پیوسته به گذشته - گام به گام با حقایق

 

سیاف با داشتن 39 محافظ، ملأ تره خیل کوچی 30 محافظ، حاجی الماس 20 محافظ، محمد یونس قانونی 29 محافظ، ملأ عزت الله عاطف 23 محافظ و فضل الهادی مسلم یار 18 محافظ بیشترین محافظان را در بین وکلا و سناتوران دارند. در جمع دریافت کنندگان محافظ از وزارت داخله کسانی نیز وجود دارند که در تمام دوره‌ی وکالت و یا سناتوری خود چند بار بیشتر در مقر پارلمان حضور نیافته‌اند و چهره‌هایی ناآشنا برای همکاران خود می‌باشند.

 

تفنگ داران سكوتم را شكستند

 دل دائم صبورم را شكستند

 به جرم مردم و وطن پرستی

 پر و بال عبورم را شكستند

 مرا از خانه‌ام بیرون كشیدند

 چه بی‌پروا حضورم را شكستند

 تمنا در نگاهم موج می‌زد

 ولی رؤیای دورم را شكستند.

سید منصور نادری

 

بعد از قضیه کابل بانک، دومین جفا کار در حق ملت وزارت معادن است که میلیاردها دالر از پول مردم را حیف و میل کرده است. نفت آمو دریا با یک شرکت چینایی قرار داد شده و این شرکت تعهد سپرده که بیش از ۴ میلیارد دالر در داخل افغانستان سرمایه گذاری می‌کند که در این صورت ۴ هزار شغل ایجاد می‌شد؛ اما بر اثر بی‌توجهی وزارت معادن، شرکت یاد شده خلاف قرارداد به ۵۰۰ هزار دالر اکتفا کرده است. نمک اندخوی فی تن ۱۲۰ افغانی قرارداد شده، اما کسی حاضر است که فی تن به ۶۰۰ افغانی این معدن را قرار داد کند؛ معدن طلا در مساحت ۵۰۰ متر مربع قرارداد شده؛ اما شرکت استخراج کننده ۴ هزار متر مربع زمین را کاوش کرده و طلایش را استخراج می‌کند. اداره نورم و استندرد نیز با یک شرکت پاکستانی قرارداد دارد که از واردات هر تن مواد نفتی ۵ دالر می‌گیرد؛ اما خودم حاضر استم که واردات فی تن مواد نفتی را به ۵۰ دالر قرار داد کنم. شرکت پاکستانی، روزانه ۲ تا ۳ صد هزار دالر سود این قرارداد را از افغانستان خارج می‌کند. تمام معادن افغانستان در اختیار زورمندان است و حکومت به‌ویژه وزارت معادن هیچ چیزی گفته نمی‌تواند. پیش از این؛ رییس جمهور اشرف غنی گفته بود که با زورمندان بر خود جدی و قانونی خواهد کرد. همچنان دیده‌بان شفافیت می‌گوید استخراج معدن طلاء قره زغن در ولسوالی دوشی ولایت بغلان به‌صورت غیرقانونی جریان دارد. شرکت منابع طبیعی افغان کرستال شرکتِ است که ادارهء دیده‌بان شفافیت آن را متهم به استخراج غیرقانونی ذخایر طلا از معدن قره زغن ولایت بغلان می‌کند. اعضای این اداره می‌گویند، بر اساس قرارداد شرکت منابع طبیعی افغان کرستال مکلف بود تا پروسهء اکتشاف این معدن را تعقیب کند، اما این شرکت از سه سال به این‌سو خلاف مواد قرارداد، وارد مرحلهء استخراج شده است. بر اساس سروی آنان این کار باعث از دست دادن منابع و عایدات افغانستان گردیده است: این شرکت فعالیت‌ها و استخراج غیرقانونی را در ساحه انجام داده که باعث از دست دادن منابع و عایدات برای حکومت افغانستان شده، بر خلاف قراردادِ که با وزارت معادن داشته، به‌جای اکتشاف به مرحلهء استخراج هم رفته و به شکل غیرقانونی معدن را استخراج کرده است.

 هشتاد درصد باشنده گان اطراف این معدن در فقر زند گی می‌کنند که باید بر طبق قرارداد در پروسهء اکتشاف این معدن به کار استخدام می‌شدند، اما این شرکت کارمندان خارجی را در این معدن به کار گماشته است. امنیت ساحهء معدن از سوی محافظین این شرکت محدود ساخته شده است که داخل شدن به معدن و نظارت از آن را محدود ساخته است. ساحهء معدن طلاء قره زغن که در ولسوالی دوشی ولایت بغلان موقعیت دارد، متشکل از چهار کلستر طلا بوده که استخراج آن در طول دوالی سه دهه صورت گرفته است.

