به تاریخ 11 فبروری 2019 جولیان اسانژ مؤسس سایت ویکلی لیکس توسط پولیس انگلستان در شهر لند ن، با حمله غیرانسانی تجاوزگرانه به سفارت اکوادور به‌زور و با رفتار بی‌نهایت خجالت آوری ضد بشری دستگیر و زندانی شد. جولیان اسانژ به خاطر افشا گری‌های جنایت‌کارانه دستگاهی جاسوسی و رهبری دولت امریکا را که در خاورمیانه، افغانستان و سایر نقاط جهان توسط نیروهای نظامی خود انجام داده بود افشاء و به جهانیان ابلاغ نموده که این عمل باعث عدم رضایت و برآشفتگی لجام گسیخته مقامات امریکایی شده، و مورد پیگرد پولیس امریکا قرار گرفت. اسانژ از سال 2012 در سفارت اکوادور به حیث پناهنده خود را تسلیم و تا زمان گرفتاری در آنجا به سر می‌برد. گرفتاری وی بنا بر اظهارت ریس جمهور اکوادور، نسبت خلاف رفتاری اسانژ از شرایط پناهندگی بوده که، باید از سفارت اکوادور در لندن اخراج گردد. این موضوع به سمع مقام‌های امنیتی لندن رسیده و اقدام به دستگیری آن نمودند. علت این امر ناشی از افشای «فساد مالی» لنین موران ریس جمهور اکوادور از جانب ویکی لیکس بوده است.

 ویکی لیکس بنا بر افشا گری اسناد قتل‌های زنجیری و غیرقانونی در کینا، وضعیت اسیران ارتش امریکا در زندان گوانتانامو مورد غضب رهبران امریکا و کاسه لیسان حلقه به گوشش در جهان قرار گرفت. همچنان اسانژ اسناد جنگ عراق و ویدیوی کشتار غیرنظامیان عراقی ذریعه چرخ بال‌های ارتش امریکا و جنگ افغانستان که اکثرن محرمانه بود در 28 نوامبر 2010 به مجله هفتگی اشپیگل، نیورک تایمز، گاردین لوموند و پخش شنودهای غیرقانونی دیپلماتیک با اسناد نشر کرده بود متهم است.

 بر این اساس کشور سویدن با توطیه به‌اصطلاح آزار جنسی و ایالات امریکا نسبت نشر «اسناد محرمانه نظامی» خواستار استرداد ان به مقامانت امنیتی امریکا و یا سویدن شده بودند.

 این رویکرد مقامات امنیتی انگلیس نمایانگر نقض سریع و روشن حقوق بشر و آزادی بیان در مقابل اسانژ می‌باشد؛ و از طرف تمام نهادهای آزاد جهان محکوم و تقبیح شده است. جهان غرب بنا بر خصلت اقتدارگرانه استعماری خود همیشه «کور خود و بینای مردم بوده» و به اعمال خود وقع نمی‌کند. درجایی که نقص و یا نفع شان باشد بالای تمام حرمت و کرامت و ارزش‌های مدنی و انسانی اشخاص هنری و سیاسی پای گذاشته به بشیزه اهمیت قایل نمی‌شود. دموکراسی قلابی و شاخ‌دار که از جانب غرب به جهانیان پیشکش می‌شود واقعی نه بوده صرف توطیه ی برای اغفال اذهان مردم برای پنهان نمودن جنایات شان می‌باشد، تا هر جنایات را که منفعت آن‌ها تقاضا کند وارونه جلوه داده زیر نام آزادی پنهان می‌نمایند. درحالی‌که سرمایه‌داری امپریالیستی کوچک‌ترین ارادتی به «لیبرالیسم» نداشته و برای گسترش تسلط خود فریب کارانه خود را بانی جهان آزاد نامیده و درفش آزادی را به شکل دروغین و غیرواقعی علیه دیکتاتوری بلند کرده و می‌خواهد چهره استثماری و استعمار طالب و تجاوزگرانه و نژادگرانه خویش را برای کسب بیشتر سود و زر و جهالت پروری با توطیه و دسیسه بپوشاند.