برباد رفت

 

تاریخ و فرهنگ مان بر باد رفت
هستی و مستی‌مان بر خاک رفت
کاوه و آرش همان‌جا خاک شد
نام محمود و میرویس پاک شد
چشم قانون و دولت را دود گرفت
چوکی ها را آدم محدود گرفت

 جاده‌های کابل ما برباد شد

 کوچه کوچه شیرپور آباد شد...

 

آرزوها چه شد؟

 از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش

 زده‌ام فالی و فریاد رسی می‌آید.

 یکی از امیدهای خوابیده، آرمان‌های سرکوب شده، رازهای ناگفته، تصمیم خفه شده، آواز ساکت شده و صدای محکوم شده‌ی مردم مسلمان، متدین، فقیر، زجردیده، رنج کشیده، درد دیده، مظلوم، محکوم و درعین‌حال مفتخر، سربلند و غیور، صلح و آرامی بود که با اداره سهامی ع و غ به یاس مبدل شد.

 

دل من

 دل من خسته شد از بی‌قراری

 چمن‌ها زرد گشت از بی بهاری

 صدای زنگ چور خاموش نگردید

 خدایا تا به کی چشم انتظاری؟

 

اشرف غنی، چرا جنرال دوستم؟ لطفاً این را بخوان!

 اشرف غنی تو با گروپ خائین و جانیت و با ادعای پوچ و رذیلانه ایشچی چون کاسه آش داغ شده‌ای و درین کشور میلیاردها دالر به تاراج رفته است و ده‌ها انسان بی‌گناه وبی دفاع مانند شهدایی روشنایی قتل عام شده‌اند و اصلاً آب از آب تکان نخورد و تو ناجوانمردانه و نمک ناشناسانه دنبال معاون اولت که به‌زور و بازویش به تخت ارگ نشستی در پی توطئه هستی. من منشت نمونه خروار تعدادی از چپاولگران را مستند از قول معتبرترین روزنامه‌های کشوری که نان، معاش، حفاظت و رهبری‌ات را بدوش دارند معرفی می‌نمایم و امید که وجدان بیمارت تحریک شود.

 

قابل توجه لوی څارنوال

 فرید حمید اگر دنبال فساد، بی‌قانونی و بی‌عدالتی می‌گردی و من اینجا بزرگ‌ترین جنایتکاران را به تو آدرس داده‌ام و مبارزه را ازاینجا آغاز کن و در غیر آن بازی با ترکتباران دست به آتش زدن است و هرکه به تو این هدایت را صادر نموده است اشتباه بزرگی نموده است و در پایان بخوانید.

 

لوی څارنوالی ماجرای جدید خلق کرد

  لوی څارنوالی گفته است: امکان دارد به خاطر عدم همکاری جنرال عبدالرشید دوستم در پیوند به اتهام‌های احمد ایشچی بالایش، مقام معاون اول به حالت تعلیق در آید. وال‌استریت ژورنال گزارش داد: فرید حمیدی، گفته است: بر بنیاد قانون، شاید مقام جنرال دوستم به حیث معاون اول رییس جمهور به حالت تعلیق درآید. این تصمیم ممکن است به خاطر عدم همکاری جنرال دوستم در تحقیقات در مورد قضیۀ احمد ایشچی گرفته شود و معاون اول رییس جمهور در خانه‌اش زیر نظارت قرار گیرد؛ هرچند او گفته است که دوستم تا کنون در این زمینه مرتکب جرم شناخته نشده است.
این اظهارات پس از آن است که دادگاه سه بار حکم جلب معاون اول رییس جمهور را صادر کرده ولی او این حکم را نپذیرفته و اکنون بحث تعلیق مقام او نیز در میان کشیده شده است. در همین حال لوی څارنوالی حکم بازداشت ۹ تن از محافظان معاون اول رییس جمهور را نیز در پیوند به قضیۀ احمد ایشچی صادر کرده است.
پس از آن که محافظان جنرال دوستم سه بار حکم جلب دادگاه را برای حضور و پاسخ‌گویی در پیوند به قضیۀ ایشچی رد کرده‌اند، این دستور روز گذشته صادر گردیده است. این در حالی است که در پی اتهام احمد ایشچی، معاون پیشین حزب جنبش ملی به رهبری جنرال دوستم، همگان چشم به راه فیصلۀ نهایی در این زمینه هستند. اگرچه آزمایش‌هایی نیز از احمد ایشچی در طب عدلی و پایگاه نیروهای خارجی در بگرام صورت گرفت ولی تا کنون حکومت نتیجۀ این آزمایش‌ها را فاش نساخته است.

