عید به مثابه یکی از شعائر مذهبی مسلمانان و عنعنه پسندیده از جایگاه والایی در میان مردم برخوردار است. انجام این مراسم شامل توجه به نیازمندان و کمک به فقراء و مساکین و تبلیغ فرهنگ دوستی و آشتی و رفع کدورت‌هاست. عید روز حیات بخشیدن است که باعث تحکیم روابط انسانی گردیده و زمینه زندگی کردن دور از ناملایمات و فشارهای روحی را مساعد می‌سازد؛ اما با تأسف باید گفت مردم افغانستان عید امسال را نیز مانند سال‌های گذشته در شرایط ناگوار اجتماعی-اقتصادی، فقر و بیکاری تداوم جنگ و مهاجرت‌های اجباری و عدم اعتماد به آینده و زنده گی پربار، در حالی که نیمی از پیکر جامعه افغانی از فعالیت‌های مثمر اجتماعی-اقتصادی و سیاسی محروم ساخته شده‌اند، تجلیل می‌نمایند. تعدادی از خانواده‌های که عزیزان شان را در طی همین سال از دست داده‌اند اندک نیستند و ما هر روز شاهد اعمال جنایتبار و کشتار جمعی و ترورهای هدفمند هموطنان خویش هستیم و مردم کشور ما به نحوی از انحا همه روزه قربانی اعمال تروریستی و انتحاری می‌گردند.

همراه با فساد نهادینه شده و عدم موجودیت نظام پاسخگو در برابر مردم، به درازا کشیدن بی‌سرنوشتی نظام، درد و آلام و رنج و تشویش اهالی کشور را افزایش داده است. سرمایه‌های بی‌شماری ملی اعم از مادی و معنوی از کشور یا خارج ساخته شده و یا مجبور به فرار است،  کارهای عده‌ی از پروژه‌های بزرگ اقتصادی، ساختمانی و تولیدی متوقف گردید، از اینرو نسبت به سال‌های گذشته بیکاری و فقر رشد بیشتر را نشان می‌دهد. عملیات نظامی مسلح نسبت به هرزمان دیگر بیشتر گردیده و هم اکنون تقریباً تمام ولایات کشور به شمول شهر کابل ناامن می‌باشد، بنا بر تمام عوامل فوق‌الذکر عید امسال برای تعداد زیادی از خانواده‌های کشور ما با غم و اندوه و ناامیدی‌ها همراه می‌باشد که ایجاب توجه جدی را می‌نماید.

شورای ایتلاف احزاب ملی – دموکرات در حالی که فارغ از انواع تبعیض و ستم خواهان تأمین امنیت، اصلاحات بنیادی در حیات اجتماعی و سیاسی مردم و بهبود سطح اقتصاد و ایجاد یک نظام عدالت محور در کشور می‌باشد خود را در خوشی و اندوه هموطنان خویش شریک دانسته، به رشد و غنامندی سالم تمام ابعاد زندگی فرهنگی مردم باورمند بوده و از اعتقادات دینی، سنن و عنعنات پسندیده و معنویت پُر افتخار تمام اقوام و قبایل کشور و از حقوق مدنی، اجتماعی و سیاسی زنان در عمل دفاع می‌کنیم، ایام خجستۀ عید قربان را به همه هموطنان شریف و مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض نموده برای همه شان سعادت و خوشبختی جاودانه آروز مینمائیم.

داکترحبیب منگل

 

رئیس دوره یی شورای ایتلاف نیروهای ملی- دموکرات

 

بر اساس پیشنهاد دبیرخانه شورای ایتلاف، جلسه مشترک رهبری این شورا با روسای احزاب برادر شامل ایتلاف به تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۲ به خاطر بررسی مسایل سیاسی و تشکیلاتی ایتلاف دایر گردید

 در ابتدا رفیق سید عسکر نجم رییس دوره‌یی شورا، جلسه را افتتاح و در مورد دعوت از رفیق جیلانی گلشنیار به نمایندگی از کمیته فعالین ح.د.خ.ا و رفقا نبی آرین و شهاب الدین سرمند به نمایندگی از کمیته مؤسس حوزه‌های احیای حزب د.خ.ا «حزب زحمتکشان افغانستان» اعضای جلسه را مطلع ساختند .

 اجندای کار که قبلاً جهت اطلاع اشتراک کننده‌ها نشر گردیده بود به جلسه پیشنهاد و به‌اتفاق آرا مورد تأیید قرار گرفت.

