فرهاد: این زخم خونین به تداوی اساسی نیاز دارد- حقیقت

خون ناحق دست از دامان قاتل بر نداشت

 دیده باشی داغهای دامن قصاب را

 سران قصر سفید متحدین جهانی و منطقه ای آنها با هزینه کردن 33 ملیارد دالر برای نظامیان پاکستانی از جمله اداره (آی اس آی) توانستند طی هفده سال گذشته سرزمین جنت نشان ما را به باشنده گان آن به جهنم مبدل، ده ها هزار تن از جمله زنان، کودکان را توسط طالب، القاعده، داعش وغیره کشته، زخمی سازند ده هاهزار تن دیگر از قربانی آدم ربایی ها، سرقت های مسلحانه و انجام سایر بازیهای جنایت کارانه گردیده اند.

 حمله انتحاری لیل 14/15، 10/1396 در جوار بلاک 34 مکرویان سوم شهر کابل سبب کشته شدن و زخمی شدن بیش از بیست تن گردید.

 ربودن بیست تن مسافران در ولسوالی بالا بلوک به واسطه دشمنان سوگند خورده افغانستان به تاریخ 16/10/1396 صورت گرفت مشت نمونه خروار از جنایات است که بالای شهروندان ما با تاسف جریان دارد.

 حمله انتحاری در هفته گذشته در موسسه فرهنگی تبیان در ساحه دشت برچی صورت گرفت بیش از صد کشته و زخمی بجا گذاشت ریس موسسه متذکره در جلسه بزرگ موسسه تدویر گردیده بود گفت امریکایی ها زیر بهانه داعش و غیره مردم ما را نیست و نابود مینمایند عده از آگاهان امور در پروگرام شش و نیم طلوع نیوز امریکا و متحدین آنرا عامل رشد گروه داعش در افغانستان متهم نموده اند.

 افزایش کشمکش های قدرت طلبی بین دومین متفکر جهان و عطا محمد نور والی برکنار شده ولایت بلخ سبب افزایش ناامنی ها و نگرانی مردم ما گردیده، جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت کندهار میگوید مرا دولت ایتلافی مقرر نکرده و نمیتواند برطرف نماید، وزیر انرژی و آب در جلسه استیضاح اعضای ولسی جرگه توانست اکثریت رای اعضای ولسی جرگه را بدست آرد از ناحیه عملکرد های ریاست جمهوری اظهار نارضایتی نمود در بخشی از صحبت هایش از منظور نکردن چهار بند آبگردان در ولایات بادغیس، غور، دایکندی، بامیان از طرف مقامات ریاست جمهوری اشاره داشت.

 وسایل اطلاعات جمعی اسناد که نشر نموده اند علت استیضاح وزیر انرژی و آب قبول نکردن برادر ستانکزی ریس امنیت ملی در پست مشاوریت وزارت انرژی گفته اند.

 وزیر انرژی و آب میگوید از حکومت گذشته فساد گسترده به ما میراث مانده در حکومت فعلی سران با دامن زدن اختلافات قومی، لسانی، مذهبی میخواهند بالای مردم حکومت نمایند جبران این پدیده ننگین برای سالیان سال دشوار میباشد.

 دامن زدن انواع خصومت های قومی و لسانی زیر بهانه درج کلمه افغان در تذکره های الکترونیکی توسط یک عده از اعضای پارلمان مردم ما را سخت متاثر ساخته است.

 مردم ولسوالی خوست از افزایش معتادین بسیار نگران میباشند.

 وزارت خارجه پاکستان یکنیم میلیون مهاجر افغان را میخواهد تا یک ماه دیگر از کشورش اخراج نماید.

 آقای گیلانی ریس حزب محاذ ملی افغانستان میگوید اکثریت رهبران طالبان در داخل کشور بود و باش و فعالیت دارند آگاهان امور این نوع گفته ها را دور از حقیقت دانسته ومیدانند.

 افزایش فقر، بیکاری، بیماری های فزیکی روانی معتادین سبب نا امنی ها در شهر ها و روستا گردیده مردم نمیتوانند در هیچ نقطه احساس مصؤنیت نمایند فرار سرمایه، مغزها، اسعار رو به افزایش میباشد گروه های مافیای مواد مخدر، غاصبین میلیونها جریب زمین عاملین فساد گسترده، دشمنان سوگند خورده داخلی و خارجی مردم و کشور ما توانسته اند با دامن زدن انواع خشونت های خانواده گی، تجاوز بالای عده از زنان و کودکان، خصومت های قومی، لسانی، سمتی، مذهبی، تنظیمی، حزبی ملت را به گروگان گرفته طبق سناریو ادارات استخباراتی کشور های منطقه و جهان بزرگترین جنایات بالای ملت ما زیر بهانه های مختلف انجام داده و میدهند!

 عکس العمل عده از دوکانداران در ساحه بنایی که متهم به فروش شراب، مواد مخدر و غیره میباشند در مقابل پولیس ضد شورش که به تاریخ 1396/10 در ساحه مکرویان صورت گرفت مثال برجسته میباشد!

 که ده ها پولیس در این حادثه شهید و زخمی شدند یک تن از طریق تلویزیون طلوع گفت: پولیس هایکه دست ما و پاهای خود را از دست داده بودند کسی نبود آنها را از جا بلند کند از همین لحاظ از بین رفتند.

 حالا سران قصر سفید بعد از سپری شدن سالهای خونین تصمیم گرفته اند کمک های یک ملیارد سه صد میلیون دالری سالانه خویش را برای نظامیان پاکستانی غرض انجام ندادن مبارزه با هراس افگنان از جمله گروه های طالبان، حقانی به تعلیق اندازند مردم ما اقدام متذکره را در صورت عملی شدن و صادقانه به پابند بودن آن یک گام خوب خوانده میفزایند زخم خونین که کشور و مردم ما به آن مبتلا شده اند نمیتواند یک مرحم خوب باشد.

 زیرا که بر علاوه آنکه سالانه نظامیان پاکستانی ده ها ملیارد از ناحیه قاچاق مواد مخدر که به اروپا و سایر کشور ها بدست میاورند از مافیای که مصروف استخراج غیر قانونی معادن، جنگلات، آثار باستانی و غارت ثروت ها مادی و معنوی کشور و مردم ما نیز سود های کلان بدست میاورند.

 از همین لحاظ است که نماینده دولت پاکستان آماده گی اش را برای رویارویی با هر گونه اقدام واشنگتن اعلام نموده است.

 خرم دستگیر وزیر دفاع پاکستان گفت: ما هیچ شک یا هراسی نداریم چرا که دفاع پاکستان در دست های شایسته و نیرومندی است هرگاه امریکا اقدام فوق العاده بر ضد ما بکند ما آماده رویا رویی با آن هستیم.

 بباور آگاهان بدون وارد کردن تحریم های اقتصادی، مالی، تجارتی و فشارهای سیاسی نظامی بالای نظامیان پاکستان و کشور ها و گروه های مافیای تمویل کننده نظامیان پاکستانی و اتخاذ تصامیم لازم بالای گماشته گان آنها که کشور ما را به میدان نبرد و پایگاه مافیایی بین المللی مواد مخدر، کشور مصرفی، تهیه کننده مواد خام، آزمایش انواع ایدولوژیهای و سلاحهای پیشرفته کشور های منطقه و جهان مبدل ساخته اند، نمیتوان این زخم خونین را مداوا نمود.

 زیرا که این زخم خونین به تداوی اساسی نیاز دارد.

حقیقت ، فرهاد: از یازده سپتامبر 2001 تا به امروز

همه جا دوکان رنگ است همه رنگ می‌فروشند

 دل من به شیشه سوزد همه سنگ می‌فروشند

 به دوکان بخت مردم کی نشسته یا رب

 گل خنده میستاند غم و جنگ می‌فروشد

 زتنور طبع فانی تو محو سرود آرام

 مطلب گل از دوکان که تفنگ می‌فروشد

 از حادثه یازده سپتامبر سال 2001 که سبب فروریزی آسمان خراش‌های آمریکا گردید تا حال سران قصر سفید متحدان جهانی و منطقه‌ای آن‌ها زیر بهانه مبارزه با مواد مخدر، تروریزم احیا و بازسازی دفاع از حقوق بشر زن و حکومت داری خوب، برخورد دوگانه و ریاکارانه نمودند باوجود یک سلسله دست آوردن‌ها در بخش تعلیم و تربیه تحصیلات مخابرات ثمره آن از این قراراست:

 1-   افزایش هزاران تن مواد مخدر که عاید آن صدها میلیارد دالر می‌شود به جیب مافیای بین‌المللی و ادارات استخباراتی منطقه و جهان می‌ریزد.

 2-      مبتلا شدن قریب سه میلیون تن به مواد مخدر

 3-   افزایش فقر، بیماری، انواع خشونت‌های خانوادگی، خصومت‌های قومی، لسانی، سمتی، مذهبی، تنظیمی، حزبی در حال حاضر سی‌وهشت فیصد مردم در زیر خط فقر زیست نموده قریب هفتاد فیصد به امراض و مشکلات روانی مبتلا می‌باشند.

 4-      کسر بیلانس تجارت نودوچهار فیصد یعنی واردات نودوچهار و صادرات شش فیصد.

 5-      عدم تطبیق سی فیصد پلان‌های انکشاف در اکثریت وزارتخانه‌ها و ادارات.

 6-   فرار مغزها، اسعار خارجی، پایین آمدن بانک نوت های افغانی در مقابل اسعار خارجی، مهاجرت میلیون‌ها تن به کشورهای جهان که هزاران تن آن‌ها قربانی هوس‌های قاچاقبران انسان‌ها و طعمه نهنگ اقیانوس‌ها گردیده صدها هزار تن در کشورهای اروپا استرالیا، ایران، پاکستان، در هوای سرد زمستان و گرم تابستان به زندگی رقت بار ادامه داده مورد توهین و تحقیر پولیس کشورهای که بی‌شرمانه سنگ دفاع از حقوق بشر را به سینه می‌زنند قرار داشته و دارند.

 استخراج غیرقانونی هزاران معادن قطع جنگلات مثمر و غیر مثمر قاچاق، آثار باستانی سنگ‌های قیمتی ادامه داشته میلیون‌ها جریب توسط غاصبان غضب شد هزاران دستگاه‌های تولیدی، خدماتی، تجارتی دولتی و مختلط زیر بهانه خصوصی سازی به نرخ کاه ماش لیلام قریب یک صد میلیارد دالر که به نام کمک به مردم افغانستان سرازیر هشتاد فیصد آن حیف و میل گردیده!

 انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی، شوراهای ولایتی که با تقلب گسترده همراه بود. سبب افزایش قدرت طلبی بین سران حکومت وحدت ملی و مساعد شدن زمینه مداخلات ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان گردیده سیل خون در کشور جاری سرقت‌های مسلحانه، آدم ربایی، ماین گزاری روی جاده، جنگ‌های گروهی، تجاوز بالای کودکان و زنان روبه افزایش بوده گسترش فرهنگ معافیت سبب شده که نود و هشت فیصد مردم نمی‌توانند در شهرها و روستاها در فضای آرام زیست نمایند. دشواری‌های فوق سبب ایجاد فاصله بین مردم و دولت گردیده سران گروها هنوز هم به خاطر بقای ننگین خویش دست به بازی‌های تحریک آمیز زده به هیچ وجه حاضر نیستند ثروت و قدرت را که هر لحظه آن برایشان مثل ماه عسل اهمیت دارد از دست دهند. در جانب دیگر تناقض گویی و استراتیژی غیر انطباقی ترامپ در مورد افغانستان سبب تحریک کشورهای منطقه گردیده دست به‌صف آرایی زده‌اند که اجلاس جلسه برکس اثبات ادعای ماست. اسفندیار ولی رئیس نشنل عوامی پارتی استراتیژی ترامپ را برای افغانستان و پاکستان یک تراژیدی خواند. مردم و آگاهان امور عقیده بر آن است جنگ تحمیلی از خارج که زیر بهانه‌های مختلف راه اندازی شده تمام بنیادهای اقتصادی، فرهنگی و تاریخی ما را نابود و صدها هزار میل سلاح‌های خفیف و ثقیل که گریس آن پاک نشده بود از بین برده شد به‌جای آن سلاح‌های توزیع شد که بعد از دو سه فیر انقطاع می‌کرد در حال حاضر قریب به یک میلیون تن به‌جا شدگان داخلی در فضای سرد زمستان و گرم تابستان در حالت رقت بار به زندگی خویش ادامه می‌دهند موجودیت صدها مکاتب و پسته‌های خیالی طی شانزده سال گذشته بزرگ‌ترین جنایات جبران ناپذیر بوده که زمینه رشد تروریزم را در کشور مساعد ساخته کشمکش‌های قدرت طلبی سران حکومت وحدت ملی سبب شده که ده‌ها تن از وزرا، والی‌ها و سایرین غیرقانونی طور سرپرست وظیفه انجام دهند آگاهان امور به تاریخ 28/6/1396 از طریق کابل نیوز دیدگاه‌های خویش را چنین بیان داشته‌اند چنگ تحمیلی در افغانستان تصادفی نبوده توسط ادارات استخباراتی کشورهای توسعه طلب از جمله آمریکا و متحدان آن حمایت می‌شود در ولایات و محلاتی که مواد مخدر از جمله هروئین، معادن، جنگلات، سنگ‌های قیمتی و غیره وجود دارد جنگ در همان منطقه شعله‌ور نگا داشته شده است می‌افزایند سران حکومت وحدت ملی و سایر گروه‌ها در خدمت کشورهای توسعه طلب قرار داشته و دارند اکثریت اعضای پارلمان نیز در خدمت کشورهای متذکره قرار داشته عده‌ای از آن‌ها تروریستان را در خانه‌هایشان نگه داری و حمایت می‌کنند از همین لحاظ است که در سراسر کشور از جمله شهر کابل به نسبت افزایش دهشت و وحشت، آدم ربایی، کشتن مردم بی‌گناه جای مصئون وجود ندارد. خلاصه اینکه آگاهان امور را عقیده بر آنست علت دشواری‌های خونین و جبران ناپذیر، انجام بازی‌های دوگانه، ریاکارانه سران قصر سفید متحدان جهانی و منطقه آن بوده که با نصب افراد و گروه غیر ماهر آلوده به فساد، گماشته در قدرت و کنار زدن افراد مسلکی، مجرب، تحصیل کرده، صادق به وطن و مردم از نقاط کلیدی توانستند سبب افزایش بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، در کشور گردند به باور وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش کشور صدای اعتراض خویش از طریق وسایل اطلاعات جمعی بلند و زمینه جلب همکاری نیروهای سالم اندیش صلح جو، تحول طلب را در داخلی و خارج کشور مساعد سازند!

حقیقت ، فرهاد: پیامد تکرار بازی‌های گذشته چه خواهد بود؟

واعظان جلوه بر محراب و منبر می‌کنند

 گر به خلوت می‌روند خود کار دیگر می‌کنند

                                                                                        حافظ

 

در نشست که به اشتراک پنجاه کشور اسلامی و عربی به تاریخ 31/2/1396 در پایتخت عربستان سعودی صورت گرفت. ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواهان بسیج کشورها در پیکار با هراس افگنی شد وی تأکید نمود به هیچ کشور اجازه ندهند که هراس افگنی در کشورهایشان فعالیت نمایند منابع تمویل کننده آن‌ها را به بندند افزود بیشترین قربانی هراس افگنی مسلمانان هستند یک عده کشورها سازمان‌ها از جمله ایران سازمان حماس و غیره را به حمایت از هراس افگنی متهم نمود.

 در حاشیه نشست محمد اشرف غنی و ترامپ در مبارزه با هراس افگنی تأکید نموده ترامپ قوت‌های مسلح افغانستان را شجاع خواند.

 مردم و آگاهان امور نشست متذکره را تکرار بازی‌های گذشته خوانده می‌افزایند نشست نه برای خشکیدن ریشه‌های تروریزم هراس افگنی بلکه اقدام بیشتر بر ضد کشورهای فدراتیف روسیه ایران و غیره می‌باشد رفتار جنجال برانگیز سران عربستان با دختر و خانم ترامپ رقص و پای‌کوبی آن‌ها بعد از امضا قرار دادها به ارزش صدها میلیارد دالر توجه مردم آمریکا را و جهانیان را به خود جلب نموده کاری که سال‌های سال سران سعودی دست دادن به خانم‌ها رقص و پای‌کوبی را خلاف منافع اسلام می‌خواندند با به دست آوردن آن را پشت پا زده به آن کم بها دادن جای تأسف است که سران عربستان سعودی از جمله بزرگ‌ترین تمویل، تجهیز، آموزش و پرورش دهنده هراس افگنان در جهان متهم می‌باشند صدها هزار تن در آن‌طرف خط دیورند زیر بهانه آموزش دینی به‌واسطه سران متذکره اداره آی اس آی طبق سناریو کشورهای توسعه طلب و متجاوز تمویل تجهیز آموزش و پرورش غرض انجام جملات انتحاری کشتار مردم بی‌گناه آنش زدن مکاتب مدارس، سنگسار نمودن زنان به کشورها و کشورهای منطقه و جهان اعزام می‌شوند.

 سران کشور فوق ذکر نیز از مبارزه بر ضد هراس افگنی حرف می‌زنند مردم میگویند لعنت خداوند بر منافقان و دروغ‌گویان از جانب دیگر عاید سرشار صدها میلیارد دالر از ناحیه مواد مخدر استخراج غیرقانونی هزاران معادن، قطع صدها کیلومتر جنگلات مثمر و غیر مثمر به ارزش هزاران میلیارد دالر غصب میلیون‌ها جریب زمین حیف و میل صدها میلیون دالر که به نام کمک به کشور ما سرازیر شد گسترش فساد از جمله در ریاست نفت و گاز مایع نصیب سران گروها، مافیای مواد مخدر، اقتصادی، غاصبین میلیون‌ها جریب زمین، عاملین فساد گسترده، جنگ‌سالاران، زورمندان، غارتگران، جنایت کاران جنگی گماشته گان فاسد اجانب و ادارات استخباراتی کشورهای منطقه اداره آی اس آی آن گردیده بهترین وسیله و افزار برای هراس افگنان بوده و می‌باشد آن‌ها از ایجاد فرسنگ‌ها فاصله بین دولت و مردم توانسته‌اند در داخل و خارج دولت اعمال نفوذ و دست بالا پیدا نمایند واقعات خونین شفاخانه چهارصد بستر قول اردوی 209 شاهین اثبات ادعای ماست.

 بازی‌های قدرت طلبی سران حکومت فرا قانونی که سبب رفتن جنرال دوستم به ترکیه و برکناری احمد ضیا مسدود گردید بزرگ‌ترین خدمت برای هراس افگنان و حامیان خارجی‌شان می‌باشد مردم از ناحیه انتقال هراس افگنان که در ولایات شمال دیسانت شده و می‌شوند سخت نگران بوده شب و روز را در عالم مأیوسی سپری می‌نمایند و خلاصه اینکه مردم نظر به تجارب خونین که از گذشته دارند پیامد نشست ریاض را تکرار بازی‌های گذشته دانسته از تمام نیروهای سالم اندیش کشور تقاضا می‌نمایند در داخل و خارج کشور تقاضا می‌نمایند در داخل و خارج کشور صدای اعتراضات خویش را بر ضد آن از طریق جامعه مدنی راه پیمایی و مبارزات مسالمت آمیز و سایر اطلاعات جمعی بلند نمایند!

این طوفان ویرانگر بسوی خاکت آمد

 کودکان با انفجار بمب چون از خواب برخیزند

 از چه کسی باید بپرسند

 چیست این مرغان آتشبار

 کیست؟ این مهمان مرگ آور

 کیست؟ این دیوانه مشهور

 اینک بر ما میفرستند آتشی از دور

 کین طوفان به نامردی ترا ویرانه ای خواهد ساخت

 فانی

 

به تاریخ 16/7/1395 پانزده سال از لشکر کشی سران قصر سفید و متحدان آن به کشور ما سپری می‌شود کشورهای مهاجم که زیر نام مبارزه با تروریزم، مواد مخدر، احیا، بازسازی، حکومت داری خوب، دفاع از حقوق بشر، زن به کشور ما هجوم آورده با انجام بازی‌های ریاکارانه، دوگانه، خویش توانستند کشور جنت نشان ما را به جهنم به باشنده گان آن مبدل سازند مشت نمونه خروار چند مثال آن را خدمت خواننده گان گرامی بادآور می‌شوم به نسبت همکاری میلیاردها دالر زیر نام مبارزه با تروریزم به نظامیان پاکستان عدم اتخاذ تصامیم به خاطر مسدود نمودن ده‌ها هزار لانه‌های تروریزم در آن طرف خط دیورند، مداخله صریح ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان از جمله آی اس آِی سعودی، قطر و حامیان بین‌المللی‌شان، عدم توجه به تقویه قوای مسلح با سلاح‌های پیشرفته زمینی و هوایی، کنار زدن افراد مسلکی نظامی و ملکی از نقاط کلیدی، اعمال نفوذ ادارات استخباراتی و هراس افگنان در ارگان‌های قوای مسلح، نبود تعریف مشخص از دشمن، افزایش کشمکش‌ها بین سران حکومت وحدت ملی به خاطر نصب افراد و گروهای کور مغز، غیر ماهر، فاسد در نقاط کلیدی حمایت از افراد و گروهای که چندین مرتبه ولایات از جمله کندز و عده از ولسوالی ها را با دشمن معامله نمودند. نشر و پخش اخبار گمراه کننده که سبب پائین آمدن مورال افسران، سربازان و فرار صدها هزار تن از وطن گردیده افزایش فقر، بیکاری، بیماری، دامن زدن خصومت‌های قومی، لسانی، مذهبی، سمتی، حزبی، تنظیمی، خشونت‌های خانواده گی، عدم تطبیق یکسان قانون و عدالت اجتماعی، عدم حمایت از تولیدات داخلی، نشر و پخش بانک نوت‌های جعلی در پاکستان، پول‌شوئی، فرار سرمایه به خارج کشور، افزایش فساد و خشونت به‌واسطه افراد و گروهای مسلح غیرمسئول، گسترش فساد، غضب ملیون‌ها جریب زمین به‌واسطه غاضبین و سایر جنایات زمینه را برای دشمنان سوگند خورده افغانستان طوری مساعد ساخته که زیر بهانه‌های مختلف به کشتار مردم بی‌گناه با راه اندازی جنگ‌های خونین، حملات انتحاری، ماین گذاری، سرقت‌های مسلحانه، آدم‌ربائی و غارتگری ثروت‌های مادی و معنوی را آغاز نموده که انجام جنایات در ولایات کندز، فراه، هلمند، ارزگان و بغلان اثبات ادعای ماست.

 جاوید کوهستانی از طریق طلوع نیوز دیدگاه خویش را چنین بیان نمود!

 افزایش جنگ‌های خونین در ولایات شمال یک پروژه به خاطر ناامن ساختن کشورهای آسیای میانه، چین و روسیه می‌باشد افزود در حالی که ده هزار تن افسران و سربازان در ولایت کندز موجود بوده قریب به یک هزار تن هراس افگنان اکثریت نقاط شهر کندز را بدون مقاومت قوای مسلح سقوط دادند، یک عده ادارات دولتی و خانه‌های مردم ملکی را آتش زده صدها تن مردم بی‌گناه شهید، زخمی و هشت روز می‌شود در ولایت کندز برق، آب آشامیدنی و نان وجود ندارد. شهر کندز به شهر وحشت مبدل شده است؛ و یک هلیکوپتر نظامی در بغلان توسط تروریستان سقوط داده شد.

 عاملین بازی‌های فوق‌الذکر با دامن زدن خصومت‌های قومی، سمتی، لسانی، مذهبی آب را به آسیاب دشمنان انداخته از حمایت آی اس آی سعودی برخوردار می‌باشند.