 

روند سبز یعنی رنگ دالر

 این دیگر کاملاً به یک قاعده تبدیل شده است وقتی یک مسئول از دفتر حکومتی برطرف می‌شود دارائی آن دفتر نیز مال خودش هست می‌تواند با خود ببرد، زمانی که امرالله صالح از ریاست امنیت ناملی طرد شد شش ملیون دالر پول اپراتیفی را با خود برد، و حالا انجوی روند سبز را ساخته است سبز به این خاطر که رنگ دالر سبز است. حالا از آن جمله شش ملیون چهار ملیونش توسط شخصی بنام خالد مالی یکجا با پول‌های دوران احمد شاه مسعود و دارایی‌های بی‌شمار عطا نور (چور) سرمایه گذاری تجارتی شده و ماهانه مفادش به صالح و عطا نور تحویل داده می‌شود.

 

چگونه کرزی با دزد دهان جوال گرفت؟

 روزنامه «گاردین» به تاریخ ۱۶ جون ۲۰۱۱ طی یک گزارشی در مورد قضیه «کابل بانک» فاش نمود که خلیل‌الله فیروزی در انتخابات دور دوم نزد کرزی آمد و به وی گفت که چه کمک کرده می‌تواند؟ کرزی هم او را با زاخیلوال فرد مورد اعتماد کرزی رخ کرد. زاخیلوال هم بدون کدام سند مبلغ ۴ میلیون دالر امریکایی را از نزد وی دریافت نمود. روزنامه از زبان فیروزی می‌افزاید که ما در مقابل این کمک ۴۳۰، ۰۰۰ حساب بانکی دولت را دریافت نمودیم که از این طریق ماهانه ۴ میلیون سود داشتیم. ولی سهم‌دار دیگر «کابل بانک»، فرنود می‌گوید که در کنار این پول، فیروزی مبلغ ۲۰۰ هزار دالر را به عمر زاخیلوال و ۸۰۰ هزار دالر را به عمر داوودزی نیز به شکل رشوت پرداخته‌ است. چون افراد شامل در این فساد در چوکی‌های بلند دولت لمیده‌اند، به این خاطر قضیه بعد از اندک سروصدا دفن شد.

 

کابل بانک راکیها چپاول نمودند؟

 در ۲۰۱۱، بوی فساد و مرداری «کابل بانک» بالا شد. سهم‌داران عمده این بانک به مقامات بلندپایه دولت کرزی جیره می‌پرداختند تا به آرامی و بدون بازخواست فعالیت کنند ولی مرحله‌ا‌ی رسید که بانک به شکست قطعی روبرو گردید. این رسوایی که همه جهان از آن خبر شد، دولت وابسته کرزی تنها با ذکر نام چند تن از سهام‌داران بدون محاکمه و پیگرد قانونی اکتفا نمود. سهام‌دارانی که از این بانک پول دریافت نموده بودند و تا امروز حساب آن تسویه‌ناشده مانده قرار ذیل اند:

 ۱- شیرخان فرنود ۵۰۴ میلیون دالر
۲- خلیل‌الله فیروزی ۶۶، ۹ میلیون‌دالر
۳- حصین فهیم (برادر قسیم فهیم) ۷۸ میلیون‌دالر
۴- گلهبار حبیبی ۳۹٫۷ میلیون ‌دالر
۵- عبدالغفار داوی (شوهر شکریه بارکزی) ۳۷ میلیون دالر
۶- محمود کرزی (برادر حامد کرزی) ۲۲ میلیون دالر
۷- هیوادوال ۱۵ میلیون دالر
۸- صوفی نثار ۱۴ میلیون دالر
۹- طاهر ظاهر ۱۱ میلیون دالر
۱۰- داوود نصیر ۹ میلیون دالر...

