تجاوز آمریکا در افغانستان و اشغال این کشور،زمین‌لرزه‌های بزرگ را در همه عرصه‌های زندگی و حیات اقتصادی،اجتماعی و امنیتی افغانستان پدید آوردکه تبعات ویرانگرانه و پس لرزه های آن بویژه در سناریوی برنامه های "صلح" ریایی با طالبان نهایت جبران ناپذیر خواهد بود.

 یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که کاخ سفید مبلغ ۱۴۳ملیار دالر را مصرف نمود تا دولت خود را در افغانستان نابود نماید.

 پایگاه رسانه یی گلوبال ریسرچ اخیرا مقاله یی را به قلم مارتین سیف تحت عنوان "مقام ارشد آمریكایی اذعان می دارد كه واشنگتن ۱۴۳ میلیارد دالر برای تخریب دولت خود در افغانستان هزینه كرده است " به نشر رسانیده است که نقش دولت آمریکا را در سقوط دولت افغانستان برجسته ساخته واز فساد گسترده وچپاولگرانه دولت های تحت الحمایه آمریکا در کابل پرده برمی‌دارد [۱]

 بر قول نویسنده دولت یی که توسط آمریکا در افغانستان ایجادشد ومورد حمایت آن کشور واقع گردید،در آستانه سقوط قرار دارد.این دولت به دلیل بیکفایتی وفسادباورنکردنی،اعتبار خود را نزد مردم خود از دست داده است. هرگاه کمک های نظامی ایالات متحده آمریکاو کمک های عظیم بین المللی قطع می شد ، طالبان در دروازه های کابل بودند و آماده بودند تا ظرف چند روزسرنوشت کل کشور را به دست بگیرند"

 نویسنده خاطر نشان ساخت:"از زمانی که رئیس جمهور جورج دبلیو بوش۲۰ سال پیش و درابتدای کاربطور احمقانه اهداف خود را بخاطر ایجاد یک دولت مدرن، مترقی، غرب گرایانه، با ثبات و دموکراتیک درآسیای مرکزی را اعلام کرد،ایالات متحده۱۴۳ میلیارد دالربرای بازسازی افغانستان هزینه نمودوهمه آن به هدر رفته است"

 براساس دیدگاه نویسنده، امروز، بزرگترین عامل از بین بردن اعتبار دولت افغانستان در میان مردم اش، حملات و مخالفت نظامی طالبان شورشی نیست بلکه این کمک های بین المللی تحت سلطه و هدایت ایالات متحده است که دولتی را که کاملاً تصور می شد تا حمایت نماید،آنرا بهم زده، تضعیف و بی اعتبارساخته است‌.

 نویسنده این مقاله اذعان داشت "این حقایق ابتدایی بارها و بارها توسط منتقدان صریح ارتش آمریكا،در قالب رخداد های فاجعه بار در افغانستان طی دو دهه گذشته مورد اشاره قرار گرفته است. من و بسیاری از همکاران دیگر در این سیستم عامل، بارها آنها را بیان ساخته ایم،اما به تاریخ۱۰ مارچ ، همهٔ آنها به وضوح و بدون ابهام توسط ارشدترین مقام دولت ایالات متحده مامور نظارت بر تلاش های جنگ در آن کشور ناکام وشوربخت آسیای میانه،یعنی شخص جان سپکورئیس اداره بازرسی عمومی آمریکا در بازسازی افغانستان(سیگار)، بیان شد.

 در۱۰مارچ، سوپکو در سخنان آماده شده در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن دی سی، این نکات را در مورد سوابق کمکها بیان کرد. وی هشدار داد كه كمكهای آمریكا وجامعه جهانی به مثابه بزرگترین فاکتور،با ایجاد فساد كنترل نشده و ایجاد فضای گنددر برابرچشمان مردم افغانستان ، بزرگترین عامل درهم شکستن [دولت] است.

 سوپکو اظهار داشت: " (اهدا کنندگان) بین المللی، به دلیل منافع شخصی خود، با دولتهای متوالی افغانستان وارد معامله شیطان شدند تا مبالغ عظیم کمک مالی را ارائه دهند که به طرز متناقضی ممکن است در نتیجه،کل تلاش های نظامی و بازسازی را تضعیف کند."

 وی گفت: "همانطوری که مدتهاست (سیگار)گزارش داده است ، کمک های خارجی، اقتصادافغانستان را ویران کرده و مشکل فساد را تشدید کرده است."

 سوپکو هشدار داد،در نتیجه ،"بیماری همه گیرفساد افغانستان، اکسیژن شورشیان را تأمین می کند و کشور افغانستان را تضعیف می کند."

