تجاوز آمریکا در سوریه و صدور اخطاریه به روسیه!

منظرگاه جنگ آینده ناتو در سوریه؟

ایالات متحده آمریکا که مستدام تقاضای سرنگونی دولت قانونی سوریه را می‌نماید، دولتی که توسط ملل متحد به رسمیت شناخته شده است، روز دوشنبه مورخ ۲۲ اگست رسماً اعلام داشت:"نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا مقیم سوریه به اشغال سرزمین سوریه ادامه می‌دهد. فرقی نمی‌گذارد که دولت سوریه چه می‌گوید، سخنگوی پنتاگون اظهار داشت که هر هواپیمای که در فراز نیروهای ایالات متحده به پرواز درآید او را سرنگون خواهد نمود."

بر قول منبع خبری «المصدر» مورخ ۲۲ اگست، و با استناد از پایگاه تحقیقاتی گلوبال، پنتاگون اعلام داشت که آماده است هر هواپیمای روسیه و سوریه را که به‌زعم آن برای مشاورین آمریکا تهدید پنداشته شوند، سرنگون خواهد نمود.

البته مشاورینی که بر حسب قوانین ملل متحد به شکل غیرقانونی در سوریه سرگرم فعالیت‌اند.

سخنگوی پنتاگون Captain Jeff Davis به‌روز جمعه ادعا نمود که هواپیماهای نظامی امریکا به خاطر دفاع از مشاورین امریکا در ساحهٔ «هسه کن» کردستان سوریه تلاش نمود تا برای هواپیماهای نظامی سوریه که منطقه مذکور را بمباران نمود، موانع ایجاد نماید. این جریان در حالی اتفاق افتید که نیروهای پولیس «کردها»، بالای نیروهای دفاع ملی حمله‌ور گردیدند.

به‌روز دوشنبه یک سخنگوی دیگر پنتاگون بنام Peter Cook ادعا نمود که "مشورت ما به رژیم سوریه ادامه خواهد داشت تا از آن منطقه دست بردار شود، ما از مردم خود درین ساحه دفاع نموده و آنچه ضرورت است برای دفاع آن‌ها انجام خواهیم داد."

با این‌گونه رفتار ایالات متحده امریکا چنین می‌نمایاند که آن کشور برای حکومت سوریه اجازه نخواهد داد تا باعث اخراج مشاورین و حذف نیروی نظامی آن کشور در سوریه گردد.

گفتنیست که حکومت سوریه هرگز از دولت آمریکا برای حضور ارتش آن کشور در سوریه دعوت ننموده است، اما آمریکا رسماً به خود جرئت می‌دهد تا برای دولت سوریه بگوید تا از ساحهٔ که در آنجا ارتش آمریکا مستقر است، دست بردارد.

روزنامه المصدر ادامه داده خاطرنشان می‌سازد:

زمانی که به‌طور اخص از برخورد امریکا در قبال روسیه درین راستا پرسیده شد,Cook به‌طور واضح روشن ساخت که آمریکا حملات مشابه را علیه هواپیماهای نظامی روسیه کشوری که به طرز قانونی و به فیصله دولت سوریه به طرز هماهنگ در آن کشور فعالیت می‌نماید، انجام خواهد داد. سخنگوی پنتاگون همچنان ادامه داد:"هرگاه آن‌ها (روسیه -ب) نیروهای نظامی امریکا را تهدید نمایند، ما حق دفاع از نیروهای‌مان را برای خود محفوظ می‌داریم."

این بدان معنی است که آمریکا نه تنها در برابر حکومت مشروع و قانونی سوریه در جنگ است بل همچنان هرگاه نیروهای روسیه (نیروهای روسیه به دعوت رسمی حکومت سوریه به آنجا فراخوانده شده‌اند) به حمایت اش از نیروهای سوریه در برابر حملات امریکا بپردازد، امریکا در مقابل روسیه نیز در جنگ خواهد بود. قابل ذکراست که نیروهای امریکا که تعدادشان به ۳۰۰ تن می‌رسد ازجمله ۲۵۰ تن آن‌ها در ۲۴ اپریل در سوریه اعزام گردیدند و به حیث مشاورین انجام فعالیت می‌نمایند، به شکل غیرقانونی در سوریه حضور دارند.