  در یک روز بیش از دو صد پسته که افراد آن به سه هزار تن می‌رسد در ولایات هلمند، ارزگان به تروریستان با سلاح‌ها و مهمات تسلیم شدند ولسوالی ها در ولایات فراه، ارزگان، کندز و هلمند توسط دشمن سقوط داده شد یک عده باشنده گان ولایت تخار به تاریخ 16/7/1395 از طریق طلوع نیوز گفته‌اند مردم ولسوالی‌های ولایت تخار از ناحیه انجام جنایات افراد مسلح غیرمسئول به ستوه آمده‌اند یک مو سفید می‌گوید پسران ولسوال ولسوالی ما چهار تن پسران من را بدون موجب به قتل رسانیده‌اند. یک خانم گفت دختر دوساله مرا که در گهواره بود به قتل رسانیدند. مردم در تمام نقاط کشور به شمول شهر کابل احساس مصونیت و امنیت کرده نمی‌توانند. به گفته کارشناسان سالانه بیش از شصت میلیارد دالر ادارات استخباراتی کشورهای مهاجم از ناحیه کشت و قاچاق مواد مخدر سود می‌برند بزرگ‌ترین وسیله افزایش خونریزی در کشور ما بوده تروریستان، دشمنان سوگند خورده افغانستان و حامیان خارجی آن‌ها با نابودی آخرین افغان حاضر نیستند این سودهای کلان را از دست دهند.

 در هفته دوم ماه میزان معین وزارت مبارزه در جلسه ولسی‌جرگه در مقابل سؤالات اعضای آن گفت کسانی که به‌واسطه شما مقرر شده‌اند در قاچاق مواد مخدر نقش اساسی دارند اعضای ولسی‌جرگه گفته‌های وی را اتهام به اعضای ولسی‌جرگه خوانده جلسه را ترک کردند. در حال حاضر قریب به چهار ملیون تن در کشور به مواد مخدر معتاد می‌باشند.

 سران حکومت وحدت ملی پیامد همکاری پانزده میلیارد دالر را که در جلسه بروکسل تا آخر سال 2020 به تصویب رسید امیدوار کننده می‌خوانند مردم ما را عقیده بر آن است افراد و گروهای حاکم در جامعه توانستند قریب به نود میلیارد کمک‌های کشورهای جهان و یک صد و پانزده میلیارد دالر کمک‌های دولت امریکا را زیر بهانه‌های مختلف حیف و میل از گاو غدود آن به خاطر احیا و بازسازی افغانستان به مصرف نرسید با موجودیت گروهای فوق در قدرت نباید به کمک‌های جلسه بروکسل امیدوار بود؛ زیرا که با سرازیر شدن کمک‌های فوق‌الذکر نه تنها در زنده گی ملیون‌ها خانواده تغییراتی رونما نگردید بلکه از سابق هم بدتر شد!

 افزایش سیل مهاجرت‌ها به کشورهای منطقه و جهان، فقر، بیکاری، بیماری، دهشت و وحشت، کسر نود و چهار فیصد بیلانس تجارتی، عدم تطبیق پلان‌های انکشافی در اکثریت وزارتخانه و ادارات استخراج غیرقانونی، غیرمعیاری هزاران معادن، قاچاق سنگ‌های قیمتی، آثار باستانی، قطع جنگلات مثمر، افزایش هزاران تن مواد مخدر و سایر موضوعات نیز از عواملی‌اند که سبب افزایش بحران‌های خونین در کشور گردیده است.

 خلاصه اینکه گذشت زمان ثابت ساخت طوفان ویرانگرهای پانزده سال قبل که با مسلط ساختن عاملین جنایات فوق‌الذکر همراه بود توانستند کشور ما را به گرداب خون و کوره‌های آتش دومین کشور فاسد تهیه کننده نود و سه فیصد مواد مخدر جهان مبدل سازند!

 به باور وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش، ترقی پسند، صلح جو کشور به خاطر کاهش دشواری‌های فوق‌الذکر دست اتحاد و دوستی را صادقانه غرض وحدت ملیت‌های باهم برادر دراز و با راه اندازی مبارزات مسالمت آمیز جامعه مدنی وسایل اطلاعات جمعی صدای اعتراضات خویش بر ضد تمام جنایات انجام شده بلند نمایند.

ای بزرگان سبق جور به طفلان ندهید

 درس انصاف درین مدرسه ارشاد کنید

 من ازین تفریق شما هموطنان دلگیرم

 همه یکرنگ شوید و دل من شاد کند

 فانی

 

مردم و آگاهان امور را عقیده بر آن است بعد از پشت پا زدن خواست‌های میلیون‌ها تن که به خاطر انتخاب فرد مورد نظر خویش با قبول قربانی‌های فراوان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی اشتراک نموده بودند توسط جان کری وزیر خارجه امریکا، سران حکومت فراقانونی زیر نام حکومت وحدت ملی تفاهم نامه را امضا نموده از آن تاریخ به بعد سران حکومت متذکره غرض دستیابی بیشتر قدرت به اطرافیان خویش چانه زنی‌ها را آغاز و نصب افراد دلخواه خویش را بزرگ‌ترین دستاورد تفاهم نامه متذکره دانسته این کار سبب شد که قریب به دو سال مهم‌ترین ارگان‌های کلیدی را خلاف قانون سرپرستان اداره نمایند از جانب دیگر وعده‌های که در جریان کمپاین انتخاباتی برای ده‌ها میلیون مردم نموده بودند به فراموشی سپرده‌اند. بازی‌های فوق‌الذکر نه تنها مشکلات ده‌ها میلیون مردم را از لحاظ ناحیه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی مرفوع نه نمود بلکه چالش‌های امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی نسبت به گذشته بدتر شده مشت نمونه خروار چند مثال از رویدادهای خونین هفته اخیر ماه اسد را خدمت خواننده گان گرامی یادآور می‌شوم.

 جنگ‌های خونین در ولسوالی های ولایت هلمند، ننگرهار، بغلان، کندز، تخار، بدخشان، خوست و سایر نقاط شور ادامه داشته ولسوالی های دهنه غوری ولایت بغلان، خان آباد کندز توسط طالبان سقوط داده شده که این کار ده‌ها میلیون مردم ما را در داخل و خارج کشور سخت نگران ساخته لوی څارنوال کشور رئیس شورای ولایتی ولایت هرات را به اتهام اینکه یک تن فاسد را به‌زور خود رها ساخته ممنوع‌الخروج از کشور اعلان نمود رئیس شورای ولایتی هرات می‌گوید لوی څارنوال صلاحیت ندارد که وظیفه وی را به تعلیق اندازد. افسران پولیس ناحیه پانزدهم شهر کابل میگویند که بادی گاردهای جنرال جرأت معین پیشین وزارت داخله به امر جنرال متذکره ما را لت و کوب سه میل سلاح ما را نیز گرفته‌اند.

 افسران و سربازان که در خط مقدم جنگ به خاطر دفاع از تمامیت ارضی و سرکوب دشمنان وطن قرار دارند از ناحیه نرسیدن مواد و مهمات نظامی سخت شکایت دارند می‌افزایند ما هر لحظه آماده سرکوب دشمنان می‌باشیم به خاطر انجام این کار باید به امر قومنده مرکز روزها باید انتظار کشید.

 عده دیگر میگویند دست بدست شدن محلات دولتی از جمله مراکز ولسوالی ها، پسته‌های امنیتی سبب بیشتر اکمالات دشمنان گردیده است بردن هژده موتر رنجر، چندین ماشین محاربوی در ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان که هفته گذشته صورت گرفت اثبات ادعا هست. به نسبت حمایت و اکمالات گروه حقانی و سایر گروهان هراس افگن توسط اداره آی اس آی وضع امنیتی ولایت خوست نسبت به سابق خراب‌تر شده است مردم میگویند یک حکومت که توان تأمین امنیت مصونیت و دفاع از زنده گی و حل سایر مشکلات را نداشته باشد نمی‌تواند ادعا مشروعیت نماید جای تأسف است به‌جای اینکه سران حکومت به حل دشواری‌های موجد توجه نمایند برخلاف آن با پخش دروغ پراگنی ها و زدن اتهامات بر علیه یکدیگر به خاطر کدمان کردن حقایق سروصدا را به راه انداخته تا بتوانند به این وضع ننگین ادامه دهند.

 چیزی که مایه نگرانی مردم ما گردیده دشمنان سوگند خورده افغانستان و حامیان بین‌المللی‌شان توانسته‌اند از وضع چنان استفاده نمایند که می‌توانند در هر نقطه کشور جنایاتی را انجام دهند.

 سران حکومت به تاریخ ۲۳\۰۵\۱۳۹۵ نشست را انجام داده که سخنگوی ریاست اجرائیه هدف نشست متذکره را تأکید داکتر عبدالله عبدالله بالای عملی شدن تفاهم نامه که قریب دو سال قبل بین آن‌ها به امضا رسیده خوانده است در نشست بعدی دیده شود که چی می‌شود مردم میگویند سران حکومت فراقانونی بجای یک طرح همه جانبه که منافع ده‌ها میلیون مردم در آن انعکاس داده شده باشد زیر بهانه عملی ساختن تفاهمنامه به خاطر تقسیم قدرت برای افراد و گروه‌های که سال‌های سال می‌شود متهم به فساد گسترده غضب میلیون‌ها جریب زمین، قاچاق سنگ‌های قیمتی، آثار باستانی، استخراج غیرقانونی و فنی معادن، قطع جنگلات مثمر و غیر مثمر، غارت ثروت‌های مادی و معنوی، کشتار مردم بی‌گناه، ویرانی روستاها و شهرها، لیلام نمودن هزاران دستگاه دولتی و مختلط به نرخ کاه ماش زیر نام خصوصی سازی، دامن زدن انواع خشونت‌های خانواده گی، خصومت‌های قمی، لسانی، سمتی، مذهبی، تنظیمی، حزبی، قانون ستیزی، مردم ستیزی، فرهنگ ستیزی، کشت و قاچاق مواد مخدر، مافیای اقتصادی، مالکان سرمایه جنگی غیر مشروع می‌باشند کشمکش‌ها را به راه انداخته‌اند نه به خاطر وعده‌های که در جریان کمپاین انتخاباتی برای مردم داده بودند.

 به باور من وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش کشور وظایف ایمانی، وجدانی خویش را به خاطر افشا و جلوگیری از بازی‌های فوق‌الذکر انجام دهند در غیر از آن با ادامه وضع موجود کشور و مردم ازین بیشتر در گرداب‌های خون و کوره‌های آتش دشمنان سوگند خورده داخلی و خارجی مردم افغانستان غرق و نابود خواهند شد.

گر نهد سنگ را معمار در تهداب کج

تا ثریا می‌رود دیوار کج

بعد از فرو ریزی آسمان خراش‌ها در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در امریکا کشورهای مهاجم غرض زمینه سازی هجوم خویش جلسه را در بن تدویر که در آن نمایندگان واقعی مردم افغانستان حضور نداشتند تصامیم را زیر نام مبارزه با مواد مخدر، تروریزم، حکومت داری خوب، احیا و بازسازی، دفاع از حقوق بشر و زن، اتخاذ جلسات متعدد را زیر نام‌های مختلف در سایر کشورها و کابل نیز تدویر نموده‌اند که تدویر جلسه وارسا ادامه بازی‌های متذکره می‌باشد که در ماه سرطان سال جاری به اشتراک سران ناتو و رهبران حکومت ملی تدویر گردید.

گذشت زمان ثابت ساخت به نسبت بازی‌های ریاکارانه، خصمانه، دوگانه سران قصر سفید، متحدان جهانی و منطقه‌یی آن برعکس تعهدات خویش عمل نموده‌اند با انجام بازی‌ها وطن جنت نشان ما را توانسته‌اند به پایگاه مافیای بین‌المللی مواد مخدر، میدان نبرد، آزمایش انواع ایدیولوژی ها، سلاح‌های پیشرفته زمینی و هوایی، بازار مصرفی، تهیه کننده مواد خام کشورهای منطقه و جهان مبدل ساخته‌اند مشت نمونه خروار چند مثال آن را خدمت خوانندگان گرامی یادآور می‌شوم.

