تبصره بر یک خبر

 طالبان دروغ‌گوترین گروه به مردم خود و وفادارترین و قابل‌اعتمادترین برای ادامه و تطبیق اهداف نظامی و استراتژیک استخبارات پاکستان‌اند و در عمل ثابت نموده‌اند که دروغ‌گوترین، بی‌احساس‌ترین گروه در برابر آرزوهای مردم برای صلح، امنیت و ثبات، بی‌فرهنگ‌ترین در برابر پذیرش کلتور معمول شهروندی، خون آشام ترین گروه جنگی در ارتکاب شدیدترین جرایم ضد انسان و انسانیت که بزرگ‌ترین رقم قربانی‌های وحشتناک و وحشیانه را بر مردم خود، از آن خود ساخته‌اند. باوجود آنکه این حلقه شیاد میراث شرمآور تنظیم‌های جهادی‌اند که بااراده و تحت اداره استخبارات پاکستان و شیادان بین‌المللی‌شان عرض وجود نمودند، ولی در پذیرش دموکراسی و ارزش‌های مدنی تا اوج آسمان‌ها در فاصله وجدانی و عقلانی قرار دارند.

 این حلقه به‌کرات از جنایات خونین خود در شهرها انکار نموده مسئولیت کشتار، انفجارات و سائر اعمال تروریستی را به عهده نگرفته ولی بعدن ثابت شده است که طالبان و اداره استخبارات پاکستان در عقب این جنایات قرار داشته‌اند. طالبان حتی در اعیاد و ماه‌های مقدس مذهبی مردم به‌مانند نظامیان یهودی بر مسلمانان فلسطینی، جنایت، کشتار و تظلم بر مردم مسلمان کشور خود روا داشته‌اند.

 در این اواخر طالبان آزادی 15 تن از قوماندان‌های خویش را که در زندان‌های کشور بسر می‌برند، شرط ادامه آزادی زندانیان هردو طرف، مطابق موافقت‌نامه نام نهادشان با آمریکا دانسته بدان تأکید دارند و با تشدید جنگ و کشتار غیرنظامیان و نظامیان افغان که در حالت دفاع فعال قرار دارند، بر دولت افغانستان فشار وارد نمایند. در میان این آدمکشان سه تن از طراحان طالبی مربوط به شبکه حقانی قرار دارند که انفجار خونین چهارراهی زنبق در 31 می 2017 را که بیش از 90 کشته و 450 زخمی از خود بجا گذاشت، حمله تروریستی بر شفاخانه سردار محمد داود خان و انفجار خونین بر مراسم تشیع جنازه یکی از قربانیان حمله تروریستی را طرح و عملی نموده بودند. این سه تن انجنیر شریف، غلام مصطفی و جاوید باشنده گان اصلی ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک هستند که از نقش‌شان در برنامه ریزی و تسهیل حملات یاد شده اعتراف هم نموده‌اند. اکنون طالبان این آدمکشان را بعد از گذشت قریب سه سال در صدر لست زندانیان مربوط خویش قلمداد و خواستار آزادی‌شان‌اند. این بدون شک دال بر نقش استخبارات پاکستان و طرح و اجرای سه عمل وحشیانه خونین توسط طالبان است که قبلن از آن‌ها انکار نموده بودند.

 چگونه می‌توان طالبان را دروغ‌گوترین گروه ننامید که در اول طالبان طی اعلامیه رسمی توسط ذبیح الله مجاهد مسئولیت انفجار چهارراهی زنبق را به عهده نمی‌گیرند و آن را محکوم می‌کنند، ولی اکنون واقعیت‌های جدید از زیر آب برون می‌شود. توجه کنید بر محتوای اعلامیه طالبان مورخ 31 می 2017 که در رسانه‌های معتبر من‌جمله بی بی سی دری نشر گردیده بود:

 «گروه طالبان در واکنش به حملۀ انتحاری امروز اعلام کرده است که امارت اسلامی هرگونه حمله‌ را که باعث ضرر و آسیب به افراد ملکی شود، محکوم می‌کند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر بیانیه‌یی می‌گوید قبل از چاشت امروز انفجار مهیب و بزرگ در شهر کابل رخ داد که صدها تن در آن کشته و زخمی شدند و هدف آن معلوم نیست. به گفته سخنگوی گروه طالبان، این انفجار کار دست این گروه نیست و هیچ ربطی به طالبان ندارد، وی افزوده است که آن‌ها به خود اجازه نمی‌دهند تا دست به چنین انفجارهای بی‌هدف بزنند. ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید عاملین این رویداد بعداً معلوم خواهد شد، اما امارت اسلامی هر آن حمله، تخریب و انفجار را نکوهش می‌کند که هدف آن متضرر ساختن مردم ملکی باشد و مردم مطمین باشند که رویداد امروز کابل کار طالبان نیست.»

 بلی دقیقن که این رویداد بعد از گذشت سه سال وضاحت پیدا نمود و ادعای سه سال قبل ارگان‌های کشفی و استخباراتی کشور بر واقعیت مبدل شده است.

 اکنون که طالبان ادعای ختم جنگ دارند، حرف از کاهش خشونت می‌زنند، ولی با بالاترین درجه شدت جنگ، خشونت و کشتار متوسل شده‌اند.

 حرف از ملت مسلمان میزند ولی در وحشتناک‌تری شرایط ناشی از وسعت دامنه ویروس کرونا که در افغانستان بخصوص در شهرها وحشت ایجاد نموده است، مجال رسیدن به مریضان مبتلا به ویروس، خدمات صحی و تطبیق و رعایت دساتیر نهادهای مسئول را مانع می‌شوند و در عوض انسان‌ها را به گلوله می‌بندد.

 حرف از اسلامیت می‌زنند ولی در آغاز ماه مبارک رمضان با گستاخی تمام از ادامه جنگ‌های تعرضی و عدم قبول آتش بس سخن میزند.

 کی، با کدام استدلال و به کدام منطق و روی کدام فاکت ها می‌توان به گفته‌ها و وعده‌های کاذب این شرارت پیشه گان و وسیله اهداف سیاسی- نظامی و استراتژیک استخبارات پاکستان اعتماد نمود.