درین جا می‌خوانید:

- دستپاچگی تمویل کنندگان تروریزم - نزدیکی چین با پاکستان

- نقش رسانه‌ها در دگرگونی‌های اجتماعی، سیاسی- اقتصادی و امنیتی افغانستان

- تشویش رسانه‌های غرب و نشرات داخلی مزدور

- تروریستان و جنایت‌پیشگان طالب و داعش (القاعده‌ی دیروز)

- ملأها و روحانیون کشور بمثابه ابزاری در دست خارجی‌ها

- وطن‌پرست ترین روحانی‌ای با عقلانیت مسلمان کشور، سخن می‌گوید

- می‌خواهند سرنوشت مردم مان را ملأهای پاکستانی در رأس آی اس آی رقم زنند

- نتیجه‌گیری

 

هدف از سفر هفت روزه‌ی ملأ امام مکه " شیخ خالد الغامدی " به پاکستان که گفته می‌شود بخاطر سرباز گیری برای جنگ یمن پیریزی شده است، در جنب این هدف، به نظر می‌رسد که تشویش و هراس سعودی و بادارانش از نزدیکی پاکستان با جمهوری مردم چین بوده که اخیرن تعهد سرمایه‌گذاری ملیاردها دالر را در پاکستان اعلام داشت. شیخ الغامدی برای جلب و خوشنودی پاکستان طی یک فتوایی چنین اعلام داشت:

"عملکرد جنگجویان طالبان و داعش اساس و توجیه دینی ندارد و آن‌ها از دایره اسلام خارج هستند.

الغامدی به صراحت اعلام کرده که جنگجویان طالبان و داعش از ترجمه آیات قرآن برای انجام اهداف شان سوءاستفاده می‌کنند".1

 

واکنش‌ها و تعابیر شگفت‌انگیز در مورد این فتوا:

 

حدود یک هزار ملأ و مولوی‌ای که از دایره‌ی خوردوبرد دالرهای بادآورده به ارگ همچو اعضای شورای نامنهاد عالی صلح کرزی که ملیون‌ها دالر را قورت کرد، طی سالیان متمادی به دورمانده بودند، به ابتکار شورای علمای کابل تجمعی را به حمایت از فتوای ملأی جماعت مکه شیخ الغامدی راه‌اندازی و طی بیاناتی از فتوای موصوف اعلام حمایت کردند. نی تنها که از فتوای موصوف حمایت کردند، بل حمایت بیدریغ خویش را از نیروهای مسلح کشور در سرکوب تروریستان طالب اعلام داشتند.

اما رسانه‌ها

رسانه‌ها بمثابه قدرت چهارم در هر کشوری نقش خود را ایفا می‌کند. اما در کشور عزیزمان رسانه‌های غربی نقش بسیار بزرگتری را تا کشورهای خودشان بازی می‌کند. رسانه‌های شنوایی غربی چون بی بی سی و صدای امریکا طی بیشتر از سه دهه نقش سخت مخربی را در مسایل افغانستان عهده‌دار بوده‌اند. چه در سال‌های 1980، و چه در سال‌های 1990. به ویژه در به پیروزی رسانیدن طالبان، بی بی سی گویی درفشدار جبهات جنگی آنان، پیشاپیش فتوحات ایشان در حرکت بود و گزارشاتی را بدست نشر می‌سپرد. چونانی که درین ماه‌های اخیر کلیه میدیای غربی در تبلیغ ورود نیروهای داعش (القاعده) در افغانستان تبلیغاتی را در شعاع وسیع انجام می‌دهند. به نظر می‌رسد که این رسانه هم با یک دایرکشن از یک منبع در ترویج تروریزم القاعده (داعش- جبهه نصرت، الشباب، بوکوحرام، طالب، سپاه صحابه وغیره...) مکلفیت خاصی را بدوش می کشند. حمایت از تند روی و بنیادگرایی را اخیرن از گزارشی در مورد فتوای ملأی مکه ی سعودی با صراحت می‌توان دریافت. و همچنان رسانه‌هایی داخل کشور که برضد بنیادگرایی و تروریزم رسالت خویش را انجام می‌دهند؛ در بازتاب دادن فتوای شیخ سعودی، روند کاری و مستقل بودن ایشان آشکار و روشن شد. چونانی که آقای دکتر سپنتا مشاور امنیت ملی پیشین طی مصاحبه‌ای تذکر داده بودند که خارجی‌ها به ما اجازه نمی‌دهند تا نام طالبان را که مرتکب جنایت می‌شوند بگیریم، رسانه‌های مزدور نیز با همه ادعاهای مستقل بودن، با مکلفیتی که دارند، درین مأمول کوشا و گوش به فرمان می‌باشند. بدون حلقه‌ی گوش.