به نسبت مسدود نکردن ده‌ها هزار لانه‌های تروریزم در آن‌طرف خط دیورند زیر نام مدارس دینی فعالیت نموده توسط اداره آی.اس.آی، سعودی، قطر و سایر کشورها تمویل و تجهیز، آموزش و پرورش غرض انجام حملات انتحاری، ماین گزاری، سر زدن، سنگسار نمودن زنان، کشتار مردم بی‌گناه، آتش زدن مکاتب، مدارس و سایر جنایات به کشور ما کشورهای منطقه اعزام می‌شوند بزرگ‌ترین جنایات بالای ده‌ها میلیون مردم ما روا داشته‌اند. گروه داعش یک بخش از گروهای متذکره می‌باشد درین اواخر صدها تن از مردم بی‌گناه ولسوالی های ننگرهار شهید، خانه‌های شان را آتش زده کودکان شان را با خود برده‌اند. یک خانم سالخورده که توان حرف زدن را نداشت از طریق تلویزیون طلوع نیوز گفت شش تن پسران جوان مرا داعشیان کشته از آن‌ها شش خانم و پانزده تن اولاد مانده من چه چاره کرده می‌توانم؟

به نسبت اعمال نفوذ هراس افگنان 32 تن افسران که جدیداً از اکادمی پولیس میدان وردک فارغ شده بودند در ساحه ولسوالی پغمان شهید، بیش از یک صد تن زخمی شدند. در موتر خلیل اندرابی قومندان پولیس میدان وردک یک تن مسؤول امنیتی طالبان از بغلان به کابل انتقال داده می‌شد توسط کارمندان امنیت ملی گرفتار خلیل اندرابی این کار را یک توطئه طالبان بر علیه خویش خوانده است.

مردم به نسبت انجام جنایات قوماندان های محل، جنگ افروزان و زورمندان به ستوه آمده درین اواخر مبارزه مسالمت آمیز را بر ضد یک قومندان های ولسوالی روستایی راه اندازی به نسبت انداخت قومندانان متذکره بالای مردم چندین شهید و زخمی شدند.

مردم ولسوالی استألف به نصبت فروش آب باغ‌های شان که به‌واسطه قومندانان مسؤولین محل بفروش می‌رسد به ستوه آمده‌اند.

باوجود امضای تفاهم‌نامه امنیتی میان نمایندگان دولت‌های افغانستان امریکا روزانه صدها راکت بالای ولسوالی های ولایات جنوبی، شرقی پرتاب و نظامیان پاکستانی، تأسیسات نظامی را در قلمرو افغانستان اعمار سران قصر سفید و متحدان آها سکوت اختیار کرده‌اند.

اسناد تفاهم نامه پشت پرده درین رابطه توسط نمایندگان دولت افغانستان و اداره آی.اس.آی به امضا از طریق کابل نیوز افشا مشاور شورای امنیت در یک صحبت که در ولایت ننگرهار داشت آن را رد نمود.

چهار برادر به تاریخ 25 سرطان در ساحه پنج صد فامیلی خیرخانه توسط یک تن کشته و زخمی شدند. وضع زخمی شدگان نیز نگران کننده خوانده شده است.

مردم میگویند در حالی که طی پانزده سال گذشته سران قصر سفید زیر نام مبارزه با هراس افگنی 33 میلیارد دالر برای نظامیان پاکستانی پرداخته و صدها میلیارد دالر زیر نام بازی‌های فوق در افغانستان مصرف نموده نتایج آن چی می‌باشد؟ می‌افزایند اگر سران امریکا و متحدان آن‌ها در تعهدات خویش صادق می‌بودند به‌جای انجام بازی‌های ریاکارانه دوگانه، خصمانه، سی فیصد مصارف متذکره را طور واقعی غرض تقویه قوای مسلح با سلاح‌های پیشرفته زمینی و هوایی مصرف می‌نمودند هراس افگنان توان یک ماه مقاومت را در مقابل قوای مسلح قهرمان نداشته و نخواهند داشت.

از جانب دیگر تجربه خونین گذشته ثابت می‌سازد که جنگ بر ضد تروریزم و هراس افگنی نه بلکه به خاطر استخراج غیرقانونی و غیر فنی هزاران معادن، قطع جنگلات، افزایش و ترویج کشت و قاچاق مواد مخدر، غضب میلیون‌ها جریب زمین‌های دولتی، مردم مناطق مسکونی، تجارتی، دزدی و غارت هزاران میلیارد دالر ثروت‌های مادی و معنوی کشور و مردم بوده و می‌باشد.

بلند شدن اعتراضات صرافان شهر کابل به تاریخ ۱۱-۰۵-۱۳۹۵ که ادعا می‌نمایند یک میلیون دالر ما توسط سارقین در شاهراه سروبی شهر کابل به سرقت برده شده است.

حادثه خونین دهمزنگ که توسط جنبش روشنایی سازمان دهی شده بود صدها کشته و بیش از دو صد تن زخمی بجا گذاشت و قلب میلیون‌ها مردم افغانستان را داغدار ساخت.

مبتلا شدن چندین میلیون شهروندان به مواد مخدر، افزایش کشت قاچاق مواد مخدر، حیف میل نمودن قریب به نود میلیارد دالر که زیر نام کمک به افغانستان سرازیر از گاو غدود آن به مصرف رسیده اثبات ادعای ماست.

یک عده آگاهان امور را عقیده بر آن است کشور گشایان با مسلط ساختن نظام اقتصادی بازار استقلال اقتصادی را از ما گرفته یعنی دولت توان نظارت را بالای پروژه بزرگ اقتصادی زیر نام سکتور خصوصی از دست داده از این لحاظ کشوری که استقلال اقتصادی نداشته باشد نمی‌تواند تصامیم بزرگ خارجی را اتخاذ نماید. از همین لحاظ است که سیاست خارجی نه به اساس واقعیت‌های موجود بلکه واکنشی در مقابل سیاست کشورهای خارجی می‌باشد!

در حالی که قوت‌های نظامی امریکا بندرها، میدان‌های هوایی و زمینی کشور ما را در کنترول خویش دارد باید از این مدرک سالانه بیش از بیست میلیارد دالر برای دولت افغانستان بپردازد از این که آب زور سربالا می‌رود با پرداخت پنج میلیارد دالر در جلسه وارسا شرایط را وضع نمود که بیست فیصد عملی شدن آن را دولت وحدت ملی ندارد. لیلام نمودن هزاران دستگاه‌های بزرگ و کوچک تولیدی، خدماتی، تجارتی، دولتی و مختلط به نرخ کاه ماش زیر نام خصوصی سازی که صدها هزار تن کارگران و کارمندان ماهر آن به خاطر کاریابی به کشورهای منطقه و جهان مهاجر و پناه‌جو شده‌اند بزرگ‌ترین جنایت بر ملت ما می‌باشد. به نسبت عدم حمایت از تولیدات داخلی، پول‌شوئی، نشر و پخش بانک نوت های جعلی در پاکستان فرار سرمایه، مغزها، قاچاق اسعار خارجی، باز نکردن راه‌های ترانزیتی کشورهای همسایه از جمله ازبکستان، قزاغستان، قرغزستان، فدراتیف روسیه که بازار خوبی برای تولیدات داخلی از صنایع دستی، میوه خشک و تازه می‌باشد، کسر بیلانس تجارت نود و شش فیصد یعنی واردات نود و شش فیصد و صادرات چهار فیصد بوده، قیمت اجناس و مواد مورد ضرورت رو به افزایش بوده اکثریت مردم توان خرید آن را ندارند. در ولایات جنوبی، شرقی شهر کابل تمام معاملات به اسعار خارجی صورت می‌گیرد.

به نسبت کنار زدن افراد مسلکی، تحصیل کرده، مجرب، وطن‌دوست از نقاط کلیدی نظامی، مسلکی در اکثریت وزارت خانه‌ها سی فیصد پلان‌های انکشافی عملی شده در حال حاضر بیش از شصت فیصد مردم در زیر خط فقر زیست نموده به نسبت تورید اجناس و مواد ادویه طبی کم کیفیت، خرابی محیط زیست، افزایش آلودگی هوا قریب به هفتاد فیصد مردم به امراض فیزیکی و روانی مبتلا، فقر، بیکاری، بیماری، پناه‌جویی و مهاجرت‌ها رو به افزایش تنها در طی یک سال به نسبت افزایش جنگ‌های خونین تعداد بیجا شدگان داخلی از یک میلیون بیشتر شده یک میلیون دو صد هزار کودک از این که نان آور خانواده خویش می‌باشند مصروف کارهای توان فرسا بوده، صدها هزار تن به نسبت مشکلات اقتصادی به مافیای مواد مخدر، مخالفین مسلح پیوسته‌اند. پنجاه فیصد اجناس و مواد از خارج غیرقانونی به کشور ما وارد گردیده طبابت به تجارت مبدل شد روزانه صد هزاران تن با قبول توهین و تحقیر غرض تداوی به کشورهای پاکستان و هندوستان سفر می‌نمایند. در حال حاضر بیش از چهار میلیون از جمله دختران از مزایای تعلیم و تربیه محروم شده.

جوانان که هفتاد فیصد نفوس کشور ما را تشکیل می‌دهند به نسبت افزایش فقر، بیکاری، جنگ‌های خونین، مسلط شدن مافیای مواد مخدر، اقتصادی، مالکان سرمایه جنگی، غیر مشروع از آینده مأیوس مرگ تدریجی را سپری می‌نمایند. به نسبت اعمار بلند منزل‌های شهرک‌های غیرقانونی آب‌های زیر زمینی، چاه‌های سپتیک، بلند منزل‌ها و شهرک‌های متذکره ملوس ساخته است. در حال حاضر میلیون‌ها تن مردم ما از آب آشامیدنی در شهرها و روستاهای کشور محروم می‌باشند!

تدویر انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، پارلمانی که با تقلب گسترده همراه بود زمینه را برای وارد شدن در خانه ملت را برای افراد و گروهای که متهم به غضب زمین، فساد گسترده، استخراج غیرقانونی معادن، قطع جنگلات، قاچاق آثار باستانی، سنگ‌های قیمتی، ناقضین حقوق بشر، غارت ثروت‌های مادی و معنوی کشور و مردم، ویرانی شهرها از جمله شهر کابل، کشتار مردم بی‌گناه، قانون ستیزی، مردم ستیزی، زن ستیزی، فرهنگ ستیزی، دامن زدن انواع خشونت‌های خانوادگی؛ خصومت‌های قومی، لسانی، سمتی، تنظیمی، حزبی می‌باشند مساعد از همین لحاظ نمی‌خواهند این دستاورد بزرگ که هر روز برایشان مثل ماه عسل می‌باشد از دست دهند. غرض ادامه بقای ننگین خویش فرمان اصلاحات انتخاباتی اشرف غنی را رد نمودند.

جنرال عبدالجبار قهرمان غرض رهبری قوت‌های مسلح در ولایات هلمند توظیف شده بود می‌گوید در مقامات رهبری اراده برای ختم جنگ و تأمین صلح وجود ندارد.

خلاصه این که انجام بازی‌های فوق ذکر سبب بلند شدن صدای صدها میلیون مردم از جمله مالیه دهندگان در امریکا شده، سران بازیگران حالا که دامان رسوایی‌شان به جهان بلند شده با بلند کردن صدها بر ضد نظامیان پاکستان می‌خواهند یک‌بار دیگر زیر نام منزوی ساختن و تحریم سفرهای نظامیان که از هراس افگنی حمایت نموده عملکردهای خویش را از انظار جهان پنهان و سران پاکستان را مسئول جنایات فوق ذکر در ظاهر امر به جهانیان معرفی نمایند. مردم افغانستان در حالی که بلند کردن صداهای سناتوران امریکا و آقای خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان را صادقانه هم نباشد به خاطر افشای جنایات خونین که صورت گرفت آغاز یک گام مثبت دانسته و از سران امریکا و متحدان شان تقاضا می‌نمایند از این به بعد به وعده‌های سرخرمن نباید کشور و مردم ما را از این بیشتر به‌سوی بحران و نابودی سوق نمایند؛ زیرا که زمان خوش‌باوری و اغفال کردن بازی‌های ریاکارانه، دوگانه، خصمانه سپری شده مردم خواهان عملی شدن تعهدات در عمل می‌باشند و نباید از این بیشتر با پرداخت میلیاردها دالر دشمنان سوگند خورده افغانستان یعنی نظامیان پاکستانی را بر ضد کشور و مردم سوق نمایند و مردم جهان را با شعله‌های آتش هراس افگنان، تروریستان تهدید نمود زیرا که همه مردم کشور و جهان به این بازی‌ها پی برده‌اند از همین لحاظ است فیصله‌های جلسه وارسا را ادامه بازی‌های گذشته می‌خوانند.

