اخیرأ وبگاه معروف گلوبال ریسرچ مقاله ای را به قلم مانلیو دینوچی که به تاریخ ۲۵ ماه می ۲۰۱۹ تحت عنوان "چگونه روسیه را نابود کنیم " انتشار یافته و در آن خلاصه ای از گزارش شرکت Rand تحت عنوان "توسعه بیش از حد وعدم تعادل روسیه" تجلی یافته است به نشر سپرده است.

در آغاز این نبشته گفته میشود:

حریف را مجبور کنید بی پروا گسترش یابد تا تعادل او را از بین ببرید و سپس او را نابود کنید. این روایت میدان جودو نیست، بلکه طرحی است علیه روسیه که توسط شرکت رند، تأثیرگذارترین اندیشکده در ایالات متحده، به تاریخ ۲۵ ماه می سال ۲۰۱۹ تدوین گردید. رند با کارکنانی متشکل ازهزاران متخصص، خود را به عنوان معتبرترین منبع اطلاعاتی و تحلیل گر سیاسی در جهان، برای رهبران ایالات متحده و متحدین آن معرفی می کند.

شرکت رند به خود می بالد که در تدوین استراتژی بلندمدتی که ایالات متحده را قادر ساخت تا درجنگ سرد پیروز شود، از طریق وادارکردن اتحادجماهیر شوروی به مصرف کردن منابع اقتصادی خود در رویارویی استراتژیک، مشارکت داشته است.

این مدل است که الهام بخش طرح جدید، گسترش بیش از حد و عدم تعادل روسیه، توسط شرکت رند تدوین شده بود.

به گفته تحلیلگران آنها، روسیه همچنان یک دشمن قدرتمند برای ایالات متحده در برخی از بخش های اساسی است. برای مقابله با این دشمن، ایالات متحده و متحدین ان باید یک استراتژی بلندمدت مشترک را دنبال کنند که از آسیب پذیری های روسیه سوء استفاده کند. بنا بر این رند ابزارهای مختلفی را برای برهم زدن تعادل روسیه تجزیه و تحلیل می‌کند و برای هر کدام احتمال موفقیت، مزایا، هزینه و خطرات مربوط را برای ایالات متحده نشان می‌دهد.

تحلیلگران رند تخمین میزنند که بزرگترین آسیب پذیری روسیه، اقتصاد آن است که به دلیل وابستگی شدید آن به صادرات نفت و گاز شکل میگیرد. درآمد حاصل از این صادرات را میتوان با تقویت تحریم ها و افزایش صادرات انرژی آمریکا کاهش داد. هدف این است که اروپا را به کاهش واردات گاز طبیعی روسیه و جایگزینی آن با گاز طبیعی مایع که از طریق دریا از کشورهای دیگر منتقل می شود، ملزم سازد.

یکی دیگر از راه‌های بی‌ثبات کردن اقتصاد روسیه در بلندمدت، تشویق به مهاجرت کارکنان واجد شرایط، به‌ویژه جوانان روس با سطح تحصیلات بالا است.

در بخش ژئوپلیتیک، تسلیح اوکراین به ایالات متحده این امکان را می‌دهد تا از نقطه مرکزی آسیب‌پذیری بیرونی روسیه بهره‌برداری کند، اما این باید به دقت محاسبه شود تا روسیه بدون لغزش در یک درگیری بزرگ که در آن پیروز خواهد شد، تحت فشار قرار گیرد.

در بخش نظامی، ایالات متحده می تواند با افزایش تعداد نیروهای زمینی از کشورهای ناتو که در یک عملکرد ضد روسیه کار میکنند، از مزایای بالا، با هزینه و خطرات کم برخوردار شود.

ایالات متحده می تواند از احتمال موفقیت بالا و مزایای بالا، با خطرات متوسط برخوردار باشد، به ویژه با سرمایه گذاری عمدتاً در بمب افگن های استراتژیک و موشک های تهاجمی دوربرد علیه روسیه.

خروج از معاهده« راکت های میان برد » و استقرار موشک‌های هسته‌ای میان‌برد جدید در اروپابا نشانه گیری سمت روسیه که احتمالاً با موفقیت بالایی منجر می‌شود، اما خطرات زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

نتیجه گیری تحلیلگر رند مبتنی براین رویکرد است که سنجش هر گزینه برای به دست آوردن اهداف مورد نظر ،روسیه با پرداخت سخت ترین قیمت در یک رویارویی به پایان می رسد. اما ایالات متحده همچنین باید منابع عظیمی را سرمایه گذاری کند که برای اهداف دیگر در دسترس نخواهد بود. این همچنین هشدار قبلی در مورد افزایش عمده دربخش هزینه های نظامی ایالات متحده و ناتو است که به ضرر بودجه های اجتماعی است.

این آینده ای است که توسط شرکت رند، تأثیرگذارترین اندیشکده Deep State ،به عبارت دیگر مرکز زیرزمینی قدرت واقعی تحت کنترل الیگارشی های اقتصادی، مالی و نظامی برنامه ریزی شده است که اهداف استراتژیک را تعیین می کند.نه تنها درایالات متحده آمریکابلکه در کل جهان غرب.

«گزینه‌های» تعیین‌شده توسط این طرح، در واقع، انواعی از همان استراتژی جنگی هستند، که بهای این قربانی‌ها و ریسک‌ها راملت ها می پردازند.

اما به باور این قلم، نتایج جنگ میدانی و بازتاب سیاسی آن در اوکراین، حفظ ثبات اقتصادی روسیه، تحریم های وضع شده اقتصادی بالای روسیه و اثرات مخرب و مضاعف این تحریم ها بالای جوامع غربی، غرب و جهان را به بحران بزرگ گرفتار ساخته است. مزید بر آن ابعاد و گستره روز افزون انفلاسیون مالی در جوامع غربی نشان میدهد که شرکت رند در تنظیم رویکرد ها در محاسبات و پیشبینی های خود در برنامهٔ نابودی روسیه دچار خطای بزرگ محاسباتی گردید.

اینکه ازین خطا ها و شکست های بزرگ سران کاخ سفید چگونه و چه زمانی درس تلخی را باید فراگرفت هنوز معلوم نیست.

همطراز با آن مجموعه ای از رخداد ها و چیدمان پازل های سیاسی فروپاشی دولت افغانستان و تسلیمی آن برای پاکستان و نیروهای نیابتی آن گواه برین امر است که در نتیجه تغییر استراتیژی آمریکا در محور افغانستان، لاجرم این جنایت قرن در افغانستان اتفاق افتید. از یکسو شرکت رند با ساز و برگ بزرگ سیاسی و اطلاعاتی به مثابه ستون اصلی دیپ استیت و یا دولت پنهان آمریکا نقش برنامه ساز استراتیژیک ایالات متحده آمریکا را بدوش داشته و از سوی دیگر زلمی خلیلزاد، طراح و مامور سقوط جمهوری افغانستان عضو بلند پایه ای این شرکت بوده بنا بر آن بعید بنظر می رسد تا فروپاشی دولت افغانستان بوسیله خلیلزاد-غنی و شرکا، از قبل توسط این شرکت برنامه ریزی نگردیده باشد.

 

با احترام بی پایان

عارف عرفان

لندن، جون ۲۰۲۲

 

منابع :گلوبال ریسرچ ،۱۸جون ۲۰۲۲