جنرال مشرف سابق حاکم نظامی پاکستان، در آستانه بحران سیاسی وتنش های اخیر میان هند وپاکستان وبرای رهایی از زیر فشار های سیاسی ونظامی هند دراوج درماندگی وبیخبری از مناسبات هند-اسرائیل، بطرز هوس آلود آرزوی اتحاد اسرائیل وپاکستان را مطرح ساخت، وبرای بازیگران سیاسی پاکستان سفارش داد تااین فاکتور اساسی را در رویکرد های دیپلماتیک شان درنظر بگیرند.

 مشرف هنوز نمیداند که پاکستان به مثابه کشور اسلامی ودارایی توان هستوی، پایگاه تروریسم جهانی، وپرورشگاه اسلام گرایی، در خط مقدم اهداف ویرانگرانه اسرائیل ودر تیررس آن قرار گرفته است.

 روزنامه ایندیپندنت چاپ بریتانیا به قلم Robert Fisk مناسبات سیاسی ونظامی هند -اسرائیل وانگیزه های آنرا تحت عنوان " اسرائیل نقش مهمی در درگیری شدید هند با پاکستان ایفامیکند "موردتحلیل قرار داده وتصویر روشنی را ازین مناسبات بیرون می‌کشد.

 نویسنده این مقاله درنخستین کلام اش اظهار میدارد که اثر انگشت اسرائیل در سراسر درگیری شدید هند با پاکستان وجود دارد.

 او اضافه مینماید:"امضای «جنگ علیه تروریسم» به ویژه «تروریسم اسلامی» - ممکن است برای هردو کشور که بر اساس پارتیشن های استعماری ساخته شده اند مبتنی براینکه امنیت آنها توسط همسایگان مسلمان شان تهدید می شود طبیعی باشد "

 نویسنده برچگونگی حملات هوایی هند برپاکستان تمرکز نموده خاطرات خود را چنین بیان میدارد " لحظات که اولین گزارش خبری را شنیدم، تصور کردم این حمله هوایی اسرائیل به غزه باشد، یا سوریه. حمله هوایی بر روی یک "اردوگاه تروریستی " نخستین کلمات بود. "مرکز فرماندهی و کنترل "نابود شد، بسیاری از "تروریست ها " کشته شدند. به ما گفته شد که ارتش به پاسخ «حمله تروریستی» دست به اقدام تلافی جویانه زد "و

 یک پایگاه "جهادی اسلامی " نابود گردید. سپس نام بالاکوت را شنیدم و متوجه شدم که این حادثه نه در غزه و نه در سوریه، حتی نه در لبنان، بلکه در پاکستان رخ داده است. چیزی عجیب و غریبی است. چگونه می توان اسرائیل و هند را مخلوط کرد؟

 خوب، این ایده را نادیده نگیرید. دو هزارو پنجصد مایل وزارت دفاع اسرائیل درتل آویو را از وزارت دفاع هند در دهلی نو جدا میکند، اما دلیل آن این است که آژانس های جاسوسی معمولی صدای بسیار مشابهی را پخش می کنند "

 درین گزارش آمده است:"ماه ها است که اسرائیل در کنار یک حزب ملی BJP هند در یک ائتلاف "ضد اسلامگرایانه "، یک اتحاد غیر رسمی و غیرقابل تشخیص، تشکیل داده است. در حالی که هند اکنون به بزرگترین بازار سلاح برای تجارت اسلحه اسرائیل مبدل گردیده است.

 به این ترتیب، شکی نیست که مطبوعات هند فقط این واقعیت را که "بمب هوشمند " اسرائیل بنام «رافائل اسپایس-2000» را در حمله به پایگاه تروریستی «جیش محمد» در پاکستان توسط نیروی هوایی خود بکار برد، اعلام داشت "

 درین نگارش آمده است:"حدود "300-400 تروریست " توسط بمب های هدایت شده ساخت اسرائیل وسیستم هدایتی اسرائیلی نابود گردیدند.

