کرزی استاد صباح منافع خانواده گی

 

 

 

 

«به قول شاعر و نویسنده، به من توصیه می‌کنند و می‌گویند: ازخوشی و خنده بنویس ...

زیرا نوشته‌هایت درد دارند! و من به یاد ِمردی می‌افتم،

که با گیتارش، در ایستگاه بس خیلی مست و شاد می‌نواخت...

اما با چشمانی ِاشک آلوده و تر...!»

در قندهار، هلمند، ننگرهار، زابل و غزنی مانند نقاط دیگر افغانستان، کودکان و زنان و مردان بی‌دفاع قربانی می‌شوند و درست در چند قدمی آنان باند گسترده‌ی فساد، اختلاس، تولید و قاچاق مواد مخدر و آدم ربایی در حلقه‌ی اطرافیان و خانواده‌ی کرزی فربه‌تر می‌شد. مقامات محلی در زد و بند با خانواده‌ی کرزی از هیچ کوششی برای چوروچپاول مردم دریغ نمی‌کنند. یک رسانه‌ی کانادایی بخش‌هایی از فساد و چوروچپاول کلان میان خانواده و اطرافیان حامد کرزی را فاش کرد که گرچه تنها بخشی از غارت را تشریح کرده اما نشان دهنده‌ی این است که چگونه دزدان در دستگاه فاسد حامد کرزی بر گرده‌ی مردم سوار شدند و حامد کرزی همچنان به‌دروغ گویی‌های خود ادامه می‌دهد. در گزارش رسانه‌ی کانادایی آمده است که بین سربازان، دیپلمات‌ها و امدادگرانی که در افغانستان زندگی می‌کنند، یک مشکل وجود دارد و آن این است که شهامت ابراز ندارند؛ اما این بین مردم عادی افغانستان موضوعی روزانه است که فساد عمیقاً بین حکومتی که در پشت سر آن غرب است و مقامات گماشته شده‌ی آن ریشه دارد. در قندهار قوماندانی امنیه یک ولسوالی به صدوپنجاه هزار دالر آمریکایی خرید و فروش می‌شود. مردم برای اینکه بتوانند آسوده از گزند مأموران در ولایات عبورومرور کنند، ناچارند پول‌های هنگفتی بپردازند. تعداد زیادی به دلیل نپرداختن باج زندانی و لت و کوب شدند. هزاران تن از نظامیان دولتی که از دولت معاش دریافت می‌کنند به خدمت شخصی قاچاقچیان بین‌المللی شناخته شده‌ی هرویین درآمده‌اند و قاچاقیان کاملاً آسوده کار خود را پیش می‌برند. برخی از مقامات دولتی صدها میلیون دالر پول بادآورده بدست آورده‌اند که یک نمونه‌ی آن اسدالله خالد والی قندهار است که در شکنجه‌ی افراد دست دارد. تعدادی از وزرای کابینه‌ی حامد کرزی نیز شامل این افراد اند.

یکی از افراد مهم و کلیدی که در حقیقت او امور قندهار را اداره می‌کرد، احمد ولی کرزی است. در یک سند مهم حکومت آمریکا که توسط شبکه‌ی ای بی سی فاش شد، از او به‌عنوان محوری‌ترین کسی یاد شده که در کار قاچاق هرویین و تریاک است. منابع غربی می‌گویند این امری عادی شده است که از صادرات و واردات به شمول قاچاق مواد مخدر، مقامات محلی بیست درصد کمیشن دریافت کنند. این به معنای آن است که سالانه صدها میلیون دالر به جیب والیان از این رهگذر می‌رود که بالغ بر هشت‌صد میلیون دالر می‌شود. این در حالی ست که بسیاری از خانواده‌ها درآمدی کمتر از یک دالر در روز دارند. در کنار این راه‌های مختلف دیگر برای اختلاس وجود دارد. در یک مورد دیگر نظامیان آمریکایی کشف کردند که در یکی از ولایات شرقی از معاش سه هزار و سه صد تن از سربازان تنها به یک سوم آنان معاش پرداخت شده و بقیه مستقیم به جیب مقامات نظامی و سیاسی محل رفته است. تمویل کنندگان غربی برنامه‌ی محو کشت خشخاش راه‌های مختلفی را برای محو آن طراحی کرده‌اند. مقامات انگلیسی می‌گویند اسدالله خالد پولی را که باید به افراد مشخصی برای کنار گذاشتن کشت خشخاش می‌داد، به افراد دیگری داده است.