 

چشم وچراغ غنی چه کرد؟

 در ۳ اگست ۲۰۱۲، تلویزیون «طلوع» گزارش ویژه‌ای از دارایی‌های غیرقانونی عمر زاخیلوال، وزیر مالیه را به نشر رساند. در گزارش آمده که طی ۵ سال یک و نیم میلیون دالر امریکایی به حساب زاخیلوال از منبع نامعلوم واریز شده است. در ضمن گزارش‌هایی نیز از دست‌داشتن او در اختلاس‌های کلان پول در گمرک‌های کشور به نشر رسید. در پی این افشاگری‌ها، زاخیلوال با تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی کوشید خودش را پاک جلوه دهد و خود را خدمت‌گزارترین شخص وانمود کند. او این گزارش را مغرضانه گفت و افزود که تنها ۲۰۰ هزار دالر امریکایی را از «شرکت صافی لاندمارک» جهت کارزار انتخاباتی کرزی دریافت نموده‌است. با تشدید فشار رسانه‌ها بر او، وی نزد دیپلمات‌های خارجی رفته بغ زده گریست، قضیه همان‌جا خاتمه یافت و این فاسد تا کنون بر خزانه ملت تکیه زده‌است.

 

 ازمحرم اسرارکرزی چه می دانیم؟

 در ۲۵ اکتوبر ۲۰۱۰، نشریه «نیویارک تایمز» فاش نمود که عمر داوودزی جاسوس ایران در ارگ ریاست جمهوری است که ماه یک یا دو بار بکس‌های پرازپول را به این کشور انتقال می‌دهد. این منبع می‌افزاید پولی که ایران به افغانستان می‌دهد، رقم بسیار بالا است. کرزی هم تایید کرد که داوودزی ماه یک یا دوبار یک میلیون دالر را از ایران به افغانستان انتقال می‌دهد. بعد از این رسوایی ارگ بود که کرزی داوودزی را ارتقای مقام داد و ابتدا سفیر افغانستان در پاکستان و بعد وزیر داخله مقرر کرد.

 به تعقیب افشای جیره‌گیری ارگ ازایران، در ۲۹ اپریل ۲۰۱۳ نشریه «نیویارک تایمز» یک‌ بار دیگر فاش نمود که سی.آی.ای نیز به دفتر کرزی ماهانه یک مقدار زیاد پول بدون حسابدهی می‌پردازد. خلیل رومان، رییس سابق دفتر کرزی، گفت: «ما به این پول جنیات می‌گوییم. به شکل مخفی داخل می‌شود و به شکل محرمانه بیرون می‌رود.» گفته می‌شود این پول در بین جنایت‌کاران تنظیمی تقسیم می‌شود تا منافع امریکا را در این کشور حفظ کنند. این رسوایی هم پس از چند روز سر و صدا، بسیار ماهرانه زیر زده شد.

 

توته جگرکرزی کشوررا با چپاولش توته توته نمود

 محمود کرزی، برادر حامد کرزی، از جمله سران مافیا است که در قندهار زمین دولتی مربوط وزارت دفاع را غصب نموده‌است. زلمی زابلی در مصاحبه‌ای به تاریخ ۸ جنوری ۲۰۱۳ با «رادیو آزادی» گفت که محمود کرزی نیز بیش از ۲۰، ۰۰۰ جریب زمین را در قندهار غصب نموده که بیشتر آن ملکیت وزارت دفاع است. برادران کرزی بر این زمین‌های غصب‌شده شهرکی به نام «عینو مینه» ساخته و قرار است ۱۳۰۰۰ خانه مسکونی را در آن بسازد. این چپاولگر هم بدون تصفیه حساب با ملت مانند سایر برادران جنایت‌کارش عیش و نوش می‌کنند. وهم میلیونها دالرکابل بانک راچون قندوقروت نوش جان نمود. تولیدات فابریکه سمنت غوری رانیزبه یغمابرد.

 

یونس قانونی دالرهارا چون قانون سرقت نمود

 یونس قانونی وزیر پیشین معارف افغانستان به اختلاس ۲۵ میلیون دالر متهم است. او این پول را از بودجه دولت زد و بعد در کارزار انتخاباتی و مصارف شخصی صرف نمود. ملالی جویا زمانی در داخل پارلمان برای رسیدگی به این خیانت، صدایش را بلند نمود اما کسی آن را نشنید و از آنجایی که قانونی رییس پارلمان بود، با دسیسه‌ای جویا را اخراج نمود تا قضیه برای همیشه بخوابد. امروز این دزد بودجه تعلیم و تربیه کودکان وطن معاون اول فاسدترین دولت جهان است.

