حافظ صبور باش در راه عاشقی

تا کس جان ندهد به جانان نمی‌رسد

هژده سال قبل از امروز زنده‌یاد ببرک کارمل یکی از رهبران پرافتخار و خردمند که عمر عزیز خویش را در مبارزه بر ضد استبداد، ارتجاع داخلی و متجاوزین خارجی به خاطر نجات توده‌های میلیونی وقف نمود بود به جهان ابدیت پیوست. از اینکه آگاهان و نیاکان ما تاریخ گذشته را چراغ روشن آینده گان خوانده از این لحاظ مرور و ارزیابی کارنامه‌های سران، شخصیت و رهبران سیاسی، علمی، فرهنگی به خاطر اتخاذ تصمیم‌‌های علمی، انطباقی آینده مطابق به شرایط عینی، ذهنی، ملی و بین اللملی یک نیاز بوده بدین لحاظ یادبود نه‌تنها ارج‌گذاری به مقام والای رهبران و شخصیت‌ها بوده بلکه زمینه را غرض سهم گیری نسل بالنده و آینده به خاطر نجات از وضع وجود شکوفایی و ترقی کشور در مبارزه با گروه‌های عقب‌گرد ضد ترقی و وابسته منسجم‌تر می‌سازد.

از این لحاظ در این شرایط تاریخی و سرنوشت‌ساز مکلفیت وجدانی و ایمانی خود میدانم از کارنامه رهبران شخصیت‌های گذشته از جمله زنده‌یاد ببرک کارمل و هم رزم وفادارش زنده‌یاد محمود بریالی که وی نیز هشت سال قبل در ماه قوس به جهان ابدیت پیوست. دیدگاه مردم رفقا، علاقمندان را خدمت خوانندگان گرامی یادآور شوم.

زنده‌یاد ببرک کارمل در جریان پنجاه سال مبارزات سیاسی خویش با انجام کارهای بزرگ و نجات‌بخش توانست در قلب میلیون‌ها مردم باعزت راه پیدا غضب و خشم دشمنان پیشرفت، ترقی صلح و ثبات کشور منطقه و جهان را کسب نماید. یکی از کارنامه‌های آن موضوع گیری در مبارزه با تروریزم هراس افگنی و حامیان بین‌المللی آن‌ها می‌باشد. وی تروریستان و هراس افگنان را دشمن سوگند خورده، ترقی پیشرفت، ثبات و بشریت می‌خواند و برای نجات مردم از شر آن‌ها رهنمودهای عالمانه و خردمندانه را ارایه می‌نمود و برای رسیدن به اهداف و تجرید ساختن تروریستان را در بین مردم کشور جامعه و جهان جلب و اعتماد توده‌های میلیونی مردم ما را می‌دانست.

زنده‌یاد ببرک کارمل می‌گفت زمانی می‌توان مردم و کشور و جهان را از شر این آفت نجات دهیم که راه‌های رسیدن به آن را مطالعه و عملی نماییم. بهترین وسیله رسیدن به اهداف بر علاوه مبارزه مسلحانه تطبیق عدالت اجتماعی یکسان قانون، بلند بردن سطح آگاهی زحمت کشان به‌خصوص جوانان مطابق علوم معاصر، بهتر ساختن زندگی زحمت کشان و رفاه اجتماعی را می‌دانست.

زنده‌یاد ببرک بر رشد تولیدات داخلی در همه عرصه‌ها از جمله زراعت، مالداری، پیشه‌وری، صنعتی تأکید و با دادن امتیازها برای مولدین از طریق انفاذ قوانین بزرگ‌ترین خدمات را در وقت زمانش انجام داده از همین لحاظ بود که چهل فیصد عاید ناخالص ملی در آن زمان از ناحیه تولیدات صنایع‌دستی و پیشه‌وری به دست میامد. دفاع از تمامیت ارضی استقلال و حاکمیت ملی مواظبت از دارائی‌های عامه از جمله معادن، آثار باستانی و جنگلات مؤسسات تولیدی، خدماتی، تجارتی را جز وظایف ایمانی، وجدانی هر شهروند از جمله قوای مسلح باافتخار آن زمان می‌دانست.

ترانسپورت راه شاهرگ اقتصاد می‌خواند غرض رشد و انکشاف مؤسسات بزرگ ترانسپورتی همیشه توجه داشت بهترین وقت گران‌بهای خود را به خاطر دفاع از تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت ملی وقف می‌نمود با افسران، سربازان، دهقانان، کارگران، پیشه وران، روشنفکران، خانواده شهدا و معلولین و معیوبان از نزدیک ملاقات خواست‌ها و نظریات آن‌ها را به‌دقت می‌شنید و به ادارات ذیربط غرض حل آن‌ها وظیفه می‌داد.