 کمپنى افغان کرستال نیچرل ریسورس، فعالیت‌هاى خود را به تاریخ ١٣ اکتوبر سال ٢٠١٠ میلادى، به مدیریت سید سعادت پسر سید منصور نادرى، آغاز کرده است. قرارداد استخراج طلاى بغلان، میان وزارت معادن و پطرولیم و کمپنى افغان کرستال نیچرل ریسورس، به تاریخ ٢٠ جدى سال ١٣٨٩ هجرى، به ارزش ٥٠ میلیون دالر امضا شد.

 همچنان سید منصور نادری در غصب چوکی‌های پارلمان زیاد حسود بود و می‌خواست تسلط خود را از طریق گرفتن کرسی‌های پارلمان از بغلان به بامیان، قندز، کابل، سمنگان و بدخشان توسعه بدهد. او به خاطر تحقق هدفش پول هنگفت را تخصیص داده پسران و اقاربش را به شرح ذیل به‌جاهای مختلف کاندید نمود:

 سید منصور نادری در بغلان

 سید جعفر نادری پسر ارشد سید منصور در بدخشان

 سید فرخنده زهرا نادری دختر سید منصور در کابل

 سید داود برادرزاده سید منصور در قندز

 از چهار نامزد خانواده سید منصور نادری سه نفر (سید منصور، سید فرخنده و سید داود) در لیست وکلای برنده ظاهر شد و سید جعفر در نتیجه تصادم با مردم محل موجب قتل دو نفر شده، خودش زخمی شد و فعلاً زیر تداوی است.

 موضوع اصلی این گزارش که از عنوان آن پیداست، اسناد تقلب و رشوه دهی سید منصور نادری است که بدست نهادهای امنیتی افتاده است. قضیه تقلب و رشوه دهی سید منصور به کمیسیون انتخابات از این قرار است که از جمله صدها هزار دالر رشوه که سید منصور نادری برای غصب چهار کرسی پارلمان مصرف کرده است، مبلغ دو صد و پنجاه هزار دالر آن بدست مسؤولین امنیت افتاده است. قضیه طوری بوده که شخصی بنام عزیز مهماندار یکی از افراد اعتمادی سید منصور که وظیفه تسلیمی رشوت به عهده‌اش بوده، با اسناد و پول نقد توسط مسؤولین امنیتی دستگیر شده است. بعد به تعقیب آن دو نفر بنام‌های شمس الدین و ... نیز دستگیر می‌شوند که یکی آن‌ها در سرای شهزاده، جای معادله اسعار گرفتار شد. سید منصور مبلغ پنج صد هزار دیگر را به مسؤولین امنیتی رشوت می‌دهد و کوشش می‌کند که موضوع به رسانه‌ها درز نکند.

گل آغا شیرزی

 

گل آغا شیرزی که به گزارش یکی از رسانه‌های کانادایی، به‌صورت گسترده در تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارد، زمانی که والی قندهار بود، هفته‌ی یک میلیون دالر آمریکایی از راه قاچاق مواد مخدر و دزدی از عواید گمرکی بدست می‌آورد. این رسانه‌ی کانادایی نوشته است که بسیاری از مشکلات اختلاس و فساد به زمانی برمی گردد که در جنگ علیه طالبان در سال دو هزار و یک میلیون‌ها دالر از طرف اردوی ویژه‌ی آمریکا و سازمان استخباراتی آن به عاملانی مانند گل آغا شیرزی داده شد و پس از بیرون راندن طالبان از قدرت، این عاملان دوباره در حکومت افغانستان سهیم شدند. در کنار تولید و قاچاق مواد مخدر و دزدی از عواید گمرکی، گل آغا شیرزی یکی از عوامل سرکوب رسانه‌ها و چهره‌های معترض در ولایات جنوبی و شرقی می‌باشد. خبرنگاران منتقد در قندهار و ننگرهار کوچک‌ترین انتقادی از عملکرد گل آغا شیرزی نمی‌توانند انجام دهند و حتا به‌ظاهر فرهنگیانی مانند صفیه صدیقی که از خوان مردم در پارلمان صاحب مال و منال شده است و مردم فقط خواب کردن او را در پارلمان دیدند... در ننگرهار و در محدوده‌ی حکومت گل آغا شیرزی یک رضایت ظاهری از عملکرد او بر زبان رسانه‌ها و به‌ظاهر کارشناسان است که به‌سادگی دروغ را نشان می‌دهد.

