چشم انداز خروج ترکیه از پیمان ناتو
چشم انداز خروج ترکیه از پیمان ناتو

ژورنالیست‌های المان و دیپلمات‌های غربی به‌طور مشترک و به طرز وحشتناک درین نگرانی بسر می‌برند که "آنچه دیروز تصور نمی‌شد حال به یک واقعیت مبدل شده است." بر پایه منابع وبگاه politikus.ru روسیه و با اقتباس از وسایل جمعی آلمان، نزدیکی آشکار انقره و ماسکو خشم اعضای پیمان ناتو را برانگیخته است، اما به خاطر اوضاع کنونی بین‌المللی، کشورهای عضو ناتو ناگزیر اند تا رفتار حقارت‌بار انقره را تحمل نمایند که درین بحبوحه رسانه‌های المان نگران از دست دادن "اتحاد ناتو " می‌باشند.

قرار است به تاریخ نهم اگست رییس جمهور روسیه با اردوغان در سنت پترزبورگ ملاقات نماید. متعاقباً به تاریخ ۳۱ اگست بنا بر دعوت اردوغان، ولادیمیر پوتین عازم ترکیه شده و یکجا در شهر آنتالیا بازی‌های دوستانه فوتبال میان تیم‌های ملی ترکیه- روسیه را تماشا خواهند نمود.

بر علاوه دید و وادید‌های دیپلماتیک میان دو رهبر که منتج به ازسرگیری تشریک مساعی اقتصادی به‌ویژه در خصوص بزرگ‌ترین پروژه لوله گاز "جریان ترکیه" و احداث "نیروگاه آکویو" خواهد شد برای اعضای ناتو رنجش آور خواهد بود. از سوی دیگر پیش‌بینی کاهش قطب انرژی و امنیت آن نگرانی‌های شدیدی را در محافل المان ایجاد نموده است.

همچنان تقابل و گرفتاری نظامیان هوادار گولن در ترکیه ظاهراً باعث نگرانی آمریکای ها نیز شده‌ که درین خصوص Games R.clapper مدیر اطلاعات ملی آمریکا نگرانی خویش را در خصوص وقایع کودتا اظهار نموده گفت:" تعداد زیادی از شرکایی ما، یا وظایف خود را از دست داده‌اند و یا زندانی شده‌اند."

کلپر همچنان‌ می‌پندارد که روسیه از وضع موجود و سردی مناسبات میان غرب و ترکیه سود برده ودر جهت ایجاد شگاف در پیمان اتلانتیک شمالی اقدام خواهد کرد، به همین رو ناتو آماده است تا در برابر خشم و غضب اردوغان از خود شکیبای تبارز داده تا مبادا تهیگاه جنوب شرقی خویش را در خط جبهه آنچه _«تهدید روسیه» تلقی می‌شود قرار دهد.

کارآگاه علوم سیاسی آلمان بنام Alexander Raher معتقد است که ترکیه هرگز کودتای دوم آمریکا را از خاطرش بیرون نخواهد کرد. هرگاه چنین پنداری به وجود آید که امریکا در عقب این کودتا (۱۶ جولای) بود، آنچه در کودتای سال‌های هشتاد سده بیست اتفاق افتید و امریکا فرمان آن را صادر نمود، درین صورت خروج ترکیه از ناتو شاید از اجزای اجندای موجود باشد.

نخست وزیر ترکیه ییلدریم در حال آماده سازی مواد برای اثبات دخالت گولن در کودتا و استرداد آن از ایالات متحده آمریکا می‌باشد، اما برای مقامات ترکیه کسب رضایت دولتمردان قصر سفید برای استرداد گولن مهم نیست.

نخست وزیر ترکیه تهدید نمود در صورتی که ایالات متحده امریکا از استرداد گولن اجتناب نماید روابط دوجانبه دو کشور به طرز سریع سرد شده صدمه خواهد دید. او خاطر نشان ساخت: زمانی که ایالات متحده امریکا بعد از یازدهم سپتامبر به افغانستان حمله نمود به هیچ ثبوتی نیاز نداشت.

آگاهان امور به این عقیده‌اند که ترکیه به خاطر خستگی از برخوردهای ریاکارانه غرب وعدم مساعدت اقتصادی آن‌ها که همیشه به تقاضاهای ترکیه نه گفته‌اند، به‌منظور ثبات اقتصادی خویش ممکن ایجاد روابط حسنه خود را با «سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای» و یا «انجمن اقتصادی شرق آسیا» آغاز نماید.

آزمون بزرگی که در برابر پالیسی خارجی ترکیه قرار دارد عبارت از " سر " گولن می‌باشد. هرگاه امریکای ها از خواست ترکیه مبنی بر استرداد " اسلامگرای پنسیلوانیای "اجتناب نماید، در آن صورت چیزی دیگری برای اردوغان باقی نمی‌ماند جز اینکه به حسن روابط خویش با روسیه ادامه دهد.

در حال حاضر، خروج ترکیه از ناتو ظاهراً باورنکردنی به نظر می‌رسد اما با توجه به اظهارات دیپلمات غرب:"آنچه تصورش دیروز نمی‌رفت حال به واقعیت مبدل شده است. "گشایش پنجره برای خیزش ترکیه از پیمان ناتو به‌سرعت شتاب می‌گیرد.

اردوغان با بازی‌های متناقض خود با گولن می‌تواند به حیث «قطعه رانده شده» در درون ناتو مورد استفاده قرار گیرد.‌رییس جمهور ترکیه بر بنیاد نگاه کوته‌بینانه و حس خودخواهی که هنوز یک چهره‌یی موقت در سیاست جهانی محسوب می‌شود، مگر زمان موجود برای او چنان اختصاص یافته است تا وی برای منفعت روسیه مورد استفاده قرار گیرد."قایق ترکیه " می‌تواند " شاه سفید " را مدد نماید تا برنده "گیم جهانی" شود.

برگردان

عارف عرفان

لندن اگست ۲۰۱۶