به خاطر رسیدن به اهداف فوق وحدت ملی را بین ملیت‌های باهم برادر کشور بزرگ‌ترین وسیله می‌دانست به خاطر خاموش ساختن جنگ اعلان ناشده و تحمیلی از خارج و قطع مداخلات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان بر مسدود نمودن ده‌ها هزار لانه‌های تروریزم که در آن‌طرف خط دیورند با تأسف هنوز هم فعال می‌باشند پافشاری می‌نمود.

زنده‌یاد ببرک کارمل در آخرین دیداری که با میخائیل گرباچف این دشمن صلح، سوسیالیسم و بشریت مترقی در مسکو داشت برایش هشدار داد با موجودیت ده هزار لانه‌های تروریزم در آن‌طرف خط دیورند بیرون شدن قطعات محدود شوروی از افغانستان پیامدی در پی خواهد داشت که شهروندان مسکو نیز از شر آن در امان نخواهند ماند! و برای مسدود نمودن لانه‌های متذکره تأکید می‌نمود.

برای کشورهای آتش‌افروز و جنگ‌طلب بارها هشدار داد آتشی را که افروخته‌اند بالاخره دامان خودشان را خواهد سوخت! جای افتخار است که گذشت زمان حقانیت گفته و رهنمودهای ببرک کارمل و رفقای صادق و هم‌رزمش را در عمل ثابت ساخت! از برکت رهبری خردمندانه، عالمانه و صادقانه زنده‌یاد ببرک کارمل و هم‌رزمان صادق آن امروز صدها هزار رفقا، هم‌رزمان، علاقمندان وی با شکم‌های گرسنه و سربلند در داخل و خارج در بین هموطنان عزیز حق‌شناس و با سپاس خویش زیست نموده غرض نجات از وضع موجود کار و مبارزه می‌نمایند.

قابل تذکر میدانیم یکی از عوامل که سبب افتخارات و بلند بردن اعتبار در مبارزات خردمندانه زنده‌یاد ببرک کارمل گردید وفاداری زنده‌یاد محمود بریالی که تا آخرین مرحله حیاتش به رهبری خردمندانه ببرک کارمل وفادار ماند از همین لحاظ است که رفقای حق‌شناس و با سپاس ما نقش زنده‌یاد محمود بریالی را بعد از زنده‌یاد ببرک کارمل در مبارزات سیاسی قشر آگاه جامعه ارزنده خوانده خاطراتش را گرامی داشته کارنامه‌هایش را سرمشق راه و روش خویش به خاطر نجات مردم از وضع موجود قرار داده و می‌دهند.

جای تأسف است که هنوز هم عده از سیاست‌بازان از گذشت زمان درس عبرت نگرفته داشتن علایق و روابط نیک، همزیستی مسالمت‌آمیز همکاری دوجانبه را بین کشورهای جهان جاسوسی خوانده‌اند. به باور ما این نوع ادعاها و واردکردن اتهامات نمایندگی از عدم پخته گی سیاسی آن‌ها نموده زیرا که جاسوس به کسانی گفته می‌شود با به دست آوردن قدرت و ثروت به بیگانگان خدمت نموده به منافع ملی کشور و مردم خیانت‌ها را متقبل شده و می‌شوند که صدها تن از این نوع قماش‌ها ثبت تاریخ کشور گردید. برای این سیاست‌بازان یادآور می‌شوریم بجای صرف وقت گران‌بهای خویش به واقعیت‌های موجود تن دردهند زیرا که محبت زنده‌یاد ببرک کارمل و هم‌رزمانش را نمی‌توان با سیاه کردن هزاران گده کاغذ از قلب میلیون‌ها مردم حق‌شناس و با سپاس ما بیرون ساخت.

برای همچو افراد یکبار دیگر یادآور می‌شویم اگر خواهان بیرون رفت از وضع موجود و نجات مردم از شر تروریزم، عاملین فساد و غاضبین زمین مافیای اقتصادی، مواد مخدر، قانون ستیزان، مردم‌ستیزان، زن‌ستیزان، فرهنگ ستیزان هستید بجای آب انداختن در آسیاب دشمنان سوگند خورده افغانستان آزردگی‌های دیروز خویش را کنار گذاشته با دراز کردن دست اتحاد و هم‌بستگی تصامیم عالمانه و صادقانه را غرض اصلاحات دولت موجود اتخاذ تا بتوانیم روح روان نیاکان، رهبران از جمله زنده‌یاد ببرک را شاد و صلح و ثبات را در کشور تأمین نماییم.