ای خدا ما را عجایب ماجراست

اختیار ریش در دست‌هاست

هر امیری دست در تاری زده

در دل ما یکی خاری زده

یا به ماده اختیار ریش ما

یا به لطفت رفع کن تشویش ما

فانی

نشست وزرا خارجه ناتو به تاریخ 12/9/1394 در بروکسل خاتمه در این نشست بر علاوه موضوعات جهان برای مسایل مربوط به افغانستان تصامیم اتخاذ گردید. دبیر کل ناتو می‌گوید ما تصمیم بسیار سودمند و مهم را درباره امنیت ما در جریان دو روز گذشته گرفتیم. در کنار مربوط به مسایل جهانی ما درباره حفظ حضور کنونی مأموریت ما در افغانستان برای آموزش، مشوره دهی و کمک برای قوت‌های امنیتی افغانستان به توافق رسیدیم از همین رو ما می‌خواهیم تا حضور کنونی دوازده هزار نیروی ما تا پایان سال 2016 میلادی در این کشور نگه داریم!

افزود بقای نیروهای دولتی را مقام‌های ناتو بر ادامه کمک‌های مالی در این نیروها می‌داند در این نشست همه اعضای ناتو بر ادامه کمک‌ها به توافق رسیدند. در ادامه گفت برای اطمینان یافتن از ادامه پشتیبانی مالی از نیروهای دولتی افغانستان تا پایان سال 2020 میلادی کار را آغاز کردیم.

جان کری وزیر خارجه امریکا پیشرفت‌های نیروهای دولتی افغانستان و افزایش ظرفیت کاری این نیروها را ستایش می‌کند می‌افزاید اشتراک کنندگان نیازمندی‌های نیروهای دولتی افغانستان چگونه سرمایه گذاری‌ها و نیز پشتیبانی دوامدار از نیروهای افغانی به بحث گرفتند؛ و ما هم چنان گام‌های قابل توجهی را که نیروهای دولتی افغانستان برای پذیرفتن مسئولیت‌ها و راه اندازی ها عملیات نظامی برداشته‌اند به بحث گرفتیم طالبان هنگام تصرف ولایت کندز تبلیغات چند روز به راه انداخته اما نظامیان افغان شجاعانه در برابر آن‌ها جنگیدند و این شهر را در اداره دولت در آوردند. ظرفیت این نیروها در حال افزایش است از سویی هم نابسامانی‌ها در میدان جنگ افغانستان از سویی نیروهای دولتی تنها با حمله‌های هوایی می‌تواند هموار شوند.

مردم و آگاهان امور در رابطه به اتخاذ تصامیم و فیصله‌های نشست دو روزه وزرا خارجه کشورهای ناتو دیدگاه‌های خویش را چنین بیان داشته‌اند:

بعد از حادثه فرو ریزی آسمان خراش‌های امریکا که در سال 2001 میلادی صورت گرفت چهل و سه کشور از جمله سازمان ناتو با همه ساز و برگ نظامی که داشتند به کشور ما زیر بهانه مبارزه با تروریزم، هراس افگنی، مواد مخدر، حکومت داری خوب، احیا و بازسازی، دفاع از حقوق زن، بشر و غیره هجوم آورده باوجود همه امکانات مالی، اقتصادی، نظامی که داشتند به نسبت انجام بازی‌های دوگانه و ریاکارانه نخواستند که کشور ما از شر این آفت بزرگ یعنی پلان‌های شوم کشور گشایان نجات دهند با تأسف طی چهارده سال گذشته تروریزم هراس افگنی، کشت و قاچاق مواد مخدر صدها مرتبه افزایش یافته که جاری بودن جنگ در بیش از بیست ولایت اثبات ادعای ماست.

