آقای صالح اولن درود و سلام میفرستم بر شما، با حفظ حرمت و احترام ی که به جناب شما دارم و به نکات مثبت تان موافقم ولی این نوشته کوتاه را صادقانه و بدون کدام موضوع خدمت شما و تمام دولتمردان و مردم رنج کشیده عرض میدارم.

این درست است که پاکستان به خاطر تأمین منافع ملی خود در منطقه همواره سعی کرده که در طی نیم قرن و به‌ویژه دو دهه اخیر گروه‌های تروریستی مانند طالب و القاعده گروه حقانی و غیره را ایجاد و آن را برعلیه دولت افغانستان و قوای امریکایی و ناتو تجهیز و تمویل می‌کند؛ اما علت و دلیل آن و خواست پاکستانی‌ها از افغانستان چیست وچرا از حمایت گروه‌ها تروریستی علیه مردم و دولت افغانستان دست برنمی‌دارند؟

ببینید در طی بیشتر از نیم قرن می‌شود که دولت‌های افغانستان یکی پی دیگر اشتباهات خود را تکرار می‌کنند و از گذشته‌ها نمی‌آموزند. گویند

آنکه ناموخت از گذشت روزگار

هیچ ناموزد ز هیچ آموزگار

همیشه شعارهای ضدی پاکستانی سر داده می‌شود "دا پښتونستان زمونږ" " دا پښتونستان زمونږ". از نیم قرن بدین سو این شعار را تکرار می‌کنیم که گویا تا اتک از ماست. به رسمیت نشناختن مرز دیورند، پاکستان را واداشته از تروریستان حمایت و پشتیبانی قاطع کند و تمام تروریستان طالب، القاعده و گروه حقانی را تجهیز و تمویل کنند.

به‌طور مثال حامد کرزى رييس جمهور اسبق افغانستان بارها گفت که مرز جنوبی یا خط دیورند را به رسمیت نمی‌شناسد و اظهار داشته " زمانی که خط فرضى ديورند تحميل شد، پاکستان وجود نداشت " و مرز را به رسميت نشناخت. در حالی که در طول تاریخ مرز جنوبی کشور " خط دیورند " توسط دولت‌های وقت به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به رسمیت شناخته شده است و اسناد رسمی در آرشیف لندن مبنی به رسمیت شناختن مرز دیورند وجود دارد.

آیا به رسمیت نشناختن خط ديورند به معنى دشمنى آشکار با پاکستان نيست؟

وقتی که مرز دیورند به رسمیت شناخته نمی‌شود دولت افغانستان کدام سندی رسمی و معتبر در دست دارد مبنی بر ادعای خاک پاکستان که تا اتک از افغانستان است؟ اگر اسناد در دست دارد در این مدت که امریکایی‌ها و ناتو در کشور ما حضور داشتند و دارند چرا اسنادشان را بالای میز سامان ملل متحد نگذاشتند و راه‌های منطقی و اصولی و قانونی را در جهت حل‌وفصل خط دیورند جستجو نکردند و نمی‌کنند؟

بنا بر آن به خاطر تأمین منافع کشور راه‌های منطقی و خردمندانه و معقول را در پیش گرفت، طوری که در فوق یاد آور شدم بنا بر داشتن مرز مشترک با کشور پاکستان، دولتمردان از لجاجت دست بکشند و ادعا اتک را از سر دور کنند. نه اتک را گرفته می‌توانیم و نه مردمان آن طرف مرز تا اتک می‌خواهند که با افغانستان یکجا شوند که در زمینه اسناد کافی وجود دارد همه میدانیم و در جیران هم هستیم و اگر خواسته باشید من در اختیار شما می‌گذارم.

گذشته از آن پرسش در اینجاست که امروز پاکستان دست به چنین اعمال می‌زند دولت امریکا و کشورهای ناتو متحد پاکستان از این موضوع آگاهی هم دارند پس چرا بر دولت پاکستان فشار وارد نمی‌کنند که از حمایت و پشتیبانی و تجهیز و تمویل تروریستان دست بردارند. چرا امریکایی‌ها سالانه میلیاردها دالر را در جیب دولت پاکستان می‌ریزند و دولت پاکستان بخصوص استخبارات پاکستان ای اس ای از همان پول‌های امریکایی‌ها تروریستان را تجهیز و تمویل می‌کنند.

چرا امریکایی‌ها اراده برای آوردن صلح در کشور ما ندارد؟

اگر امریکایی‌ها بخواهند در مدت سه ماه صلح را در افغانستان تأمین می‌کنند این موضوع را بارها یاد آور شدیم.