ارتباط نزدیک حامد کرزی با برخی جنگ سالاران و رهبران غیرقابل اعتماد و برخی از اعضای خانواده‌ی وی یکی از مشکلات شناخته شده‌ی بزرگ از سال دوهزارچهار که رییس جمهور شد می‌باشد. یک مقام بلندپایه‌ی انگلیسی می‌گوید این بزرگ‌ترین مشکل ماست، حتا بزرگ‌تر از طالبان، بزرگ‌تر از فقر.

این رسانه‌ی کانادایی در ادامه می‌نویسد که تابستان سال گذشته حاجی ظاهر فرمانده پولیس سرحدی ننگرهار محموله‌ی صد و بیست و سه و نیم کیلویی هرویین را بدست آورده بود اما بدون کدام کاری آن را رها کرده بود.

به همین شکل اسدالله وفا والی سابق هلمند که پس از سال‌ها با فشار بین‌المللی بر کرزی برکنار شد، از تدارک و قاچاق محموله‌ی بزرگ مواد مخدر سود سرشاری برده است. وفا به یک وظیفه دیگری در دفتر حامد کرزی گمارده شد. داستان فساد و اختلاس حلقه‌ی اطراف حامد کرزی تمامی ندارد.

شبیه فشاری که اکنون از طرف حکومت کانادا برای برکناری اسدالله خالد والی قندهار اعمال می‌شود، پنج سال پیش باعث برکناری گل آغا شیرزوی از همان سمت شد. این رسانه‌ی کانادایی می‌افزاید، بسیاری از مشکلات اختلاس و فساد به زمانی برمی گردد که در جنگ علیه طالبان در سال دو هزار و یک میلیون‌ها دالر از طرف ارتش ویژه‌ی آمریکا و سازمان استخباراتی آن به عاملانی مانند گل آغا شیرزوی داده شد و پس از بیرون راندن طالبان از قدرت، این عاملان دوباره در حکومت افغانستان سهیم شدند. ضرار احمد مقبل وزیر داخله به این رسانه‌ی کانادایی گفته است که حامد کرزی حکمی را به تمام ادارات فرستاده که از تحقیق درباره اعضای خانواده‌ی وی چشم پوشی کنند.

با این حال هیچ‌کدام از مقامات قضایی افغانستان حاضر به تحقیق در این مورد نشده‌اند. دلیل آن بسیار واضح است. مقامات قضایی افغانستان از حلقه‌ی اطراف کرزی بوده و خود در فساد دست دارند.

مطیع الله خان فرعون جنوب کشور

 

مطیع الله خان به گفته خودش قبل از حاکمیت کرزی دریور بود.

  مطیع الله خان، قوماندان پولیس ارزگان و یکی از اساسی‌ترین پایه‌های قدرت در جنوب او افزون برسمت دولتی، یک گروه مسلح سه هزار نفری دارند و میلیون‌ها دالر را از طریق محافظت از کاروان‌های تدارکاتی ناتو به دست می‌آورد. مطیع الله خان قبل از سال ۲۰۰۱ به گفته خودش دریور بود د اما در ظرف سال‌های حکومت کرزی از حاکمیت ولایتی هم نیرومندتر شد و در میان برخی از حلقات داخلی و خارجی به امپراطور و فرعون ارزگان شهرت یافت. ناتو نیز گزارش‌های مبنی بر سرو کار داشتن او با قاچاقچیان مواد مخدر و طالبان را به‌کلی کنار گذاشت. مطیع الله خان درواقع همه کاره این ولایت بود؛ اما او چگونه به این همه قدرت دست یافت؟