نهادها کشور ما را در ردیف چهار کشور فاسد و تهیه کننده نود فیصد مواد مخدر جهان معرفی نموده‌اند. مسئولین از افزایش کشت مواد مخدر در سال جاری خبر می‌دهند. قریب به سه میلیون تن به مواد مخدر مبتلا گردیده به نسبت عدم حمایت از تولیدات داخل، لیلام نمودن هزاران دستگاه‌های تولیدی، خدماتی، تجارتی، دولتی و مختلط ده‌ها هزار دستگاه‌های خصوصی متوسط و کوچک ورشکست میلیون‌ها تن آن‌ها غرض کاریابی به کشورهای منطقه و جهان آواره شده‌اند. نود و شش فیصد کسر بیلانس تجارتی یعنی واردات نود شش و صادرات چهار فیصد ضربه مهلک و کشنده بر پیکر اقتصاد کشور می‌باشد. نشر و پخش بانک نوت‌های افغانی در پاکستان، فرار سرمایه، پول‌شوئی سبب پائین آمدن پول افغانی گردیده از همین لحاظ تمام معاملات خرید و فروش در اکثریت ولایات به شمول شهر کابل به پول خارجی صورت می‌گیرد و از جانب دیگر سعود قیم یعنی قیمت مواد و اجناس مورد ضرورت رو به افزایش بوده این کار سبب شده که اکثریت مردم توان خریداری اجناس و مواد مورد ضرورت خویش را ندارند صدایشان به آسمان‌ها بلند شده با تأسف گوش شنوا و چشم بینا وجود ندارد.

واقعه آتش سوزی به تاریخ 14/9/1394 در مندوی شهر کابل رخ داده سبب خسارات ده‌ها میلیون دالر برای دوکاندار و تجاران ساحه متذکره گردیده دوکاندران متذکره از ناحیه به‌موقع رسیدن مسئولین پولیس و اطفائیه اظهار خرسندی نموده. آگاهان امور بزرگ‌ترین علت جاری شدن سیل‌های خون را عدم برخورد مسئولانه سران قصر سفید متحدین منطقه و جهانی آن‌ها در رابطه به مسدود نه نمودن ده‌ها هزار لانه‌های تروریزم در آن طرف خط دیورند می‌دانند می‌افزایند بجای نصب افراد غیر ماهر، آلوده، کم سواد، فاسد در نقاط کلیدی، بخش‌های ملکی و نظامی غرض تقویه قوای مسلح با بلند کشیدن افراد مسلکی، تحصیل کرده، مجرب، صادق و تجهیز با سلاح‌های پیشرفته زمینی و هوایی تصامیم صادقانه اتخاذ می‌گردید کشور و مردم ما به این سرنوشت جنایت بار و خونین امروز مبتلا نمی‌گردید!

سرازیر شدن نود میلیارد دالر زیر نام کمک به افغانستان به نسبت هدر رفتن هشتاد فیصد آن نه تنها در زندگی میلیون‌ها خانواده تأثیر مثبت نداشته به گفته آگاهان سبب وابستگی بعضی از سران، قوماندآن‌ها و ایجاد خصومت‌ها در محلات نیز گردید. تدویر انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، پارلمانی با تقلب گسترده همراه بود طی چهارده سال گذشته سبب تقویه گروه‌های مافیای اقتصادی، مواد مخدر، غاضبین زمین، عاملین فساد گسترده، قانون ستیزان، مردم ستیزان، زن ستیزان، دامن زدن انواع خشونت‌های خانواده گی و خصومت‌های قومی، لسانی، سمتی، تنظیمی، حزبی، گسترش فرهنگ معافیت گردید در حال حاضر به نسبت موجودیت گروه‌های متذکره در جامعه و قدرت مردم به‌اندازه ناتوان و بیچاره شده جرئت گفتن یک حرف را در مقابل آن‌ها ندارند. اگر کسی بخواهد از خود و مردم خویش دفاع نماید به قیمت جان مال و خانواده‌اش تمام می‌شود. حمله بالای سعیدی یک تن از آگاهان امور اثبات ادعای ماست!

از همین لحاظ است که روزانه هزاران تن با قبول توهین و تحقیر و خطرات بزرگ به کشورهای منطقه و جهان آواره شده هزاران تن آن‌ها قربانی هوس‌های قاچاق بران انسان‌ها و طعمه نهنگ‌های اقیانوس‌ها گردیده‌اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور به تاریخ 12/9/1394 در دیداری با مرکل نخست وزیر آلمان داشت در کنار بحث‌های روی روابط مشترک میان دو کشور بر همکاری‌های گسترده در سطح بین‌المللی برای مبارزه با پدیده مهاجرت‌های غیرقانونی نیز تأکید کرد. وی گفت پناهندگی یک روند خطرناک و پر هزینه است. هر پناه جوی افغان برای رسیدن به اروپا بیست تا بیست و پنج هزار دالر هزینه می‌کنند سفرها برای بعضی از پناه جویان بسیار پر هزینه تمام می‌شود و از ده پناه جو چهار تن آن همه چیز خود را در راه پیمودن به اروپا از دست می‌دهند. ما باید در تبادل اطلاعات و تغییر ذهنیت‌ها که گویا جاده‌های اروپا طلا فرش شده است به گونه مشترک کار کنیم!