اصل فتوا:

"عملکرد جنگجویان طالبان و داعش اساس و توجیه دینی ندارد و آن‌ها از دایره اسلام خارج هستند.
الغامدی به صراحت اعلام کرده که جنگجویان طالبان و داعش از ترجمه آیات قرآن برای انجام اهداف شان سوءاستفاده می‌کنند".

 

اکنون کوتاه و مختصر به استخراج و مقابله‌ی گزارشات رسانه‌های " نامدار" می‌پردازیم

  

بی بی سی:

 بی بی سی در گزارشی خود از فتوای شیخ سعودی در پاکستان، نام طالبان را کاملن از فتوا حذف کرده است:

" خطیب مکه اخیراً فتوا داده که گروه‌هایی مثل داعش و دیگر جریان‌هایی که دست به انسان کشی می‌زنند "از دایره اسلام بیرونند"

او گفته است که گروه‌هایی که انسان‌کشی می‌کنند از حلقه اسلام خارج‌اند و آن‌ها را از جمله "خوارج" عنوان کرد.3

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2015/04/150430_k03_ullema_gatherin_kabul

 

رادیوهای آزادی و فردا- اصلن در مورد تجمع یکهزار نفری ملاها به حمایت از نیروهای امنیتی در کابل تاکنون گزارشی را به نشر نرسانیده‌اند.

صدای امریکا در نشر خبر خود نام طالب و داعش، هردو را از فتوای خشن در برابر تروریزم طالبانی و داعشی حذف نموده است:

" همایش عالمان دینی همچنان از فتوای شیخ خالد الغامدی امام و خطیب کعبه در مورد تلفات غیرنظامیان ابراز حمایت کردند. خطیب کعبه چندی پیش فتوا داد که کشتار غیرنظامیان و انجام حملات انتحاری حرام است".4-5

باختر، آژانس خبررسانی رسمی دولت:

آنچه تعجب‌برانگیز می‌نماید، خبر گذاری رسمی کشور خبر را دقیق به دست نشر سپرده است.

این در حالیست که جناب اشرف غنی طی سفر اخیر خویش در هند به طالبان چراغ سبز نشان داده و شمولیت ایشان را در سیستم سیاسی کشور اعلام داشته‌اند، جالبتر اینکه وزارت داخله ی حکومت رییس‌جمهور غنی، اعلام داشت که سال پیش رو، فصل مرگ طالبان است6

http://jomhornews.com/doc/news/fa/65275/

 

 شماری از علمای دینی امروز ضمن همایش در کابل از نیروهای امنیتی اعلام حمایت کردند
به گزارش آژانس باختر، جمع کثیری از علمای دینی امروز ضمن حضور در مسجد جامع عبدالرحمن در کابل که بزرگترین مسجد پایتخت است از نیروهای امنیتی کشور اعلام حمایت کردند.
همچنان این علما از گفته‌های اخیر خالد الغامدی امام کعبه که داعش و طالبان را از دایره اسلام خارج دانسته است حمایت کردند.

الغامدی اخیراً در مصاحبۀ با شبکه تلویزیونی جیو پاکستان به صراحت گفت که داعش و طالبان عامل قتل مسلمانان، انفجار و انتحار اند و عملکردشان را با اسلام ربط می‌دهند درحالی‌که این عملکرد آن‌ها خارج از دایره اسلام است.

شرکت‌کنندگان همایش امروز، ضمن آنکه گفته‌های شان را با گفته‌های الغامدی یکسان خواندند از نیروهای امنیتی خواستند تا آنانی را که صلح امر خداوندی را نمی‌پذیرند بل به کشتار مسلمانان و انسان‌های دیگر آن هم در پرده القاب و شعارهای قلابی ادامه می‌دهند ایستاده شوند و علمای دینی از آنان حمایت می‌کنند زیرا آنانی که صلح را قبول ندارند باید نابود شوند تا زمینه کار و زندگی در فضای اخوت اسلامی برای شان مساعد شود.

