حقیقت، عارف عرفان: پنج چیزی که در باره حملات غرب بالای سوریه بدانید

حملات وحشیانه و خلاف تمامی نورم های بین‌المللی به‌طور هماهنگ توسط آمریکا، بریتانیا و فرانسه بالای اهداف مختلف در سوریه جنگ زده صورت گرفت. بر قول منابع وزارت دفاع روسیه، سیستم دفاع هوای سوریه به این تجاوزات پاسخ قاطع داد و از جمله (۱۰۳) موشک به تعداد (۷۱) فروند آن را در هوا نابود ساخت.

 

 کجاها هدف قرار گرفت؟

 یکی از حملات، در یک محوطهٔ علمی در سادهٔ «بارزی» در حومهٔ دمشق صورت گرفت. به گفتهٔ ایتلاف غرب این نهاد سرگرم تولید سلاح‌های کمیایی و بیولوژیکی بود.

 حکومت سوریه اعلام داشت که این حملات، یک مرکز مؤسسات و لابراتوارهای علمی را ویران ساخت، اما هیچ تلفاتی در بر نداشت. بر قول وزارت دفاع بریتانیا چهار جنگنده آن کشور درین حملات نقش داشت و منطقهٔ را در ۱۵ مایلی «هومس» که گویا پایگاه سابق موشکی سوریه بود هدف قرار داد.

 بر قول منابع نظامی روسیه به تعداد ۱۲ موشک میدان هوایی «الدومیار» را هدف قرار داد و همهٔ این موشک‌ها توسط سیستم دفاع ساخت اتحاد شوروی سابق اس ۱۲۰ و اس ۲۰۰ و سیستم ضد هوایی نابود گردیدند.

 

 کدام سلاح‌ها استعمال گردید؟

 گفته می‌شود که آمریکا از راکت‌های توماهاک درین نبرد استفاده برده است بر قول وزیر دفاع امریکا، بیش از دوچند راکت‌های که در سال ۲۰۱۷ علیه سوریه بکار رفت در حملات کنونی، در سوریه مورد استعمال قرار گرفت.

 درین تجاوز دو کشتی هواپیمابر آمریکا مقیم در دریای سرخ، و هواپیماهای «لنسر استراتیژیک ب ۱» نقش داشت.

 

رسانه‌ها و پخت غذای تجاوز؛

 تجاوزات عریان غرب بالای خلق زخم زده سوریه زمانی صورت گرفت که قرار بود فقط چند ساعت بعد تیم متخصصین ملل متحد «سازمان منع سلاح‌های کمیایی» بازرسی خود را در خصوص ادعای حملات کمیایی توسط رژیم بشار اسد، در منطقه «دوما» نزدیک حومهٔ دمشق آغاز می‌نمودند؛ اما کاخ سفید با بی‌پروایی تام به قوانین ملل متحد، با تکیه با اخبار مهندسی شده رسانهٔ های تحت کنترل، و بدون مدارک و اثبات موثق، این حملات بربر منشانه را توجیه نمود.

 گفتنی است که وزارت دفاع روسیه مدت‌ها قبل از انجام حملات کمیایی توسط تروریست‌ها به خاطر انگیزش چنین تحریکات سیاسی خبر داده بود.

 

پاسخ سوریه چگونه بود؟

 سوریه تمامی نیروی که در توان داشت به خاطر دفاع از سرزمین شان جسورانه بکار برد. ویدیوها و فوتوهای مستند بر قدرت دفاعی سوریه و نیروی دفاعی «هوا به زمین» آن کشور صحه می‌گذارد. نیروهای نظامی روسیه بعدتر اعلام داشتند که نیروهای دفاعی سوریه از جملهٔ ۱۰۳ موشک‌های پرتاب شده به‌وسیله امریکا و متحدین به تعداد ۷۱ فروند آن را نابود ساختند. دمشق به‌شدت حملات را محکوم نموده اظهار داشت که مردم سوریه هرگز در برابر تجاوز غرب کمر خم نخواهد کرد و تا پای جان از سرزمین شان در برابر تجاوز دفاع می‌نمایند.