تا گشودم چشم هر جا جنگ بود

غصه بود و فتنه و نیرنگ بود

مادران غمدیده و مهجر سیاه

در غم فرزندانشان دلتنگ بود

در دکان فکر رنگبازارن شهر

رنگها با رنگها همرنگ بود

آنچه بود میهن فروش و بی قباد

پیش خود با غیرت و با ننگ بود

شهریان از غربت و زجر و زمان

یا به چرس معتاد یا در بنگ بود

نذیر ظفر

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در دیداری که با نمایندگان کشورهای خارجی و اتحادیه اروپا در ارگ ریاست جمهوری داشت گسترش فساد را در کشور شرم ملی خواند. بخاطر مبارزه جدی بر ضد این پدیده شوم یکبار دیگر تاکید نمود!

 مردم و آگاهان امور از جمله خانم فتانه گیلانی یک تن از کارشناسان و داکتر جلال استاد پوهنتون به تاریخ ۱۷-۰۲-۱۳۹۵ دیدگاه خویش را از طریق طلوع نیوز چنین بیان داشته اند:

اشرف غنی بخاطر اقناع اشتراک کنندگان جلسه بروکسل که چند ماه آینده بخاطر ارزیابی عملکردهای حکومت وحدت ملی دایر خواهد گردید یکبار دیگر با ابراز سخنان تکراری مبارزه به فساد را روی کرد کاری خویش قرار داده تا بتواند با انجام این وعده مردم و کشورهای تمویل کننده را خاموش و همکاری شان را جلب نماید. می افزایند اگر آقای اشرف غنی به گفته های خویش در مبارزه با فساد صادق میباشد باید هرچه عاجل همکاری نیروهای آگاه، صادق، وطندوست، مترقی، مجرب که از آزمون زمان موفقانه سربلند کرده دست شان به فساد و خون ملت آلوده نباشد اقدام نماید زیرا که از یک طرف نیروهای متذکره بهترین ظرفیت کاری در مبارزه با فساد بوده و میباشند از جانب دیگر موجودیت افراد و گروهای که متهم به فساد گسترده، غضب میلیونها جریب زمین، کشتار ده ها هزار مردم بیگناه، غارت ثروت های مادی و معنوی کشور و مردم، کشت تولید قاچاق مواد مخدر، آثار باستانی، استخراج غیر فنی و غیر قانونی هزاران معادن، قطع جنگلات مثمر و غیر مثمر، تجاوز جنسی بالای عده از زنان، کودکان، همکاری با آدم ربایان، سارقین مسلح، تروریستان، هراس افگنان، ناقضین حقوق بشر، قانون ستیزی، مردم ستیزی، زن ستیزی، فرهنگ ستیزی، دامن زدن انواع خشونت های خانواده گی، خصومت های قومی، لسانی، حزبی، تنظیمی، مذهبی، سمتی میباشند قدرت نمیتوان به وعده های سرخرمن رئیس جمهور امیدوار بود.

محمد اشرف غنی در یک سخنرانی دیگر خویش گفته بود در ۱۳ ماه گذشته نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی کشور بیش از چهل هزار وظیفه محاربوی و ۱۶ هزار عملیات قاطع را در نقاط کلیدی مختلف کشور انجام داده اند. جاوید کوهستانی یک تن از آگاهان مسائل نظامی اظهار داشت متاسفانه رقم یا آمارهایی را که میدهند این رقم اسناد اوپراسیون و پلان گذاری است. عملیات های واقعی چنین صورت نگرفته اگر ده هزار عملیات صورت گرفته باشد و در هر عملیات سه طالب کشته شده باشد تعداد کشته شدگان طالب به سی هزار تن میرسد. عده دیگر میگویند آماری که نهاد های امنیتی ساخته اند در بیست و چهار ساعت ۱۱۰ عملیات های محاربوی و قاطع را به پیش می برند اما چرا در این عملیات ها تحرک طالبان متوقف نمیشوند؟

مردم و آگاهان امور میگویند تحرک نیروهای امنیتی و دفاعی کشور غرض سرکوب هراس افگنان تروریستان که زیر نام های طالب، القاعده، داعش و غیره بر ضد کشور ما به جنایات خویش ادامه میدهند در هر وقت زمان به خصوص در این فصل جنگی اهمیت سرنوشت ساز را برای کشور و مردم ما دارد می افزایند مدیریت سالم، جابجا سازی افراد مسلکی، آگاه، وطندوست در نقاط کلیدی به خصوص کشف و استخبارات، جلب همکاری همه نیروهای رزمی و مردم در عملیات ها بخاطر سرکوب دشمنان مردم افغانستان اهمیت حیاتی داشته با تاسف به نسبت اعمال نفوذ گروهای حاکم در کشور تا هنوز قوای مسلح کشور ما با وجود فداکاری ها، قهرمانی ها قربانی های فراوان به این اهداف انسانی که بتواند کشتی شکسته ما را به ساحل مقصود برساند دستیاب نگردیده است.

همایون عضو ولسی جرگه به تاریخ ۱۶-۰۲-۱۳۹۵ از طریق کابل نیوز علت سرکوب نشدن هراس افگنان را چنین بیان داشت: والی اسبق ولایت خوست به نسبت فشارها و قربانی های مردم خوست از وظیفه اش سبکدوش گردید در یک گردهمایی برضد آن در خوست صورت گرفته به نسبت انفجار ماین بیست و دو تن زخمی و شهید که من شامل زخمی ها بودم. از این که نامبرده عضو آی.اس.آی میباشد دوباره به ولایت لغمان به حیث والی توسط رئیس جمهور مقرر گردید. وی پیر سید احمد گیلانی رئیس شورای صلح را نیز به داشتن عضویت در اداره آی.اس.آی متهم نمود افزود با انجام بازی های که توسط حکومت وحدت ملی جریان دارد نباید انتظار سرکوب هراس افگنان را داشت.

عده دیگر میگویند در کشور قحط رجال بوجود نیامده که اشرف غنی چهره های تکراری را یکبار دیگر به صفت سرپرست وزارت دفاع ملی و ریاست امنیتی معرفی کرده اند!

برید جنرال چالس کلیفند سخنگوی نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان گفته که طالبان تلاش دارند به همکاری شبکه القاعده توان نظامی مهارت ها و قابلیت های جنگی شان را یکبار دیگر تقویت کند و هدف از دلبسته گی طالبان را با القاعده بالا بردن توانایی نظامی شورشیان است تا آنان بتوانند در نبرد علیه حکومت افغانستان چالش های جدی امنیتی را در برابر دولت و نیروهای امنیتی ایجاد نمایند.

مردم و آگاهان امور را عقیده بر ن است اگر سران قصر سفید متحدین جهانی و منطقه ئی آن به تعهداتشان در مبارزه با هراس افگنان، تروریستان جنایت کاران سازمان یافته مواد مخدر و غیره صادق میبودند به جای بازی های ریاکارانه غرض مسدود نمودن ده ها هزار لانه های تروریزم که در آن طرف خط دیورند زیر نام مدارس دینی فعالیت مینمایند عمل میکردند و در تقویه قوای مسلح کشور با سلاح های پیشرفته زمینی و هوایی همکاری صورت میگرفت از نصب افراد غیر ماهر، متهم به فساد، کور مغز، کم سواد، کمپرادور، صاحبان سرمایه جنگی، غیر مشروع در قدرت جلوگیری به عمل میامد امروز کشور و مردم ما به این سرنوشت خونین جنایت بار مواجه نمیگردید.

با تاسف که هنوز هم مافیای مواد مخدر، ادارات استخباراتی از جمله آی.اس.آی، سعودی، ایران، قطر، شیخ های عرب بخاطر دستیابی به اهداف شوم شان هراس افگنان تروریستان را تمویل، تسلیح، تجهیز، آموزش  پرورش داده غرض انجام عملیات های تخریبی، ماین گذاری روی جاده، آدم ربائی، سرقت های مسلحانه، سر زدن و سنگسار نمودن زنان، کشتار مردم بیگناه، غارت ثروت های مادی و معنوی کشور به کشور ما و کشورهای منطقه اعزام مینمایند.

خلاصه این که بزرگترین عوامل دشواری های فوق ذکر از جمله گسترش فساد، عدم جلب همکاری صادقانه، ظرفیت کاری، یعنی قشر اگاه، ماهر، صادق، مجرب، جامعه در مبارزه با فساد طی پانزده سال گذشته بوده با تاسف بوده و میباشد.

به باور ما مسئولین به نسبت فشارهای ادارات استخباراتی خارجی توان بیرون رفت از وضع موجود را نداشته و نخواهند داشت. وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش کشور مبارزه با فساد را سرلوح وظایف ایمانی و وجدانی خویش قرار دهند و صدای ده ها میلیون مردم را که زیر چکمه های خونین بازیگران جان داده نابود میشوند از طریق حرکات جامعه مدنی، وسایل اطلاعات جمعی بلند نمایند در غیر از آن نمیتوان با وعده سر خرمن این غده سرطانی را در جامعه کاهش داد و از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد.

ندانی که مردان پیمان شکن

ستوده نباشند در انجمن

جان کری وزیر امور خارجه امریکا به تاریخ ۲۱-۰۱-۱۳۹۵ در یک سفر نا منتظر به کابل آمد در نشست کمیته ارزیابی توافق نامه امنیتی کابل، واشنگتن اظهار داشت واشنگتن کمک‌های نظامی و مالی‌اش را به افغانستان ادامه خواهد داد. افزود شهروندان افغانستان مردم سالاری را انتخاب کرده روند مردم سالاری کار ساده نیست ما اکنون در امریکا برای رشد آن کار می‌نماییم.

در ادامه گفت روند افغانستان خیلی پیشرفت کرده است و ما در این پیشرفت‌ها با شما همکار بوده‌ایم و خواهیم بود. وی داعش را تهدیدی برای همه می‌داند می‌گوید همه باید در برابر آن مبارزه کند در مقابل صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان گفت مردم افغانستان و دولت افغانستان از حمایت نیروهای امریکایی سپاسگزار است. در ادامه گفت در راستای تعهد خود در مورد مصرف کمک‌های جهانی موفق بوده است و دولت تلاش دارد تا مهاجران را برگرداند به‌ویژه از راه فرصت‌های کار دولت افغانستان متعهد است تا از حقوق بشر به‌ویژه از زنان و کودکان پشتیبانی کند.

وی می‌گوید جامعه جهانی می‌تواند در زمینه‌های گفتگو صلح رو در رو میان افغانستان و طالبان کمک کند و از تعهد دولت افغانستان آوردن صلح دایمی در افغانستان اطمینان داد. وی می‌گوید برای مقام‌های افغانستان رسد موضوع که شامل امنیت، اقتصاد و چالش‌های اجتماعی است مورد بحث قرار خواهد داد.

مردم و آگاهان امور در رابطه به گفته‌های فوق دیدگاه‌های خویش را چنین بیان داشته‌اند نظر به نشر وسایل اطلاعات جمعی سران دولت امریکا طی پانزده سال گذشته بیش از یک صد میلیارد دالر در بخش‌های نظامی مالی در افغانستان هزینه کرده‌اند. به نسبت جاری شدن سیل‌های خون و افزایش هزاران تن مواد مخدر، معرفی افغانستان در ردیف دومین کشورهای فاسد جهان، غارت به ارزش هزاران میلیارد ثروت‌های مادی و معنوی کشور و مردم، استخراج غیرقانونی و غیرمعیاری دو هزار معادن قطع به ارزش هزاران میلیارد دالر جنگلات مثمر، غیر مثمر، لیلام نمودن هزاران دستگاه‌های تولیدی، خدماتی، تجارتی، به نرخ کاه ماش زیر نام خصوصی سازی، ورشکست ساختن ده‌ها هزار دستگاه‌های تولیدی، تجارتی، خدماتی، خصوصی، کوپراتیف به نسبت عدم حمایت از تولیدات داخلی، موجودیت هزاران مکاتب خیالی، مهاجرت میلیون‌ها تن و انتقال صدها میلیارد سرمایه به خارج کشور، مبتلا شدن بیش از سه میلیون به مواد مخدر، هفتاد فیصد به مرض‌های فیزیکی، روانی، فقر، بیکاری، تشدید شدن انواع خشونت‌های خانوادگی از جمله تجاوز به عده زنان و کودکان و دامن زدن خصومت‌های لسانی، سمتی، قومی، مذهبی، تنظیمی، حزبی، قانون ستیزی، مردم ستیزی، فرهنگ ستیزی، زن ستیزی، مسلط شدن افراد و گروهای که متهم به فساد گسترده، کشتار ده‌ها هزار افراد بی‌گناه، ویرانی شهرها از جمله شهر کابل، غاضبین میلیون‌ها جریب زمین، ناقضین حقوق بشر، قاچاقبران سنگ‌های قیمتی، آثار باستانی، مافیای مواد مخدر، اقتصادی، صاحبان سرمایه جنگی و غیر مشروع به نسبت راه اندازی انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، پارلمانی که با تقلب گسترده همراه بود در قدرت و جامعه، عدم توجه به تقویه قوای مسلح با سلاح‌های پیشرفته زمینی و هوایی، مسدود نکردن هزاران لانه‌های تروریزم در آن طرف خط دیورند، مداخله صریح ادارات استخباراتی خارجی در امور داخلی در زمان اتخاذ تصامیم ها سبب شده که از گاو غدود پول‌های هزینه شده به مصرف نرسد از همین لحاظ دستاوردهای ادعا شده قابل لمس برای ده‌ها میلیون مردم فقیر گرسنه بیکار و بیمار نمی‌باشد!