 هند بزرگترین وارد کننده تسلیحات اسرائیل در سال 2017 بود وبدینترتیب هند 530 میلیون پوند برای سیستم دفاع هوایی ساخت اسرائیل، سیستم های رادار و مهمات، از جمله موشک های هوا به زمین که اکثر آنها در جریان حملات نظامی اسرائیل علیه فلسطینی ها و اهداف یی در سوریه مورد آزمایش قرار گرفت، پرداخت نمود "

 نویسنده مقاله برمناسبات نظامی هند-اسرائیل تمرکز نموده خاطر نشان میدارد:"اسرائیلی ها با انجام تمرینات مشترک بین واحدهای ویژه "کماندوی "خودوکسانی که از هند فرستاده شده اند برای آموزش درصحرای Negev، پرداخته ودرین آموزش از تجارب اسرائیل در غزه و دیگر جنبه های جنگی غیر نظامی استفاده گردید.

 پاکستان نمی تواند با هند جنگ کند - مگر اینکه چین درگیر شود "

 این نویسنده در بخشی از مقاله خویش مینگارد:"دست کم 16 کماندوهای "Garud هند "بخشی از یک هیئت نظامی ارتش هند 45 نفره است که زمانی در پایگاه های هوایی نوایم و پالاکیم در اسرائیل آموزش یافتند. مبتنی برهمین روابط، مودی نخست وزیرملی گرای هند به اسرائیل سفر نمود. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، ضمن یاد آوری ازحملات اسلام گراهادر بمبیی در سال 2008 که در آن 170 نفر غیرنظامی کشته شدند، به مودی گفت: "هندی ها و اسراییلی ها به خوبی از درد حملات تروریستی مطلع هستند. ما اعمال ترسناک ووحشیانه بمبی را به یاد می آوریم " ما دندان هایمان را سفت می کنیم، ما یکجابا هم مبارزه می کنیم، ما هرگزتسلیم نمی شویم "

 نویسنده بازتاب ملی‌گرایانه این مناسبات را مورد کنکاش قرار داده اذعان میدارد:"بااین حال، تعدادی از مفسران هند هشدار داده اند که سیاست راست‌گرایانه صهیونیسم وسیاست راست گرایانه ناسیونالیسم تحت رهبری مودی نباید به تهداب روابط میان دو کشور تبدیل شود. ناسیونالیست های هندوستان "از قربانی های تاریخی هندو ها به دست مسلمانان، روایتی تشکیل داده اند " ایده جذابی برای آن هندوها که تقسیمات وجدایی دوکشور را به خاطر آورده ورابطه آشفته ومتداوم با پاکستان را به یاد می آوردند.

 استدلال مالحوترا این است که روابط هند و اسرائیل باید به جای ارتباط ایدئولوژیکی پراگماتیک وعملی باشد.

 اما دشوار است که ببینیم که چگونه ملی گرایی صهیونیستی به ناسیونالیسم هندوستان چسبیده خواهد شد، بویژه زمانی که اسرائیل سلاح های زیادی را به هند عرضه می کند. هند که از سال 1992 از روابط دیپلماتیک با اسرائیل برخوردار است، قبلا ازین روابط علیه اسلام گرایان در داخل پاکستان سود برده است "

 همچنان سایر رسانه ها از جمله وبگاه معروف The New Arab نیز از استعمال بمب های رهبری شده ساخت اسرائیل در بمباران پایگاه تروریستی جیش محمددر پاکستان توسط هند، گزارش داده مینگارد:"منابع نظامی اعلام کردند که جنگنده های هند از بمب های دقیق Spice 2000 اسرائیلی در حملات هوایی براردوگاه تروریستی در پاکستان استفاده نمودند. این گزارش اضافه نمود که هند در حال حاضر بزرگترین بازار اسلحه اسرائیل بوده وحجم صادرات این سلاح ها هر ساله به طور متوسط به یک میلیارد دلار می‌رسد؛(2*)

 بااحترامات بی پایان

 لندن، مارچ ۲۰۱۹

 منابع:

 (*1) Independent,Israel is playing a big role in India’s escalating conflict with Pakistan,28 March 2019.

(2*)The New Arab,India uses Israeli-made smart 'SPICE bombs' in Pakistan strike.26'02,2019