شرکت‌کنندگان این همایش همچنان از دولت افغانستان خواستند تا در تجهیز نیروهای امنیتی تلاش بیشتر کند و برای مصئونیت و معیشت شان کار زیاد تر صورت گیرد.

آنچه جالبتر می‌نماید، سایت رسمی افغانستان، باختر برای بار اول بر ضد تروریزم بصورت روشن و آشکار سخن گفته فتوا را نیز طوری که اعلام شده بدون تحریف و تصرف به دست نشر رسانیده است.

 

اما سایت پژواک؟!

 آژانس خبررسانی پژواک با خوش‌خدمتی بیشتر به حامیان پروژه‌ی طالبی، حتا چرب تر از سایت‌های غربی یا سیاست سایت‌های رادیو کاکاجان (بی بی سی، آزادی و صدای امریکا...) در خدمت آن‌ها قرار دارد. از فتوای ملأی مکه، حمایت گردهمایی از نیروهای امنیت ملی و جنایات طالب و داعش که محتوای اصلی سخنان ملأها و روحانیون در کابل بود، کاملن تذکری نداده است.

پژواک سایتی که یکی از رسانه‌های پیش‌قراول و دارای امکانات بسیار وسیع میدیایی چه در ارگ و چه در تمام نقاط افغانستان است! توجه شما را به گزارش آن از گردهمایی و فتوای شیخ سعودی معطوف می‌داریم:

شورای علمای کابل: جنگ جاری در کشور سیاسی است و باید به آن پایان داده شود

 

کابل (پژواک،١٠ ثور ٩٤): علمای دین در کابل، ضمن سیاسی خواندن جنگ کنونی در کشور، اعلام کردند که کشتن مسلمانان از سوی یک دیگر خلاف اسلام است و از همین رو طرف‌های درگیر هر چه زودتر صلح را بپذیرند.

این گردهمایی امروز پنج‌شنبه با حضور اعضای شورای علمای کابل در مسجد عبدالرحمان در مرکز شهر برگزار شد و شرکت‌کنندگان حمایت خود را از فتوای اخیر امام مسجد کعبه معظمه که جنگ مسلمانان در برابر همدیگر را ناروا دانسته بود، اعلام کردند.

مولوی عبدالبصیر حقانی، رئیس شورای علمای کابل که در این گردهمایی شرکت کرده بود گفت که  ادامه جنگ کنونی در کشور خلاف موازین اسلامی است و باید به آن پایان داده شود.

وی گفت:" با این گردهمایی ما می‌خواهیم ظلم را نکوهش کنیم، کشتار و جنگی را که بین دولت و طالبان است یک جنگ سیاسی بوده و گروه‌های درگیر باید از کشتن یکدیگر دست بکشند بخاطر این که کشتن مسلمانان جواز ندارد."

حقانی افزود:" هر دو جناح (جوانب درگیر) مسلمان هستند و (مخالفان مسلح) باید از کشتن افراد ملکی و مسلمان کشی دست بکشند و به پروسه صلح بپیوندند."

رئیس شورای علمای کابل از دولت خواست تا با اعطای صلاحیت به علمای دین، زمینه نقش‌آفرینی آنان را در تأمین صلح فراهم کند.

عزیز الله مصلح، امام مسجد شیرشاه سوری کابل نیز گفت که شرکت‌کنندگان در این نشست از دولت حمایت می‌کنند و صدای آنان، صدای صلح، عدالت و توقف جنگ است.

وی گفت:" تا هنوز برای علماء نقش عمده‌ای داده نشده است تا آنان بتوانند در حل  ناهنجاری‌های کشور نقش داشته باشند."

به گفته مصلح، دولت باید زمینه تأمین صلح را فراهم کند و درعین‌حال، طالبان نیز به صدای صلح که با معیارهای اسلامی برابر است لبیک بگویند.

مولوی عطاءالله فیضانی از دیگر اعضای این شورا نیز گفت که حمله‌های اخیر از جمله حادثه بدخشان که در آن شماری از سربازان اردوی ملی و پولیس به قتل رسیدند و حتی در جلال‌آباد که در آن مردم زیادی جان باختند، قابل‌تحمل نیست.

