مجسمۀ برنزی سه متری فیدل کاسترو رهبر کاریزماتیک و انقلابی خلق کوبا اخیراً در میدان فیدل کاسترو در منطقه سوکول مسکو توسط ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و میگل دیاز کانل دبیر اول حزب کمونیست و رئیس‌جمهور کوبا به یاد رهبر تاریخی انقلاب کوبا رونمایی شد.

فیدل کاسترو خود سرسختانه با ایجاد کیش شخصیت مخالف بود و در کوبا هیچ خیابان، ساختمان، مؤسسه یا محلی به نام او وجود ندارد. فیدل در یک سخنرانی در سال ۲۰۰۳ اظهار داشت: «هیچ کیش شخصیتی در اطراف هیچ انقلابی زنده‌ای وجود ندارد، به شکل مجسمه، عکس رسمی، یا نام خیابان‌ها یا نهادها. رهبران این کشور انسان هستند نه خدا.»

بنابراین، تنها چیزهایی که به افتخار انقلابی بزرگ کوبا نامگذاری شده‌اند در خارج از کوبا قرار دارند. یک پارک در ویتنام، چندین خیابان در آفریقای جنوبی، نامیبیا، آنگولا، تانزانیا، موزامبیک و غیره.

 مراسم ادای احترام به میراث فیدل در مسکو بسیار نمادین به نظر می‌رسد. جلوه‌های وجود دارد که پوتین با آموزه‌ها از تجارب تاریخی و رخدادهای "جهانی‌سازی" و"نظم نوین جهانی" دهه‌های اخیر به سرعت در حال ایفای نقش «انقلابی» در سیاست جهانی است و به اصطلاح «نظم مبتنی بر قوانین» تحمیل شده توسط غرب را به چالش می کشد وپس از دوران جنگ سرد اماجگاه یکی از شدیدترین تحریم ها قرار دارد.

قرار گزارشات، پوتین پس از رونمایی از مجسمه فیدل کاسترو که او را "رفیق" خطاب کرد، گفت: «اتحاد جماهیر شوروی و روسیه همیشه از مردم کوبا در مبارزات شان برای استقلال و خودمختاری حمایت کرده‌اند و همچنان از آنها حمایت می‌کنند».

 پوتین با تلخی به یاد آورد که در آخرین گفتگوی خود با فیدل در جولای ۲۰۱۴، «او در مورد چیزهایی صحبت کرد که به طرز شگفت‌انگیزی با زمان توسعه یک جهان چند قطبی همخوانی داشت.»:

ولادیمیر پوتین، در این مراسم به ذکر خاطرات خود از رهبر انقلاب کوبا، فیدل کاسترو که بارها با وی ملاقات کرده بود، پرداخت و گفت که او همواره تحت تأثیر تفکر عمیق کاسترو در شرایط حساس جهانی قرار داشته است. پوتین گفت: خاطرات من هنوز از اولین دیدارم با او در دفترش و اینکه چقدر تحت تاثیرش قرار گرفتم تازه است. این یک قرار ملاقات معمولی بودبا هم ناهار خوردیم و در مورد امور جاری جهان و آنچه در سرتاسر جهان اتفاق می‌افتد، در برخی موارد بسیار دور از کوبا صحبت کردیم. من از آگاهی کامل او از جزئیات بسیار شگفت زده شدم.

رئیس دولت روسیه فیدل کاسترو را یک سیاستمدار برجسته و بنیانگذار دولت مدرن کوبا توصیف کرد. وی یادآور شد که تمام زندگی او وقف "مبارزه ایثارگرانه برای پیروزی ایده‌های خیر، صلح و عدالت، برای آزادی مردم تحت ستم، برای زندگی با عزت برای مردم عادی و برابری اجتماعی گردید. پوتین افزود که فیدل کاسترو به درستی یکی از مشهورترین و کاریزماتیک‌ترین رهبران قرن بیستم به حساب می‌آید که «یک شخصیت واقعاً افسانه‌ای» است.

پوتین گفت که استقلال و وقار را نمی‌توان به فروش گذاشت. هر ملتی حق دارد هر طور که صلاح می‌داند توسعه یابد و مسیر خود را انتخاب کند، و اینکه یک جهان واقعاً منصفانه جایی برای دیکتاتوری، غارت یا استعمار نو ندارد.

 پوتین بعداً توجهٔ دیاز کانل را به رفتار مجسمه جلب کرد پوتین با لبخندی گفت: نمی‌دانم آن را دوست دارید یا نه، اما به نظر من نمی‌توان آن را دوست نداشت. «این پویا است، در حال حرکت بوده ومشتاقانه منتظر است. تصویری کامل از یک مبارز واقعی.» دیازکانل موافق بود: «این یک بنای تاریخی در حرکت است وبه جلو نگاه میکند.