در مقابل انکلا مرکل نیز هشدار می‌دهد آن عده افغان‌های پناه جو که به دلیل یافتن یک زندگی مرفه به آلمان میایند دوباره به کشورشان برگشتانده خواهد شد افزود افغان‌هایی که به نظامیان ما کار کرده‌اند و با تهدیدی روبرو هستند این مسئولیت ماست آن‌ها را بپذیریم.

مردم میگویند زمانی اشرف غنی حق داشت این سخنان را بگوید که خانواده مقامات بلند دولت در کشور زندگی می‌کردند می‌افزایند نخست وزیر آلمان در حالی که می‌داند که پناه جویان نه به خاطر زندگی بهتر بلکه به نسبت انجام بازی‌های جنایت بار دست پرودگان کشورهای غربی مجبور به ترک خانه و کاشانه خویش گردیده‌اند. در یک کشوری که جنگ، خونریزی، تجاوز بالای کودکان، زنان، فقر، بیکاری، آدم‌ربائی، سرقت‌های مسلحانه و سایر جنایات هر لحظه مردم را به‌سوی نابودی سوق نماید کی می‌تواند با چنین جنایات سازش و تن در دهد. می‌افزایند بیچاره محمد اشرف غنی فراموش کرده است بزرگ‌ترین اشخاص و افرادی که طی چندین دهه گذشته به فرق ده میلیون نصب و به سرنوشتشان بازی می‌نمایند. امتحان قاب شویی را به‌خوبی سپری کرده از همین لحاظ مستحق شناخته شده‌اند که بر اریکه قدرت نصب و بالای مردم حکمرانی نمایند.

در این اواخر خبر مرگ ملأ اختر محمد منصور توجه مردم را جلب کرده است افزایش جنگ‌های خونین که سبب کشته شدن صدها تن طالبان در ولایت زابل گردید ثابت می‌سازد که ابلیس هر قدر قوی باشد در مقابل حق باطل است. ما به وعده خداوند (ج) ایمان داریم که پیروزی حق بر باطل حتمی می‌باشد.

خلاصه دشواری‌های خونین چهارده سال گذشته ثابت ساخت بزرگ‌ترین علت دشواری‌ها و جنایات فوق ذکر انجام بازی‌های دوگانه و ریاکارانه کشورهای که در افغانستان حضور نظامی داشته و دارند در مبارزه با تروریزم مواد مخدر حکومت داری خوب احیا و بازسازی، دفاع از حقوق بشر و زن بوده با تأسف هنوز هم ادامه دارد.

از همین لحاظ بدون تغییر اساسی و بنیادی در اتخاذ تصامیم سران کشورهای متذکره پیامد نشست اعضای ناتو را که در این اواخر صورت گرفت امیدوار کننده نمی‌دانند.

سؤال اینجاست چه باید کرد که دشواری‌های فوق را کاهش داد؟

به باور ما وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش به خاطر بیرون رفت از وضع موجود، آزردگی‌های دیروزی خویش را کنار گذاشته با دراز کردن دست اتحاد هم بستگی فشارهای لازم را از طریق مبارزات مسالمت آمیز جامعه مدنی با بلند کردند صداها در داخل و خارج کشور بالای بازیگران و تصمیم گیرندگان ناتو وارد تا آن‌ها مجبور شوند به خواست‌های ده‌ها میلیون مردم که عبارت از مسدود نمودن ده‌ها هزار لانه‌ها تروریزم در آن طرف خط دیورند جلوگیری از مداخله صریح ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان در امور داخل کشور وارد کردن فشارهای مالی، نظامی، اقتصادی، سیاسی بالای تمویل و تجهیز کنندگان هراس افگنان می‌باشد وارد با جاگزین ساختن رقابت‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، به‌جای رقابت‌های نظامی، استخباراتی که بین کشورهای منطقه و جهان در رابطه به کشور ما جریان دارد زمینه صلح پایدار را در کشور تأمین نمایند.