سوریهٔ در آستانه فتح آخرین سنگر تروریسم جهانی و بر افرازی درفش پیروزی، آزادی و نجات بر بالاترین چکاد تاریخ قرار دارد.

 سوریه با مقاومت دلاورانه خود پلان راهبردی آمریکا در چهارچوب "خاورمیانه بزرگ" آمریکا را متلاشی ساخت، با کمک روسیه و ایران از میان دود و خاکستر برخاست و جدیدترین الگوی مقاومت در برابر تروریسم جهانی و حامیان بین‌المللی آن را در سطح جهان به نمایش گذاشت.

 استان ادلب آخرین سنگر گاه تروریسم و دریچهٔ امید بزرگ‌ترین حامیان تروریسم جهانی و منطقوی است.

 سوریه در نظر دارد تا بر آخرین لانهٔ تروریسم در قلمرو خویش در ادلب یورش برده اما به گفته مقامات روسیه حامیان تروریسم جهانی در نظر دارند تا با راه اندازی حملات شیمیایی به‌وسیله گروه‌های تروریستی در ادلب و سپس متهم ساختن حکومت بشار اسد، بهانهٔ زمینهٔ حمله بر سوریه را فراهم ساخته و از انجام عملیات نظامی سوریه جلو گیری به عمل آورند.

 اکنون طوفان‌های شدید سیاسی و نظامی بر فراز سوریه در چرخش بوده که بیگمان کوچک‌ترین جرقهٔ این باروت، منطقه و مجموع جهان را به آتش مبدل خواهد کرد.

  ایالات متحده آمریکا و متحدین اش فرانسه و بریتانیا تهدید نموده‌اند تا در صورت وقوع حملات شیمیایی دولت سوریه را آماج نظامی قرار دهند.

 بر اساس گزارش رسانه‌های معتبر جهانی اخیراً کشور آلمان نیز مخالفت خویش را با پاک‌سازی تروریسم و عملیات نظامی در ادلب اعلام داشت.

 بر قول منابع روسیه "کلاه سفیدها" تا کنون حداقل ۹ فیلم را با استفاده از گاز کلورین توسط غیرنظامیان و نونهالان یتیم در یک رویکرد تحریک آمیز برای اثبات ادعای شان جهت متهم ساختن سوریه در راستای راه اندازی حمله شیمیایی و بر افزاری بیرق نیرنگی false flag در ادلب آماده ساخته‌اند.

 

 تدارکات نظامی

 بر قول آگاهان سیاسی ایالت متحده آمریکا با برنامهٔ ضد تروریستی دولت سوریه مخالفت نموده و در یک حرکت شگفت انگیز و پیشداورانه و بدون هیچ اسناد و شواهدی دولت سوریه را برای تدارک حملات شیمیایی متهم ساخته و آن کشور را به انجام حملات نظامی تهدید نموده است (*۱)

 در درازنای این تنش‌های بزرگ سیاسی-نظامی اواخر ماه اگست، نیروهای آمریکایی در ساحهٔ مدیترانه و خلیج فارس استقرار یافتند تا برای حمله بر سوریه آمادگی اتخاذ نمایند. این حرکت توسط روسیه محکوم شد و وزارت دفاع روسیه این حرکت را به‌عنوان"آخرین شواهد از قصد آمریکا" با استفاده از "پرچم نیرنگی" جهت حمله بر سوریه توصیف نمود. (۲*)

 به دنبال تهدیدات آمریکا و در اوج تنش‌های سیاسی و صف آرایی نظامی آمریکا و متحدین، روسیه نیز واکنش شدید نشان داد و در مقیاس بزرگ تمرینات نظامی را به اشتراک نیروهای دریای و هوایی در دریای مدیترانه در نزدیکی سوریه به راه انداخت.

 درین تمرینات ۲۶ کشتی جنگی، از جمله کشتی دریایی مارشال اوستینوف و سه ناوگان جدید روسیه، موشک‌های ضد کشتی، دو زیر دریایی و ۳۴ هواپیما از جمله هواپیماهای پیشرفتهٔ استراتژیک سهم گرفتند. (۳*)

 این تنها نیست، روسیه در یک اقدام بی‌سابقه و نشان دادن زهرچشمی به بلند پروازی‌های آمریکا و متحدین دست به بزرگ‌ترین و بی‌سابقه‌ترین مانور نظامی زد.

  روسیه در حاشیهٔ یک دیدار دو جانبه با رهبر چین شی جین پینگ در ولادیوستوک بزرگ‌ترین تمرینات نظامی را که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی بی‌سابقه خوانده می‌شود، به راه انداخت.

 به گفته وزارت دفاع روسیه، حداقل (سه صد) هزار نیروی نظامی، (۳۶۰۰۰) وسایط زرهی و (۱۰۰۰) هواپیما، در تمرینات وستوک شرکت نمودند.

