شام روز جمعه دوم ماه سپتامبر سال ٢٠٢٢ اولین جلسه و گفتمان مشترک کمیسیون‌ها و کمیته‌های شورای ائتلاف نیروهای ملی – دموکرات افغانستان با استفاده از دریچه زوم دایر گردید. جلسه برای دریافت راهکارهای مشترک و مؤثر و انجام کار متحدانه و آشنایی بیشتر با دیدگاه‌های همدیگر و آموختن از همدیگر دایر گردیده بود.

جلسه با صحبت رفیق داکتر حبیب منگل رییس دورانی شورای ائتلاف (ن.م.د) آغاز بکار کرد. رفیق منگل در صحبت خویش بر ضرورت همبستگی بیشتر نیروهای ملی و دموکرات و غلبه بر چالش‌ها نارسایی‌ها و کار مشترک‌ و هماهنگ کمیسیون‌ها و کمیته‌های شورای ائتلاف و رشد ائتلاف خواستار کار و تلاش بیشتر سازمان یافته و مؤثر احزاب و سازمان‌های شامل ائتلاف برای توسعه ائتلاف و تبدیل کردن آن به یک ‌ سازمان همبسته متشکل و رزمنده نيروهاي ملي مترقي، دموكراتيك وداد خواه كشور در راستای اهداف اساسی ائتلاف یعنی تأمین منافع ملی، حاکمیت ملی و استقلال، استقرار دموکراسی و تأمین حقوق اساسي و بشري مردم، آزادي، برابري رفاه و عدالت اجتماعی شدند كه در خطوط اندیشوی ائتلاف تبلور دارد.

 سپس رفیق عبدالله سپنتگر منشی دبیرخانه ائتلاف روی ضرورت نشست جاری و چرایی ائتلاف صحبت نموده و در پرتو خطوط اندیشوی ائتلاف، مبارزه مسالمت آمیز و سیاسی - مدنی را برای نجات کشور از مصیبت جاری و استبداد طالبی که تمامیت ارضی و حاکمیت ملی را زیر سؤال برده است، مؤثرترین شیوه در شرایط موجود دانسته و رفقا را برای انسجام و فعالیت بیشتر فراخواند تا با قوت لازم از حاشیه وارد متن سیاست و مبارزه سیاسی شده و از لغزیدن در خط قومی، زبانی سمتی جلوگیری کرده، همبستگی ملی را حفظ و با شجاعت و دلیری با سایر نیروهای ملی و دموکرات کار مشترک را برای بیرون رفتن از بحران موجود سازمان دهیم.

 رفقا: نعیم آریا، توده یار، سید اکرام پیگیر، هاشمی، نورانی، مردان، شجاع زاده، آرین، داکتر مفید، حریف، جیلان آرین، اختری، عرفان، وطندوست، صدیقی و سرمند معاون شورای رهبری ائتلاف در نشست روی چرایی سقوط، گسترش ائتلاف، نقش جوانان و بانوان و تأمین بیشتر آن، تجربه شکست ائتلاف‌ها، بی‌اعتمادی‌ها، خودخواهی‌های و انحصار طلبی‌ها، جلوگیری از وقت کشی، فعال ساختن کمیته‌های کشوری و همکاری وسیع میان کمیته‌ها، ارایه تحلیل‌های جامع و منظم از اوضاع داخل کشور و اتخاذ تدابیر در مورد، چگونگی فعالیت سازمان‌های داخل کشور و مسأله امنیت، کار بیشتر مدیایی برای معرفی ائتلاف و تأکید بیشتر بر ضرورت رفتن به‌سوی کنگره یا اجلاس مؤسس برای تشکیل یک حزب واحد، صحبت‌های سازنده صورت گرفت.

بیشترین اشتراک کننده‌ها نزدیک به‌اتفاق طرفدار رفتن به‌سوی ایجاد حزب واحد بودند و از شورای رهبری ائتلاف تقاضا شد تا کار و تلاش را روی تشکیل یک حزب کلان سیاسی متمرکز سازند.

 

فرهنگ و اخلاق شایسته گفتمان سیاسی در طول نشست می‌درخشید و این مسأله ضرورت کار جمعی وسیع‌تر را بشارت می‌داد. نشست با شعار درفش مبارزه ترقی‌خواهانه و عدالت‌خواهانه‌مان همیشه در اهتزاز باد؛ به پایان رسید.