی نقش مشترک داشتند.

 

در رویداد ۲۹ حمل سال جاری در نماینده‌گی بانک در شهر جلال‌آباد که منجر به کشته شدن ۳۳ نفر و زخمی‌شدن بیش از ۹۰ نفر گردید، جنگجویان پاکستانی، داعش، ازبکان، چیچینی‌ها و دیگران خارجی‌ها نقش نهادین گرفته بودند.

بر بنیاد گزارش رسانه‌ها در رویدادهای اخیر ولایت کندز که در فراید آن شهرستان‌ها یا ولسوالی‌های ارچی، چهار دره، علی‌آباد، خان آباد و حضرت امام بدست داعشیان و طالبان افتادند، نزدیک به ۲۴۰۰ نفر جنگجوی شامل گروه جندالله، تحریک اسلامی ازبکستان، چیچینی‌ها داعشیان و طالبان افغانستان سهم دارند.

همین ایدون اوضاع سیاسی و نظامی ولایت‌های بدخشان، فاریاب، بغلان، تخار و بلخ رو به وخامت می رود.

ارتش دولتی افغانستان توان مقابله با این تروریست‌های جهانی را ندارد، زیرا:

 به افزارهای مدرن وجدید جنگی مجهز نمی‌باشد. هواپیمای جنگی، شامل هواپیماهای جیت بم افگن ندارد.

ارتش افغانستان تانک‌های زرهی تی یو ۱۲۴ ندارد.

ارتش و پولیس افغانستان زرهپوش‌های فوکس و لیوپول ندارند.

ارتش افغانستان از سیستم کشاف انترنتی و تصویری مخابراتی مدرن برخوردار نیست.

ارتش افغانستان منابع مالی جهت تأمین مصارف جنگ را ندارد.

درحالی‌که بر بنیاد سیاست‌های مدرن استخباراتی جهانی چنین پنداشته می‌شود، که هدف از فرستادن گروه تروریستی داعش و یا همان دولت اسلامی در افغانستان تخته خیز برای خراب ساختن اوضاع سیاسی و امنیتی کشورهای آسیایی میانه است و از سوی دیگر کشیدن روسیه در محاصره نظامی و خراب شدن اوضاع امنیتی کشورهای همسو با روسیه شامل کشورهای تاجکستان، ازبکستان، قرغزستان و ترکمنستان نیز می‌باشد، این جنگ فرسایشی مدرن از سوی آن‌ها به پیش برده می‌شود.

همچنان کشورهای جنگزای جهانی تلاش می‌دارند، تا اوضاع امنیتی کشور ایران را با جندالله پناه شده در افغانستان و پاکستان خراب بسازند و جنگ مذهبی سنی و شیعه را در کشور ایران دامن بزنند و با استفاده از اسلام تسنن و تشیع می‌خواهند تا کشورهای ایران، عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان و ایران را به یک جنگ تباه کن بکشانند.

در این میان این گروهک‌های تروریستی به خاطر کشیدن اوضاع ترکستان چین به سوی خرابی و ایجاد یک سازمان تروریستی در کشور چین میان ایغورهای مسلمان نیز تلاش می‌نمایند.

کشورهای غربی و از آن میان ایالات‌متحده امریکا به گفتاورد ریگ روزوف هموند ایتلاف جهانی «استاپ ناتو» در شیکاگوی ایالات‌متحده امریکا که در باره سرنوشت یک ملیارد و۳۰۰ ملیون دالر مفقودی امریکا در افغانستان دیدگاهش را ارایه داشته بود و در تارنمای بامداد پایگاه رسانه‌یی شورای اروپایی حزب مردم افغانستان به نشر رسیده است:

«مردم افغانستان هیچ دورنمایی از زنده‌گی مسالمت‌آمیز و مرفه ندارند زیرا آنچه که امریکا و متحدان واشنگتن در ناتو به آن علاقه‌مند بوده‌اند در برقراری جنگ و آموزش نیروهای نظامی خود در یک میدان جنگ نظیر افغانستان و استفاده از آنان در سایر نقاط خلاصه می‌شود.» نیز برای ایجاد صلح و آرامش در افغانستان و نابودی گروهک‌های تازشی تروریستی هیچ‌گونه علاقه و دلچسپی ندارند.

 افغانستان در این گیرودار میدان خیزش بلاها و تازش تروریست‌ها گردیده است.

 از این رو ایجاب می‌کند، تا یک ستاد مشترک و یک نیروی افزار ارتشی مشترک کشورهای افغانستان، ازبکستان، ایران، ترکمنستان، تاجکستان، قزاقستان، قرغزستان، چین و روسیه در شمال افغانستان ایجاد شود و با استفاده از همه امکانات در نابود گروهک‌های تروریستی نامنهاد دولت اسلامی (داعش) و طالب پیش از ضیاع وقت بشتابند.

اگر چنین ستاد مشترک و چنین ارتش مشترک و نیرومند در افغانستان ایجاد نشود و این گروهک‌های تروریستی از بنیاد نابود نگردند و کشورهای آسیای میانه، چین، روسیه و ایران نظاره نگر و سیل بین باشند، با اشغال شمال افغانستان، توسط این سازمان‌های تروریستی شاهد خرابی اوضاع در داخل این کشورها حتا روسیه خواهیم بود.

با درود

داکتر حمید الله مفید

۲۹ ماه اپریل سال ۲۰۱۵ ترسایی

 

ثور 1394