ترسم نرسی به کعبه‌ای اعرابی

 این ره که تو می‌روی به ترکستان است

 

به پیشگاه مقام محترم دارالانشای کمیته مرکزی حزب آبادی افغانستان! 

  قابل توجه محترم پروفیسور محمد داوود راوش رئیس حزب آبادی!

 مصوبه‌ی اخیر دارالانشای کمیته مرکزی حزب آبادی افغانستان در راستای حمایت از تکت انتخاباتی تیم اشرف غنی رئیس جمهور کشور، به طرز بی‌سابقه دلهره‌ها و نگرانی‌های عمیقی را در بساط سازمانی این حزب دادگر و ترقی‌خواه کشور برانگیخته و سیگنال دهنده وقوع یک بحران گسترده در داخل حزب محسوب می‌گردد.

 از آنجایی که تن و جان مان با رشته‌های حیاتی این حزب تاریخی گره خورده و بقای سیاسی آن در سرلوح آرزوها و آرمان‌های شریفانه ما قرار دارد، دشوار است تا درین برههٔ بحران‌زای زمان به عزلت نشست و فروپاشی مجدد حزب و ضربات وارده بر نهضت ترقی‌خواه را به تماشا نشست.

 افتخارات حزب آبادی زاده مبارزات یک نسل آزادی‌خواه ترقی خواه و دموکرات کشور است. گنجینه‌های میراث‌های سیاسی و معنوی آن متعلق به همه رزمندگان، مبارزین دلیر و هواداران نهضت دادگر کشور است. این امر ما را ملزم می‌سازد تا از ارزش‌های سترگ آرمانی و اندیشه‌یی این حزب به دفاع قاطع برخیزیم.

 بنابراین؛ من خواستم در پیوند با مصوبه اخیر دارالانشای کمیته مرکزی به حیث یک عضو ساده این حزب موقف و دیدگاه خویش را ابراز بدارم.

 محترم رییس صاحب!

  شما در مرکز یعنی کابل حضور دارید. هرروز شاهد حوادث خون‌بار در آن کشور هستید.  بخش اعظم این رخدادها که ذیلاً به‌مثابه شمه‌ای از رخدادهای ناهنجار بازتاب خواهد یافت، در علل و انگیزه‌های مدیریتی نظام حاکم موجود، ریشه‌یی گسست ناپذیر دارد:

  -همه روزه، به‌ویژه پس از رهایی حدود ۹۰۰ تن از زندانی‌های طالبان به‌وسیله رییس جمهور غنی، ده‌ها تن از  اجساد بیجان به‌وسیله بمب‌های انتحاری به هوا پرتاب می‌گردند که اکثر خانواده‌ها به دریافت اجساد عزیزان خویش موفق نمی‌گردند.

   -آیا شما در پرده تلویزیون‌ها هر روز فریاد مادران داغ‌دیدهٔ وطن را نمی‌شنوید؟

  -آیا شما روزانه به تعداد ده‌ها و صدها تن مرد و زن و کودک که در نتیجه بحران ویرانگر موجود که تحت سایهٔ دولت کنونی و در زیر چتر سیاسی و نظامی ناتو و آمریکا که  از حیات وزندگی محروم می‌شوند مشاهده نمی‌کنید؟

  -در تداوم حضور ناتو در کشور و به برکت استقرار رژیم موجود، حدود سه ونیم ملیون افراد مستعد به کار، تحصیل یافته‌های کشور مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر بوده که این رقم قریب به معادل جمیعت کشور قرغزستان است. بدیهیست که در صورت ادامه مدیریت کنونی این آمار روزانه گراف صعودی خویش را طی نموده و جامعه ما را فلج می‌سازد. این رویکرد مایه بزرگ نگرانی برای همه، به‌ویژه احزابی که سرایشگر درد مردم است، می‌باشد.

  -روزانه، در نتیجه افزایش تنگنای زندگی؛ فقر، بیکاری، فساد، جنایات سازمان‌یافته، و انسداد دریچه‌های امید، هزاران تن از مردم راهی دیار غربت و هجرت شده و در عرض راه طعمه ماهیان می‌شوند، که برای جامعه ما نهایت تکان‌دهنده می‌باشد.

 آیا از دید شما برای تشخیص عاملان اصلی این جنایات، این همه گفته‌ها، مدارک و اسناد ذکر شده کافی نیست؟

  -به گواهی تاریخ و شواهد معتبر، برای دومین بار بعد از دوران امیر حبیب الله خان سراج بار دیگر، در داخل ارگ که دولتمردان آن  باید حافظ نوامیس ملی باشند، روسپی خانه ساخته می‌شود. چنین رسوایی بزرگ مرزهای جغرافیای کشور را درهم شکسته و در رسانه‌های جهانی از شأن و شوکت زمدار وقت سخن گفته و وجاهت ملی ما را صدمه میزند.

