همکاری های منطقوی

ادامه جنگ و بحران سرتاسری، این کشور را تا لبه پرتگاه نزدیک ساخته و به نظر می‌رسد که اوضاع جاری کشور آبستن یک تحول سیاسی در ابعاد گسترده آن می‌باشد. تحولی که بر بنیاد آن بحران موجود به‌کلی مهار و نظم جدید برقرار و یا در یک جریان نامطلوب اوضاع از کنترول خارج گردیده و کشور با انفجار عظیم روبرو خواهد شد. این دو سؤالی است که انکشاف اوضاع پاسخ آن را مشخص خواهد ساخت. طوری که معلوم است دوام تجاوزها و مداخلات خصمانه از سوی خارج، جریان سیاست‌های دوگانه و چند جانبه خارجی‌ها و کم کفایتی قوت‌های نظامی آن‌ها در داخل، کمبود سلاح و تجهیزات پیشرفته نیروهای دفاعی علی الرغم قهرمانی‌های قوای مسلح کشور رفته‌رفته دامنه جنگ نیابتی و فرسایشی را در محلات گسترش می‌دهد.

اگر هیولای جنگ هولناک مهار نشود دوام اوضاع کنونی، افغانستان را به فاجعه عظیم روبرو خواهد ساخت؛ که در آن صورت آتش جنگ به برون مرزی زبانه کشیده ودر شعله‌های آن منطقه نیز خواهد سوخت.

با تو جه به اوضاع بحرانی و پیچیده حاضر، کشور نیازمند اقدامات اساسی و بازدارنده می‌باشد که با بکار گیری کلیه امکانات داخلی و جلب همکاری‌های بی‌غرضانه منطقوی می‌تواند اوضاع را تحت کنترول آورده و به حالت عادی برگرداند.

در اقدامات داخلی اول‌تر از همه اکمالات قوای مسلح کشور در بخش اسلحه، لوژستیک، ماشین‌های محاربوی، طیاره‌ها و تجهیزات زمینی و هوایی، جذب پرسونل کارا و تخصصی، بلند بردن مهارت‌های مسلکی با روحیه عالی وطن‌پرستی در تمام صفوف نیروهای دفاعی کشور و درمجموع افزایش توانایی قوت‌ها و رشد کمی و کیفی صفوف قوای مسلح و ده‌ها تدابیر سنجیده شده و اقدامات سازنده لازم و ضروری است که آن‌هم نیازمند کمک‌های کشورهای دوست و منطقه می‌باشد. بنا بر آن منافع حیاتی کشورهای منطقه در افغانستان و منافع علیای کشور ما در منطقه گزینه همسویی کشورهای دوست و همسایه را برای همکاری‌های صلح‌آمیز و همه جانبه مهم و ضروری می‌سازد که به‌موجب آن صلح، ثبات و امنیت در افغانستان و منطقه به شکل پایدار تأمین گردد.

چنانچه روابط نیک افغانستان با کشورهای آسیای میانه و سایر کشورهای همسایه بر پایه علایق نژادی، زبانی، فرهنگی و تاریخی استوار بوده و با توجه به موقعیت جیوپولیتیک افغانستان و مشترکات حوزه جغرافیایی با کشورهای پهناور هند و روسیه بیانگر روابط دیرینه و تاریخی می‌باشد که تحکیم آن نیاز به همکاری‌های متقابل دارد. واضح است که سیاست خارجی و روابط بین‌المللی، روابط کشورها را در ابعاد مختلف تشکیل می‌دهد و مهم‌ترین آن روابط سیاسی است که روابط دیپلماتیک و روابط نظامی بر پایه آن شکل می‌گیرد درین راستا، روسیه یکی از آن کشورهایی است که در منطقه منافع حیاتی داشته و با افغانستان روابط تاریخی و مناسبات دیرینه دارد. کشور پهناور روسیه در هر زمانی با مردم و دولت‌های افغانستان روابط برادرانه و همکاری‌های همه جانبه داشته و کشور ما را مورد کمک‌های دوستانه قرار داده است. بقول منابع دیپلماتیک آن کشور، روسیه خواهان یک افغانستان باثبات دموکراتیک و پیشرفته می‌باشد. همچنان روسیه به خاطر حفظ منافع خود در منطقه و آسیای میانه برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها و دهشت افگنان قوت‌های نظامی خود را آن‌سوی دریای آمو ودر امتداد آن تقویت کرده است و همواره اوضاع افغانستان را زیر نظر داشته که بر مبنای آن سفرها، تماس‌ها و مذاکرات متقابل بین دو کشور با تفاهمات و توافقات همکاری متقابلاً مفید صورت می‌گیرد که بر بنیاد آن اخیراً روسیه آمادگی‌اش را برای کمک با حکومت افغانستان در جنگ با هراس افگنی اعلام کرده است. این در حالی است که نقاط مختلف کشور از سوی بنیاد گرا های مذهبی دهشت افگن القاعده، طالب وداعش که از خاک پاکستان تجهیز می‌شوند در بحران جنگ فرو رفته است. به نقل از منابع رسمی اخیراً وزیر خارجه روسیه اوضاع افغانستان را پیچیده توصیف کرده و می‌گوید که مسکو آماده است تا برای باثبات ساختن اوضاع به افغانستان کمک‌های همه جانبه نماید.

