علیرغم تلاش‌های غرب و ناتو برای محبوس ساختن حقیقت تاریخی در خصوص تعهد غرب برای جلوگیری از گسترش ناتو به‌سوی شرق اخیراً روزنامه معتبر آلمانی اشپیگل فاش ساخت که از سال ۱۹۹۱توافقاتی با مسکو برای جلوگیری از گسترش ناتو به سمت شرق انجام شده است.

 به قول این روزنامه این نشست با حضور چهار کشور غربی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، جمهوری فدرال آلمان و اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) در شهر بن آلمان برگزار شد.

 پوتین بارها در توجیه حمله خود به اوکراین اعلام کرده است که ناتو روسیه را فریب داده است.

 در گزارش  هیومانیتی آمده است: سند به رنگ سیاه روی کاغذ سفید نوشته شده است.

 همان‌طور که اشپیگل فاش می‌کند، سندی از آرشیو ملی بریتانیا مطرح شده که نگرش از سوی مسکو را در مورد تعهد واشنگتن و قدرت‌های غربی به عدم گسترش ناتو به سمت شرق تائید می‌کند.

 این سند که مدت‌ها به‌عنوان یک راز دفاعی طبقه‌بندی می‌شد، توسط جاشوا شیفرینسون، محقق آمریکایی، استاد دانشگاه بوستون، از اعماق آرشیو بیرون کشیده شده است.  این سند گزارش صورت جلسه مدیران سیاسی وزارت خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان است که در ۶ مارس مارچ ۱۹۹۱ در بن در خصوص موضوع «امنیت در اروپای مرکزی و شرقی» برگزار شد.

 شرکت کنندگان بریتانیایی، آمریکایی، فرانسوی و آلمانی، بدون کوچک‌ترین ابهامی، تعهد خود را مبنی بر محدود کردن پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به خاک متحد آلمان، اما نه فراتر از آن، روی کاغذ آورده اند. سند به‌صراحت می‌گوید که چنین گسترشی «غیرقابل قبول» خواهد بود.

 موضع مورد توافق با هلموت کهل

 در جریان مذاکرات ۲ بعلاوه ۴ (جلسات دیپلماتیکی که برای سازماندهی اتحاد آلمان، با مشارکت جمهوری آلمان فدرال و جمهوری دموکراتیک آلمان و همچنین ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا و فرانسه) دنبال شد، ما به‌صراحت اعلام کردیم.  ما نمی‌توانیم به لهستان و دیگر کشورها پیشنهاد عضویت در ناتو بدهیم.

  مقاله اشپیگل تاریخ دوم  فبروی ۲۰۲۲

  با احترام

  عارف عرفان، لندن فبروری ۲۰۲۲