 

حصین فهیم برادر مارشال فهیم

 

حصین فهیم برادر فهیم یکی از قاچاقبران مواد مخدر، جنایتکار و دزد تمام دارایی‌های ملت می‌باشد. حصین فهیم به کمک مارشال فهیم و بعضی اشخاص وادارات فاسد دیگر دولتی تمام کارهای خلاف و غیرقانونی چون قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای آسیای میانه، روسیه و کشورهای اروپایی، اختلاس و یا به سرقت بردن تمام دارایی‌های مردم عام چون میلیون‌ها دالر پول نقد از کابل بانک و به‌زور غصب نمودن زمین‌های مردم و دولتی می‌باشد. مارشال فهیم در دوران جهاد و مقاومت همراه با همراهانش میلیون‌ها افغان بی‌گناه را شهید و بی‌سرپناه ساختند، خانه‌های مردم بی‌گناه را ویران نمودند و تمام دارایی‌های مردم را چور و چپاول نمودند؛ و به‌نوبه خود حالا برادرش (حسین فهیم) توسط حمل‌ونقل مواد مخدر اکثر خانواده‌های مردم را ویران و تمام جوانان را به استفاده و نشه مواد مخدر آغشته ساختند و خانه‌های مردم، زمین‌های مردم و دولتی را به‌زور غصب نمودند، و هیچ‌کسی وجود ندارد که برای ایشان بگوید که چرا! به خاطری که تمام دولت در دست ایشان هستند.

  به اساس گفته‌های فهیم در کنفرانس والیان که ایشان میلیاردها دالر را به مجاهدین توزیع نموده و حالا اگر در افغانستان صلح و امنیت تأمین نشود ایشان دوباره اسلحه خود را گرفته و به کوه بالا می‌شود و دوباره چور و چپاول و مردم کشی را شروع و گدودی را به میان می‌آورد. بزرگان گفته‌اند اگر پدرت دزد نبود وتو دزد نبودی و مال یتیم نخوردی این دارایی را از کجا کرده‌ای؟ خانواده فهیم طی چند سال آن‌قدر رشد اقتصادی داشتند که نه تنها پول افغانی بلکه پوند، دالر، کلدار، ریال و ایرو در کوچه‌های کابل و دبی و دیگر ممالک به شاخی باد می‌کنند.

 آن‌ها پول سیاه را سفید و قدرتمندان فاسد دولت استعماری کرزی  را سرمایه دار و صاحب فابریکه و تاجر وارداتی و صادراتی می‌سازند. و این سرمایه‌های تقلبی را بنام این وآن سرمایه گذاری، در بازار بین‌المللی اسعار و سرمایه بدون اینکه از آن‌ها کسی در مورد این سرمایه‌های غیرقانونی بپرسد،  از افغانستان خارج می‌شود.

بسم الله محمدی وزیر دفاع اسبق

بسم الله محمدی چهار قرارداد بزرگ را با بهره گیری ناجایز از صلاحیت دولتی در اختیار پسرش قرار داده و اکنون پسرش عامل اصلی در انجام پروژه‌ی ساختمان «پنتاگون» در کابل به شمار می‌رود.

همچنان در همکاری با فرزند محمد یونس قانونی به دلیل بسته گی خانواده گی، شش قرار داد بزرگ دیگر را نیز از آن خود کرده است. بسم الله ده‌ها تُن از بهترین تجهیزات شفاخانه‌ی سردار داوود خان را که قوای بین‌المللی به آن جا انتقال داده بودند؛ از طریق فروشگاه دوافروشی برادر رئیس صحیه سابق وزارت دفاع، (یفتلی) به فروش رسانیده است. بر اساس اسناد موجود در اداره‌ی ناظر خارجی، «حق» بسم الله از شفاخانه سردار داوود، بیست هشت میلیون دالر مشخص شده است. برخی منابع بین‌المللی به بسم الله محمدی پیام داده‌اند که اعضای خانواده‌ی وی به‌طور منظم کاروان‌های قاچاق مواد مخدر از افغانستان به خارج را رهبری می‌کنند.