وی با دسیسه خواندن این رویدادها، افزود:" تعدادی از افراد به نام عالم دین در اطراف رئیس‌جمهور گرد آمده‌اند و به وی مشوره‌های غلط می‌دهند."

فیضانی از رییس‌جمهور خواست که بر ضد ظلم مبارزه کند و ضمن آزاد کردن زندانیان سیاسی،  در شورای عالی صلح نیز تغییر بیاورد و با جایگزین کردن علماء و جوانان مخلص در این کمیته، برای تأمین صلح در کشور گام‌های بزرگتری بردارد.

دولت افغانستان در شش ماه گذشته تلاش‌های زیادی را برای جلب حمایت کشورهای همسایه و منطقه برای تشویق طالبان به آغاز مذاکرات صلح روی دست گرفته است اما طالبان تا اکنون به این تلاش‌ها واکنش مثبت نشان نداده‌اند.7

شیوه‌ی نشر چنین گزارش در مقایسه با سایر گزارش‌های رسانه‌های داخلی جدن قابل تأمل است.


لینک (حقیقت) : شورای علمای کابل: جنگ جاری در کشور سیاسی است و باید به آن پایان داده شود


بیش‌ترین سایت‌های داخل کشور در گزارش‌های خویش فتوا را بصورت دقیق نشر کرده‌اند. از جنایات طالب و داعش تذکراتی داشته‌اند.

 

اکنون به واکاوی و کنکاش سخنوران در گردهمایی مسجد عبدالرحمان می‌پردازیم. جالب‌ترین نشر گزارش خبری در سایت صدای امریکا بوده که به تجزیه و تحلیل مختصر و کوتاه آن می‌پردازیم:

"صدها عالم دینی افغان در یک همایش بزرگ در مسجد عبدالرحمان کابل، جنگ موجود در افغانستان را عاری از صبغۀ شرعی و یک جنگ سیاسی خواندند."

صدها عالم دینی بعد از 15 سال چطور بیدار شده و فهمیدند که جنگ افغانستان یک جنگ سیاسی است. بدون تردید با استشاره و پلان شده چنین اظهاراتی از طریق عالمان دینی بیرون می‌شود.

"عطاالله فیضانی عضو شورای ولایتی و عالم دینی از کابل گفت که در جنگ کنونی افغانستان از هر دو طرف مسلمانان کشته می‌شوند. او افزود که این کشتار هیچ صبغۀ شرعی نداشته و یک نبرد سیاسی می‌باشد."

این عالم دین ما هنوز هم در خواب است و از برنامه‌های خونین آی اس آی بیخبر. شاید تا هنوز از ریشه و منشه این کُشتار ویرانی چیزی نمی‌داند. و یا خوب هم می‌داند.

"همایش عالمان دینی همچنان از فتوای شیخ خالد الغامدی امام و خطیب کعبه در مورد تلفات غیرنظامیان ابراز حمایت کردند. خطیب کعبه چندی پیش فتوا داد که کشتار غیرنظامیان و انجام حملات انتحاری حرام است."

برای اینکه نزدیک شدن جمهوری خلق چین با پاکستان و سرمایه‌گذاری چین، لرزه بر اندام حامیان شیخان حوزه‌ی خلیج‌فارس انداخته است و باییست تغییراتی در مورد رونما گردد.

"عالمان دینی همچنان از طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت افغانستان خواستند که از جنگ دست کشیده و به روند صلح بپیوندند. آنان همچنان از حکومت خواستند تا به علمای دینی در شورای صلح سهم بیشتر داده شود."

این متن در هیچیک از گزارش رسانه‌ها بازتاب نیافته است و در حمایت از طالبان مزدور کشف شده است.

"مولوی عبدالبصیر حقانی رئیس شورای علمای کابل در صحبت با تلویزیون آشنا استدلال کرد که عالمان دینی می‌توانند به سادگی با مخالفان مسلح حکومت وارد مذاکره شوند و آنان را قناعت دهند."

رسانه‌های غربی چونانی که وزرا و روئسا را در افغانستان عزل و مقرر می‌کنند، ملأهای مزدور را نیز می‌خواهند با نقش برازنده معرفی دارند.