 

واکنش روسیه؛

 قرار گزارشات هیچ یکی از هواپیماها و موشک‌های ایتلاف به خاطر جلوگیری از خشم روسیه از مناطق زون‌های دفاعی روسیه عبور ننمودند. سخنگوی وزارت خارجهٔ روسیه اظهار نمود که حملات ایتلاف تحت رهبری امریکا، کشور جنگ زده سوریه را تحت حمله قرار داد.«این کشور برای سال‌ها در تلاش بود تا از تجاوزات تروریستی نجات یابد» سخنگوی وزارت خارجه روسیه خانم مریه زخروا تجاوز غرب بر سوریه را با تجاوز آن‌ها در عراق در سال ۲۰۰۳ مقایسه نموده اظهار داشت که تجاوز بر عراق بر اساس ادعای کذب مبتنی بر تهیهٔ سلاح کشتار جمعی صورت گرفت و حال غرب، سوریه را با اتهامات مشابه مورد حمله قرار داده است.

 وزارت دفاع روسیه گفت که نیروهای روسیه سیستم دفاع هوای خود، مستقر در سوریه را به خاطر رهگیری موشک‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا، بر سوریه در حالت آماده باش نظامی قرار نداد.

 رییس ستاد ارتش امریکا اعلام داشت «پنتاگون به طرز ویژه اهداف را مشخص نمود، تا از انجام خطر بر ارتش روسیه، و نیروهای ایران مستقر در سوریه جلوگیری نماید. او اظهار نمود که ایتلاف، همتایان روسی خود را به خاطر رفع تصادمات هوایی در جریان قرار داد اما کوردینات حملات را مورد گفتگو قرار نداد.

 ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در واکنش به مداخله آمریکا-فرانسه و بریتانیا در سوریه گفت: ایالات متحده و متحدان آن بر حمله بر تأسیسات مدنی و نظامی در سوریه، منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی را نقض نمودند.

 بیانیه رئیس جمهور گفت که واشنگتن «تجاوز علیه یک کشور مستقل که در مبارزه علیه تروریسم قرار دارد» را آغاز کرد. پوتین تأکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد این حملات چند ملیتی را تصویب نکرده و این حمله با تخطی از منشور سازمان ملل متحد و اصول حقوق بین‌الملل انجام شد.

 روسیه خواهان تدویر اجلاس فوری شورای امنیت در خصوص این حملات گردید.

 سفیر روسیه در واشنگتن به اشاره به این حملات گفت که این حملات بی‌پاسخ نمی‌ماند؛

 پرسش؟

 کلان‌ترین سؤالی که در ذهن خواننده عزیز بازتاب می‌یابد، ظاهراً بی‌طرفی روسیه و عدم واکنش نظامی آن کشور به این حملات است؛ اما با توجه به انهدام ۷۱ فروند راکت‌های پرتاب شده می‌توان به‌سختی عدم نقش سیستم دفاع هوایی پیشرفته اس ۴۰۰ روسیه را درین تجاوز، باور کرد. اکثر آگاهان سیاسی معتقدند که سطح خشم غرب از شکست در پروژهٔ خاور میانه و سطح شکیبایی پوتین از پیروزی درین نبرد محتوای اصلی این ماجرا تشکیل می‌دهد. روس‌ها به آرامش می‌خواهند تا این روند را ادامه داده، از بروز جنگ سوم جهانی جلوگیری نموده و به‌موقع لازم و فرصت مناسب به پاسخ گستاخانه غرب بپردازد؛ اما درین راستا هنوز ده‌ها سؤال بی‌پاسخ مانده منتظر داوری و پاسخ تاریخ خواهیم بود.

 با احترامات

 لندن/اپریل ۲۰۱۸