علاوه بر آن، مجموعه مدارک و اسناد مربوط به فروش ذخیره گاه‌های مهمات ولایت پنجشیر به آمریکایی‌ها و اردوی ملی از دوسیه های کلان و مشترک مارشال فهیم و بسم الله خان است که می‌تواند سرنوشت سرمایه‌های آن‌ها را با سؤالات و بازخواست‌های ملی و بین‌المللی رو به رو بسازد. ذخایر اسلحه و مهمات پنجشیر تحت مدیریت و اداره مارشال فهیم و بسم الله خان از ابتدای سقوط طالبان به بعد، تحت پوشش کمپنی های قراردادی اکمال کننده‌ی مهمات و سلاح برای اردوی ملی از کشورهای روسیه، اکرایین و جمهوری چک به فروش رفته است. آن‌ها به همین منظور، یک دفتر جعلی در دوبی و کابل تأسیس کرده بودند؛ و منابع تحقیق، دوسیه‌های کامل آن را در اختیار دارند. در گزارش ذکر شده است که علی رغم دنباله سنگینی از اتهامات و جرائم، بسم الله خان برای بسیج مردم علیه حکومت دکتر غنی کارزار سرتاسری به راه انداخته و برای سامان دهی پروژه‌ی مجاهدین و «مقاومت» با حامد کرزی رئیس جمهور پیشین به‌طور منظم دیدار و مشورت‌هایی داشته است.

قضیه اختلاس یک میلیارد و پنج صد و بیست افغانی از قرارداد سی نو قلم البسه در معینیت محافظت عامه وزارت داخله

قضیه اختلاس یک صد و سی دو میلیون افغانی از قرار داد البسه در وزارت دفاع ملی

قضیه اختلاس سه صد پنجاه دو میلیون افغانی از قرارداد سه صد پنجاه دو قلم دوا در معینیت محافظت عامه وزارت داخله

قضیه اختلاس بیست هفت میلیون دالر از قرارداد دو قلم بوت و البسه در وزارت دفاع ملی

قضیه اختلاس بیست هشت میلیون افغانی از قرارداد کیک و کلچه مأموران پولیس در وزارت داخله

قضیه اختلاس شش صدوبیست هفت میلیون افغانی از قرارداد شصت سه قلم ظروف وزارت داخله

قضیه اختلاس چهار صد و نود دو میلیون افغانی از چندین قراردادهای وزارت داخله

زورگیری پنهانی ٢٥ میلیون دالری یونس قانونی در وزارت معارف،

رشوت ٣٠ میلیون دالری ابراهیم عادل وزیر سابق معادن،

خریداری بلدنگ های چندین میلیون دالری توسط وزارت خارجه در نیویارک ‌و دوبی،

چپاول ده هزارجریب زمین دولتی توسط خانواده کرزی در قندهار،

سرقت هفتاد میلیون دالری توسط اسماعیل خان،

غارت تجهیزات و ادویه به ارزش ١٥٣ میلیون دالر و ٢٠ میلیون دالر پول نقد در شفاخانه سردار محمد داوود که در آن بسم الله خان و جنرال احمد ضیا یفتلی مظنون درجه یک اند،‌

چورکان زمین‌های دشت چمتله، چونغر، قرغه و غیره توسط سیاف، ملأ عزت،‌ ممتاز و غیره هم باندی‌هایش،

دزدی حدود نیم میلیون دالر توسط صدیق چکری از وزارت حج و اوقاف،‌

اختلاس هشت‌صد میلیون دالری عمر زاخیلوال در گمرک‌های جلال آباد و حیرتان،

دریافت بوجی های دالر از ایران توسط عمر داوودزی،

اختلاس بیست میلیون دالری امین فرهنگ در وزارت اقتصاد،

دزدی صد میلیون دالری نادرآتش ازشرکت هوایی آریانا،

فساد قدیر فطرت درارتباط به قضیه کابل بانک وموارد دیگر،

فساد چندین میلیون دالری و دیگر نابکاری های ظاهر اغبردرکمیته ملی المپیک،

زمین دزدی وچپاولگری های عطامحمد دربلخ،

دزدی زلمی حقانی از سفارت افغانستان در پاریس،

چپاول و تاراج معادن طلایی قره زغن ولسوالی دوشی طی بیش از دو دهه توسط سید منصور نادری،

قرارداد سه میلیارد دالری برای استخراج ١٦٠ میلیون بیرل نفت خام از سه حوزه دریای آمو برای ٢٥ سال آینده است که به کمپنی «وطن» که به‌وسیله پسران کاکای کرزی (راتب پوپل و راشد) گردانندگی می‌شود مدتی قبل سروصداهای زیادی را به دنبال داشت.