"آقای حقانی گفت "می‌توانم به پاکستان بروم، مولانا سمیع الحق را قناعت دهم، مولانا فضل رحمان را قناعت دهم، زیرا در آنجا درس خوانده‌ایم و از روش‌ها و گفتار آنان آگاهی داریم."

غرب با افرادی چون حقانی می‌خواهد دفتر سرنوشت ملت مان را بدست ملأهایی چون سمیع الحق و مولانا فضل رحمان حامیان سر به کف طالبان و نوکران حلقه به گوش آی اس آی بدهد.

"عالمان دینی افغانستان در مورد جنگ روان در آن کشور هم نظر نبوده و شماری از عالمان به ویژه آنانی که در بیرون از افغانستان به سر می برند، همصدا با طالبان جنگ روان را بر خلاف "اشغال خارجی" رسالت دینی خویش می‌دانند."

اکثر این عالمان با شاخه‌های استخباراتی کشورهای مختلف رابطه دارند که میدیای مزدور و معلوم‌الحال نظریات ایشان را پیوسته بازتاب می‌دهند.

"از سوی دیگر شورای سرتاسری عالمان دینی افغانستان که مرکز آن در کابل می‌باشد نیز مذاکره و مصالحه را یگانه راه حل جنگ روان در کشورشان می‌دانند."

این یگانه نسخه‌ی آفریدگار اصلی پروژه‌ی طالبان است که به نوکری کرزی و اشرف غنی احمد زی و سایر نوکران معلوم‌الحال و نامرئی در کشور، پشتیبانی حمایت و تحقق می‌یابد.

"محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در زمان مبارزات انتخاباتی خود همواره وعده داده بود که فاصله میان منبر و ارگ را کم خواهد کرد. پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی عالمان در چندین مورد سیاست دولت را توجیه کرده و به حمایت از آن صدای رسا بلند کرده‌اند."

بلی... اشرف غنی از سالیان متمادی نسخه‌ی کم ساختن فاصله ارگ با منبر را بدست آورده بود. زیرا با منبر نشینان می‌توان به سادگی کنار آمد. منبر نشینانی که همه بدون چون و چرا از ایشان اطاعت می‌کنند. همین منبر نشینان هیچگاهی تجمعی را برای محکوم کردن کُشتار هموطنان راه‌اندازی نکردند؛ اما بخاطر امضای قرارداد امنیتی با امریکا، با گردهمایی بزرگی در کابل فتوا دادند که افغانستان باید قرارداد امنیتی را با امریکا امضا کند. زیرا این قرارداد به نفع کشور است.

"حدود چهار ماه پیش نیز عالمان دینی و روحانیون افغانستان در یک گردهمایی بزرگ حمایت خود را از نیروهای امنیتی افغان اعلام کردند."

با عملیات گسترده‌ی انتحاری و کُشتار و سنگسار و و، آتش زدن مکاتب، ترورها و انفجارات عدیده و به ویژه حادثه شبخون در یکی از پوسته‌های سرحدی ولسوالی گوشته‌ی ولایت ننگرهار که جان تعداد کثیری از مدافعین وطن را گرفت، شاید از سر ناگزیری و یا استشاره‌ای این گردهمایی تشکیل شده باشد. 

اما اظهاراتِ مردمی و انسانی و اسلامی، با وجدان و ضمیر بیدار و روشن از عالم گرانمایه، گرانقدر و وطن‌پرست جناب غوری بود که به گونه‌ی تکرار احسن می‌خواهم آن را برای بار دگر درین جا به توجهی شما برسانم:

اما فتوای یک عالم دین هموطن‌مان که سخت انسانی و بشری است:

عبدالقادر امامی غوری، عضو پیشین ولسی‌جرگه و عالم دینی  می‌گوید که مخالفین مسلح دولت "مفسد فی‌الارض"" واجب القتل" بوده و مذاکره با آنان مخالف موازین شریعت است.

او گفت:"هر کسی که کشتن انسان‌های بیگناه، زنان، اطفال، مأمورین و عساکر دولت را حلال بداند، مفسد فی‌الارض است، زیرا قیام در مقابل دولتی که از طرف مردم بر اساس بیعت آماده باشد، قیام نبوده و اسلام آن را بغاوت می‌داند."

