در ماه جنوری سال روان ترسایی شهر برلین شاهد دو برنامه باارزش و درخور توجه سیاسی بود.

برنامه نخست، برنامه  سر سال «حزب چپ اروپا ـ  EL»  بود که امسال با شعار: «سندیکاها انسانیت را تقویت می‌کنند!»  با شرکت نماینده‌گان احزاب و سازمان‌های ترقی خواه اروپا بروز پانزدهم جنوری سال روان در شهر برلین برگزار گردید. در این گردهمایی کاتیا کیپینگر و برند ریکسنگر، مالته مولا، سارا واگنکنشت، دیتمار بارش  و سایر رهبران حزب چپ اروپا و حزب چپی‌های المان  ضمن سخن رانی؛ الویت های کاری‌شان را برای سال ۲۰۱۷  ترسایی پیشکش نمودند. درخور یاد است که این نشست همه ساله در همآهنگی با برنامه یاد و ارج از دو چهره برازنده جنبش انقلابی المان و جهان روزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت که امسال زیر نام: «بیست و دومین کنفرانس بین‌المللی روزا لوکزامبورگ  ـ ۱۴ جنوری ۲۰۱۷» به خاطر بحث و گفت‌وگو پیرامون روند تاریخی جنبش، پیشینه مبارزات دادخواهی این دو؛ و مسایل مبرم روز برپاشده بود، راه اندازی می‌گردد.

وقتی در سال ۲۰۰۴  ترسایی «حزب چپ اروپا»  با شرکت ۱۵ سازمان پی ریزی شد، اروپا در وضع دیگری قرار داشت و با دگرگونی‌های که در این سال‌ها در سطح اروپا و جنبش دادخواهی آن پدید آمده است، امروز این حزب با داشتن بیش از ۴۰ عضو که بیش از نیم میلیون عضو را در اروپا شامل می‌شود به جنبش توانمندی و اثرگذاری در سطح اروپا تبدیل گردیده است. تحولات سال‌های گذشته در اروپا و جهان نشانگر این واقعیت است که در پی مقاومت نیروهای مردمی و ترقی خواه این جنبش بازهم رشد و گسترش بیشتری یافته است.

 حزب چپ اروپا در پایان سال ۲۰۱۶ ترسایی (روزهای ۱۶ الی ۱۸ دسامبر) پنجمین کنگره خود را در مرکز کنگره‌های برلین ـ شهر برلین با حضور ۱۸۰ فرستاده از ۴۰ کشور جهان  برگزار نمود. در این میان نماینده‌گان کنگره  از سازمان‌های عضو گردهم آمدند تا راه پیموده شده به برسی بگیرند و روی دستاوردها و مشکلات دم راه به بحث و گفت و گو پرداخته، و در راه ایجاد یک اروپایی صلح خواه، دموکراتیک  و هوادار عدالت اجتماعی و اقتصادی برنامه‌های آینده‌شان را مشخص سازند.

کنگره در ارزیابی نتایج و درس‌های مبارزه زحمتکشان و توده‌های میلیونی اروپا  برای برپایایی یک اروپایی عادلانه و انسانی بر نقش گردان‌های اصلی در مبارزه برای ادامه تحولات بغرنج  و راه گشا تأکید و بر پیچیده‌گی شرایط موجود اشاره نمود.  

 کنگره که با شعار: «ایتلاف ها به خاطر اروپای همبسته را بسازید!» برگزار شده بود، دکتر گریگور گیزی سیاست مدار برجسته المان را من‌حیث رییس،  و بانو میته مولا از اسپانیا، پاولو فیریرو از ایتالیا، بانو مارگریتا میلیوا از بلغاریا و پیر لورانت از فرانسه  را من‌حیث معاونین رییس حزب چپ اروپا برگزید. دکتر گریگورگیزی پس از فوستو برتینوتی ـ ایتالیا، لوتار بیسکی ـ المان، پیر لوران ـ فرانسه چهارمین رییس این حزب که مرکز آن در شهر بروکسل ـ بلجیم قرار دارد، می‌باشد.