  -شما به یاد خواهید داشت که در تمام دوران حکومت داری امیران و رؤسای جمهور، هیچ‌گاه ملکه و یا بانوی اول مملکت، بودجه جداگانه و بودجه مخصوص دولت داری از خود نداشته که ولخرجی کند. به لک بخشی بیت‌المال که ثروت‌های ملی و مردمان بینوای کشور است بپردازد.  و بدعت دیگری که موازی با ارگ، بانوی اول کشور برای خود مشاورین تعیین و تقرر نماید. و هزینه‌های گزافی را به هدر دهد. که می‌توان چنین رویکرد را از جملهٔ شهکاری های اشرف غنی رییس جمهور بی‌مثال افغانستان به حساب آورد.

  -شخصی ساختن آرشیف تلویزیون که صرف برای خانواده اشرف غنی قابل استفاده و دیگران را از حق طبیعی محروم می‌گرداند، نیز از اقدامات ویژه وبی‌سابقه‌ی  اشرف غنی رییس جمهور کنونی محسوب می‌گردد.

 انتخابات پارلمانی و پی آمد افتضاح آور آن در تاریخ افغانستان بی‌سابقه است. تاکنون در ولایت غزنی انتخابات صورت نگرفته است و مردمان آن ولا از حقوق مشروع شان  محروم ساخته شده‌اند.

 البته نظیر این نمونه‌ها، جنایات ناگفته و بیشمار دیگری وجود دارد که شما از آن آگاهی کامل دارید. پس با توجه به حمایت دارالانشای حزب از تکت انتخاباتی اشرف غنی، ما؛ چرا گناه ناکرده را به گردن خویش گیریم؟

 با توجه با فهرست طولانی، فساد، جنایت، ناامنی، فقر و کشتار هزاران هموطن مان تحت اداره و سایه رژیم که ۴۵ هزار سرباز (گزارش چندین ماه پیش، که همه روزه روند این جانباختگان وطن ادامه دارد) و سپاهیان وطن را در نتیجه بی‌کفایتی سردمداران نظامی، به دستان طالبان به خاک سیاه نشانده، انگیزه‌ی حمایت شما از تکت انتخاباتی حاکمان کنونی وابسته به غرب و امریکا در چه است؟

 ما نباید نسبت  به کارنامه‌های زشت و پلشت غنی و اعمال ناشایست آن در نزد ملت زخمی و خونچکان کشور پاسخ ده و جواب گو باشیم. حزب ما با توجه به اینکه از لحاظ آرمانی و اندیشه‌یی و برنامه‌های ملی با رژیم کنونی و اهداف بیگانه فرسخ‌ها فاصله دارد، نباید در آلودگی‌های رژیم صدمه دیده، اعتماد ملی‌اش را خدشه دار ساخته و نهضت ترقی‌خواه وطن را تحت ضربات جبران ناپذیر و سوء اعتماد قرار دهد.

 در چنین اوضاع آشفته و رخدادهای پیچیده به حیث اولویت‌های سیاسی، ما باید از گرایش‌های سیاسی که وحدت و همبستگی حزب ما را آماج قرار می‌دهد اجتناب نموده و در قبال تصامیم حزبی هوشیار باشیم.

 وحدت و همبستگی حزب یک امر اصل و آرزوی همیشگی ما است. هرگونه ساختار شکنی را که از انگیزه‌های این کژ اندیشی برمی‌تابد جداً محکوم می‌کنم.

 من ضمن مخالفت شدید با فیصله‌ی اخیر دارالانشای حزب در خصوص حمایت از تکت انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، از همه اعضای شریف، و رزمندگان با ایمان حزب، رفقا و پیروان مکتب تاریخی‌مان مجدانه مطالبه می‌نمایم تا اتحاد و همبستگی حزبی‌شان را حفظ نموده و برای سلامتی اندیشه‌یی و آرمانی حزب و نجات آن از فرو رفتن در هرگونه باتلاق سیاسی همت بگمارند.

 از رهبران حزب به‌ویژه شخص رفیق محمد داوود راوش مصرانه تقاضا دارم تا بر فیصله دارالانشای حزب مبنی بر حمایت اش از تکت انتخاباتی تیم اشرف غنی تجدید نظر نموده و اجازه دهد تا حزب با قامت افراشته، سربلند، دامان پاک و دستان مقدس به مبارزات سیاسی و رهایی بخش ادامه دهد!

 در وضع فعلی با توجه به ترکیب و ماهیت تکت‌های انتخاباتی و همسوی سیاسی، فکری و اندیشه‌یی تکت‌های موجود و به خاطر تحکیم پایه‌های وحدت در داخل حزب، بهتر است تا حزب ما از فرورفتن در جاده‌های اشتباه آمیز بپرهیزد.

 ما باید به ندای تاریخ لبیک گفته و در راه اتحاد و همبستگی همه نیروهای ترقی‌خواه و وطن‌پرست در چهار چوب جبهه ملی همت گماشته و نگذاریم تا دستآوردهای ما درین عرصه باانگیزه حمایت ازتیم انتخاباتی رییس جمهور غنی قربانی گردد.

 زنده باد آزادی ترقی و استقلال کشور! 
زنده باد وحدت و همدلی و همبستگی خلق‌های افغانستان! 
زنده باد افغانستان! 

 

 حافظ وظیفه تو دعا گفتن است ولی

 در بند آن مباش که شنید یا نشنید

 

(حافظ)

 با احترامات فائقه

  سید اکرام پیگیر