 بقول خبر گزاری رسمی، مسئولان سفارتخانه روسیه در کابل اعلام کرده‌اند که میزان کمک‌های اقتصادی، نظامی و آموزشی و بازسازی روسیه به افغانستان نسبت گذشته به گونه چشمگیری افزایش خواهد یافت علاوه بر کمک‌های نظامی روسیه به افغانستان شامل هلیکوپتر، تجهیزات جنگی و آموزش قوت‌های امنیتی که در سر لوحه کار روسیه قرار دارد، روسیه آمادگی خود را برای اشتراک در داوطلبی پروژه‌های بند برق نغلو، جاده سازی شهر کابل، باز سازی قصر دارالامان، ساختمان پروژه آبیاری پکتیا، ساختمان شاهراه سالنگ، اعلام کرده است که این همکاری‌ها برای هردو کشور منافع حیاتی خواهد داشت.

همچنان هند به حیث یک کشور صلح‌دوست جهان علایق عالی دوستی و روابط تاریخی با افغانستان دارد. مردم هند در تمام زمانه‌ها با احساس همدردی در کنار مردم افغانستان بوده ودر جنگ بر ضد دشمن مشترک با مردم افغانستان همسویی داشته است و افغانستان را در دشوارترین شرایط کمک ویاری رسانده است بقول منابع خبری همین اکنون دولت هند در بخش‌های اقتصادی، ساختمانی و عمرانی، سیاسی و بخصوص در بخش نظامی افغانستان را در جنگ با تروریزم و دهشت افگنی یاری می‌رساند. از آنجایی که برقراری صلح و امنیت منافع هردو کشور را تضمین می‌کند اخیراً هند کمک‌های نظامی را در بخش هوایی و زمینی بیشتر ساخته است که بر پایه این کمک‌ها ارسال هلیکوپترهای نظامی به کابل همکاری‌های نظامی کشور هند را به افغانستان تحقق می‌بخشد.

همچنان در بخش اقتصادی رشد تجارت و ساختمان مؤسسات عام‌المنفعه، احداث پروژه‌های ساختمانی، سرک‌ها، بندهای برق و آبگردان، توسعه بندر چابهار شامل همکاری‌ها و تحکیم بنیادین دوستی افغانستان و هند است؛ که ساختمان بند سلما یکی از نمونه‌های بزرگ همکاری هند به افغانستان به‌حساب می‌آید.

افغانستان به حیث یک کشور صلح دوست جهان بر اساس اصول همزیستی بهتر و حسن هم‌جواری همیشه خواهان دوستی با همسایگان بخصوص با کشورهای آسیای میانه من‌جمله تاجکستان و ازبکستان می‌باشد که این دوستی بر پایه روابط نیک همسایگی علایق نژادی، فرهنگی، لسانی و دینی استوار بوده است. کشور ازبکستان که از نفوذ تروریزم در منطقه رنج می‌برد در زمینه مبارزه با دهشت افگنی و تروریزم سیاست مشترکی را با افغانستان دنبال کرده ودر عرصه‌های اقتصادی و مسایل تجاری بین هردو کشور همسایه روابط خوب و امیدوار کننده وجود دارد.