 این مانور بزرگ نظامی که در مرزهای آبی روسیه، چین و منگولیا راه اندازی شد از تاریخ یازده الی ۱۷ سپتامبر و با شرکت هزاران سرباز از چین و مغولستان همراهی گردید. (*۴)

  یکی از تازه‌ترین انکشافات در سوریه، چرخش سیاسی ملیشه‌های کردی تحت حمایت آمریکا است. بر اساس گزارشات منابع معتبر جهانی، ملیشه‌های نظامی کرد در سوریه حمایت شان را از رژیم سوریه به نمایش گذاشته و آمادگی دارند تا در کنار ارتش سوریه به عملیات نظامی در ادلب بپیوندد. (۵*)

 

ادلب پایتخت القاعده در سوریه

 استان ادلب به بزرگ‌ترین پایگاه تروریستی مبدل شده است. بر قول فرستاده روسیه در سازمان ملل متحد حدود پنجاه هزار تروریست شامل ۴۰- ۴۵ گروه تروریستی در ادلب موضع گرفته و با گروگان کشیدن مردم ادلب آن استان را به شهر ارواح درآورده‌اند. (۶*)

 اخیراً وبگاه نشراتی گلوبال ریسرچ اوضاع سیاسی-نظامی را در ادلب مورد تحلیل قرار داده می‌نویسد "استان ادلب به پایتخت بالفعل القاعده در سوریه مبدل گردیده است.

 این شهر به پایگاه القاعده، وابستگان، شرکا و متحدان اش چون تحریرالشام و یا جبهات النصره و سایر گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا و متحدین مبدل شده است.

 حتی دیدبان مقیم آمریکا نگرانی خویش را نسبت به خطر و تمرکز گروه‌های مسلح تروریستی در ادلب بیان داشته است"(۷*)

 تروریست‌های ادلب محصول ملیاردها دالر سرمایه‌گذاری کشورهای غرب، اسرائیل، ترکیه امارات، قطر و عربستان سعودی می‌باشد.

 در عملیات نظامی ادلب قرار است یکی از بزرگ‌ترین رسوایی سیاسی جهان نیز رخ دهد.

 قرار گزارشات شبکه تلویزیونی (lNL ) اسرائیل، به تعداد ۲۰۰ تن از نیروهای نظامی آمریکا و بریتانیا در استان ادلب در محاصره‌اند (*۸)

 

مخالفت ترکیه

 رهبران روسیه، ترکیه و ایران به تاریخ هفتم سپتامبر در تهران نشست داشتند تا اجندای کار در سوریه و راه اندازی برنامه عملیات پاک‌سازی را در ادلب مورد گفتمان قرار دهند. اردوغان مخالف عملیات زمینی در ادلب بود.

 وبگاه گلوبال ریسرچ محتویات این ملاقات را مورد بحث قرار داده خاطر نشان می‌دارد" (۹*) بحث عمدتاً بر تهاجم آینده برای آزاد سازی استان ادلب از وجود هزاران هزار تروریست مورد حمایت ایالات متحده که تعدادشان به بیش از (۵۰ ) هزار نفر تخمین زده می‌شود، متمرکز بود.

 پوتین و روحانی بر امحای کامل تروریست‌ها تأکید داشتند اما اردوغان می‌خواهد تا از آن‌ها در راستایی منافع خویش به حیث تازیانه استفاده نماید"

 این وبگاه موضع اردوغان را در خصوص سرکوب آخرین پایگاه تروریستی مورد تحلیل قرار داده می‌نگارد "اردوغان مخالف مبارزه برای آزادسازی سوریه است. اردوغان آرزو دارد تا قلمرو سوریه هم مرز با ترکیه از جمله میدان نفتی آن کشور را به خاک خود ملحق سازد. جایزه‌ای که او به‌زودی آرزو می‌کند، از جمله یکی هم در شمال عراق است"

 اردوغان به‌منظور فرصت سوزی، مخالف عملیات نظامی و خواهان آتش بس در ادلب بود، اما واکنش روسیه به پاسخ اردوغان روشن بود. در پایان این ملاقات، هواپیماهای روسیه به‌شدت مواضع تروریستان را در ادلب درهم کوفتند.

 درین بحبوحه اردوغان خود را در موضع دشواری قرار داده است. از یکسو انهدام پل‌های ارتباطی کشورش با غرب و از سوی دیگر وضع بحران مالی و تحریمات اقتصادی غرب، قدرت مانور سیاسی را از کف اردوغان ربوده است. حال اردوغان قطب نمایی سیاسی خویش را به‌کلی از دست داده، از همین رو موصوف راه ماسکو را در پیش گرفته و قرار است با پوتین ملاقات نماید.

 ماسکو تلویحاً به اردوغان فهمانده است که در صورت مخالفت با برنامه عملیاتی ماسکو در ادلب، نیروهای ترکیه در سوریه نیز آماج قرار داده شده و از سوریه خارج خواهند شد.

 دیده می‌شود که روسیه، ایران و سوریه بدون توجه به تهدیدات غرب، نقشه خویش را می‌پیمایند.

 با احترامات بیکران

 لندن/سپتامبر ۲۰۱۸

 منابع:

 (1*)Globalreasearch Idlib: Al Qaeda’s Last Stand

 By Tony Cartalucci

 Published 8Sep2018

 (2*)Rt news Terrorists & White Helmets met in Idlib to prep for final stage false flag chem attack – Russian MoD

 Published time: 8 Sep, 2018

 (3*)Rt,Russian marines land on Syrian shores in massive Mediterranean drills,10Sep 2018

 (4*)CNN,Russia kicks off massive war games, hosts Putin-Xi meetin,12 Sep2018

 (5*)The New Arab,Kurdish militia may help Syrian regime with Idlib offensive,14 SEP 2018

 (6*)Globalresearch,Russia and Iran Versus Turkey: Strange Bedfellows on Syria

 ,'9Sep 2018,By Stephen Lendman,

 (7*)Globalreaserch,Idlib: Al Qaeda’s Last Stand.8sep 2018

 (8*)INL,8 SEP 2018

(9*)Russia and Iran Versus Turkey: Strange Bedfellows on Syria,12 SEP 2018