او علاوه کرد که در تاریخ اسلام هیچ حکومت اسلامی با "باغی‌ها" صلح نکرده است و اگر حکومت افغانستان با مخالفین تقاضای مذاکره را نماید، خلاف اوامر شرعی عمل کرده است.8

http://www.darivoa.com/content/afghanistan-ulama-taliban-fight-pakistan/2743047.html

نتیجه‌گیری:

مشکل افغانستان یک مشکل منطقوی نه، بل یک مشکل فرامنطقوی و بین‌المللی می‌باشد. این مشکل با ملابازی که در دست غرب قرار دارند، راه حلی ندارد.

تقویت نیروهای پیشین القاعده و حزب اسلامی و طالبان را که می‌خواهند بنام داعش معرفی کرده و قرارگاه و مرکز آنان را در افغانستان ایجاد کنند، یک برنامه‌ی بیهوده و میان‌تهی است. زیرا در به راه‌اندازی چنین پروژه‌ای، نقش ابر قدرت‌های منطقوی در نظر گرفته نشده است. آنان‌اند که این پروژه را محکوم به شکست می‌کنند.

آن به اصطلاح عالمانی که میگویند نزد عالمان پاکستانی می‌روند، تا صلح را در کشور برقرار کنند. نسخه‌های باداران را در دست دارند؛ بیخبر ازین که آن مولاناهای پاکستانی عضویت استخبارات پاکستان را دارند.

جناب اشرف غنی سیاست و حساسیت منطقوی را هنوز نتوانسته است درک کند. ایشان همان نسخه‌ی چند سال پیشی را که برایش سپرده‌اند، با دنیای همان نسخه‌ی ناکارآمد بسر می‌برد و و از الطاف بی پایان حامیان خویش که او را با ملیون‌ها رای جعلی در حاکمیت کشور گماشتند، از سفر های کوردنت شده بوسیله ی باداران کیف و لذت می‌برد... در دست دارند

چه باید کرد؟

وقتی ملأها خود می‌گویند که موضوع و مشکل افغانستان یک موضوع سیاسی است، پس چه کسی می‌تواند به آن وارسی نموده و راه حل دقیق آن را پیشکش نماید؟

پس به اصطلاح معروف وطنی باید گفت که:

"ترکانی د بیزو کار نه دی"

سیاست، سیاست‌گذاری و سیاستمداری کار ملأها نیست.

من منحیث شاگرد مکتب دیپلوماسی که از همین عنوان به کرات به جناب حامد کرزی طی سالیان متمادی پیشنهاداتی داشته‌ام، و آن پیش‌بینی ها کاملن برجسته و دقیق از آب بیرون شده، اما جناب کرزی وظایفی اصلی خویش را انجام داده‌اند؛ نه برای کشور و مردم.

به قول دوست عزیز و همکار پیشینم جناب وحید وحیداله کارشناس ارشد در منازعات منطقوی و بین‌المللی - که ساعاتی زیادی را برای برون‌رفت ازین منگنه‌ی طالبی و بنیادگرایی و تروریزم باهم صحبت کرده‌ایم، مادر مشکل را باید دریافت. که از نظر ایشان پاکستان و بصورت اخص سازمان جهنمی پاکستان است. اما من می‌خواهم اضافه نمایم که این مشکل را ژرف‌تر با حامی و بنیان‌گذار اصلی پاکستان می‌توان مطمح نظر داشت و به بررسی گرفت. ملأها و روحانیون در صورتی می‌توانند به این مشکل برسند که اندوخته‌های در علوم تاریخ سیاسی جهان، تاریخ دیپلوماسی، حقوقی مدنی، حقوق بین‌الدول، روابط بین‌المللی، جغرافیای سیاسی یا جیوپولیتیک، اقتصاد و استخبارات داشته باشند. حل منازعه افغانستان، حل منازعه‌ی منطقوی و جهانی است. و به کارشناسان و متخصصان مجرب و کارکشته در عرصه علوم فوق‌الذکر نیاز دارد. که خوشبختانه افغانستان در خارج و داخل کشور این امکانات را دارا می‌باشد.

 

پایان

 

ثور 1994