 نخست رفیق نجم در مورد ضرورت و اهمیت نشست وسیع حضوری ایتلاف، صحبت نموده از رفقا تقاضا به عمل آورد تا در مورد اظهارنظر نمایند

 رفقای گرامی هریک ظهور الله ظهوری، دکتر حبیب منگل، عبدالله سپنتگر و فرید سیاووش در مورد اهمیت نشست حضوری صحبت نمودند و برگزاری آن را برای کارهای بعدی ایتلاف مهم و ارزنده توصیف نموده به‌اتفاق آرا فیصله به عمل آمد تا با در نظر داشت مبرمیت مسأله کمیسیون برگزاری با اشتراک نماینده‌های سازمان‌های برادر زیر نظر دبیرخانه شورای ایتلاف ایجاد گردد.

 مطابق اجندا رفیق نجم در مورد پیشنهاد شمولیت کمیتهٔ مؤسس حوزه‌های احیای ح.د.خ.ا «حزب زحمتکشان افغانستان» با در نظر داشت تقاضای رفقا، صحبت نموده حضور رفقای گرامی نبی آرین و شهاب الدین سرمند را خیرمقدم گفته از رفقای رهبری ایتلاف تقاضا به عمل آورد تا در زمینه ابراز نظر نمایند.

 ابتدا رفیق سپنتگر سؤالاتی را در مورد طرح عضویت سازمان متذکره در شورای ایتلاف مطرح نمودند که از جانب رفیق سرمند جواب ارایه گردید‌.

 متعاقباً رفقای گرامی ظهور الله ظهوری، دکتر حبیب منگل، سید عسکر نجم، عبدالله سپنتگر با صحبت‌های نهایت صمیمانه، پیرامون موضوع به بحث پرداختند و به‌اتفاق آرا عضویت کمیته مؤسس حوزه‌های احیای ح.د.خ.ا «حزب زحمتکشان افغانستان» را در ایتلاف تأیید و خیرمقدم گفتند.

 رفقا ظهور الله ظهوری و عبدالله سپنتگر اظهار نمودند که دروازه‌های ایتلاف به روی همه احزاب، سازمان‌ها و شخصیت‌های مستقل که خطوط اندیشوی ایتلاف را می‌پذیرند، همیشه باز است.

 سپس رفقا شهاب الدین سرمند و نبی آرین از اعتماد رفیقانه رفقای رهبری ایتلاف اظهار سپاس و قدردانی نموده و در مورد ضرورت تاریخی تشکیل ایتلاف نظریات خویش را ابراز و بر حمایت خود از تمام فیصله‌های آن تأکید ورزیدند.

 در بخش اخیر رفیق عبدالله سپنتگر به نمایندگی از کمیسیون تفاهم در مورد ایجاد کمیته‌های ایتلاف در تمام کشورها و ضرورت پیوند با نهادهای مدنی و اتحادیه‌های صنفی صحبت کردند که مورد تأیید شورای ایتلاف قرار گرفت.

 سپس رفیق ظهور الله ظهوری در مورد رشد کمی و کیفی ایتلاف با جلب و جذب سازمان‌ها و احزاب به دور ایتلاف صحبت نموده گفتند اکنون موضوع وطن مطرح است و باید همه کدورت‌های گذشته را کنار گذاشت و جهت نجات وطن همه با هم راه بیرون رفت را جستجو نماییم.

  رفیق دکتر حبیب منگل با طرح و پیشنهادهای مبسوط در رابطه با تحکیم و همبستگی ایتلاف، ایتلاف بین سازمان‌های شامل ایتلاف تا سطح سازمان‌های اولیه را نهایت مهم و ارزنده دانسته گفتند که در تحکیم و همبستگی ایتلاف نقش کلیدی ایفا می‌نماید رفیق منگل در ادامه صحبت‌های شان فعالیت کمیسیون‌های ایتلاف را در امر وحدت، همبستگی و تفاهم در همه امور ایتلاف مهم دانسته توجه جدی دبیرخانه و رفیق نجم را در زمینه خواستار گردید.

 کار جلسه در فضای همبستگی رفیقانه به پایان رسید.

 

به‌پیش در راه ء تحکیم و همبستگی همه نیروهای ملی_ دموکرات به دور ایتلاف

 

سید عسکر نجم

 رییس دوره‌یی ایتلاف نیروهای ملی- دموکرات افغانستان