 کار اصلی و بزرگ‌ترین راه پول به دست آوردن او تأمین امنیت شاهراه قندهار - ترینکوت بود که کاروان‌های ناتو در آن رفت‌وآمد می‌کرد. به گفته منابع نزدیک به مطیع الله، او ماهانه ۲.۵ میلیون دالر از بابت محافظت کاروان‌های تدارکاتی ناتو به دست می‌آورد. خودش می‌گفت او پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ تماس خود را با آمریکایی‌ها شروع کرد. چند سال بعد، قوماندان پولیس شاهراه در ولایت ارزگان شد. خانواده جان محمد خان از محبوبیت و احترام خاصی نزد کرزی برخوردار بود. کرزی از مهمان خانه او به ارگ ریاست جمهوری رسید. کرزی با رسیدن به قدرت او را والی ارزگان مقرر کرد. او در سال ۲۰۰۹ رئیس کمپین انتخاباتی کرزی در ولایت ارزگان را پیش برد.

 روزنامه نیویارک تایمز در شماره روز ۵ جون ۲۰۱۰ نوشت که بر اساس یکی از گزارش‌های اطلاعاتی که برای فرماندهان ارشد آمریکایی تهیه شده، اسامی شماری از همکاران احمد ولی کرزی فهرست شده‌اند که متهم به دست داشتن در تجارت تریاک هستند. به نقل از این روزنامه، در این گزارش از مطیع الله به‌عنوان یکی از متهمان یاد شد.

 عبدالحکیم منیب و اسدالله همدم دو تن از والیان ارزگان یکی پی دیگر از سمت این ولایت کنار رفتند. مطیع الله خود والی مقرر و برطرف می‌نماید او می‌گوید- اسد الله همدم کمونیست بود اینجا نگذاشتم کار کند و من به‌جایش حاجی خدای رحیم، معاون ولایت را سرپرست تعیین کرده‌ام. از حاجی خدای رحیم معاون و سرپرست این ولایت نیز می‌گوید من کاره نبودم و دهقانی می‌نمودم که مطیع الله خان مرا والی ساخت. بلی من دهقان هستم. امسال نیز گندم، جواری و ماش کاشتیم. مطیع الله با میلیون‌ها دالری که از ناتو دریافت می‌کرد و با پشتوانه آمریکایی‌ها و کرزی به نیرومندترین نیروی سیاسی و اقتصادی در منطقه تبدیل شد. مطیع الله مانند عطا محمد نور مالک میلیون‌ها و حتا گفته می‌شود میلیارد دالر است.

 مطیع الله، فقط وابسته به تجارت و حلقه قدرت کرزی ها نبوده و از آن فراتر می‌رود. او رابطه تنگاتنگی با نیروهای آمریکایی و استرالیایی مستقر در ارزگان داشت و افراد مسلح او با نیروهای ویژه آمریکایی در مبارزه با طالبان همکاری می‌کرد. فرماندهان ناتو نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفتند که برای انتقال کاروان‌های خود از مناطق پر خطر راه دیگری ندارند و ناچارند به مطیع الله و افراد دیگری مانند او پول پرداخت کنند.

 بلی! مطیع الله خان قدرتمندترین مرد ولایت ارزگان و نزدیک‌ترین فرد ازلحاظ قومی و سیاسی به کرزی. همه این چهره‌ها وابسته به کرزی و حلقه تجارت، قدرت و نفوذ کرزی ها در جنوب افغانستان هستند. و سرانجام مطیع الله خان، قوماندان پولیس ارزگان و یکی از اساسی‌ترین پایه‌های قدرت در جنوب دریک حمله انتحاری در کابل کشته شد.

 ادامه دارد ...