بیشترین نیروی نظامی که به‌صورت غیرقانونی در سوریه حضور دارند عبارت از جهادگرانی می‌باشند که به‌وسیله عربستان سعودی، و کشور قطر به حیث اجیران جنگی به کرایه گرفته شده و به سلاح‌های آمریکایی تجهیز شده تا حکومت سوریه را سرنگون نمایند. بخش قابل ملاحظه سایر نیروهای غیرقانونی که در سوریه فعالیت دارند عبارت از کردها بوده که به‌وسیله امریکا حمایت می‌شوند. این نیروها مأمور اند تا سوریه را پارچه‌پارچه نموده و دولت کردها را برای اکثریت کردها در ناحیه‌یی شمال شرقی سوریه تأسیس نمایند.

اولویت‌های اهداف آمریکا در سوریه عبارت از سرنگونی حکومت سوریه می‌باشد‌، دولتی که به‌وسیلهٔ سیکولار های حزب بعث اداره می‌شود.

بسیاری از نظام‌های کشورهای عربی بر بنیاد قوانین "شرع "و یا قانون "اسلامی " فعالیت می‌نمایند، درحالی‌که سوریه عربی یک نظام مستثنا می‌باشد.

حزب بعث سوریه به‌طور مستدام به‌وسیله اکثریت مردم سوریه از جمله سوری‌های اعراب مورد حمایت قرار گرفته است. بسیاری سوری‌ها شدیداً مخالف وضع قوانین شرعی می‌باشند و مردم سوریه سیکولارترین ملت در شرق میانه می‌باشند.

به‌طور نمونه زمانی که در سوریه بعد از ریزش جهادگران در آن کشور در سال ۲۰۱۱ رفراندومی تحت اسپانسرشیپ غرب راه اندازی شد، نتایج آراء نشان داد که ۵۵ فیصد مردم سوریه خواهان تداوم نظام بشار اسد اند و ۸۲ فیصد معتقدند که «داعش» ساخت خارج و ایالات متحده آمریکا می‌باشد. علاوه بر آن ۲۲ فیصد باورمند بودند که داعش به‌طور مثبت تأثیرگذار خواهد بود. ورقم ۲۲ فیصد مبین پایین‌ترین سطح حمایتی است که به‌وسیله مردم سوریه به نمایش گذاشته شد. در حالی که ۲۱ در صد از مردم زندگی موجود را نسبت به بودن تحت سایه حکومت اسد ترجیح می‌دادند و این بدان معناست که سوری‌ها معتقدند که همه چیز قبل از دخول اسلام‌گرایان جهادگر که تحت اسپانسرشیپ آمریک به هدف سرنگونی اسد، در سوریه سرازیر شدند بهتر از امروز بود‌.

به‌طور واضح در حالی که ۸۲ در صد از مردم باورمندند که «داعش» نیروی خارجی ساخت ایالات متحده امریکاست، کمترین افرادی از نیروی ۳۰۰ نفری امریکا در سوریه حمایت خواهند نمود. نه تنها امریکا در سوریه حیثیت یک متجاوز را دارا می‌باشد، بل تقریباً این کشور (مخصوصاً جهاد گران تحت حمایت امریکا که بخش اعظم این نیرو را در بر می‌گیرد) زندگی همه شهروندان سوری را ویران ساختند.

درین نظر خواهی علاوتآ حدود ۷۰ در صد مخالفت خویش را با تجزیه آن کشور ابراز نمودند."در نتیجه بدین منوال جدای طلبان «کرد» با مخالفت اکثریت قاطع مردم سوریه مواجه گردیدند.