در کنگره حزب چپ اروپا مسایل مبرمی چون:

ـ ایجاد یک جبهه گسترده  در برابر فاشیزم  و موضعگری های راست افراطی،

ـ مبارزه به خاطر برچیدن جزایر فرار مالیاتی،

ـ  قطع مذاکرات در باره قرار دادهای تجارت آزاد «تی تی تیپ، تیسا و سیتا، TTIP, TISA CETA»،

ـ گسترش شبکه‌های اجتماعی،  

ـ مبارزه درراه صلح و ضدیت با مسابقه تسلیحاتی... و سایر مسایل ارزنده مورد بحث و گفت‌وگو قرارگرفته؛ و حزب برنامه کاری خود برای سه سال آینده را تدوین نمود. این حزب می‌کوشد برای شهروندان اروپا شرایطی میسر گردد تا خود کنترول بر تصمیم گیری‌های اقتصادی  و اجتماعی را بدست گرفته و همه از حقوق برابر شهروندی برخوردار گردند. این حزب به خاطر یک سیاست انسانی پناه جویی و برخورد شایسته با پناه جویان کوشیده، و مبارزه برای تأمین صلح، ضدیت با جنگ و مسابقه تسلیحاتی از الویت های برنامه وی و کاری آن می‌باشد.

حزب چپ اروپا  در پهلوی ساختارهای دوامدار، دارای «کمیته‌های کار» چون: 

ـ کمیته کار در پیرامون مسایل ایکولوژیک،

ـ  فورم های منطقه وی چون: فورم آلپ ـ ادریا و یا دانیوب ـ شرق  و

ـ شبکه‌های چون: درباره مسایل مربوط به فمنیزم  و...  می‌باشد که رهبری حزب را در مسایل مربوطه یاری رسانیده و با داشتن پیوند گسترده با شبکه‌های اجتماعی اروپا زمینه ساز پخش دیدگاه‌های حزب در بین آن‌ها، و آشنایی با دیدگاه‌های جنبش‌های گسترده اجتماعی اروپا می‌شود. حزب و این نهادهای اجتماعی پیوسته اقدامات مشترک عملی را در سطح منطقه وی و سراسر اروپا سازمان  می‌دهند. چنانچه قبل از گشایش کنگره، شبکه بانوان چپ‌های اروپا ـ فیم  تشکیل جلسه داد.
کنگره حزب چپ اروپا، که با سخنان آغازین بیرند ریکسینگر رییس حزب چپی‌های المان گشایش یافت، در روز نخست «کمیته‌های کار» برای بحث روی مسایل: اقتصاد، آموزش و پرورش، زن‌ها، مسایل حفظ محیط زیست، پناهنده‌گی و حقوق بشر ایجاد؛ و نماینده‌گان از سراسر اروپا روی مسایل یاد شده به بحث و گفت‌وگو پرداخته و در پایان روز نتایج کارشان را به کنگره گزارش دادند. در روزهای کار کنگره فرستاده‌گان سازمان‌های عضو و مهمانان از جمله  از کشورهای: بلاروس، دنمارک، استونیا، فنلند، ایرلند، کولمبیا، جاپان، سوییس، ترکیه، کوبا، پرتگال، مجارستان، اتریش، ونزویلا، صحرای غربی... در باره شرایط ویژه مبارزاتی‌شان صحبت، و برداشت‌ها و اندوخته‌های شان درباره رخدادهای روان در سطح ملی و جهانی را پیش کش نمودند.

کنگره در باره  دیدگاه‌های اعضای  حزب چپ اروپا و برنامه‌های کاری‌شان به خاطر دگرگونی‌های اقتصادی و اجتماعی به سود زحمتکشان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا درنگ نموده، و پس از گفت و گوهای دامنه دار تصامیم مشخصی را اتخاذ نمودند.