آیت الله شیخ آصف محسنی

 

در کابل، گفته می‌شد که حزب وحدت، اعضای خانواده و نزدیکان کسانی که توسط امر مستقیم آیت الله شیخ آصف محسنی به قتل رسیده‌اند علیه او به دادگاه شکایت کنند. گفته می‌شود، محسنی متهم به قتل سران و فرماندهان حزب وحدت و حتی سران حزب حرکت در دوران جهاد و جنگ‌های داخلی می‌باشد. مشتاق، یکی از آن میان هست، قتل مرموز مشتاق و ازدواج اجباری خواهرش با آصف محسنی در سن سیزده سالگی، زبان زد عام است. هزاره نیتورک می‌نویسد: ... سید حسین انوری با به شهادت رساندن فرمانده مشتاق، صادقی نیلی، كاشفی، سید ابراهیم شاه حسینی، ترور نافرجام مرد اندیشه و تفكر هزاره سلطانعلی كشتمند و ده‌ها شخصیت روشن فكر و جوانان نخبه هزاره، قتل عام هزاره‌ها در افشار اخفال كردن قومندانان هزاره به نفع مسعود و... بسنده نكرده. امروز برای نابود كردن یكی دیگر از فرزندان غیور هزاره اقدام به ربودن ایشان كرده. تا شاید بتواند چهره‌های بیدارگر هزاره را کنار زده و خودشان همانند سال‌های تاریك گذشته از وجود این مردم سوءاستفاده نمایند تا ازین طریق به حیات اش ادامه دهند.

مسلم فهیمی مدیرمسئول هفته نامه پیك دیده‌بان هنگام خروج از منزلش توسط افراد شیخ آصف محسنی (به سركردگی سید انوری) ربوده شد. قضیه ازآنجا آغاز شد كه فهیمی قبلاً در مصاحبه‌ای با (تلویزیون امروز) كه خود یکی از خبرنگارانش بود برای اولین با از جنایات زنجیره‌ی شیخ آصف محسنی دریك رسانه جمعی پرده برداشت شهامت فهیمی تمام صاحب نظران را در پایتخت و خارج از كشور كه از جنایات شیخ آگاه بود شوكه كرد و به‌خصوص اطرافیان شیخ را به شدد عصبانی كرد. فهیمی موضوع مرموز شهید مشتاق و ازدواج اجباری با خواهر مشتاق توسط شیخ در سن سیزده سالگی و به شهادت رساندن صادقی نیلی و ده‌ها جنایت شیخ را به بحث كشاند و در نقطه‌های تاریك این جنایت سیاه روشنی انداخت كه بعد ازین قضیه تلویزیون تمدن دستپاچه شدند و دنبال راه فرار به فحاشی و منحرف كردن اذهان عامه پرداخت. شیخ كه همیشه وارد شدن از راه مذهب را در جامعه هزاره تجربه كرده است.
و ازین طریق مردم صادق هزاره را به هر طرف كه خواست كشاند و از بازوان شان چه‌کارهای را كه نكشید و چه اخاذی‌های كه نكرد و همچنین سوار بر ذهن مردم ساده هزاره چه امتیازهای سیاسی از کشورهای همسایه برای بقای خویش گرفت... سید ابراهیم شاه حسینی، صادقی نیلی و کاشفی با دستور مستقیم شیخ آصف محسنی به شهادت رسیده‌اند. تمام این اسناد در نزد حزب وحدت موجود می‌باشد. صادقی نیلی، بنیان گزار حزب وحدت با دستور نامه مستقیم محسنی در خانه‌اش به قتل رسیده است که گفته می‌شود دستورنامه و اسناد در نزد حزب وحدت موجود است.

سید ابراهیم شاه حسینی نیز اسناد کتبی وجود دارد. کاشفی یکی از فرماندهان حزب حرکت اسلامی در شمال بود. او زمانی توسط محسنی کشته شد که گفتگو و مذاکره را با محمد محقق در شمال آغاز کرده بود. حاصل این مذاکره و گفتگوها این بود که هزاره‌ها در آن زمان متحد شود. این گفتگوهای به‌صورت سری پیش رفت چون ترس از این وجود داشت که آیت الله محسنی از قضیه آگاه نشود؛ اما از آنجایی که محسنی مخالف این حرکت بود که هزاره‌ها متحد شوند، دیری نپاید که آیت الله محسنی از این قضیه باخبر شده و امر قتل کاشفی را برای سید محمد علی جاوید را صادر کرد. سید محمد علی جاوید بعد از آن که دستورنامه مستقیم و رسمی قتل کاشفی را از آیت الله محسنی دریافت کرد بلافاصله کاشفی را به قتل رساند. گفته می‌شود گفتگوهای کاشفی و محمد محقق به مرحله‌ء رسیده بود که حزب وحدت قرار بود تمام امکانات را برای کاشفی و پیوستن به حزب وحدت فراهم کنند. ادامه دارد..