پل دوستی که مردمان هردو طرف دریای آمو و قلب‌های پرتپش هردو کشور را بهم وصل کرده است در زمان زنده یاد ببرک کارمل رهبر فرزانه و ریس جمهور فقید افغانستان بر فراز دریای آمو اعمار گردیده است. آمو یکی از گذرگاهای مهم بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه می‌باشد. اخیراً ناآرامی اوضاع در نزدیکی در یای آمو ازبکستان را نگران ساخته است که در مقابله و مبارزه با دهشت افگنی با افغانستان موضع مشترک را دنبال می‌کند. در شرایط کنونی اوضاع پیچیده در منطقه نیازمند اتحاد و همبستگی تمام کشورهای آسیای میانه و منطقه با افغانستان در جبهه واحد ضد تروریزم می‌باشد. تا وقتی‌که قوای مسلح کشور ما به‌پای خود ایستاده ودر سطح دفاع مستقلانه از تواناهایی لازم برخوردار می‌گردد، کمک‌های نظامی کشورهای دوست در تأمین امنیت و ثبات منطقه از هر لحاظ و به شکل فوق‌العاده مؤثر خواهد بود.

طوری که معلوم است پاکستانی‌ها جنگ اعلام نا شده خود را علیه افغانستان تغیر شکل داده و ازین طریق می‌خواهند که اوضاع را در سراسر کشور مختل سازند. چنانچه اخیراً حوادث خونین سرحدی پرده از روی تجاوزها و جنایت‌های بی‌شرمانه پاکستانی‌ها بر می‌دارد که در راستای سی‌وپنج‌ساله جنگ اعلام نا شده با افغانستان با صدور تروریزم و دهشت افگنی و نفوذ جواسیس حتا در بعضی از نهادهای رسمی دولتی و مؤسسات بسنده نکرده دستان ناپاک تجاوزگرانه خود را به‌سوی خاک مقدس افغانستان دراز می‌کنند.

 و اما مردم شریف وطن‌دوست افغانستان در طی سی‌وپنج سال جنگ و دشمنی، پاکستان و غلامان زرخرید مذهبی‌شان را به‌درستی تشخیص داده با شناخت دوست از دشمن، از مدعیان دروغین اسلام و گماشتگان پاکستانی و ایرانی به هر شکل و قیافه‌ای که باشند صفوف خود را جدا خواهند ساخت.

مردم افغانستان خواستار صلح، امنیت و مدیریت قانونمند، عدالت و شفافیت دستگاه دولتی و تغیر بنیادین شیوه‌های کاری در اداره می‌باشند. تغیر ماهوی کادر رهبری در ارگان‌ها بستگی به مردمی بودن دولت‌ها دارد که متأسفانه در افغانستان به شکل ننگین آن تنزل کرده است برای رفع این مشکل فقط با مبارزه پیگیر سیاسی به خاطر دفاع از حق و عدالت، قانون، دفاع از صلح و ثبات، دموکراسی و سایر ارزش‌های اساسی با تشکل بزرگ در یک ساختار سیاسی، سرا سری و اپوزیسیون چپ و دموکراتیک می‌توان شاهد تغییرات ماهوی و پیروزی حق بر باطل و روشنی بر تیره گی بود.

مردم حق شناس افغانستان همراه با روشنفکران وطن‌دوست، مؤمنین پاک‌نهاد و صادق کشور و مبارزان وطن‌پرست در جنبش دادخواهانه و عدالت پسند با نیروهای ترقی خواه و صلح‌دوست در یک صف واحد مبارزه علیه دشمنان مشترک قرار خواهند گرفت و با اقدامات سازنده و گزینه‌های اساسی مبارزه دیپلماتیک و صلح‌آمیز، با مذاکره و مصالحه اصولی بجا مانده از رژیم‌های دموکراتیک و مردمی افغانستان در مبارزه سرتاسری در جنبش ضد جنگ و همیاری کشورهای صلح‌دوست منطقه بحران را مهار ساخته صلح و امنیت را تأمین خواهند کرد ودر صورت ضرورت و تحمیل نبرد رویارویی با هوشیاری لازم، با قوت و توانایی از وجب وجب خاک کشور، استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و نوامیس کشور دفاع خواهند کرد.