از این لحاظ نباید سران قصر سفید از جمله وزیر خارجه آن بلند منزل‌ها، شهرک‌ها، قصرها، شرکت‌های ترانسپورت‌های زمینی و هوایی را که زور سالاران و زر سالاران از پول‌های غیر مشروع، غیرقانونی در خارج و داخل کشور اعمار نموده و می‌نمایند آن را دستاورد بخوانند. ادعای مردم سالاری برای ده‌ها میلیون مردمی که در آتش جنگ جنایت کاران دست و پا می‌زنند به نسبت پیدا کردن جای امن و کار قربانی هوس‌های قاچاقبران و طعمه نهنگ‌های اقیانوس گردیده روزانه ده‌ها تن فرزندان شان قربانی بازی‌های خونین هراس افگنان، طالبان، داعش، القاعده و سایرین می‌شوند توان خریداری لقمه نان و یک تابلیت را برای فرزندان مریض خویش ندارند شب و روز مرگ تدریجی را سپری نموده به آینده امید خود را از دست داده بزرگ‌ترین توهین بوده و می‌باشد!

برای اثبات گفته‌های خویش مشت نمونه خروار چند مثال خدمت خوانندگان گرامی یادآور می‌شوم:

ارزیابی‌های ناتو که در هفته اخیر صورت گرفته نشان می‌دهد در بیش از بیست ولایت کشور مخالفان مسلح داخلی و خارجی حضور داشته مصروف انجام حملات هراس افگنی در کشور می‌باشند. آن‌ها در این بررسی ولایت هلمند را به‌عنوان بزرگ‌ترین پایگاه طالبان یاد کرده‌اند. به باور ما باوجود که قوت‌های انگلیسی، امریکا در سال‌های گذشته در ولایت هلمند حضور داشتند. هلمند به خاطر به مرکز بزرگ تروریستان از جمله طالبان مبدل شده که بیش از شصت فیصد مواد مخدر در ولایت متذکره و ولایات همجوار آن کشت می‌شود. در حقیقت طالبان و حامیان خارجی‌شان با این کار خویش بزرگ‌ترین خدمت برای مافیای بین‌المللی مواد مخدر و جنایت عظیم را برای ده‌ها میلیون معتادین جهان از جمله بیش از سه میلیون مردم افغانستان انجام داده و می‌دهند.

عبدالله بارکزی عضو مجلس نمایندگان می‌گوید اکنون بیشتر طالبان و دیگر گروه‌ها در ولایت ارزگان به‌مراتب سلاح‌های پیشرفته‌تر از اردوی ملی و پولیس دارند و حتی آن‌ها با تجهیزات شب بین و سلاح‌های مدرن پیشرفته مجهز هستند. در کنار این گفته‌ها نگرانی‌ها از تلاش هراس افگنان خارجی برای ساخت مراکز آموزش گاه‌های بزرگ در گوشه و کنار کشور وجود دارد.

در نقشه تهیه شده از سوی ناتو در افغانستان آمده است که جنگجویان وابسته به شبکه القاعده در ولایات پکتیا، پکتیکا، خوست، نورستان و کنر به دنبال هراس افگنی و ایجاد مرکزهای نظامی‌اند و داعشیان بیشتر به ولایات ننگرهار و کنر چشم دوخته‌اند.

مردم و آگاهان امور میگویند اگر سران قصر سفید و ناتو به تعهدات موافقت‌های امنیتی که بین نمایندگان دولت افغانستان امریکا ناتو به امضا رسید صادق می‌بودند امروز نوکران آی.اس.آی سعودی، قطر و مافیای مواد مخدر به چنین کاری دستیاب نمی‌شدند.

فریدون حنیفی یکی از فرماندهان پیشین طالبان می‌گوید که پاکستان طالبان را تجهیز و بسیج می‌کنند می‌افزایند طالبان از پاکستان دستور جنگ را می‌گیرند.

مردم ما را عقیده بر آن است اگر سران قصر سفید ناتو فشارهای لازم نظامی، سیاسی، مالی را بالای نظامیان پاکستان، سعودی قطر و غیره وارد می‌کردند تمام هراس افگنان از جمله طالبان توان مقاومت را در منطقه و جهان از دست می‌دادند.

شماری از هندوها و سک‌ها در جلال آباد ادعا دارند که زورمندان برخی از زمین‌هایشان را غضب کرده‌اند و کسی هم به دادشان نمی‌رسد. می‌افزایند از یک طرف غضب زمین از جانب دیگر نبود زمینه آموزش و پرورش برای کودکان شان بر مشکلات آنان افزوده است. مسئولین از موجودیت پنجاه هزار معلولان خیالی در وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین خبر می‌دهند.

شماری از روان شناسان به نسبت افزایش مصرف چرس و تبدیل شدن این روند به یک امر معمول بین قشر جوانان میگویند نبود زمینه کار و عدم موجودیت سرگرمی‌های سودمند مثبت رو آوردن جوانان به مواد مخدر از جمله چرس گردیده است.

عده دیگر به این باور اند بر علاوه مشکلات فقر، بیکاری، شبکه‌های خارجی در کشور به خاطر از پا در آوردن جوانان پلان‌های خصمانه ادارات استخباراتی کشورهای خارجی از جمله آی.اس.آی را عملی می‌سازند. یک تن از کارکنان شفاخانه تداوی معتادان که از معرفی نامش خودداری می‌گوید در حال حاضر معتادین به مواد مخدر از جمله چرس بیست فیصد مردم ما را تشکیل می‌دهند. اگر در این رابطه توجه صورت نگیرد پیامد ناگواری را در پی خواهد داشت زیرا که یک کشور زمانی از پا درآورده می‌شود که جوانان آن به فساد از جمله به مواد مخدر مبتلا شوند!

ای بسا امداد که استبداد بود

 ای بسا منجی که خود جیلاد بود

 ای بسا شادی که دل را خون کند

 ای بسا درمان که درد افزون کند

 ای بسا گرگ تبهکاری و پلید

 بره را در جامعه چوپان درید

 فانی

 

وزارت خارجه امریکا به تاریخ ششم حمل سال ۱۳۹۵ اعلان نمود مقام‌های امریکایی هر زمانی بخواهند هراس افگنان داعش را در هرجایی از جهان به شمول افغانستان هدف حمله نظامی قرار خواهند داد می‌افزایند این کار آوردن فشارهای بیشتر برای داعشیان است تا آنان از ساختن جای پای در بخش‌های دیگر جهان به شمول افغانستان جلوگیری نمایند!

 در رابطه به وعده‌های فوق ذکر مردم بی باور شده دیدگاه‌های خویش را چنین بیان داشته‌اند بیش از چهار دهه می‌شود که سران قصر سفید متحدان منطقه‌یی و جهانی‌شان زیر بهانه‌های مختلف توانستند کشور جنت نشان ما را به جهنم برای باشندگان آن مبدل سازند حالا که دامان رسوایی‌های آن‌ها به جهانیان بلند شده از سرکوب هراس افگنان داعش برای مردم وعده می‌دهند. در حالی که همه می‌دانند اکثریت هراس افگنان، تروریستان، قاچاقبران مواد مخدر، افزار کاری ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان از جمله امریکا بوده من‌حیث افزار از آن‌ها استفاده نموده و می‌نمایند!

 از این لحاظ به وعده‌های آن‌ها باور نداشته می‌افزایند بی‌تفاوتی مسئولین و نیروهای امریکایی در برگزاری جلسه بزرگ داعشیان طی هفته‌های اخیر در ولایت کنر برگزار شد اثبات ادعای ماست.

 از جانب دیگر سخنگوی وزارت داخله از رسیدن جو لغمان (سرکوب داعش) به مردم اطمینان می‌دهند. نشر خبرهای نادرست از ناحیه کشته شدن حافظ سعید رهبر داعشیان و حضور آن در نقاط کوهستانی ولسوالی ترکانوی ولایت کنر که وسایل اطلاعات جمعی نشر نموده نیز از بخشی وعده‌های دروغین سران استخبارات متحدان منطقه‌یی و جهانی آن‌ها بوده و می‌باشد. قبلاً وسایل اطلاعات جمعی از آموزش هراس افگنی برای کودکان خبری را در ولایت کنر نیز نشر نموده بودند.

 محمد طیب عطا یک تن از سناتوران به وسایل اطلاعات جمعی گفته که یک هفته قبل داعشیان در ولسوالی چپه دره یک نشست را انجام داده که در آن رهبرشان را انتخاب کرده و مسئول شان را در ولسوالی هم تعیین کردند و می‌خواهند که فعالیت‌های نظامی خویش را رسماً آغاز نمایند.

 پوتین رئیس جمهور فدارتیف روسیه در همین هفته از افزایش روز افزون داعش در افغانستان اظهار نگرانی نموده افزود در حال حاضر بیش از ده هزار هراس افگنان مسلح در افغانستان فعالیت می‌نمایند. به نسبت امکانات مالی در دست دارند زمینه برای فعالیت آن‌ها در افغانستان مساعد است. آقای وزیری سخنگوی راست گوی (!) وزارت دفاع ملی از بین بلند داژها به مردم اطمینان می‌دهد که داعشیان در سراسر کشور سرکوب شده‌اند در حالی که نیروهای افغان سال پر از ماجراهای خونین در مبارزه مسلحانه با طالبان، داعش، حقانی و سایر هراس افگنان را سپری نموده چنین پنداشته می‌شود به نسبت بازی‌های ریاکارانه، دوگانه، خصمانه بازیگران رویدادها در سال جاری از این بیشتر تکرار خواهد شد زیرا که در عمل به خاطر تجرید و کاهش هراس افگنان، تروریستان، مافیای مواد مخدر، غاضبین میلیون‌ها هکتار زمین، جنایت کاران سازمان یافته، صاحبان سرمایه جنگی، غیر مشروع، قاچاق بران سنگ‌های قیمتی آثار باستانی، عاملین فساد گسترده، مساعد شدن زمینه کاریابی، تطبیق عدالت اجتماعی یکسان قانون، یک گام مثبت و اساسی عملاً برداشته نشده است.

 موجودیت ده‌ها هزار لانه‌های تروریزم، شوراهای رهبران هراس افگنان کویته، میرانشاه، پشاور در آن طرف خط دیورند، عدم توجه به تجهیز قوای مسلح با سلاح‌های پیشرفته زمینی و هوایی موجودیت سرپرستان در وزارت‌های داخله و دفاع ملی اثبات ادعای ماست. از جانب دیگر تمام نیروهای فاسد، غاصب، غارتگر که در نابودی صدها هزار تن مردم بی‌گناه و غارت هزاران میلیارد ثروت‌های مادی و معنوی کشور سهم فعال داشتند با گروهای طالب، داعش، القاعده، حقانی و غیره وجه مشترک داشته بدون محدود نمودن صلاحیت‌های آن‌ها نباید انتظار تأمین صلح و ثبات، تدویر انتخابات آزاد و دموکراتیک، تطبیق عدالت اجتماعی یکسان قانون، آسایش رفاه و ترقی را در کشور داشت.

