جهالت بدتر از خوابست کی بیدار خواهی شد

بگو تا کی اسیری دالر و کلدار خواهی شد

آنانی که چشم‌هایشان نمی‌بیند گوش‌هایشان نمی‌شنود دل‌هایشان سخت‌تر از سنگ، مغزهایشان پر از جنگ وبر جبینشان داغ ننگ است که به اوامر بیگانه مسلح شده وطن خود را خراب و هموطن خود را برباد می‌کنند. باید بدانند که جامعه بشری ده‌ها سال قبل وارد عصر کیهان شده و با تکنالوژی پیشرفته و انترنیت به استقبال قرن بیست و یکم شتافته است. قرن بیست و یکم، قرن بیداری، قرن زلزله‌ها، توفان‌ها و حوادث مهم، قرن دگرگونی‌ها و رویدادهای بزرگ اجتماعی، خیزش‌های عظیم سیاسی، و رخدادهای خون‌بار نظامی و همراه با آتش و خون.

 بالاخره قرنی که جنگ تحمیلی و نیابتی پاکستانی‌ها تا هنوز نتوانسته انسان‌هایی درین گوشه دنیا یعنی طالبان و مدعیان دین و دولت را از خواب زمستانی‌شان بیدار ساخته و سرنوشت آن‌ها را از اسارت آی اس آی رها سازد.

عقبگرایان افراطی اگر در فرصت‌های طلایی از خواب غفلت خود بیدار می‌شدند آنگاه می‌دانستند که این میراث خواران خادم استعمار، همچون بازیگران صحنه‌های جنگ چگونه در دستان اجنبی قرار گرفته همانند گذشته‌ها که ۹۰ سال قبل اسلاف شان بنام دین، بر ضد دین و دولت برانگیختند و اعلیحضرت امان اله خان غازی و محصل استقلال کشور را به نفع استعماریان از وطن بیرون راندند و افغانستان را یک مرحله تاریخی عقب زدند.

و همچنان ۴۰ سال قبل آن‌ها در دام آی اس آی رفته و بر ضد دولت محمد داود خان ریس جمهور افغانستان شورش بر پا کردند همچنان سی و پنج سال قبل در راستای مداخلات و تجاوزهای رژیم خونتای اسلام آباد یکجا با تروریست‌های عرب و عجم اعم از شرقی و غربی، زیر نام دین و بهانه شوروی بر علیه دولت قانونی و دموکراتیک افغانستان جنگیدند و بفرمایش آی اس آی و مطابق به اهداف استراتژیک آن، هست و بود وطن را نابود کردند. مکاتب، مدارس، مؤسسات دولتی و عام‌المنفعه، فابریکات، دستگاه‌های صنعتی را به آتش کشیدند. آن‌ها پروژه‌های برق و آبیاری، کتابخانه‌ها موزیم، بندهای آبگردان، پل‌ها وزیر ساختارهای اقتصادی کشور را به نفع پاداران پاکستانی خود کاملاً نابود و در کشور جوی خون را جاری کردند. بقول یک منبع پاکستانی «یوسف»، از منابع بین‌المللی تمویل کننده پولی این جنگ، دولت عربستان سعودی، دولت امریکا سی آی ای، شیخ‌های عرب بودند، سلاح از مصر، ترکیه، انگلستان، چین و اسراییل تهیه می‌شد که در نتیجه چنین جنگ‌های تحمیلی صدها هزار نفر از مردم افغانستان شهید و صدها هزار نفر دیگر زخمی، معلول و معیوب و میلیون‌ها نفر از سکنه کشور در خاک ایران، پاکستان و کشورهای دیگر آواره شدند.

 پس از عزیمت نظامیان شوروی به وطنشان اگر مخالفان دولت افغانستان این صلاحیت را می‌داشتند که سلاح بر زمین گذاشته خون هموطنان خود را به‌ناحق نمی‌ریختند. چون فاقد این گونه صلاحیت بودند نتوانستند به‌طور مستقلانه تصمیم بگیرند. بنا بگفته منابع عینی، رهبران جهادی وسیله اجرایی در دست آی اس آی بودند و آنان طبق سنا ریوی خود امرونهی می‌کردند که بر بنیاد آن پس از کنار رفتن حاکمیت ح د خ ا از قدرت، کابل را به خاک و خون کشانیدند. آن‌ها باید می‌دانستند که جنگ‌های نیابتی آی اس آی به کمک عمال خارجی چرا با دولت جمهوری اسلامی افغانستان تا هنوز ادامه دارد و مزید بر آن هزاران نفر از طالب‌های ساخت پاکستان، لشکر القاعده و داعش با تشدید حملات انتحاری، انفجارها و جنگ‌های جبهه‌ای در گوشه و مناطق کشور سیل خون از انسان‌های بی‌گناه را جاری می‌سازند، وطن را به گورستان خونین و خاکستر سیاه مبدل می‌سازند با کشتن انسان‌های بی‌گناه چه وقت قلب‌هایشان از خون انسان سیر می‌شود.