 

 سه مقام میلیونهادالررادزدیدند

 در ۱۴ فبروری ۲۰۱۱، روزنامه «نیویارکر» رسوایی مالی سه تن از اراکین دولت کرزی را فاش نمود. در این گزارش آمده که حنیف اتمر وزیر داخله پیشین، فاروق وردک وزیر معارف و یونس قانونی ریس ولسی جرگه به شکل رشوت از «کابل بانک» میلیونها دالرپول دریافت کرده اند. گزارش می‌افزاید که قانونی اخذ پول از این بانک را به شکل کمک کمپاین انتخابات پارلمانی تایید نمود ولی مقدار آن را نگفت. گزارش به نقل از خلیل‌الله فیروزی چنین می‌نویسد:

 بسیاری از مقامات دولت کرزی مزدبگیر «کابل بانک» هستند. هیچ‌یک از وزرا شهامت صحبت علیه ما را ندارند. آنان از ما هستند. این اخاذی هم بدون کدام پیگرد قانونی زیر خاک شد و در نتیجه همین خیانت‌های مقامات بود که در افتضاح «کابل بانک»، در یک اختلاس یک‌ میلیارد دالری، بزرگ‌ترین کلاه‌برداری مالی تاریخ کشور رقم خورد.

 

داماد ربانی با پول‌های خانه خدا، به چکررفت

 صدیق چکری، وزیر قبلی حج و اوقاف کابینه کرزی، هم پس از ربودن پول حجاج به آسانی توانست نزد بادارش به لندن فرار کند و با پول دزدی‌شده در آنجا بلدنگ بسازد و از عاید آن درکنار دریای «تیمز» لندن به عیش و عشرت ادامه دهد. او داماد ربانی است و پس از این خیانتش، حتا یکبار به دیدار ربانی به پاکستان آمد و بدون این که کسی به وی دست بزند، دوباره راهی لندن شد.

 اینان به همکاری صاحبان خارجی شان ده‌ها میلیارد دالر پول کمکی را که باید در بازسازی افغانستان صرف می‌شد، به جیب زده به میلیاردرهای کشور بدل گشتند. دزدی اینان به زدن از کمک‌های خارجی محدود نمانده و از درک گمرک‌ها، معادن، شاروالی‌ها، مواد‌مخدر، زمین‌دزدی و سایر جنایات نیز پول بی‌حساب به دست آوردند. تنها زمانی می‌توانیم که از شر این لاشخواران نجات پیدا کنیم و حساب پول ملت را از حلقوم کثیف خود و وارثان شان بیرون کشیم که دولت ملی، مردمی و دموکرات داشته باشیم و بس.

 

قشلاقی صلاح الدین ربانی چه کرد؟

 وال ستریت ژورنال به تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۱ خبری را به نشر رسانید که در آن به اختلاس مالی جنرال احمد ضیا یفتلی اشاره شده بود. در گزارش آمده که یفتلی عامل اصلی فساد مالی بیست میلیون دالر پول نقد و به ارزش ۱۵۳ میلیون دالر تجهیزات طبی است که به شفاخانه چهارصد بستر اردو کمک شده بود. مقامات امریکایی در ابتدا این قضیه را جدی گرفتند ولی با پادرمیانی حکام افغان، دوسیه آن هم زیر زده شد.

 

 ازنماینده خاص وراس اشرف غنی بخوانیم

 در ۲ دسمبر ۲۰۱۰، روزنامه «گاردین» نوشت که اسناد نشرشده «ویکی لیکس» از مکتوب‌های سفارت امریکا در کابل فاش نموده که احمدضیا مسعود، برادر احمدشاه مسعود، در دوره اول ریاست جمهوری کرزی به‌حیث معاون اول ایفای وظیفه می‌نمود و در همان زمان حین سفر به دبی با ۵۲ میلیون دالر از طرف پولیس میدان‌هوایی دبی بازداشت شد اما در نهایت با همان پول توانست به لندن فرارکند و بدون این که کسی از او بپرسد دوباره به افغانستان برگشت و در این دور انتخابات نیز به حیث معاون اول زلمی رسول نامزد بود و حال هم نازدانه ودردانه اشرف ‌غنی است.

 

 آتشی که قوغ شد

 نادر آتش، رییس پیشین شرکت هوایی آریانا، پس از آن که اختلاس مالی ده‌ها میلیون دالری‌اش در سال ۲۰۰۹ افشا شد، توانست با پاسپورت امریکایی خود و بکس‌های پر از پول کشور را ترک کند. اختلاس وی به حدی سنگین بود که در آن زمان روزنامه‌ها به وی لقب «قوغ» دادند.