 در حالی که سران استخباراتی کشورهای منطقه و جهان از جمله نظامیان پاکستانی، سران سعودی، قطر، مافیای مواد مخدر، بین‌المللی، عاملین فساد گسترده، غاضبین میلیون‌ها هکتار زمین، جنایت کاران سازمان یافته، قانون ستیزان، مردم ستیزان، فرهنگ ستیزان، زن ستیزان، ناقضین حقوق بشر، زورمندان محل عملاً یک جنگ خونین و نابرابر را بر ضد ده‌ها میلیون مردم آغاز نموده‌اند با تأسف سران حکومت وحدت ملی هنوز هم به خاطر دستیابی به قدرت بیشتر مصروف چانه زنی‌ها هستند و بازی‌های را آغاز نموده برخورد در فاریاب بین گروهای جمعیت و جنرال دوستم اثبات ادعای ماست.

 خلاصه این که دشواری‌های فوق ثابت می‌سازد که بازیگران اصلی متحدان منطقه و جهانی آن‌ها در تعهدات خویش صادق نبوده و نمی‌باشند و با تکرار بازی‌های گذشته می‌خواهند سال‌های سال به جنگ غارتگرانه ادامه دهند تا بتوانند به اهداف که برای رسیدن به ثروت‌های مادی و معنوی کشورهای آسیای میانه، خاور میانه، فدراتیف روسیه و چین، ایران و غیره دارند برسند با تأسف در این جنگ غارتگرانه فرزندان افغان قربانی گوشت دهن توپ و چوب سوخت بوده کدام سودی به دست نیاورده و نخواهند آورد.

 به باور ما حالا وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش کشور به خاطر کاهش دشواری‌های فوق و بیرون رفت از وضع موجود صدای اعتراض خویش را با راه اندازی جامعه مدنی مبارزات مسالمت آمیز بر ضد بازی‌های فوق بلند نمایند در غیر از آن با ادامه بازی‌های فوق کشور و مردم از این بیشتر به‌سوی نابودی سوق خواهند شد.

 

کنون با گذشت لحظه ها و روزها

غبار تهمت و دروغ ناروا

غبار حرفها و گفته ها

ز چهره دوستان و دشمنان

به آب آزمون شده

و هرچه بود آزموده شده

فانی

به تاریخ 29/8/1394 جان مکین سناتور جمهوری خواه امریکایی با راحل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان دیدار و درباره همکاری مشترک در مبارزه با دهشت افگنی بحث و گفتگو کردند. در خبرنامه که از سوی دفتر جان مکین منتشر گردیده است که مبارزه در برابر طالبان به مراتب دورتر از پایان یافتن است و از همین رو این گروه شورشی نقش کلیدی در نا امنی های منطقه دارد. جان مکین از دیداری با راحل شریف داشت از وی قدردانی نموده افزود ما روابط خود را با پاکستان در شرایط گوناگون ارزش میدهیم. در ادامه گفت ارتش پاکستان تحت رهبری جنرال شریف ضربات زیادی به دشمن وارد کرده است من از وی و رهبری ارتش سپاس گذاری میکنم. در اخیر گفت نشست ما روی وضعیت افغانستان نبرد در برابر داعش و راه های بیشتر ساختن همکاری میان این دو کشور در برابر دهشت افگنان متمرکز بود امیدوارم با این دو کشور یکجا و همگام با خواستهای شان به پیش برویم.

مردم و آگاهان امور در رابطه به گفته های فوق دیدگاه های خویش را چنین بیان داشته اند! تجربه چندین دهه خونین گذشته از جمله چهارده سال اخیر ثابت ساخت که گروه های هراس افگن به شمول طالب، القاعده، داعش و غیره که طبق سناریو ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان در شعله ور ساختن جنگ اعلان ناشده و تحمیلی از خارج جنایات بزرگ و خونین و جبران ناپذیر را بالای ملت انجام داده و میدهند.

منحیث یک افزار خونین بخاطر بر آورده شدن اداره آی.اس.آی و متحدین منطقه و جهانی آنها عمل کرده نقش کلیدی را به نسبت گیر ماندن در دامهای ادارات متذکره و نداشتن صلاحیت کاری بخاطر تامین صلح و ثبات واقعی نداشته و نمیتوانند یک گام هم بردارند. به باور ما تا زمانیکه ادارات استخباراتی کشور گشایان به خواستهای ده ها میلیون مردم تن در ندهند نمیتوان با انجام بازی های فوق به یک صلح پایدار و ثبات واقعی دستیاب شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به تاریخ 29/8/1394 قطعنامه ای را بخاطر مبارزه بر ضد داعش تصویب نمود. مردم از اینکه در شیر سوخته اند دوغ را پف کرده میخورند، محتاطانه در این باره دیدگاه های خویش را چنین بیان داشته اند.

بعد از حادثه یازدهم سال 2001 میلادی در امریکا مطابق فیصله سازمان ملل متحد بازیهای زیر نام مبارزه با هراس افگنان مواد مخدر، حکومت داری خوب، احیا و بازسازی، دفاع از حقوق زن، بشر و غیره راه اندازی شد. با تاسف ثمره آن غارت به ارزش هزاران ملیارد دالر ثروت های مادی و معنوی کشور، افزایش هزاران تن مواد مخدر، لیلام نمودن هزاران دستگاه های بزرگ و کوچک تولیدی، خدماتی، تجارتی، دولتی، مختلط به نرخ کاه ماش، عدم حمایت از تولیدات داخلی که سبب ورشکست شدن ده ها هزار دستگاه موسسات کوچک و بزرگ گردید میلیونها تن را غرض کاریابی به کشورهای منطقه و جهان آواره ساخت، غضب میلیونها هکتار زمین به واسطه جنگ سالاران، زورمندان، وابسته گان به قدرت به هدر رفتن هشتاد فیصد از کمک های نود ملیارد دالر که به نام افغانستان سرازیر شد معرفی شدن افغانستان در ردیف چهار کشور فاسد و تهیه کننده نود فیصد مواد مخدر در جهان، افزایش انواع خشونت های خانواده گی، دامن زدن خصومت های قومی، لسانی، مذهبی، تنظیمی، سمتی، حزبی، مسلط شدن قانون ستیزان، مردم ستیزان، زن ستیزان، فرهنگ ستیزان در جامعه و قدرت، کسر نود و شش فیصد بیلانس تجارت، جاری شدن سیل های خون، آتش و بلند بردن اعتبار هراس افگنان در منطقه و جهان، افزایش جنایات از جمله آدم ربائی، سرقت های مسلحانه، تجاوز بالای کودکان، زنان، محکمه صحرایی و سنگسار نمودن زنان بوده که سایر دستاوردها را تحت شعاع خویش قرار داده است. از همین لحاظ است که به عملی شدن شورای سازمان ملل متحد کمتر باور داشته و خواهان عملی شدن فیصله های متذکره در کشور ما کشور های منطقه و جهان میباشند. وزارت خازنه داری امریکا خبری را نشر در آن گفته شده که تروریستان و هراس افگنان از جاهای نا معلوم تمویل و تجهیز میشوند.

محمد اشرف غنی در جریان سخنرانی که در دانشگاه نظربایف داشت گفت حمله اخیر طالبان در کندز نشان میدهد که مردم افغانستان طالبان را نمیخواهند و اگر مردم این گروه را بخواهند آنان میتوانند از راه آرا مردم سالاری، شامل نظام شوند در ادامه گفت گروه های هراس افگن به شمول داعش در منطقه و جهان سالانه 1.7 تریلیون دالر به دست میاورند اگر در برابر این گروه ها مبارزه نشود هراس افگنی هر روز نیرومند تر میشود.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه به تاریخ 2/9//1394 در جلسه شورای وزیران در آغاز صحبت که داشت حزب تحریر را متهم به همکاری با تروریستان و هراس افگنان نمود. وی میگوید حزب تحریر یک بخش ملکی سازمان های تروریستی میباشد جوانان را در پوهنتون ها و خارج از آن غرض همکاری به سازمانهای تروریستی جلب و تشویق مینماید. وی هشدار داد که مبارزه جدی با این حزب نشود پیامد آن ناگوار خواهد بود. ظاهر قدیر میگوید که ولسوالی های ولایت ننگرهار به فابریکه و کمپنی داعش مبدل شده وی عده از سران دولت را به همکاری گروه های هراس افگن متهم نمود.

به تاریخ 3/9/1394 مسئولین بلند پایه وزارت های امور داخله، دفاع ملی، امنیت ملی گفته های ظاهر قدیر را دور از واقعیت و ادعاهای متذکره را زمینه سازی برای ملشه سازی که خلاف قانون جاری کشور میباشند خوانده اند. رئیس کمیسیون حقیقت یابی امرالله صالح در بخش از صحبت هایش به تاریخ 30/8/1394 با خبرنگاران داشت در رابطه به علت سقوط ولایت کندز گفت خلاهای موجود را در شورای امنیت ملی بر ملا کردیم عدم هماهنگی بین اردوی ملی یک مشکل عمده بوه بزرگترین علت ناکامی را در رهبری و پیچیدگی ساختارها میدانیم. مردم کندز خواهان یک دولت قوی هستند افزود یک گروه خاکستری که نه سفید است نه سیاه نفع خود را در داشتن یک دولت ضعیف می بینند و خواهان همچو دولت هستند در ادامه گفت گروه خاکستری از طرف حلقاتی در کابل حمایت میشوند. ما در رابطه به چگونگی برخورد با این گروه چهار پیشنهاد به حکومت داده ایم. وی ساختار کنونی شورای امنیت ملی را یک عامل بی ثباتی در کشور خواند!

وی میگوید برنامه ریزی برای سقوط کندز یکسال زمان در بر گرفته افزود در پشت پلان گذاری سقوط کندز یک ملای مسجد نیست بلکه یک ارتش و استخبارات قوی وجود داشته است. افزود تماس های ضبط شده نشان میدهد که طالبان با پشاور پاکستان در تماس بوده اند. آقای حقیقی یکی از اعضای کمیسیون حقیقت یاب گفت مداخله بعضی از وکیلان به صورت غیر قانونی در کندز و نفوذ مافیائی و صد ها سرباز خیالی یکی از دلایل سقوط کندز خواند وی میگوید صد ها غاضب زمین و مسلح غیر مسئول در این ولایت فعال هستند.

خلاصه اینکه دشواریهای فوق ثابت میسازد که کلید حل قضایای اطراف افغانستان بخاطر تامین صلح و ثبات واقعی در دست ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان از جمله آی.اس.آی سعودی، ایران، قطر متحدین منطقه و جهانی آنها بوده وی میباشد وقت آن رسیده که سران قصر سفید و اعضای سازمان ناتو مطابق فیصله مورخ 3/9/1394 در بروکسل صورت گرفت بخاطر تامین صلح و ثبات واقعی در کشور ما بالای ادارات متذکره و سایر تمویل و تجهیز کنندگان تروریستان، هراس افگنان که در ده ها هزار لانه های تروریزم در آن طرف خط دیورند مصروف آموزش و پرورش بوده غرض حملات انتحاری به کشور ما و کشورهای جهان اعزام میشوند فشارهای نظامی، سیاسی، اقتصای و مالی را به صورت واقعی وارد نمایند در غیر از آن با انجام بازی های موجود زمینه فعالیت های خونین هراس افگنان، جنایت کاران، تروریستان، مافیای مواد مخدر و اقتصادی، غاضبین میلیونها جریب زمین، عاملین فساد گسترده از این بیشتر خواهد شد. کشور و مردم ما را به سوی بحران های خونین سوق، پیامد آن گسترش خون و آتش چیز دیگری نخواهد بود.