دیاز کانل گفت: "من فکر می کنم این نشان دهنده شخصیت فیدل در مبارزه است، همانطور که ما امروز خود را در مبارزه می‌بینیم» این تبادل معنادار پیامی گسترده برای خود داشت.

 روسیه طی سالهای اخیر باگذار از یک سیاست خارجی منحصر برخود، در حال بازیافتن نقش منطقه‌ای و جهانی خود است. فیدل باید سرش را به تایید تکان می‌داد، زیرا کوبا در زمان او دیدگاهی بین‌المللی داشت وانگار قربانی‌های زیادی در راستای به چالش در آوردن هژمونی ایالات متحده تحمل کرد.

 میراث فیدل امروزه برای روسیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پوتین دوستی روسیه و کوبا را "میراث مشترک" آنها توصیف کرد. وی تاکید کرد: ما به طور مشترک به تقویت اتحاد خود و دفاع از ارزش های بزرگ آزادی، برابری و عدالت ادامه خواهیم داد.

. پوتین افزود: «بر اساس این پایه محکم دوستی، البته باید با در نظرگرفتن واقعیت های کنونی، پیش برویم و همکاری خود را تقویت کنیم. من بسیارخوشحالم که چنین فرصتی داریم.»

 دیاز کانل صریحآ به پوتین گفت: «ما از همه کارهایی که فدراسیون روسیه انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که جهان به سمت چندقطبی حرکت می کند و در این مسیر پیشرفت می کند، قدردانی می کنیم. از این منظرگاه شما رهبریت جدی دارید

روسیه و کوبا تحت تحریم‌های یکجانبه ناعادلانه قرار گرفته‌اند و یک دشمن مشترک دارند که منشای آن امپراتوری ینکی ها است که بخش بزرگی از نوع بشر را دستکاری می‌کند... و اولین تعهد ما این است که به حفظ موقعیت فدراسیون روسیه در این درگیری ادامه دهیم. ما از تمام تلاش های فدراسیون روسیه و نقش شما درسمت دهی جهان به سوی جهان چند قطبی، قدردانی می کنیم. از این زاویه، شما نقش رهبری بسیار قوی ای دارید.»

 این که چگونه این شعله در روابط روسیه و کوبا در یک محیط پیچیده ژئوپلیتیکی رخ میدهد، قابل مشاهده است. کمیسیون بین دولتی روسیه و کوبا در جریان سفر دیاز کانل در مسکو نشستی برگزار کرد که بنا بر گزارش ها، "تعدادی از تصمیمات مهم در مورد موضوعات کلیدی" برای پیشبرد روابط دوجانبه اتخاذ شد. دیاز کانل به پوتین گفت: «ما رویکردها و دیدگاه‌های یکسانی در مورد مسائل جهانی داریم. من می خواهم دوباره بگویم که روسیه همیشه می تواند روی کوبا حساب نماید.

 دیده میشود که پوتین در آستانه نشانه های ازنظم نوین جهانی در حال تولد که نوید جهان چند قطبی را بشارت میدهد در یک نقطه عطف با "کارت کوبا" بازی می کند. جالب اینجاست که همزمان با ملاقات پوتین، برنامه سفر دیازکانل شامل چین نیز بود. دیاز کانل اولین رئیس دولت ازمیان کشورهای آمریکای لاتین بود که با شی جین پینگ رییس جمهور چین پس از بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین ملاقات داشت.

وزارت امور خارجه چین خاطرنشان کرد: «علی‌رغم فراز و نشیب‌های بین‌المللی، چین و کوبا با هم در مسیر ساخت سوسیالیسم با ویژگی‌های ملی پیش رفتند، در موضوعات مربوط به منافع اصلی از یکدیگر حمایت کردند و در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای هماهنگی نزدیک داشتند و نمونه‌ای را رقم زدند. الگویی برای همبستگی و همکاری بین کشورهای سوسیالیستی و کمک متقابل صادقانه بین کشورهای در حال توسعه».

آگاهان سیاسی در تفسیری درباره سفر آتی دیاز کانل خاطرنشان نمودند که «با وجود سرکوب طولانی‌مدت ایالات متحده علیه دولت‌های چپ‌گرا در منطقه، آمریکای لاتین اکنون در حال تجربه موج ای است که کشورهای بزرگ منطقه در حال «چرخش» هستند. " آمریکای لاتین از هژمونی و اجبار ایالات متحده خسته شده است و رهبران آن با برنامه های متمرکز بر توسعه داخلی در حال جلب حمایت عمومی هستند.

 

با احترام

عارف عرفان

 

لندن، دسامبر ۲۰۲۲ میلادی