در این کنگره روی درخواست شماری از سازمان‌ها و احزاب اروپا برای کسب عضویت به «حزب چپ اروپا»  تصمیم گرفته شده، و شماری از این سازمان‌ها به حیث عضو و چند تای دیگر من‌حیث ناظر پذیرفته شدند. چنانچه سازمان‌های: «Left Unity» از بریتانیای کبیر، «L'Altra Europa  Con Tsipras» از ایتالیا، «Ensemble! » از فرانسه، «چپ متحد»  از سلونیا، و «دگرگونی»  از اتریش  ... به عضویت حزب چپ اروپا پذیرفته شدند.

بدین گونه حزب چپ اروپا  با داشتن ۴۰ عضو در سراسر اروپا به  بزرگ‌ترین سازمان چپ سیاسی در اروپا تبدیل شد. پیش‌تر این حزب نیرومند چپ اروپا دارای بیش از نیم میلیون عضو بود که با پیوستن سازمان‌های جدید این رقم به‌صورت چشمگیری فزونی یافته است.

از آن جایی که مبارزه در برابر سیاست‌های ضد انسانی سرمایه داری نیولیبرال،  دفاع از صلح، ایستاده‌گی و رویارویی با جنگ و میلیتاریزم؛ دفاع از محیط زیست انسانی و حقوق بشر در سرخط فعالیت‌های حزب چپ اروپا قرار دارد؛ در این کنگره  قطعنامه‌هایی در زمینه‌های:

ـ راه اندازی تظاهرات گسترده در برابر «گردهمایی  گروه جی ـ ۲۰» در جولای ۲۰۱۷  ترسایی در هامبورگ،

ـ کمپاین بر ضد «فروش زنان در اروپا» و ایجاد گروه کار در مورد،

ـ توجه به «سیاست‌ها درباره جوانان» به‌ویژه به آن جوانانی که در نتیجه سیاست‌های نیولیبرال با بی‌کاری، بی باوری، سرخورده‌گی و روگشت از سیاست دست و گریبان هستند.

ـ راه اندازی کمپاین در جانبداری از شبکه  بانوان چپ اروپا «فیم»

ـ دفاع از صلح و ضدیت با جنگ (پایان بخشیدن به جنگ در سوریه، افغانستان، عراق، یمن و...)

ـ کاهش در بودیجه های تسلیحاتی اروپا،

ـ جانبداری از جناح‌های ضد فاشیستی و ضد جنگ در جنبش‌های جهانی،

ـ جانبداری از تلاش‌های یونسکو در راه  بلند بردن  سطح آگاهی  جنبش صلح در جهان،

ـ دفاع از حقوق حقه خلق‌های تحت ستم  فلسطین،

ـ ضدیت با اقدامات خشن و ضد دموکراتیک  دولت آ کا پی در ترکیه،

ـ تکیه بر حل صلح آمیز معضله باسک‌ها در اسپانیا و ضدیت با اهمال قهر در برابر ایتا،

ـ جانبداری از روند صلح آمیز در کولمبیا و دفاع از حقوق مبارزین جنبش فارک در این کشور،

ـ گسترش تلاش در برابر خطر راستگرایی در اروپا، به‌ویژه در سال ۲۰۱۷ ترسایی که انتخابات مهمی در المان، فرانسه، هالند و... در پیش روست، طرح و پس از رایزنی مورد تایید و پسندش قرار گرفت.

حزب چپ اروپا، با وفاداری به آرمان‌های انترناسیونالیزم، مخالف حضور ناتو و مداخله نظامی اروپا در افغانستان بوده؛ و از داعیه صلح و برقراری امنیت، رشد اقتصادی و اجتماعی عادلانه در افغانستان جانبداری نموده، خواستار قطع مداخله در امور داخلی افغانستان و پایان بخشیدن به جنگ، فقر و فلاکت  می‌باشد. این حزب از رشد جامعه متمدن و پیشرفته در افغانستان حمایت نموده؛ و آرزومند رشد جنبش دموکراتیک و دادخواه در افغانستان بوده؛ و به مناسبت‌های گوناگون جانبداری و همبسته‌گی خود را با حزب م م ت م ا و مردم افغانستان ابراز داشته است.