رسولان جنگ در امتداد تجاوز و مداخلات جنایت‌کارانه رژیم پاکستان و دشمنان بین‌المللی افغانستان با تخریب مکاتب و مدارس، مزارع وزیر ساختارهای اقتصادی، نسل جوان کشور را از حق تحصیل و کار محروم نموده و با ترویج مواد مخدره گروهی از این قشر آینده ساز کشور را بیمار و از وطن بیزار ساختند. تا به این صورت کشور را از وجود نیروی بالنده آن خالی ساخته و زمینه چور و چپاول زیر زمینی‌های این سرزمین را بدست خود مساعد سازند. در اثر همین سیاست جنگ‌طلبانه و تشدید حملات دهشت افگنانه طالب وداعش در مناطق مختلف کشور، هزاران هزار جوانانی که از ادامه تحصیل محروم گشته و از بیکاری رنج می‌بردند، به ناچاری خاک شیرین وطن را ترک گفته رهسپار دیار بیگانه گردیدند، تعدادی از آن‌ها در آب‌های مدیترانه غرق شده و اجساد مهاجر افغانستان طعمه ماهی می‌شود. گذشته از آن ننگ‌آورترین دسیسه برای وادار ساختن جوانان مهاجر افغان به عزیمت در کشورهای عربستان سعودی و ایران به‌منظور شرکت در جنگ‌های سوریه و یمن می‌باشد و بخصوص در کشور یمن که یک گروه مهاجر هموطن در دو طرف جبهه، یکی زیر امر ایران علیه دولت یمن و دیگری زیر امر سعودی‌ها بر ضد خوثی ها می‌جنگند و تابوت‌های اجساد آن‌ها وارد کشور می‌شود. ازین دشمنی بدتر چه می‌تواند علیه یک ملت مظلوم باشد که یک گروه از فرط جهل، مزدور دالر و کلدار شده علیه کشور خود می‌جنگد و گروه دیگری از شدت فقر و بدامنی، من‌حیث اجیر جنگی در کشورهای خارجی برای دیگران می‌جنگند. باید گفت که در طول تاریخ هیچ‌گاهی افغانان، اجیر جنگی برای وطن خود و یا بیگانه نشده‌اند ولی این اعزام جبری وادار ساختن جوانان به جنگ خارجی‌ها همچون لکه ننگی بر جبین دولت ناکارآمد افغانستان تا ابد باقی خواهد ماند. دولتی ضعیف و نا کاره‌ی که تا هنوز نتوانسته است وفاق را در سطح خود عملی کند چگونه از وطن و خون جوانان کشور دفاع نماید.

بر اساس معلومات روز نامه هشت صبح سپاه پاسداران ایران مهاجران افغان مقیم ایران را برای جنگ علیه مخالفان بشار اسد به سوریه اعزام می‌کنند. و قبل از اعزام به جنگ تحت آموزش نظامی قرار می‌گیرند. برای این مهاجران کارت‌های اقامت به رنگ سرخ در ایران داده می‌شود. از موارد متعدد به ارایه یکی از مثال‌ها می‌پردازیم.

طبق گزارش روزنامه هشت صبح از ۱۲۰ مهاجری که ایران به سوریه اعزام کرده است ۲۸ تن شان کشته شده‌اند که ازین میان ۱۴ نفر آن‌ها سر بریده شده‌اند. هشت تن دیگر زخمی شده‌اند. روزنامه هشت صبح علاوه می‌کند که هر چند اعزام مهاجران به سوریه توسط سپاه پاسداران ایران از سوی منابع دولتی افغانستان تایید نشده است اما وزارت خارجه و کمیسیون روابط بین‌المللی مجلس نماینده گان می‌گویند گزارش‌های در مورد اعزام مهاجران افغان به سوریه را شنیده‌اند.

