امروز نیروهای امنیتی تاجیکستان اعلام نموده‌اند که یک گروه ده تا دوازده نفری تروریستها از مرز تخار افغانستان عبور نموده و با حمله بر نیروهای امنیتی تاجیکستان دوتن از نیروهای امنیتی را کشته و یک نفر را زخمی ساخته اند.

 ظاهراً این موضوع در رسانه‌ها عادی جلوه می‌کند و در راستای زد و خورد بین قاچاقبران و نیروهای امنیتی مرزی تاجیکستان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؛ اما اگر آن‌طوری که روس‌ها و تاجیک‌ها میگویند؛ این حمله در راستای تدارک آشوب‌های بنیادگرایانه در آسیای میانه باشد، برای مردم ما خبر فوق‌العاده غم انگیز و سرآغاز ویرانگری‌های وحشتناکی خواهد بود. در این صورت طوفان واقعاً به راه خواهد افتاد (1). روس‌ها و تاجیک‌ها بارها اعلام داشته‌اند که بنیادگراهای بین‌المللی به‌وسیله نیروهای امریکائی در مرزهای تاجیکستان انتقال داده شده‌اند تا جنگ را در آسیای میانه مشتعل سازند و برای طرد این نقشه شوم به پیمانه غیرقابل تصوری از جانب روسیه و تاجیکستان و به‌طور کلی در کادر پیمان امنیت دسته جمعی (روسیه، بلاروس، قزاقستان، قیزغیزستان، ارمنستان و تاجیکستان) آمادگی گرفته‌اند.

 از اخبار بر می‌آید که تاکنون نیروهای امنیتی تاجیکستان با هاوان و هلیکوپتر وارد عمل شده و با دقت متجاوزین را دنبال می‌کنند.

 تاجیکستان و روسیه در تعامل و تفاهم کامل بارها برای دادن جواب متناسب به هر نوع تجاوزی از خاک افغانستان ابراز آمادگی نموده‌اند. این آمادگی را در مقیاس رو در روئی نیابتی با نیروهای امریکائی باید دید. بیهوده نیست که روس‌ها حتی راکت هیبتناک اسکندر را در مرز با افغانستان مستقر کرده‌اند. در مانورهای نظامی‌ای که تقریباً هرسال در این مرزها انجام می‌شود، نیروهای روسی حتی بمب افگنهای استراتیژیک هسته‌ای را وارد میدان کرده و پیشرفته‌ترین راکت‌های ویرانگر خویش را در این عرصه بکار برده‌اند. این اقدام روس‌ها با روشنی پیامی است برای امریکائی ها که اگر اغتشاشاتی را (مانند آنچه در سوریه به‌وسیله بنیادگراهای اسلامی به راه انداختند) در آسیای میانه به میان آورند با نیروی سرکوبگر جهنم ساز روبرو خواهند شد.

 حالا این سؤال مطرح است که بالاخره بعد از تدارکات چندین ساله‌ای که امریکایی‌ها برای ایجاد فتنه در آسیای میانه به راه انداخته‌اند، حمله امروزی بر خاک تاجیکستان پیش درآمد آغاز جنگ و آزمایشی برای سنجش عکس‌العمل روس‌ها است و یا اینکه واقعاً ناشی از عملکرد نابخردانه قاچاقچیان است. به‌هرحال حوادث بعدی و تحقیق در قبال حادثه امروز ماهیت امر را نشان خواهد داد. هر چه باشد عکس‌العمل تاجیکستان علامت گویائی است برای آنانی که در مرزهای آسیای میانه به تدارک آشوب می‌پردازند.

 آیا امریکائی ها از شکست‌های پی در پی در سوریه به‌کلی امید خود را در این کشور از دست داده‌اند و در فکر ایجاد بلوای دیگری برای انتقام گیری از روس‌ها هستند و حمله امروز نوعی پیش درآمد است؟

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 (1)     مدتی قبل در باره تدارک این نوع جنگ‌ها نوشته‌ای داشتم تحت عنوان «طوفان در راه است» که بار دیگر توجه خوانندگان عزیز را به آن معطوف می‌دارم.

 www.haqiqat.org/سیاسی/اسد-الله-کشتمند/اسد-الله-کشتمند-طوفان-در-راه-است