 

از سیاست گر ترا پرسان کنند

 گو ندانم آنچه ابلیسان کنند

 داد از این بازیگران نابکار

 عهد قول شان ندارد اعتبار

 فانی

 

پاکستان سی‌وپنج سال به طالبان افغان جا داد. سرتاج عزیز مشاور نخست‌وزیر پاکستان در اوایل هفته دوم ماه حوت سال جاری در واشنگتن گفته است که اسلام‌آباد در بین طالبان نفوذ بیشتر دارد چون رهبران آن گروه‌ها در پاکستان به سر می‌برند و آن‌ها از خدمات بهداشتی بهره‌مند می‌شوند و خانواده‌های آن‌ها اینجاست افزود ما با استفاده از این نفوذ می‌توانیم بر طالبان فشار بیاوریم و از آنان بخواهیم به میز مذاکره بیایند و ما نمی‌توانیم به نمایندگی از طالبان با دولت افغانستان مذاکره نماییم زیرا که چیزهای را که دولت افغانستان می‌تواند به آن‌ها پیشنهاد نماید ما نمی‌توانیم و پاکستان در جولای سال 2015 به رهبری طالبان افغانی فشارها را وارد کرد تا برای اولین بار وارد مذاکره مستقیم با دولت افغانستان شوند در ادامه گفت تحرکات آن‌ها را محدود ساخته‌ایم. دسترسی آنان را به شفاخانه و دیگر جاها محدود ساخته‌ایم و به آنان هشدار داده‌ایم که اگر شما به گفتگو حاضر نشوید شما را اخراج خواهیم کرد و ما برای رهبران طالبان گفته‌ایم که ما شما را برای سی‌وپنج سال جای دادیم کافی است بیش از این نمی‌توانیم چون تمام جهان ما را برای حضور طالبان مقصر می‌دانند. وی اظهار داشت بعد از روی کار آمدن دولت ما در سال 2013 تغییر بزرگی در پالیسی ما به میان آمد حال ما در برابر تمام هراس افگنان بدون هیچ تفاوت گام برمی‌داریم! درحالی‌که وزیر خارجه امریکا حضور داشت عزیز گفت که پاکستآن‌طرفدار ایجاد خشونت در افغانستان نیست.

 در رابطه به گفته‌های فوق و سایر رویدادهای هفته دوم ماه حوت سال 1394 مردم و آگاهان امور دیدگاه‌های خویش را چنین بیان داشته‌اند. تا هنوز معلوم نیست که سران ملکی و نظامی پاکستان و حامیان خارجی آن‌ها چه پلان شیطانی را برای آینده دارند پرده برداشتن جنایاتی را که سران نظامی و ملکی پاکستان در حمایت از هراس افگنان به نام‌های طالب انجام داده‌اند و می‌دهند به‌واسطه سرتاج عزیز مشاور نخست‌وزیر پاکستان صورت گرفت در حال حاضر به خاطر بلند شدن دامان رسوایی سران نظامی و ملکی پاکستان و حامیان بین‌المللی‌شان در ظاهر امر یک گام مثبت دانسته می‌افزایند تجربه خونین چندین دهه گذشته ثابت نموده که سران ملکی و نظامی پاکستان، حامیان منطقه و جهانی‌شان به گفته‌های خویش در گذشته‌ها صادق نبوده ممکن است انجام بازی‌های شیطانی فوق به خاطر انجام پلان‌های بعدی غرض دستیابی به ثروت‌های مادی و معنوی کشور ما و کشورهای آسیای میانه صورت گرفته باشد اگر چنین نیست چرا در مسدود ساختن شوراهای کویته، پشاور، میرانشاه و ده‌ها هزار لانه‌های تروریزم در آن‌طرف خط دیورند عملاً در خدمت هراس افگنان قرار دارند اقدام نمی‌نمایند در ادامه میگویند اگر پاکستان واقعاً خواهان صلح و ثبات واقعی در کشور ما می‌باشند به مسدود نمودن لانه‌ها و شوراهای متذکره عملاً اقدام نمایند.

 از جانب دیگر تا زمانی که از مداخله ادارات استخباراتی از جمله آی.اس.آی جلوگیری نشود و مبارزه جدی با فساد اداری و مواد مخدر صورت نگیرد آن‌هایی که به مافیای مواد مخدر، اقتصادی، صاحبان سرمایه جنگی، غیر مشروع، غاصبان میلیون‌ها جریب زمین، عاملین فساد گسترده، قاچاق هزاران معادن، جنگلات آثار باستانی، کشتار صدها هزار تن ویرانی شهرها از جمله شهر کابل، تجاوز بالای یک عده از زنان و کودکان، آدم‌ربائی‌ها، سرقت‌های مسلحانه، قانون ستیزی، مردم‌ستیزی، زن‌ستیزی، فرهنگ ستیزی و سایر جنایات خدمت و جاسوسی به بیگانگان متهم می‌باشند صلاحیتشان محدود و مورد بازپرس قانونی قرار نگیرند نمی‌توان به تأمین صلح و ثبات واقعی در کشور امیدوار بود زیرا که هرروز برای افراد و گروهای متذکره مثل ماه‌عسل بوده گرچه افراد و گروهای فوق به خاطر دستیابی به ثروت و قدرت بیشتر در ظاهر امر با هراس افگنان تروریستان مخالفت داشته اما در عمل و پشت پرده به خاطر سرکوبی و از پا درآوردن مردم افغانستان وجه مشترک دارند در این رابطه گفته‌های مشاور رئیس‌جمهور و مسئولین اداره مبارزه با جرم‌های سنگین، اثبات ادعای ماست. آن‌ها نظریات خویش را چنین بیان داشته‌اند سردار محمد روشن مشاور ارشد رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در امور شفافیت و برنامه‌های انکشافی به تاریخ 14/12/1394 گفت نزدیک به یک هزار و پنج صد پرونده در اداره سارنوالی کشور بدون بررسی باقی‌مانده وی می‌گوید بیشترین این پرونده‌ها از سوی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به لوی سارنوالی فرستاده‌شده‌اند که بسیاری از آن‌ها بررسی نشده‌اند!

 این مقام حکومت می‌گوید که در میان این پرونده‌ها پرونده‌های هستند که بخواست زورمندان ساخته‌شده‌اند در همین حال مسئول این نهاد گفته که لوی سارنوالی به‌درستی کارش را انجام نداده و بسیاری از پرونده‌های فساد از سوی سارنوالی مفقودشده.

 ناصر تیموری پژوهشگر دیدبان شفافیت افغانستان نیز گفته این یک مشکل بزرگ است که لوی سارنوالی نتوانسته است در این چند سال کار درستی انجام دهد و حتی ما شنیدیم پرونده‌های از فساد در سارنوالی گم‌شده‌اند. سردار محمد روشن می‌گوید حکومت باید این دوسیه ها را سرسری نگیرد باید مرور شوند دوسیه های هم هستند که یک زورمند بالای کیفر قهر شده است تیلفون کرده است به سارنوالی که برای وی دوسیه بسازد در بین این دوسیه تنها چهارتا کاغذ است و بس.

 اداره مبارزه یا جرم‌های سنگین وزارت امور داخله نیز گفته است در یک ماه اخیر بیست رویداد فساد اداری رشوه‌ستانی، قاچاق کودکان، اسلحه و سنگ‌های قیمتی را که مقام‌های بلندپایه و زورمندان دست داشتند بازداشت نموده‌اند.

 جنرال غیور اندرابی سرپرست اداره مبارزه با جرم‌های سنگین وزارت امور داخله می‌گوید سارنوال ولسوالی پغمان که با هفتاد هزار افغانی رشوه دستگیر شد مدیره جنایی حوزه پانزدهم هم دستگیر شد که متأسفانه از سوی محاکمه مربوط رها شدند. مسئول این اداره از مداخله برخی از مقام‌های دولتی، نمایندگان پارلمان و زورمندان در رهایی مفسدان و قاچاقبران که از سوی این اداره بازداشت می‌شوند سخت نگران است.

 اندرابی در ادامه می‌گوید این افراد با مقام‌های دولتی، اعضای پارلمان رابطه دارند ما را مجبور می‌سازند که مجرمان را زیر پیگرد قانونی قرار ندهیم در همین حال بر بنیاد مدارکی که به طلوع نیوز رسیده آمر امنیت ولایت لوگر نیز که به اتهام قاچاق از سوی اداره بازداشت شده است ده روز می‌شود زندانی است محمد عظیم محسنی نماینده بغلان در مجلس نمایندگان می‌خواهد او را رها سازد. آقای محسنی گفته است ما به خاطر حرمت و خدمات این منصب‌دار که انجام داده می‌خواهم با ضمانت رها شود و قضیه او از سوی مراجع عدلی و قضایی پیگیری شود.

 در همین حال مشاور ارشد رئیس‌جمهور در بخش تأمین شفافیت نبود حاکمیت قانون را از انگیزه اصلی پیگیری نشدن پرونده‌های بزرگ فساد اداری و مداخله زورمندان می‌داند می‌افزاید وقتی مردم زمانی فهمیدند که قانون حتماً تطبیق شدنی است در آن‌وقت متوجه می‌شوند که بازخواست و مجازات حتمی است. در همین حال بازداشت دو شهروند پاکستان که با هویت افغانی در وزارت مالیه کار می‌کردند به‌تازگی بازداشت شدند خزانه‌دار وزارت مبارزه با مواد مخدر هنگامی‌که یک‌میلیون افغانی را دزدی کرده بود از پرونده‌های دیگر این اداره است.

 انجام بازی‌های فوق سبب شده که صدها هزار هموطنان از جمله پنج هزار و دو صد کودک زیر سن هژده سال دارند مجبور به ترک وطن و در سال 2015 به کشور ناروی پناهنده شوند کودکان متذکره از طریق وسایل اطلاعات جمعی گفته‌اند قاچاقبران در جریان راه آن‌ها را اذیت نموده کسانی که مریض شده آن‌ها را رها کرده بالای ما فشارهای دیگر آورده و به عده آن‌ها تجاوز جنسی انجام داده‌اند از همین لحاظ عده از کودکان خود را به‌واسطه چاقو زخمی ساخته‌اند و عده دیگر آن دست به خودکشی زده‌اند. نزدیک به سه هزار کودک از ولسوالی ها ننگرهار به نسبت انجام جنایات داعش و غیره محل بود و باش خویش را ترک مجبور به انجام کارهای شاقه در بندر تورخم و شهر جلال‌آباد شده‌اند. بیست‌وچهار هزار خانوار نیز به نسبت افزایش جنگ‌های خونین هراس افگنان از ولسوالی‌های متذکره مجبور به ترک محل شده‌اند.

 به نسبت انجام بازی‌های خونین صدها هزار تن در سال جاری به خاطر نجات از کوره‌های آتش و گرداب‌های خون که در کشور جاری است به کشورهای جهان پناهنده شده در حال حاضر بیست‌وچهار هزار تن در یونان گیر ماند هزاران تن چندین روز می‌شود که بین یونان و مقدونیه گیر مانده‌اند صدای اعتراضات شان به آسمان‌ها بلند شده با تأسف که وجدان انسانی کشورهای که بی‌شرمانه سنگ بشردوستی را به سینه می‌زنند مرده است.

 به نسبت اعمار منازل، بلند منزل‌ها، شهرک‌ها غیرقانونی حفر چاه‌های سپتیک، قطع جنگلات، تورید و توزیع تیل های بی‌کیفیت، آلوده شدن آب‌های آشامیدنی، هوای شهرها از جمله شهر کابل خرابی و محیط‌زیست مردم ما سخت نگران ساخته است. مسئولین اتاق تجارت میگویند از هر موتر باربری بین تورخم و پشاور بیست هزار کلدار پاکستانی اخاذی غیرقانونی اخذ می‌گردد.

 خلاصه این‌که مردم و آگاهان امور را عقیده بر آن است که بزرگ‌ترین علت دشواری‌های فوق حمایت سران نظامی و ملکی پاکستان و حامیان خارجی‌شان از هراس افگنان، تروریستان از جمله طالب و غیره بوده و می‌باشند اعترافات سرتاج عزیز مشاور نخست‌وزیر پاکستان در واشنگتن اثبات ادعای ماست. آقای سرتاج عزیز با اظهارات خویش توانست سران نظامی و ملکی پاکستان را به حیث مجرمین جنایات جنگ اعلان ناشده از خارج که بیش از چهار دهه می‌شود بر ضد کشور و مردم ما شعله‌ور گردیده و هنوز هم جریان دارد معرفی نماید.

 خلاصه این‌که با باز شدن مشت‌ها و برملا شدن حقایق‌ها نباید فراموش کرد که بازی‌های شیطانی پشت پرده دیگری در پی خواهد داشت. وقت آن رسیده که تمام نیروهای سالم اندیش کشور به خاطر جلوگیری از همچو بازی‌های شیطانی و تأمین صلح و ثبات واقعی با تقویه و حمایت قوای مسلح قهرمان کشور وظایف ایمانی و وجدانی خویش را برای رسیدن این پروسه بغرنج و دشوار انجام دهند تا وطن و مردم ما یکبار دیگر قربانی تکرار بازی‌های شیطانی سران نظامی ملکی پاکستان و حامیان خارجی‌شان نگردند.