از همین حالا حکومت سوریه با حضور متجاوزین و صدور اخطاریه‌یی آن‌ها در داخل قلمرو خویش در حالت رقتباری قرار گرفته است‌. هرگاه سوریه سعی نماید تا نیروی آمریکا را از آن کشور اخراج نماید، آمریکا به طرز کامل در برابر سوریه در حالت جنگی قرار خواهد گرفت. هرگاه روسیه و متحدان سوریه توسل به خروج و یا کشتن هریکی از متجاوزین نمایند، درین صورت امریکا بر ضد روسیه نیز در جنگ خواهد بود‌.

در حال حاضر حکومت آمریکا جرئت حکومت روسیه را در سر می‌پروراند. ممکن استراتیژی امریکا درین خصوص طوری فورمولبندی شده باشد تا یا رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین را وادار به عقب نشینی نموده تا او از اتحاد اش با سوریه انصراف نماید و یا او را وادار سازد تا علیه امریکا دست به حملات هستوی زند.

هرگاه پوتین عقب نشینی نماید این رویکرد وجاهت او را نزد مردم روسیه که محبوبیت او را بیشتر از ۸۰ در صد در همه نظر سنجی‌ها از جمله نظرسنجی‌های تحت اسپانسرشیپ غربی بازتاب می‌دارد، خدشه دار خواهد ساخت. ممکن این استراتیژی بارک اوباما رییس جمهور آمریکا باشد تا بدین گونه به زعامت پوتین در کرملین خاتمه دهد. هرگاه آمریکا به اختتام مأموریت اسد در سوریه موفق گردد ممکن اتفاقاتی به وقوع بپیوندد.

برشی ازین قلم

رخدادهای دراماتیک و غیرمنتظره در خاورمیانه به‌ویژه در حوزه جغرافیای ترکیه، عراق و سوریه آمریکا را بر لبهٔ جنون سیاسی کشانیده است و این دگرگونی‌ها نقشه راهبردی آمریکا را تحت عنوان "خاور میانه بزرگ " که تغییر مرزها و جغرافیای بزرگ را رنگ آمیزی نموده بود، به چالش جدی کشانیده ودر پی این گردبادها می‌توان از درون ابر پاره‌های شرق میانه غروب نظام " تک قطبی " جهان را با تبسم تماشا نمود:

انهدام بخش اعظم از سرمایه گذاری‌های آمریکا، سعودی و متحدان آن‌ها در وجود گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، تغییر نابهنگام سیاست‌های دولت ترکیه و نزدیکی آن با روسیه، مشارکت فعال نظامی و اقتصادی چین در سوریه و نزدیکی‌های نظامی دولت‌های روسیه- ایران، دگرگونی‌های اتمسفیر سیاسی را حول این جغرافیای بزرگ و استراتیژیک در دستور روز قرار داده و این چرخش‌های بزرگ سیاسی مجموعه اهداف ژئیواستراتیژیک وژئیوایکونومیک آمریکا و متحدان را به چالش جدی کشانیده است.

کشوری که در گذشته‌های نه چندان دور محصولات دموکراسی و حقوق بشر را در کشورهای جهان صادر می‌نمود! حال با پامال نمودن کلی‌ترین قوانین ملل متحد به حیث یک نظام سرکش در راستای اهداف راهبردی و توسعه‌طلبانه خود در داخل کشورها و دولت‌های مشروع و قانونی دست به تجاوز و تهاجم آشکار زده و مانند مهمان‌های ناخوانده صاحبان اصلی خانه‌ها را از حق مشروع آن‌ها محروم می‌دارد. این اوج زوال است.

زمانی که این خامهٔ حزن انگیز را برگردانی می‌نمودم، در یک گسترهٔ پهناتر و دورنمای وسیع‌تر در خاطرم گذشت که میهن طوفانزدهٔ ما افغانستان بخشی ازین سناریوی زخم آلود است، هرگاه در یک چشم انداز آرمانی، این بلاد، کودکی را به دنیا آورد تا فردا در سکوی اقتدار ملی، هوایی آزادی و استقلال در سر پروراند، با خواست بیرون کردن این مهمانان ناخوانده چگونه رفتار پیش خواهد آمد؟

 از خوانش این نگارش سپاسمندم خواننده عزیز، کامگار باشید!

برگردان-عارف عرفان

لندن - اگست ۲۰۱۶