همچنان گزارش‌ها از منابع طلوع نیوز حاکی از آن است که فرستادن پناه‌جویان افغان برای جنگ به سوریه در بدل پنجصد دالر خشم نمایندگان را بر انگیخته است. رادیو صدای امریکا بنام آشنا به تاریخ یکم دلو ۱۳۹۴ در رابطه به سهیم کردن مهاجران افغان در جنگ داخلی سوریه از قول روز نامه وال‌استریت ژورنال گزارش داده است که حکومت ایران مهاجران افغان مقیم آن کشور را به سوریه می‌فرستند تا در برابر مخالفین بشار الاسد ریس جمهور سوریه بجنگند. در همین حال شماری از تحلیلگران افغان به این باور اند که نتنها حکومت ایران بلکه گروه‌های افراطی پاکستان نیز شماری از افغان‌های مهاجر را به جنگ سوریه می‌فرستند.

منبع از قول آقای وحید مژده می‌گوید که ایران در جریان جنگ آن کشور با عراق، افغان‌های را که اکثرشان شیعه هستند به میدان جنگ علیه رژیم صدام ریس جمهور عراق می‌فرستاده‌اند.

خبر علاوه می‌کند که احمد سعید تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان به ارتباط نقش ایران در اعزام مهاجران افغانی به جنگ سوریه با آقای مژده هم‌نظر است. احمد سعید می‌گوید که تا حال جسد ۱۳ تن از افغان‌های که در جنگ سوریه کشته شده‌اند به هرات منتقل شدند.

بقول مجله تایمز مورخ یکم دلو ۱۳۹۴ چاپ بریتانیا ایران با مصرف هزاران دالر در افغانستان و پاکستان مردم را به حمایت از حکومت بشار اسد به جنگ سوریه استخدام می‌کند بقول بی بی سی فارسی ۲۰ ژانویه ۲۰۱۶ عربستان عده‌یی را در افغانستان برای جنگ یمن استخدام می‌کند علاوه می‌کند که شماری از افغانها حاضر شدند در باره بستگان شان که در یمن هستند مصاحبه کنند وزارت خارجه افغانستان گفته است اطلاع دارد که شماری از شهر وندان افغان در هر دو جبهه جنگ در یمن شرکت دارند.

باز هم بقول اخبار بی بی سی شماری از جوانان افغان از عربستان سعودی بجنگ در یمن فرستاده می‌شوند در یمن ایتلاف به رهبری سعودی با گروه خوثی که گفته می‌شود از سوی دولت ایران حمایت می‌شود بنام حج رفته و بجنگ سوریه شرکت می‌ورزند.

جوان ۱۶ ساله‌ای که خود را اجمل معرفی کرده است می‌گوید برایش گفته‌اند که قبله مسلمانان تحت تعرض قرار گرفته به دفاع از آن به جنگ می‌رود. در حالی که یمن هرگز بالای عربستان حمله نکرده و این عربستان است که جنگ‌های نیابتی را با ریزش بم‌های خوشه‌یی خون انسان‌های یمنی را می‌ریزاند.

با توجه به اوضاع جاری در کشور باید گفت که وقت آن رسیده است که این طلسمات انسان ستیزانه و انسان دشمنی باید با دستان اتحاد وطن‌پرستانه مبارزان دادخواه و عدالت پسند بشکند. حالا وقت آن رسیده است که مردم با بیداری کامل دشمنان وطن را تشخیص داده فریب نیرنگ‌های آنان را نخورند. مردم افغانستان هر کجایی که هستند فاصله‌ها و اختلافات را به یکسو گذاشته همه باهم در یک صف مقدس به خاطر نجات وطن و به دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و نوامیس ملی بسیج و متحد گردند و با نیروی وحدت و اتحاد وطن‌پرستانه دشمنان وطن را از سر زمین مقدس و آبایی ما دور سازند و با پشتیبانی نیروهای مسلح کشور از وطن دفاع سرتاسری صورت گیرد. درین صورت تمام گروه‌های مسؤول و متعهد کلیه وطن‌دوستان و مردم آزاده کشور می‌توانند دریک جبهه سراسری، گسترده و فراگیر با تحرک نیروی مردمی از وطن دفاع نموده صلح و ثبات را به وجود آورند. در چنین شرایط دشوار و حساس تاریخی، موضع‌گیری شخصیت‌های مستقل ملی و مسؤول و گروه‌های سیاسی وطن‌دوست، میزان وطن‌پرستی آنان را در عمل مشخص می‌سازد و تاریخ در مورد هر کدام آن‌ها قضاوت خواهد کرد. به‌امید صلح، دموکراسی عدالت اجتماعی و امنیت پایدار در کشور محبوب ما افغانستان.