 سپکو یاد آوری نمود که در سال ۲۰۱۴ جنرال جان آلن فرمانده نیروی آیساف در گزارش خود به کنگره آمریکا گفت"فساد ونه طالبان تهدید اساسی برای دولت افغانستان است"

 علاوه بر این،اهدا کنندگان بین المللی ، از جمله ایالات متحده ، تا حد زیادی در استفاده از اهرم فشار خود برای اصرار بر تلاش های قوی ترضد فساد بردولت افغانستان کوتاهی کرده اند. با وجود همه معیارها وگزارشات گسترده ضد فساد که بین سفارتخانه های خارجی در کابل و کاخ ریاست جمهوری ارسال شده است ،اقدامات ضد فساد دولت افغانستان تاحد زیادی بی نتیجه مانده است ".

 بنابراین، نه تنها آمریکایی ها فساد خود را ایجاد کرده و استراتژی خود را در افغانستان خراب کرده اند،بلکه یک مقام ارشد آمریکایی که مسئول نظارت بر این مسائل است ، آن را پذیرفته است.

 سوپکو گفت: "وزارت دفاع دیگر هدف دیرینه شکل گیری نیروی امنیتی افغان راتا سال۲۰۲۴ که از نظر مالی خود کفا وخود پایدارباشد ، واقع بینانه نمی داند."

 رییس بازرس آمریکا گفت که افغانستان حتی نمی تواند پولی را که هم اکنون از اهداکنندگان بین المللی دریافت می کند ، به ویژه برای تأمین مالی نیروهای امنیتی خود مدیریت کند و دولت ایالات متحده معتقد است که این کشور حتی قادر نخواهد بود یک سیستم پیشرفته حقوق و دستمزد را که ایالات متحده طی چندین سال تهیه نموه است ،عملی کند.

 سپکو گفت:"ارتش آمریكا معتقد است كه دولت افغانستان ممكن است چندین سال از تصاحب سیستم مدیریت حقوق و دستمزد۵۰ میلیون دالری برای اطمینان از اینكه مالیه دهندگان آمریكایی هزینه سربازان" شبح "افغان را كه فقط روی کاغذ وجود دارند ، بپردازد ، دور باشدواینکه حقوق ارتش و پلیس به جیب مقامات فاسد نمی رسد ،مطمئن گردد"

 سوپکو اذعان کرد:" اگر هدف از تلاش های بازسازی به رهبری ایالات متحده ایجاد یک کشور قدرتمند ، پایدار و متکی به خود افغانستان بود که بتواند از منافع امنیت ملی ایالات متحده و همچنین منافع خود محافظت کند ، به وضوح شکست خورده است"

 وی گفت: "اگر کمک های خارجی قطع گردد، نیروهای طالبان می توانند به زودی در دروازه های کابل باشند."

 سوپکو گفت: "دولت سازی در افغانستان مأموریت ایست که هنوز قابل انجام نیست و ممکن است انجام آن غیرممکن باشد. ممکن است" یک پل خیلی دور باشد.هدف ایجاد نیروهای مسلح افغانستان تا سال۲۰۲۴ غیرممکن است و دستیابی به آن امکان پذیر نیست. "

 بنابراین ، سوپکو نتیجه گرفت که او معتقد است یک دولت فاسد وترویج کننده مواد مخدردر افغانستان که بتواند از خود یا منافع ایالات متحده و سایر اهدا کنندگان محافظت کند،هرگز یک شریک قابل اعتماد نخواهد بود.

 در اخیر،نویسنده با توجه به تصویر ارایه شده توسط رییس اداره بازرس آمریکا در افغانستان دیدگاه خود را بیان داشته می‌نگارد:"طی ۲۰سال گذشته ، سازمان امنیت ملی ایالات متحده ، تقریباً همه اعضای سنا و مجلس نمایندگان از هر دو حزب و دولت های دو دوره جورج دبلیو بوش و اوباما به صراحت از پذیرفتن این واقعیت های تیره خودداری کردند. همه این نیروها با عصبانیت یکپارچه و خودخواهانه قیام کردند تا جلوی تلاش های موقت رئیس جمهور دونالد ترامپ برای تصدیق واقعیت و خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان را بگیرند.

 آیا،بایدن در برابر آخرین ارزیابی ویرانگر بازرس ویژه دولت خود ناشنوا خواهد ماند؟"

 به زودی خواهیم دید؛

 با احترامات بی پایان

 منابع:

 [1] Global reaserch, Senior U.S. Official Acknowledges Washington Has Spent $143 Billion to Destroy Its Own Government in Afghanistan

 By Martin Sieff, March 20th 2021