آقای امرالله صالح، شما جناب عالی که به دولت افغانستان پیشنهاد می‌کنید اگر از " طرف پاکستان چنین حمله‌ای صورت گیرد دولت افغانستان باید در بسیج ملی از هیچ اقدام معقول نباید ابا ورزد "

اولن شما شرایط اقتصادی کشور و نیروهای امنیتی و تجهیزات نظامی یعنی سلاح و مهمات، توپ و تانک و طیارات جنگی و تعداد سربازان کشور و غیره دولت را مورد مطالعه، غور و بررسی همه جانبه قرار دهید و از جانب مقابل را نیز، و با دولت افغانستان مقایسه کنید. آیا قابل مقایسه است؟ به‌یقین که به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

پس دادن شعارهای کاذب و میان تهی و غیرعملی چه سود و چه بدست میاید، پاکستانی که امروز داری بمب اتم است، یک میلیون نیروی مسلح نظامی مجهز با توپ و تانک و طیارات جنگی و غیره‌اند، مردم شان از هر قوم و تبار و مذهبی که است با انگیزه قوی پاکستان دوستی متحد هستند، اقتصاد پاکستان ده مرتبه بهتر از افغانستان است، کشورهای پیشرفته جهان من‌جمله امریکا و انگلیس از پاکستان حمایت و پشتیبانی قوی می‌کنند زیرا ما و شما بار باری شاهد تجاوزات ملیشه های پاکستان در خاک خود بوده و هستیم و بی‌تفاوتی و حالت نظاره گری امریکایی‌ها و ناتو را نیز در کشور خود به چشم و سر مشاهده می‌کنیم، که هیچ عکس‌العمل از خود در برابر دولت پاکستان نشان نمی‌دهند.

گذشته از آن امروز دولت افغانستان با جمع امریکایی‌ها قادر به شکست دادن بیست و یا سی هزار طالب تروریست در کشور نیستند. چطور می‌توان در مقابل سربازان مجهز و با سلاح‌های پیشرفته و با تجربه پاکستان جنگند. لطفن کمی منطقی و عملی فکر کنید همه‌ی ما و شما دیدیم که رئیس دولت وحدت ملی چندی قبل کجکول گدایی را بر گردن انداخت برای گدایی پول به اروپا رفت تا معاشات سربازان و کارمندان دولت را بدست آرد اگر کمک‌های مالی کشورهای اروپایی و امریکا قطع شود دولت توان پرداخت یک ماه معاش کارمندان دولت را ندارد. بناان با کدام منطق اقتصادی و نظامی می‌تواند در برابر سربازان پاکستانی جنگید و بسیج ملی را دولت اعلام کند. لطفن توضیح دهید؟

گیریم که دولتمردان از عقل کار نگرفت بلکه احساسات شان بر عقل شان غلبه کرد به گفته جناب شما بسیج ملی را اعلام کردند. این پیشنهاد جناب شما وقتی جنبه تحقق و عملی پیدا می‌کند که از فرزندان رئیس جمهور گرفته تا وزیر، جنرال، رئیس، قوماندان، مدیر و غیره با اعلام بسیج ملی و دفاع از میهن، همه لباس نظامی بر تن کنند.

وطن تنها بالای اولاد غریب حق ندارد بلکه وطن بالای فرزندان مقامات دولتی هم حق دار است. بنا بر آن با اعلان بسیج ملی و منافع ملی ایجاب می‌کند که همه لباس نظامی بر تن کند و سلاح بر دست گیرند و یک رده و صف برابر و دوشادوش سربازان در یک سنگر در مقابل تجاوز پاکستانی‌ها از وطن دفاع شود. نه اینکه شما جنابان با شعار دفاع از وطن و خاک و ناموس مادر وطن " بسیج ملی " را اعلان کنید فرزندان شما و مقامات دولتی به خاطر وضعیت بد امنیتی در کشور انتحار و انفجار، ترور و اختطاف‌های سیستماتیک و غیره برای تحصیل در کشورهای اروپایی و یا امریکا و کانادا، ترکیه و سایر کشورها دیگر مصروف تحصیل باشند و آن‌ها در ضمن تحصیل مصروف عیش و نوش و عیاشی شوند. در صورت تجاوز سربازان پاکستان به خاک افغانستان و اعلام بسیج ملی، مقامات دولتی فرزندان شان را به کشور خود فراخوانند و در کنار سربازان قرار گیرند و از وطن دفاع کنند.

امروز همه می‌بینیم که همه فامیل‌های مقامات دولتی از رئیس دولت گرفته تا وزیر، مشاورین، رئیس، جنرال و حتی کارمندان پائین رتبه در خارج از کشور زندگی می‌کنند، همه فامیل‌های شان را به خاطر نگهداری جان شان به امریکا، اروپا، دبی، ترکیه، تاجیکستان، هندوستان حتی شوروی و سایر کشورها روان کرده‌اند و خود مقامات دولتی در افغانستان مصروف چور و چپاول و ثروت اندوزی، قاچاق مواد مخدر و معامله گری بالای خون مردم هستند و به فامیل‌هایشان پول می‌فرستند تا در خارج از کشور در آسایش بسر ببرند.

۱۸/۰۲/۲۰۱۷